České gránaty

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

zdena l
67 příspěvků 09.11.12 17:11
česke granaty

Rozhodla jsem se pořidit si šperk s českeho granatu a zjistila jsem, že to asi nebude tak jednoduché paní v mistním zlatnictvi mě zdělila že ty zbytky co prodavá jsou posledni česke granaty pravé, a že to co děla Turnov neni pravy granat, protože pry už došly, ma s tim někdo z
Vas zkušenost nebo informace? Docela by mě to zajímalo

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

natyska123
62 příspěvků 09.11.12 17:28

Mám známou šperkařku a ta mi již před několika lety říkala, že pozor na granátové šperky, že jsou často granáty nahrazovány almandinem, což je sice kámen ze stejné skupiny - granátové, ale není to klasický pyrop…takže asi tohle myslela paní, od které jsi tuto informaci získala…granáty mám moc ráda, koupila jsem si pár věcí od ALO, a když to tak vezmu, je mi jedno, jestli mám granát, či almandin..ale certifikáty o pravosti kamenů jsem dostala…

Rosalyn
925 příspěvků 09.11.12 17:30

Dokonce jednou byla v televizi reportáž, kde zjišťovali, zda jsou prodávané české granáty pravé. A zjistili, že v mnoha případech ne. :-)

Grossularia
3204 příspěvků 09.11.12 17:33

@zdena l Ony nedošly v přírodě, ale už moc nepracují dřívější těžárny.
A jak píše natyska, pyropy bývají občas nahrazovány jinými typy granátů, např. almandiny, ale mohou to být i jiné, třeba spessartiny, ty jsou taky hezky červené, jen ne tolik jako pyrop.

Jinak je jich v přírodě pořád samozřejmě dost, stále vyvětrávají nové.
Mám momentálně na terase tašku pyroponosného štěrku připraveného k vyrýžování, odhaduju ho tak na 60 - 80 ks granátů, z toho šperkařských bude tak 6 - 10. Asi mi to zůstane na jaro, teď už je zima na máchání ve vodě s hlínou :)

zdena l
67 příspěvků 09.11.12 17:45

Nemyslela jsem almandiny, to vim, že ty větši kameny ve šperku jsou almandiny tykalo se to malích granatu. prostě pani zlatnice řikala že byla ted někde asi na veletrhu či co a prochazela kolem stanku českych granatu Turnov a nestačila se divit co nabizeji za zboži, že to pry nema s pravymi granaty nic společne je to stara pani celi život děla zlatnici doproda zbytky, a když jsem se ptala co bude prodavat potom, říkala že lidem řekne jak se věc má

Ani  09.11.12 18:00

ČR není jediné naleziště pyropů. Ale pokud vím, tak jsou ty naše barevně nejhezčí.

Grossularia
3204 příspěvků 09.11.12 18:09
@Ani píše: ČR není jediné naleziště pyropů. Ale pokud vím, tak jsou ty naše barevně nejhezčí.

To je pravda. Měla bych psát důsledněji „český granát“, to už je jasné označení „pyropů barvy holubiččí krve“ :)

continuity
5851 příspěvků 09.11.12 18:18
@zdena l píše:
zbytky co prodavá jsou posledni česke granaty pravé, a že to co děla Turnov neni pravy granat, protože pry už došly, ma s tim někdo z
Vas zkušenost nebo informace? Docela by mě to zajímalo

a Americani vubec nepristali na mesici.

jestli si je pani tak jista, at poda na ne trestni oznameni, na podvod myslim pamatuje taky trestni zakonik, presneji bude urcite vedet Sekhmet.

miluji konspiracni teorie…

divkavmodrem  09.11.12 18:30

Zdravím. nejsem odborník, ale již delší dobu nakupuji šperky u uměleckého zlatníka, který je zároveň již dlouhá léta soudním znalcem v oboru. Když jsem projevila zájem o české granáty, také mě varoval před koupí nových kousků a nakonec pro mne koupil v aukci starožitný prsten, který má v sobě kromě drobnějších kamenů jeden velký. Upozornil mě na ojedinělý způsob práce s tím, že dnes už tyto techniky nikdo neovládá. Doporučuji tedy raději starožitné šperky s granáty. Obchod raději vybírat dle doporučení. Například v Českých Budějovicích je starožitnictví, kde můžete šperky bez obav koupit, jsou vždy prověřené.

zdena l
67 příspěvků 09.11.12 18:36
myslim že ta diskuse neni o tom ,kdo by měl na koho podavat trstni oznameni ,ale o podstatě problemu
@continuity píše:
a Americani vubec nepristali na mesici.

jestli si je pani tak jista, at poda na ne trestni oznameni, na podvod myslim pamatuje taky trestni zakonik, presneji bude urcite vedet Sekhmet.

miluji konspiracni teorie…

zdena l
67 příspěvků 09.11.12 18:38
přesně tohle jsem měla na mysli
@divkavmodrem píše:
Zdravím. nejsem odborník, ale již delší dobu nakupuji šperky u uměleckého zlatníka, který je zároveň již dlouhá léta soudním znalcem v oboru. Když jsem projevila zájem o české granáty, také mě varoval před koupí nových kousků a nakonec pro mne koupil v aukci starožitný prsten, který má v sobě kromě drobnějších kamenů jeden velký. Upozornil mě na ojedinělý způsob práce s tím, že dnes už tyto techniky nikdo neovládá. Doporučuji tedy raději starožitné šperky s granáty. Obchod raději vybírat dle doporučení. Například v Českých Budějovicích je starožitnictví, kde můžete šperky bez obav koupit, jsou vždy prověřené.

Grossularia
3204 příspěvků 09.11.12 18:51

@continuity No, tak nějak. Granát Turnov má pravé české granáty značené puncem a dává k nim ověření pravosti. Tj. pokud někdo tvrdí, že je to ze strany Granátu Turnov podvod, má podat trestní oznámení.
Jinak jde jen o pomluvu a snahu o poškození jména firmy.
Používání almandinů u některých šperků Granát netají, normálně to u nich uvádí.

continuity
5851 příspěvků 09.11.12 19:08
@zdena l píše:
přesně tohle jsem měla na mysli

no, jenomze ja neumim cist myslenky. je trochu rozdil, jestli jsou kameny podvrh protoze dochazeji v prirode naleziste nebo jestli se dnes uz spracuji jinymi technikami, ktere nejsou tak dobre, ale s pravymi kameny. zacnete se vyjadrovat presneji a hned bude lepe.

podstata problemu je v tom, ze na trhu je plno nepravych ceskych granatu: od granatu z jinych nalezist nez z Cech az po obarvena sklicka. ale napsat, ze granaty s certifikatem nejsou prave, to uz trochu zavani konspiraci.

zdena l
67 příspěvků 09.11.12 19:21

Dobře, mě jde přesně o to, jestli jsou granaty s Turnova pořad to, co byvali?

Grossularia
3204 příspěvků 09.11.12 19:34

@continuity Techniky se horší - pravý briliantový výbrus je pracný a strašně důležitý je u něho přesný úhel plošek vůči sobě - liší se to pochopitelně pro každý minerál, souvisí to s indexem lomu. Když je výbrus ideální, kámen začne „svítit“ - dopadající světlo se v něm láme a odráží ideálním způsobem a koncentruje se ve středu kamene ze směru pohledu.

A výbrus se, nejen u granátů, čím dál víc odbývá. A ono stačí fakt maličké odchýlení úhlu a efekt výbrusu je pryč, kámen „oslepne“.

Gorilka
654 příspěvků 09.11.12 19:37
@Grossularia píše:
@zdena l Ony nedošly v přírodě, ale už moc nepracují dřívější těžárny.

Co se týče Česka, tak ty původní od Turnova jsou vytěžené (velký rozmach byl za Rudofla II.) - těžilo se tam od pravěku. Vím jen o dvou nových ložiskách českých granátů a jedno ložisko je v režii státu a druhé v režii soukromníka.
Pokud někdo nabízí český granát o průměru větším jak 1mm pak to s vysokou pravděpodobností není český granát - větší kusy jsou tu už vytěžené.

Pokud někdo máte lepší informace, sem s nimy.

Grossularia
3204 příspěvků 09.11.12 19:53

@Gorilka Ve Středohoří vytěžené nejsou. Ale komu patří ložiska, to nevím.

yamama
184 příspěvků 09.11.12 20:30

Velky pozor na „mistni“ zlatnictvi, obvykle si nejsou zcela jisti tim, co prodavaji. Sama jsem pri ceste do mensiho mesta v Cechach chtela na namesti koupit granatovy prstynek - i certifikat mel, ale POZOR! Nestalo na nem, ze sperk obsahuje ceske granaty, ale ze sperk by vyroben v CZ. To je velky rozdil, mohu privezt indicky nebo africky „takygranat“, zasadit ho v CZ do sperku a prodavat ho za cesky. Z osobnich duvodu jsem mela jasnou predstavu, jaky sperk chci a zalezelo mi moc prave na tom „ceskem“ granatu, ktery ma takovou smutne rudou, hlubokou barvu. Osobne proto verim asi pouze jedine prodejne ceskych granatu, a to v prazske Dlouhe ulici - www.granat.cz
Jinak, co mne naucila babicka, ktera se vyznala: cesky granat je vzdy tmave rudy, jakykoliv odlesk do zluta nebo do jakekoliv jine barvy je spatne. Jakykoliv „granat“ se zlutym nadechem nebrat, at prodejci rikaji cokoliv. Granat je hodne tvrdy kamen a pokud jej planujete nosit kazdy den, je lepsi jej mit zasazeny do stribra, ktere je tuzsi, nez zlato - z toho muze vypadavat. Osobne mam pocit, ze granaty ve stribre jsou take o mnoho hezci. U prstynku pozor na horni zasazeni kamenu - prejedte si po nem prstem, at Vam nezatrhava puncochy.
Jeste musim dodat, ze pravy cesky granat je maly kamen o maximalnim prumeru 0.8 cm. Jakmile vidite sperk s velkym kamenem, ruce pryc. Sperk z praveho ceskeho granatu ma typicky design mnoho malych granatku zasazenych do stribrne nebo zlate osnovy.

Příspěvek upraven 09.11.12 v 20:59

Eye
276 příspěvků 09.11.12 20:53

http://www.ceskatelevize.cz/…-neni-pravy/

ZusOctopus
4 příspěvky 09.11.12 20:53

Ja som zase objavila tento clanok, stoji za povsimnutie http://ekonomika.idnes.cz/…priloha.aspx?…

zdena l
67 příspěvků 09.11.12 21:38
tak jsem to přečetla ,docela problem koupit česke granaty co ?
@ZusOctopus píše:
Ja som zase objavila tento clanok, stoji za povsimnutie http://ekonomika.idnes.cz/…priloha.aspx?…

666mahu
1490 příspěvků 09.11.12 22:22

@Grossularia, děkuji za informace.
Granáty nenosím (i když mám nějaké staré doma), ale párkrát jsem je koupila jako dárek v Dlouhé ulici, kde má turnovská firma prodejnu, co si pamatuju. Spoléhám, že v podnikových prodejnách jsou pravé české, vždy jsem se pro jistotu ptala a tvrdili to.

@divkavmodrem, o které starožitnosti v Budějkách jde?

Sibyla
2639 příspěvků 09.11.12 22:28

Ano, určitě. Kupujete-li granáty, dejte pozor, aby bylo uvedeno, že jde o český granát Nemyslím, že by se to označení padělalo, tak výnosné zas granáty nejsou, a ty české nejsou v zahraničí tak vyhlášené. Není-li tam český, pochází prý většinou z Turecka.

divkavmodrem  10.11.12 08:28

To 666mahu: je to malé, ale osvědčené starožitnictví na rohu proti hotelu Klika. Z druhé strany z Hroznovy ulice je bar Klika. Krámek je vlastně v ulici, kde býval kdysi Džin bar. Omlouvám se, nepamatuji si jména ulic, snad to takhle stačí.

666mahu
1490 příspěvků 10.11.12 09:51

@divkavmodrem, nejsem z Budějek, bary mi moc neříkají, a i když tam jezdívám, podle jmen znám jen náměstí, Krajinskou, Českou a Lannovku. :-)) Ale snad to najdu, vím, kde to přibližně je. Příležitostně se tam podívám. Děkuju. ;-))

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit