Androgyn/Trans móda

Fotoalbum tématu (22) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

zalia
91 příspěvků 13.06.15 15:29
Androgyn/Trans móda

Zdravím.

Androgyns a téma genderu jsou na scéně už nějakou chvíli. Zabrousila jsem na téma módy s lidmi, kteří jsou transsexuální, nebo mají jinak „nenormální“ postoj ke svému tělu a identitě.

Nedokázali jsme vyřešit otázku, jak se oblékat „bezpohlavně“. Většinou jsou v rámci androgyns uváděni hubení modelové/modelky, u nichž už od pohledu není jasné, jakého jsou pohlaví. Ale jak definovat oblečení, které není ani ženské a ani mužské?

Jako špatný příklad nacházím muže, kteří jsou nalíčení jako ženy, mají upravené vlasy podobně jako ženy, mají nějaké lehčí košile a u žen ten samý případ (drsný výraz, cigareta, sako). Jde jen o převzení nějakých stereotypů, nikoliv „neutrální“ vzhled. Další špatný příklad - když si muž vezme šaty, jde zcela jasně o použití „ženského prvku“. Snad mi rozumíte…

Budu ráda za případné odkazy, fotky a příjemnou diskuzi.

Najdete v encyklopedii: Gothic

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

stricc  13.06.15 19:49

Tak něco?
http://www.modnipeklo.cz/inspirace/2420/
http://www.modnipeklo.cz/inspirace/1831/
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/…0d0d06d0.jpg 

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/…b512121e.jpg žádný příklad z „normální“ módy mě nenapadá. Teda kromě riflí a mikiny pochopitelně

Qara
1068 příspěvků 1 inzerát 13.06.15 20:40

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 12:26

euridike
1337 příspěvků 13.06.15 20:48

Zajimave tema. Kdyz se rekne androgynni moda, automaticky se mi vybavi jmena jako Brian Molko, Tilda Swinton, Hedi Slimane… Jako androgynni vnimam obleceni, ktere nezduraznuje prislusnost ke konkretnimu pohlavi, tedy kdyz zeny nezduraznuji boky, poprsi, muzi zase svoji maskulinitu. Casto takove obleceni vidame ve sci-fi filmech, kdy ma treba ve forme bezpohlavnich uniforem zduraznovat potlaceni kultu osobnosti ve prospech sily poslusneho davu. Asi neexistuje typicke androgynni obleceni, pokud pomineme dziny a bila basic tricka. Naprosta vetsina typu obleceni nam bude asi podvedome asociovat spise muzskou nebo zenskou modu. Cestou je treba styl jako na fotce - neni to typicky muzske ani zenske, je to na hranici, kosile, uces i tvar. A mne se to libi. :)

Olinka
2582 příspěvků 13.06.15 20:59

Když to trochu odhlehčím, tak typicky androgynní oblečení jsou volné triko neurčité barvy, k tomu nejlépe tříčtvrteční kapsáče a sportovní sandály či ty nejobyčejnější tenisky (typu Prestige). Často podobné zjevy potkávám a opravdu mi dělá problém určit, jakého jsou pohlaví. Vzhledem k nadváze se navíc prolínají i typické znaky jako větší prsa a silnější spodní část těla.

Mně se třeba líbí i chlapi v sukních - teda kilty, ale to je jasně mužské oblečení, ale klidně i nějaký goth. Něco jako tady:
, Ale to je zase záležitost subkultur. Moc se mi líbí příklad @euridike výše, jak ta košile, tak „osoba“, co je v ní oblečená.
V určitém období jsem nosila s oblibou kalhoty, košile a kravaty - ale ty kravaty spíš ve veselejším nebo přímo dámském stylu (růžová se vzorem růží).

LCH  13.06.15 21:10

.

Příspěvek upraven 15.12.15 v 14:32

Pozorovatel
271 příspěvků 13.06.15 21:12

@zalia já chápu slovo androgynní jako OBOUpohlavní, ne BEZpohlavní. Takže bych uváděné příklady naopak brala za správné, tedy že tam máte znaky obou pohlaví.

Hyacinta
79 příspěvků 13.06.15 21:14

Zajímavé téma, mám celkem dost foto inspirace, ale většinou jsou to právě výrazné pánské styly na ženách ( nebo obráceně ) na čemž ulítívám, ale to asi nesplňuje tu podstatu prvního příspěvku. Jenomže ono také jak přesně definovat neutrální oblečení? Podle mě taková košile už se stala skvělou unisex záležitostí. Neumím si asi představit víc univerzálnější prvek pro obě pohlaví.

jájinka_007
88 příspěvků 13.06.15 23:01

Mně se pod pojmem „bezpohlavní“ vybaví jedinec postavou a obličejem nedefinovatelný - pánský účes na ženě, delší vlasy k jemnému mužskému obličeji, bez mejkapu. Plus nějaké unisex oblečení - volnější triko/košile plus třeba sako, kalhoty, ploché boty. Každopádně velmi zřídka vídám lidi, u kterých bych si nebyla jistá oslovením - většinu prozradí právě obličej/postava.

vlm
2584 příspěvků 14.06.15 10:25

@jájinka007 tak to já jich potkávám docela dost…dvě (dva)znám osobně)o jedné z nich si všichni myslí, že je muž. Potkávám i jednu ženu co bývala mužem, asi bych si jí nevšimla ale má asi 190 cm…jinak bych si možná ani nevšimla…

euridike
1337 příspěvků 14.06.15 12:40

@Olinka To je Susannah Liguori, lze najit mnoho jejich zajimavych fotek.

dagino
484 příspěvků 14.06.15 22:25

Toto je ono? Podľa komentu je to vraj dobré.

http://www.bellanaija.com/…is-birthday/

pixiedixie
47 příspěvků 15.06.15 14:45

Mě se moc líbil androgynní make up od Lisy Eldrige - https://www.youtube.com/watch?…. Myslím že je využitelný pro ženy i muže (tam bych asi jen nepoužila rtěnku). I ten její účes se k tomu hodí.

lioncity  16.06.15 06:28

A jak jim to slusi :-)

NellieLovett
2314 příspěvků 16.06.15 07:26

@Hyacinta To se mi líbí moc, ale mám na to hodně ženskou až věstonickou postavu :-)

Ghost B.C.
3179 příspěvků 16.06.15 09:13

Totálně bezpohlavní a víceméně normální oblečení jsem viděla nedávno ve škole. Proběhnulo kolem mě malé stvoření ve volných riflích (ne boyfriend, jen volné), baseballové bundě, baseballové čepici, „nerd“ brýlých a converskách. Vlasy nacpané pod tou čepicí, tvář bez stopy make-upu - rysy sice jemnější, ale na první pohled ne úplně zřejmé. Postava malá a drobná, takže případné rozlišovací znaky zamaskovalo oblečení. Jinak přihrbený postoj a strašně rychlé pohyby. Nebýt to setkání na dámských toaletách, tak nemám tušení, jestli je to holka nebo kluk.

Tebah
4255 příspěvků 16.06.15 09:46

@Ghost B.C. Ty záchody přece taky nejsou určující - ledaže u Vás ve škole před vstupem na WC probíhá kontrola příslušných partií a odběry krve na rozbor hormonů :-)

Ghost B.C.
3179 příspěvků 16.06.15 10:18

@Tebah Tak samozřejmě si tam mohl odběhnout kluk (ačkoliv pánské měl hned naproti), aby dotáhnul iluzi k dokonalosti. Nicméně i kdybych se oblékala obojetně, tak stejně chodím na dámské, takže tak nějak předpokládám, že tenhle zvyk zůstává stejný u všech. Šlo mi spíš o popsání jevu, že kdyby ta (asi) slečna šla na pánské, nikomu, kdo jí nezná, by to nepřišlo divné. Řekli by si „aha, tak je to asi kluk“. Já si takhle řekla „aha, tak je to asi holka“.

Tebah
4255 příspěvků 16.06.15 10:34

@Ghost B.C. Nedávno jsem četla článek o transgender lidech, kde řešili, jak to je s chozením na záchody a do kabinek v obchodě, takže mě to napadlo jen proto. Jinak ty kabinky v obchodech jsem nepochopila - běžně chodím do pánských, pokud je mám zrovna blíž a vždycky bez problému. Nevíte někdo, jak to může být myšleno?

Jinak teď taky přemýšlím, proč se vlastně záchody dělí na dámské a pánské místo dělení na pisoáry a kabinky.

Gorilka
657 příspěvků 16.06.15 11:38

@Tebah Protože u kabinek by se mohli potkávat muži a ženy a to je přeci špatné že áno ;-)

jjj777  16.06.15 11:59

@Tebah Niektoré obchody to tak asi majú. Kedysi som netušila, že kabínky v obchode sa môžu nejako striktne deliť - prišlo mi logické, že ak je blízko pánske oblečenie, pôjde tam viac mužov, ale kľudne som tam vliezla aj ja. Prekvapilo ma zistenie, že napr. Koton v Bratislave má označenie pánske a dámske. Nezvykla som to rešpektovať, brala som to ako podivnú formalitu, ktorú aj tak nikto nedodržiava, ale raz ma predavačka vykázala do dámskych. Pánske prázdne, pred dámskymi rad (presne ako na toaletách :) ).

stricc  16.06.15 12:16
@Tebah píše:Jinak teď taky přemýšlím, proč se vlastně záchody dělí na dámské a pánské místo dělení na pisoáry a kabinky.

Ohledně převlíkacích kabinek nevím, asi jsem nikdy nezaregistrovala, že existují pánské a dámské, to bude nejspíš jen někde, kde jsem nikdy nebyla, ale co se týče záchodů, tak to je snad jasné, ne? Nejde tolik o kabinku, jako o to, že upravovat si mejkap, rovnat punčochy, špendlit prasklá ramínka a podobné intimní úkony by pak už klidně bylo možné provádět kdekoliv, protože by to bylo úplně jedno. To by mi trochu vadilo, abych pravdu řekla

Qara
1068 příspěvků 1 inzerát 16.06.15 12:47

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 12:25

Réza4  16.06.15 12:52

No, pokud je na dámských toaletách koš mimo kabinku, tak oceňuji, že nepotkám muže…
U kabinek jsem si všimla, že některé mají zrcadla umístěná tak šikovně, že když kamarádka něco podává dovnitř svlečené ženě, tak fronta v odrazu zrcadla všechno vidí. Tak možná proto.

Réza4  16.06.15 12:59

Mně připadají androgynní někteří gothici - kluci i holky mají často dlouhé vlasy a líčí se, i jejich černé oblečení je univerzální.
Mám pocit, že základem je postava bez výrazných proporcí a univerzální účes (např. polodlouhý), u žen příp. zploštění prsou, a oblečení iluzi jen dotvoří.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit