Čecháčkovství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MP scully  29.08.11 16:51

Pod poslednim postu na Pekle zaznelo neco ve smyslu „no jo, to jsme my čecháčci“. Nějak mi to evokovalo debatu, kterou jsem s rodiči a známými vedla před dvěma dny. Ve zkratce šlo o to, že přijeli na dovolenou do Řecka a bytná v apartmánech za 60 euro/noc přišla na známého večer při pohodičce na terase s tím, aby si laskavě klimatizaci zapínal max. půl hodiny před spaním. Moje rodina na to místo jezdí roky a tak jim bylo blbé odporovat, a já jsem byla s přítelem jako host, jelikož v Řecku žijeme trvale, takže jsem se do toho nechtěla míchat. Zkazilo to náladu všem, obzvlášť když k Němcům by si paní tohle nedovolila (Ověřeno, do těch samých apartmánů moje rodina jezdí od 90.let).
Můj otec je normálně dost nekompromisní osoba, v práci šéfuje 200 lidem, a přesto mě i dneska, kdz mi je skoro 30 okřikuje ať nezvedám hlas, že se lidi dívaj atd. Popouzí mě to a to tak, že hodně. Jako kdyby bylo něco špatného být vidět a slyšet, když si myslím, že jsem v právu. Druhý den jsem pozvala rodiče na frappé, s mámou jsme si objednaly bez cukru, a přinesli nám ho s cukrem. Jsme lidi, to se může stát, taky jsem dělala v restauraci a za celý den na nohou se člověk splete. Ovšem matka samozřejmě „To nevadí, já to vypiju“. Já jsem pochopitelně zavolala servírku zpátky. Omlouvala se a dala nám jiné - žádný problém, žádný otrávený ksicht, nic takového, prostě chyba se vloudí, slečna si objednávku nezapsala správně. Moji rodiče jsou poměrně moderní lidé a přesto konkrétně tenhle čecháčkovský nešvar ne a ne opustit ani 22 let po revoluci…Dělá to na mě dojem, že si Češi pořád připadají, jako že nemají nárok na plný servis se vším všudy a na uspokojení svých požadavků. A jde to ruku v ruce s módou = ale vždyť to jen tak na ven stačí, né? Nemám ráda notorické stěžovatele, co se rozčilují nad tím, že kyselo je moc kyselý a bramborák moc bramborovej, ale čím déle žiju v cizině, tím víc si toho kontrastu všímám, bohužel…:-(( Co vy považujete za čecháčkovství? A jak se toho komplexu zbavit?

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

Oldyn
5037 příspěvků 29.08.11 17:10

Tak já jsem z Moravy a čecháčkovství/čechá­ček je u nás nadávka. To co popisuješ Ty, dělají i mí rodiče a je to problém téhle generace, kdy se nahlas nesmělo nic natož kritika vyslovit. Můj postřeh z cest do zahraničí je, že přijede nový turnus z ČR a pánové se první den baví tím, že shánějí, kde je levnější pivo. Anglie má tuším nějakou moudrost o svém státu/lidu. „Ať je jaká je, ale je naše“.

MP scully  29.08.11 17:19

Tak treba zrovna to pivo chapu, pokud maji nekde Heineken za dve eura a nekde za 5, tak proc kupovat to same, ze? A turistu nedrou z kuze jen v Praze. Ale to nebyt videt, nebyt slyset, to je tragedie - pokud nezacneme, tak si o nas budou i 22 let od listopadu 1989 vsude ukazovat jako na blbecky, co spolknou vsechno i s navijakem, nikdy si nestezuji, a tak hopla, kopnete si do nas. Mrzi me to.

sasha
171 příspěvků 29.08.11 19:59

jj, moji rodicia sú podobní. Nechcú robiť problémy a mať konflikty a zbytočne na seba upozorňovať a tak si občas nechajú s prepáčením s…t na hlavu, len aby bol klud, aj ked ide o och peniaze a o ich dostojnost. A preto som rada, ked sa to obcas stane ked som s nimi ja, pretoze ja sa to aspon snazim riesit

seznam.mih  29.08.11 20:51

Jo s tím se setkávám dennodenně. Hlavně sestra je náchylná na to, když se veřejně projevuju. To pořád na mě „ježiš Míšo. To je trapas, to je trapas“ a to prostě jen něco řeknu nahlas, nebo se normálně bavím s obshluhou, knihovnicí, či čímkoliv jiným.
Něco mi dají špatně, já si zavolám obsluhu,a mamka se ségrou si pak ze mě dělají srandu, že jsem fajnšmejkr nebo co … a ano štve mě to a dost.Ale co s tím můžu nadělat? Když oni chtěj furt zapadat do stáda (sama mi hlavně ségra říkala, že nechce vyčnívat, že chce bejt jako ostatní …" Za to já jsem ráda vidět…

Frankie
213 příspěvků 29.08.11 20:56

,

Příspěvek upraven 12.11.12 v 14:13

MP Jezinka
101 příspěvků 30.08.11 07:06

Když se řekne čecháčkovství, tak se mi vybaví vození všech možných potravinových zásob s sebou na dovolenou (včetně balené vody apod.), ačkoliv uvedená destiance není zas o tolik dražší než u nás.
Někdy je pro mne čecháčkovství synonymem pro zaprděnost, ale to už možná vychází spíš z mých komplexů, než že bychom takoví skutečně byli. A co že považuji za tu zaprděnost? Malost názorů, žádný rozhled, ať už alespoň formální, co se týče vzdělání, tak i názorový.

GreatSusan  30.08.11 08:59

Co se tyka restauraci, tak mam obcas pocit, ze generace 45+ se boji i si nahlas objednat, casto tak nejak kunkaji jestli by bylo mozne, ale jen jestli to neobtezuje… Na druhou stranu cesky personal byva obcas taky dost „osobity“. Pri me posledni navsteve v Cechach jsem sedela se znamou v kavarne, objednaly jsme si kavu a cisnik mi prinesl u toho kafe omatlanou lzicku. Znama mi nabidla jeji (cistou) lzicku a napomenula me, at se nechovam jako rozcapeny zapadak. Privolany cisnik mi sice prinesl lzicku cistou, ale misto strucne omluvy se me zeptal, proc si nepujcim lzicku od sve kamaradky…
Co se tyka vozeni potravinovych zasob na dovolenou - je jen iluze, ze to delaji jen Cesi. Takovi Holandani maji sve pojizdne domecky/privesy napakovane jidlem a na miste dovolene utraci co nejmin (pivo je vyjimka, neb napr. v Cechach levnejsi nez v Holandsku). Nemci jezdici na dovolenou do kempu si taky berou spoustu veci sebou, ti co jedou na sever Evropy nebo do Svycarska si berou sebou vsechno (Dansko a spol. jsou pekelne drahe zeme). Svycari si sice jidlo sebou neberou, zato jsou jsou schopni u cehokoliv prohlasit, „ze si to predstavovali vetsi“ a „ze ve Svycarsku je to trochu lepsi“.
Mne osobne spis vadi, ze spousta Cechu ma buranske a netolerantni chovani, pomerne omezene nazory a zavistive a pomlouvacne manyry. Plus to, jak se v Cechach neuveritelnym zpusobem podvadi a krade. (Vsem milym, poctivym a hodnym Cechum se omlouvam a doufam, ze brzy naberou trochu sebevedomi a nakopou ty ostatni Cechy do zadku :-).

DanielaS
4603 příspěvků 30.08.11 09:09

Me teda desne stve v Italii, jak maji vsechno nejlepsi na svete… Nejlepsi jidlo, nejhezci mista, nejsympatictejsi obyvatelstvo, nejpohostinnejsi hotely… mno. Narodni hrdost je fajn, ale ocad pocad. (Jo, a jsou MISTRI SVETA. Sice uz nejsou, ale jako by byli!)

seznam.mih  30.08.11 09:19

DanielaS: Vidíte to a já jsem asi jediná v Čechách, kdo nemusí tyhle románské země, jako je Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko a jim podobným. Nikdy mě to tam moc nepřitahovalo. Možná tak mrknout se na Eiffelovku, nebo na Koloseum nebo vidět šikmou věž a jiné památky, ale nelákají mě jako na místo pobytu. Snad víte jak to myslím .. románské jazyky mi taky nepřipadají hezké, nebo sexy, nebo tak ..

A.C.
153 příspěvků 30.08.11 09:21

Považuju za čecháčkovství to přesvědčení, že je potřeba se stydět za Čechy, protože ti dělají všechno nejhůř. Mají nejmenší rozhled, nosí fusekle v sandálech, hledají levné pivo, hlasitě na sebe volají na plážích, neholí se, nepoužívají deodoranty… jsou prostě NEMOŽNÍ!
Stačí pobýt delší dobu v zahraničí, ne jenom víkend v Paříži a týden v Bibione… a je dobře vidět, že fusekle v sandálech nosí kdejaký pantáta libovolné národnosti, v obchodech s levnějším pivem taky nakupuje většina, řvouni na plážích vykřikují v desítkách různých jazyků, nevyholený taky může být ledaskdo a smrdící taky.
Podle mě je čecháčkovství hlavně dokazování, jak je v Čechách všechno horší.. a přitom mít nulový přehled a rozhled o tom, jaké to je jinde skutečně.

seznam.mih  30.08.11 09:32

Chybí mi tady hodnocení „líbí, nelíbí“ bych vám A.C. dala hned líbí. taky mi připadá, že každej čech akorát nadává na čechy, jak je tady všechno nejhorší. A přitom prý v takovém Rumunsku je to horší.

DanielaS
4603 příspěvků 30.08.11 09:32

Tak nejak. Cechacek muze byt i ten Spanel. (Spanelacek?)

Alena Cechova  30.08.11 10:14
seznam.mih ha detto : **DanielaS: **Vidíte to a já jsem asi jediná v Čechách, kdo nemusí tyhle románské země, jako je Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko a jim podobným. Nikdy mě to tam moc nepřitahovalo. Možná tak mrknout se na Eiffelovku, nebo na Koloseum nebo vidět šikmou věž a jiné památky, ale nelákají mě jako na místo pobytu. Snad víte jak to myslím .. románské jazyky mi taky nepřipadají hezké, nebo sexy, nebo tak ..
Ano, vidět Neapol a zemřít (smradem)

Alena Cechova  30.08.11 10:30

Jak už tady někdo psal, vadí mi hlavně nízká úroveň služeb u nás a ta potřeba vzí každého na hůl.Kvůli tomu už vůbec nechodím do hospody, protože na to nemám nervy. Pokaždé to skončilo hádkou: o výši účtu (nikdy se kupodivu personál nesplete ve svůj neprospěch), o kvalitu jídla a tak. Taky mne skličuje ta kolikrát neskutečná hrubost personálu - mohl by mi jen naznačit, že mám použít špinavou lžičku! Běda, když chci ztlumit hlasitou hudbu nebo žádám o kohoutkovou vodu. To mi rtady opravdu vadí.
Do ciziny ale moc nejezdím, nebaví mne to. Hlavně mne odpuzuje ta cesta a ne proto, že by to bylo dlouhé nebo nepohodlné. Jsem velmi pomalý člověk a vadí mi ta rychlost přemisťování, protože moje tělo se sice přemístí, ale moje mysl je doma nebo na cestě. Nejraději bych šla všude pěšky a taky to mám v plánu, jednou dojít až k moři pěšky. Před několika lety jsem poprvé (a naposledy) byla v Chorvatsku na Istrii. Nejvíc mi vadila ta záplava Českých turistů, byl to vlastně anšlus. Vidět svoje krajany, jak se chovají na pláži, v restauraci a i všude jinde bylo pro mne utrpením a hluboce jsem se za ně styděla. Byli tam i Italové ti se dokázali chovat normálně.
Já nevím, jak specifikovat Čecháčství, sama ten termín nepoužívám, nemám v oblibě generalizující pojmy. Snad bych chtěla po našich lidech, aby měli víc odvahy a velkorysosti, aby nebyli pořád naštvaní a zapšklí. Ono to souvisí i s tou módou, protože ta je jedním ze symptomů té naší povahy, pokud vůbec nějaká existuje.

Alena Cechova  30.08.11 10:40

V téhle souvislosti jsem si vzpomněla na jednu podle mne typickou situaci:
V čekárně u lékaře (preventivní prohlídka) seděl vedle mne pán, kterému silně kručelo v břiše. Tak se mi začala omlouvat, že už dlouho nejedl a že musel zapít prášek a to má tyhle efekty. Samozřejmě jsem ho ujistila, že mne to neobtěžuje, dali jsme se s pánem do řeči a on se nám svěřil, že je tam s náhle stouplým krevním tlakem a že čeká na převoz do nemocnice. Tak jsme ho začali uklidňovat a postupně se pán začal usmívat a v živém hovoru se uvolnil a zklidnil. V tom do ordinace vstoupila taková přednasraná žena neurčitého věku a bez pozdravu zupáckým způsobem pravila: „Čemu se smějete?“. Byla to další pacientka. Pak spustila litanii, jak všechno stojí za houby, počasí je mizerné, všechno je drahý a vůbec. Já jsem se chvíli ještě pokoušela ty její negativistický kecy neutralizovat, ale musela jsem kapitulovat, byla fakt ultimátně hrozná a nakonec bych jí musela snad jednu vrazit, aby zmkla. Pán začal postupně zase propadat chmurám a blednul a hrbil se na sedačce. Pak jsem šla na řadu a potom už tam nebyl. A já si pak říkala: „jestli cestou do té nemocnice zemře, bude to její vina!“. Naštěstí jsem ho za pár dní potkala, zase se smál a říkal, že ho z toho dostali.
Ta paní, to byla alespoň pro mne esence české národní povahy, čecháčkovství, chcete-li.

seznam.mih  30.08.11 10:58

Myslím, že zaprděné povahy se najdou všude ve světě. Nejenom v čechách. To nemusím bejt vycestovalá, abych si myslela, že všude nejsou dokonalý, jak je tady prezentujete. Pokud to byla důchodkyně, tak se není čemu divit. A bude i všude jinde na světě nejen v čechách.

MP Jezinka
101 příspěvků 30.08.11 11:03

Jen jestli tu v debatě nemícháme dvě různé věci … někdo z nás (třeba i já :) ) mluvíme o čecháčkovství ve smyslu určitého povahového rysu. A někdo jiný to zase bere, jakože debatujeme o typickém Čechovi … To vidím jako dvě rozdílné věci

GreatSusan  30.08.11 11:04

jednu typickou mam taky:
Pred moji svatbou bylo treba zaridit nekolik ruznych papiru na vicero uradech ve trech ruznych mestech (v Cechach). Oproti ocekavani slo vsechno jako na dratku, vsechny urednice byly velice mile a opravdu se snazily mi pomoct. Co me prekvapilo, byl vsude stejny prubeh - vstoupim do kancelare a vidim nepratelsky a prednasr… ksicht. Usmeju se, pozdravim a pratelskym tonem reknu co chci. Ksicht znejisti. Pridam lichotku typu „Vy mi urcite dokazete poradit“. Ksicht se zmeni v prijemnou pani a cele se to vyvine v mily rozhovor. Prislo mi, ze jsou (vsechny) prekvapene, ze s nima nekdo jedna zdvorile a predpokladam, ze to prekvapeni vyplyva ze zkusenosti…

DanielaS
4603 příspěvků 30.08.11 11:12

To je pravda, mnohdy to tak probiha. Ja jsem se naucila u lekare (chodim po ruznych a casto k novym) se po vstupu do ordinace znovu predstavit a podat mu ruku. To se dejou veci.

Annecy
12 příspěvků 30.08.11 11:59

Vsechno souvisi se vsim. Svou utratu vzdycky prepocitavam a uz se mi to mnohokrat vyplatilo. I kdyz jde o blbych 10 korun, ozvu se uz z principu. Obvykle se mi vsak nedostane omluvy, pouze neceho jako „No jo, stane se“ „Ja neumim pocitat“ (to by snad cisnik, ktery denne pocita lidem ucty nemel nikdy vypustit z ust!). K tomu na me okolni stoly, nekdy i mi spolustolovnici koukaji jako na hysterku, co vyvadi kvuli petce. Kdyz si postezujete na spinavou lzicku, nebo nedejboze vratite jidlo, ze je prilis slane/mastne/pre­varene/nedova­rene, sice nove dostanete, ale riskujete ze v nem bude naplivano nebo podobny bonus. Neni to jen tim, ze by se lidi stydeli ozvat, ale tim, jake nasledky to ssebou nese a jake mysleni tu stale prevazuje.

Lola  30.08.11 12:07

Naprosto nejzhoubnější forma čecháčkovství je život podle přístupu: soused má kozu … ať mu chcípne, beztak ji někde ukradnul. Toto devastuje tuhle zemi víc než cokoli jiného, tohle je rakovina, která rozežírá samotné základy společnosti a nutí ty pracovité, sebevědomé a úspěšné buď rovnou odejít do ciziny, nebo se alespoň uzavřít do sebe a úzkého ghetta sobě podobných, a společnost jako celek chřadne a odumírá. Dokud se nenaučíme přístupu: soused má kozu … a já budu pracovat ještě pilněji, abych měl i na krávu, lepší to tady nebude.

MP Jezinka
101 příspěvků 30.08.11 12:13

Trochu k tématu:
http://aktual­ne.centrum.cz/e­konomika/naku­py/clanek.phtml?id=71­2468
Ne že by to přímo korespondovalo s tématem této diskuze, ale v článku se trochu vyvrací některé pověsti, které sami o sobě říkáme (čech kouká jen na cenu a je mu jedno, co jí apod…)

MP scully  30.08.11 16:59

ja ale nerikam, ze v Cechach je to spatne, naopak, v Recku ziju uz 10 mesicu a za spoustu veci by sel clovek v CR minimalne do vezeni - i ta povestna doprava je tady horsi, v autoskole se nejspis vibec neuci, k cemuze je dobry blinkr. rekove taky setri na pivu, na jidle, zije se tady vicemene stejne jako u nas, jen s tim rozdilem, ze lidi si tady (mozna az prilis) vazi sami sebe, takze si uzivaji vecery s prateli, kdyz jim daji teple pivo tak se ozvou (a cisnik se neurazi, proste stane se, ze jo…ale bez toho kyseleho ksichtu ketry rika „si to sem pojd zkusit stoupnout ty blba kravo“). Bezne si tady lidi na ulici pro sebe zpivaji, mluvi a hadaji se nahlas, protoze jim je sumafuk, ze je nekdo uslysi. Nekdy je to taky obtezujici, ale me cely zivot nejak podvedome to okrikovani „Bud zticha“ oteviralo kudlu v kapse, uz kdyz jsem byla dite. Tady si ja, cholerik, muzi klidne dovolit otevrenym okynkem na ridice zarvat „Kde's dostal ridicak, v Pakistanu, ty demente?“ Presto vsechno tady lidi nejsou zavistivi jako v CR (soused ma dve kozy a ja jen jednu, tak at jemu ta jedna chcipne), spis normalne projevuji emoce. Jak negativni, tak pozitivni, jedno bez druheho totiz nejde. Vsichni se roplyvaji, jak jsou Rekove pohostinni a pratelsti, jak se objimaji a tak…protoze turista vidi jen ty modre ostrovy a utulne tavernicky. Jak jsem rikala, me na Cesich nejvic stve to, ze se stydime za to, ze jsme Cesi, stydime se projevit a bojovat za sva prava. Jak nekde zpiva Nohavica - „Pivicko v sklenicich zvedneme, zvedneme. Ty nase Rakousko to jsme ti to dali, tak uz to mas spoctene“. Kazdy akorat mluvi, ale skutek utek, a kdyz se o nej clovek posnazi, tak ho vlastni rodice okriknou :-((

MP scully  30.08.11 17:03

A jeste jsem zapomnela - je fakt, ze kdyz clovek jedna s usmevem a vstricnosti, tak i urednik odpovi stejne. taky jsem pracovala v hospode, a vsecny ty zpruzeny mocaky co denne udelaji 12 piv ani nemrknou, jsem si ziskavala tim, ze jsem si pamatovala jejich jmena, hned u vchodu usmev a „dobry den, jak se mate pane Richarde? desitku Kozla jako vzdycky? Co ten vas Koki, uz je to lepsi?“ Dysek jsem delala nejvic ze vsech…

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit