Aklimatizace Aneb nesoulad v českých ulicích

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kyttka
77 příspěvků 26.04.13 12:56
Aklimatizace Aneb nesoulad v českých ulicích

Situace: Poledne, centrum Prahy, teploměr ve stínu ukazuje 26°C, slunce rozpaluje ulice.
Vedle sebe je možné vidět šortky, žabky a holá záda, letní šaty, minisukně, tenké tuniky…a kozačky, trench coaty, kabáty (!), šály (! -jako ne šátky, ani lehké pašmíny, ale skutečné opravdové zimní šály). A samozřejmě uniformu tenisek, džín a triček.
A já se ptám, proč? Je to tím, že lidé podvědomě očekávají, že na ně za rohem vyskočí sibiřský mráz, nebo mají rozlehlou půdu a k letním svrškům se prostě ještě neprokopali?
Jak to máte se změnou šatníku vy? Je opravdu jen moje úchylka, že se oblékám podle počasí, bez ohledu na roční období?

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

Sailorette
1589 příspěvků 26.04.13 12:58

@Kyttka Jediné, co mě napadá, že jdou do práce hodně brzo ráno a je jim zima? Nevím, já jsem dneska venku bez punčoch, v sukni a lehké hedvábné halence a i tak je mi vedro.

Kyttka
77 příspěvků 26.04.13 13:00

To mě taky napadlo, jenže, když se pohybují po ulicích kolem poledne, patrně se do práce ještě vrátí, a nemyslím si, že by byl problém kabát nechat na věšáku v kanceláři. A nebo si ho venku prostě jenom neobléct (!)

girlie
91 příspěvků 26.04.13 13:02

Tiez si to vsimam, ale hovorim si, ze kazdy ma ine vnimanie tepla a zimy a neriesim to, je to ich vec.. Nech si pre mna za mna chodia teraz aj v kozuchu, ked im to vyhovuje.

Sleepy
193 příspěvků 1 inzerát 26.04.13 13:03

Tohle mě taky vždycky fascinuje…:) Ale pochybuju, že by se většina lidí vědomě navlíkala do něčeho, v čem jim bude nepříjemně (vedro nebo zima). Já jsem byla vždycky „horkokrevná“, tak už teď chodím úplně nalehko a i tak mi bývá vedro. I večer si vystačím s lehkou bundičkou. Mám ale několik kamarádek, které pořád nosí vrstvy a večer nemůžou být venku aniž by jim byla hrozná zima. Prostě lidi vnímají a snášejí teplotu různě.

Lenka M.  26.04.13 13:05

Ja mám občas v prechodnom období problém s tím, že nemám nakúpené-alebo mám nedostatok patričného oblečenia :) Tak zo začiatku vláčim trenčkot, sveter atd prtetože proste doma nemám žiadne pekné letné tričko/halenku/ša­ty..Zimné kabáty a starostlivo omotané šály a šatky si vysvetliť neviem :) Včera som dokonca stretla bežkyňu v kraťasoch a tieločku s pevne omotanou arafatkou-to sa pre mňa vymyká už uplne všetkému :)

valery
1579 příspěvků 26.04.13 13:13

Někomu prostě asi dýl trvá, než přepne na letní čas a teploty. A třeba si před týdnem koupil/a ve výprodeji krásný jarňák tak si ho chce pořádně užít, než za rok vyjde z módy :D

Gräfin
2634 příspěvků 26.04.13 13:16

Každý to má jinak. Já v těchto dnech sedím v práci v tričku s krátkým rukávem a je mi příjemně, kolegyně, která se nestýká s klienty tady sedí v tričku na ramínka a stěžuje si že je vedro, tři metry od ní sedí jiná v halence s dlouhým rukávem a svetru a je jí zima. Z toho jsem usoudila, že jediná normální jsem já :)

neversaynever
31 příspěvků 26.04.13 13:48

Někomu je při 30° teplo někomu zima, a někdo je línej vyměnit šatník:D

Kyttka
77 příspěvků 26.04.13 13:53

Samozřejmě, roli hraje termoregulace, horkokrevnost nebo zimomřivost, říkejme tomu, jak chceme. Ale. V srpnu, když je venku kolem pětadvacítky, nikoho nenapadne obléknout se do práce do kabátu. Nebo ano?

Karoleenah
2322 příspěvků 26.04.13 14:00

Jo, já s tím mívám trochu problém, třeba teď si často při odchodu z domu automaticky omotávám krk šálou a počítám, že než mi dojde, že už se dá venku pohybovat i bez ní aniž bych umrzla, tak to ještě bude tak týden trvat… Jo, vypadá to k tomu vyletněnému zbytku trochu srandovně, ale je to hladká černá šála pašmínového typu, tak se to ještě dá snést. Ale kabát a kozačky už fakt nenosím, to jen ta šála je taková úchylka, vlastně i v létě mívám často omotanej krk aspoň nějakým šátkem, holej krk mě bůhvíproč rozčiluje.

eveK
333 příspěvků 26.04.13 14:21

Já jsem zase dnes zaznamenala, že spousta žen už hezky oletnila obuv, ale ty nohy co z nich koukaly byly na zvracení. Teď nemyslím bílou barvu čouhající z krátkých svršků, ale chodidla v otevřených botách bez pedikůry. Já jsem byla dneska taky v teniskách, protože jsem nohy nestačila doladit a opravdu nikdy bych si nevzala otevřené boty, pokud nejsou nohy vymazlené.

Lachenauerin
544 příspěvků 26.04.13 14:26

Možná to není u každého jen odlišná termoregulace a vnímání zimy/tepla. Mojí babičce (a do jisté míry i dnes mámě) bylo srdečně jedno, že je venku 25 stupňů, a lomívala nade mnou rukama: „Seš blázen? Jít v březnu jen v tričku!“ Někdo má možná prostě zakódováno, že počátkem jara se letní oblečení nenosí, a basta.

Charlene
280 příspěvků 26.04.13 14:29
@Kyttka píše:
V srpnu, když je venku kolem pětadvacítky, nikoho nenapadne obléknout se do práce do kabátu. Nebo ano?

Nenapadne, ale myslím že spoustu z nich jen proto, aby nevypadali blbě. Jednoho sprnového dne jsem šla v kraťáskách a triku s krátkym rukámvem na procházku s tátou v košili a bundou přehozenou přes jedno rameno, já se pekla a on prohlásil „teda, kdyby mi nebylo trapně, tak si tu bundu i obleču“. No, snad ho omlouvá, že předtím strávil nějakou dobu v Kuvajtu :D

Příspěvek upraven 26.04.13 v 14:36

erinayet
48 příspěvků 26.04.13 14:35
zmrzlina

No, tak za sebe můžu říct, že mám tílko, tričko, svetr a sedím v kanclu (bez klimošky).
Ale ruce mám jako led.

Vždycky mi trvá, než se přeladím na teplo, ruce mám permanentně jako kus ledu a nenabalená bych hned někde chytila rýmu.

Ale to teda nejsem venku, ale sedím uvnitř, když pak vyjdu ven, chvíli to trvá, než se ohřeju, ale pak jsem zmatená jako jarní včela, je mi teplo a není se do čeho svlíknout a kdybych to udělala, už za rohem bych byla nasstydlá.

Takže za zmrzliny - aklimatizace chce čas :-).

modny guru
280 příspěvků 26.04.13 14:45

Tak to nechapem ani v zime, ked sa ja v jesennom kabate potim, a moje priatelky sa trasu zabalene do svetrov, kabatov, salov… Ale ta nenormalna som asi ja, nemam vsak rada, ked sa do mna niekto stara, a prikazuje mi, co si mam obliect a presviedca ma, ze mi je zima. Snad ja to viem najlepsie, nie? A obliekat sa do kabatov, lebo leto prislo skor mi pride hlupe, pokial ti ludia naozaj necitia chlad.

julietj
29 příspěvků 26.04.13 14:50

No a já zase nechápu lidi, kteří jsou v 6 ráno v tričku s krátkým rukávem a sukni/kraťasech. Na teploměru je 8°. V zimě by šli v bundě.

Marlen D.
6 příspěvků 26.04.13 14:56

Přesně tak, problém aklimatizace totální absence jara (a vlastně i plynulého přechodu na podzim) a lidé jsou zmatení jak lesní včely. :)) Venku je sice horko, ale země ještě není vyhřátá, zmrzlinu točí na každém rohu, ale metabolismus ještě nenastartoval,,let­ní mód"

ninočka
57 příspěvků 26.04.13 15:03

Já třeba nyní v ulicích působím taky jako exot-mám kalhoty, triko s rolákem a ještě sako. Svou pracovní dobu trávím ve vymrzlé staré budově a když jdu z práce k autu začínám teprve rozmrzat. Navíc mám dost nízký tlak, takže než já se zahřeju tak to dost dlouho trvá.

Barbuchaa
211 příspěvků 26.04.13 15:11

Připomíná mi to jednu scénu z loňského výletu do UK: na ulici se proti sobě míjely dvě slečny cca 20-25 let. První z nich, pořádně oplácaná, měla ultra krátké kraťasy, tílko, které končilo těsně pod prsy, a na nohou gladiátorky. Druhá slečna měla regulérní zimní kozačky a kabát. Aneb jak rozeznat místního od cizince :D

sixx
83 příspěvků 26.04.13 15:13

@julietj tak zase třeba jdou jenom na nějaký spoj do práce/školy, kde budou celý den, odpoledne už bude dost teplo na tohle oblečení a prostě se jim s tím pak nechce tahat v ruce tak si prostě řeknou že to vydrží…

Kyttka
77 příspěvků 26.04.13 15:19

@Charlene To chápu, taky jsem měla jednu známou, která v červnu dorazila na festival přímo ze Súdánu, já v plavkovém vršku a sukni, a ona se šálou a v saku, se slovy: „Sem byla zvyklá na 40 ve stínu, tak tady při devětadvaceti docela mrznu…“

Jiná Realita
13791 příspěvků 26.04.13 15:25

Fakt netuším, jak je touto dobou u vás, ale u nás i teď fouká hodně poměrně studený vítr, ráno je tak kolem max. 9°C, večer je to lepší, ale jakmile zapadne slunce, teplota padá dolů. ano, pokud nefouká a jste na slunci ve tři odpoledne, bude vám horko. ale stačí zajít za roh a tam teplo není ani náhodou.

proto já zase můžu napsat, že nechápu lidi, co ráno vyrazí do práce či do školy v sandálech a tílku, jen proto, že přece svítí sluníčko a v tv říkali, že odpoledne bude teplo.

Jiná Realita
13791 příspěvků 26.04.13 15:26

A doma máme bez topení takovou zimu, že nosím mikinu a huňaté ponožky…

GalianosjednimL  26.04.13 15:32

@Kyttka Termoregulace - a pokud vím, tak u žen ještě více problematická. Sám žiji 3/4 života na severu a tak vydržím více, ale tady v Praze jdu ráno chladnou ulicí, v poledne výheň, večer příjemně, pak rozhicovaný z fitka přes studenou Palmovku a kolem vody klidně i v bundě. V práci klimoška a tak táhnu oblečení v tom batohu, co se tu vždy lidi diví. To není problém, každý to má prostě jinak :).

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit