Chceme na svatbě dresscode. Je to "snobské"?

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Hazentla
15 příspěvků 08.05.17 13:19
Chceme na svatbě dresscode. Je to "snobské"?

Prosím o vaše názory na to, když snoubenci vyjádří přání ohledně oblečení svatebních hostů. Mám za sebou poměrně nepříjemnou debatu s některými přáteli na téma " no co, hlavně že tam (ten či onen) bude, na oblečení by nemělo záležet". :(
Je přání, aby přišli např. muži aspoň v saku a nedžínových kalhotách přehnané či snobské?
Podotýkám, že svatba je v pražském kostele, tedy nejde o neformální veselku např. na lovecké roubence.
Jakou formou byste dresscode popsali do pozvánky, aby to nevyznělo nějak špatně? U většiny hostů je to naštěstí celkem zbytečné, ale kvůli některým to psát budeme ;) A pro ty některé jsou pojmy jako „business casual“ španělská vesnice, tak nějak lidsky a přitom nenásilně napsat, že by chlapi měli mít min. nedžínové kalhoty, košili a sako/blejzr a dámy požádat, aby při volbě šatů zohlednily fakt, že obřad je v kostele. Naštěstí to máme na podzim, tak ultrasexy minišatky bez punčoch snad škrtne chlad sám…
Díky :)

Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Elfrida
23 příspěvků 08.05.17 13:53

Přání, aby muži měli alespoň obklekové kalhoty a košili a ženy respektovaly pravidla oděvu do kostela, mi rozhodně snobské nepřipadá. Spíš je smutné, že to musíte řešit a že to pro všechny není automatické…
Co zkusit napsat všem neformálně něco ve stylu „svatba se blíží, nachystejte si obleky, těšíme se na vás“? Samozřejmě ne takto stroze, ale v rámci delšího vzkazu ohledně pozvání na svatbu mi to přijde v pořádku.
Pokud víte, že 90 procent lidí se oblékne přiměřeně situaci i bez instrukcí, pak bych to možná neřešila vůbec. On se totiž vždycky najde někdo, komu by ani obrázkový návod nepomohl :-S

emily 7
3 příspěvky 08.05.17 14:05

Není to snobské. A na to, že chlad zruší superminiseksi­šatičky, bych nespoléhala.
My jsme měli v informacích přiložených ke svatebnímu oznámení uvedeno, že doporučený dresscode je semi-formal, barvy svatby jsou x, y, z, s poznámkou, že barvami není třeba se řídit, že slouží jenom jako pomoc, pokud by se někdo nemohl rozhodnout.
Díky tomu přišli všichni pánové v oblecích a dámy, až na jednu obzvláště příšernou vyjímku, v přiměřených šatech.
Pro mě je prostě samozřejmé se obléknout přiměřeně příležitosti a, upřímně, pokud je ke svtební pozvánce přiložená informace o dresscodu, výrazně mi to zjednoduší život. Tchán měl na začátku taky problém, že si bude muset pořizovat oblek, tak jsem mu doporučila, ať si nějaký třeba půjčí, a vyjádřila údiv nad tím, že dospělý člověk nemá ve skříni jedno „lepší“ oblečení. Oblek si koupil a seklo mu to.
Dneska má každý nějaký přístup k internetu. Předpokládám, že pokud někomu bude výraz „bussines casual“ neznámý, prostě si ho vygooglí a kromě vysvětlení se mu dostane i fůry obrázkové inspirace. Svatba je vyjímečná událost a očekávám, že pozvaným budu stát za trochu námahy. Nicméně vždycky bude jisté procento lidí, kterým je potřeba to vysvětlit ústně, a je dobré počítat s tím, že nějaký ten jedinec stejně přijde jako hastroš. Je dobré být na to připravená.

Leppäkerttu
631 příspěvků 08.05.17 14:12

Taky mame na pozvance dress code. Teda vlastne dva :D Jeden na obrad a druhy na oslavu (budou v ruzne dny a v naprosto odlisnem prostredi). Nikdy by me nenapadlo, ze to nekdo muze povazovat za snobarnu. Naopak tim hostum vyrazne zjednodusime zivot…napriklad aby se na oslave nikdo neboril na vysokych jehlach do travy.

aviv
51 příspěvků 08.05.17 14:47

Já bych důvěřovala hostům, že zvolí přiměřený oděv. Sami vědí kde svatba bude… My jsme žádný dress code nevyžadovali, svatbu jsem měli venku v památníku Karla Čapka ve Strži, cca hostů- nikdo nebyl oblečen v džínách ani nevhod. Atmosféra byla uvolněná, přátelská - nevím, ale pozvánka s dress kódem mně tou snobárnou lehce zavání. V den svatby jsem měla jiné starosti, než kontrolovat co mají hosté na sobě.

Sheba
189 příspěvků 08.05.17 14:54

Není to snobské, klidně si to na pozvánku dejte.Byla jsem na hezké rodinné svatbě na zámku, kde všichni byli přiměřeně oblečeni, jen jedna ženichova příbuzná přišla ve starém vytahaném svetru. Myslím, že nakonec to bylo trapné i jí. Tak třeba kdyby si na pozvánce přečetla „nápovědu“,mohlo to dopadnout líp.

Jóna
103 příspěvků 08.05.17 15:21

Není to snobské, jako host to mám raději. Nejde přece o to, že byste nutila hosty aby přišli oblečeni v jedné konkrétní barvě, dámy výhradně v šatech do půli lýtek a muži ve smokingu. Pokud někdo nepřijde úplně ťip ťop, nepředpokládám že bude bez milosti z obřadu vyveden, takže se tím netrapte a normálně to do pozvánky zahrňte :-)

Hazentla
15 příspěvků 08.05.17 16:12

@aviv Bohužel, ze svateb které jsme absolvovali jako hosté máme zkušenost, že jsou lidé, kteří tenisky a tričko s límečkem považují za slavnostní úbor, protože je to Lacoste :D
Jinde zase svědkyně nevěsty okouzlovala v minišatech s průstřihy na bocích…
Kvůli asi 20% hostů (často těch +1) to uvést raději chceme. Pokud tím počet nevhodně oblečených zredukujeme aspoň o polovinu, budu ráda i za to :)

Hazentla
15 příspěvků 08.05.17 16:38

@Jóna Přesně, jako host jsem taky ráda, když vím, co si mám obléct. Ono být overdressed je někdy stejně trapné, jako to podcenit.

Karin
3462 příspěvků 1 inzerát 09.05.17 00:31

My zase chtěli zasedací pořádek. Dnes to vidím tak, že podobné umanuté lpění na takových nepodstatných věcech (pokud se z nějakého důvodu nemusíte řídit protokolem) jen generuje napětí. V mým případě to jiskřilo hlavně mezi mnou a tchyní. Každá jsme se snažila prosadit nějaké takové kraviny… (Teda já dnes vím, že to byly kraviny, nevím, jak ona…) Dresscode, zasedací pořádek, ladění kravat s ubrouskama, stejnokroj pro družičky, rozbíjení talíře, já na tom trvám vs. mně je to u prdele, nemůžeš mít perly, v těch špičatých botách budeš trapná, knedlíčková polívka je klišé, snubáky ze stříbra? no to nemyslíš vážně…
Bylo mi 26. Dneska už bych to neřešila. A věřím, že spousta nevěst časem pochopí, že je úplně buřt, kdo měl tenkrát white tie a kdo džíny. Protože ty křupanský džíny měl třeba táta, co už dneska nežije, a na tý oslavě byl šťastnej. Po letech se z toho prostě vyloupne to jádro, to důležitý, a zbytek se ve vzpomínkách rozpadne na prach. Je to oslava lásky, ne dvorní ceremónie. Sezvěte všechny, co je máte rádi, oslavte to, a buďte spolu šťastní. Protože tohle je podle mě přesně to, co myslel Saint-Exupéry, když psal: "Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“ (To, co vidí tvoje oči - dresscode! - není tak důležité jako to, co cítí tvoje srdce). Ten dress code si klidně prosaď. Ale nezapomeň přitom na ty důležitý věci ;-)

(Mně to došlo cca dva roky po svatbě, když jsem milovanému muži vypravovala pohřeb. Že je opravdu jedno, jak je člověk oblečen, když s vámi přichází upřímně sdílet vaši bolest… vaše štěstí…)

emily 7
3 příspěvky 09.05.17 08:17

Jenomže ono nejde tak o to, co vidí oči, ale to, co vidí oči, je výrazem toho, jestli hostům stojím za tu námahu, aby se slušně oblékli.

Hazentla
15 příspěvků 09.05.17 08:56

@Karin Díky za silný příběh a respekt za jeho napsání. Samozřejmě, že jsou v životě důležitější věci, než etiketa a oblečení, na druhou stranu bychom ale touto optikou mohli škrtnout v podstatě veškerá kulturní pravidla a zvyklosti (s módou v čele), coby povrchní a nedůležitá.
Rozhodně nechceme na svatbě žádná složitá pravidla nebo náročné úbory, kravaty k ubrouskům neladíme ;)
Ale myslím, jak psala Emily - pokud s námi člověk chce sdílet slavnostní chvíli, přiměřené oblečení by pro něj nemělo být na překážku, chceme opravdu pouze obyčejné slušné oblečení „business-casual“ Což by mělo být standardem.
Samozřejmě, když ho někdo nedodrží, nestane se ve finále nic :D

chev
148 příspěvků 09.05.17 09:47

@Hazentla Je to Vaše svatba, zařiďte si to takjak chcete Vy. Taky jsme měli na oznámení dole u místa konání obřadu uvedeno, že bychom rádi, aby svatebčané dodržovali společenský oděv. Jenom počítejte s tím, že někteří burani prostě asi neumí číct, je jim to jedno nebo nevím, protože pár jich v kraťasech přišlo. U kamárádů, co si odskočili z práce, neb obřad byl v pátek, to chápu, ale nechápu to u tchána…

Karin
3462 příspěvků 1 inzerát 09.05.17 10:02

@Hazentla jasné. Akorát se obávám, že jsou jedinci, kteří se prostě obléct neumějí nebo je tahle myšlenka nějak totálně míjí, a jinak to jsou úžasný lidi, tak abyste si tím nějak zbytečně nenechala zkazit náladu…
Moje (tehdy)čtyřletá neteř si těsně před mou svatbou zaprasila šatičky, tak je na fotkách v tepláčkách. (To jsem měla u tchyně na talíři ještě léta.) A jsou tam i dospělí, kterým to taky nějak extra nesluší a mohli vypadat líp… Ale jak říkám, dneska je mi to jedno a akorát mě mrzí, že jsem se nad to neuměla povznést tenkrát.
Ach jo, já už asi na MP nepatřím :-) Nebo mám nějakou patetickou náladu.

Jordaan
7062 příspěvků 09.05.17 10:15

@Karin

Ja s Vama souhlasim. Ale to je poznani, ktere prijde vekem a zkusenostma. Samozrejme si ve skrytu duse predstavuju, jak se na me pozvani vsichni vynori ve vhodnem obleceni podle mych predstav :-). Ale nakonec jsem proste rada, ze prijdou (kvuli mne) a raduji se (nebo placou) se mnou. U takhle male akce jako je bezna svatba mi skoro prijde, ze by se nekteri mohli citit dotceni a ziskat pocit, ze se hostitel za ne stydi.

Karin
3462 příspěvků 1 inzerát 09.05.17 10:33

Pokud se člověk umí vhodně obléknout, tak se na svatbu vhodně oblékne automaticky (aniž byste ho o to musela explicitně žádat). A pokud neumí, tak ho teď už nedovychováte.
Myslím, že úplně stačí, pokud na oznámení nebo pozvánce uvádíte, že se svatba koná v kostele. V teplákách tam snad nikdo nepřijde a za nějaké ty džíny se Pánbůh ani pan farář jistě zlobit nebude.

chev
148 příspěvků 09.05.17 10:33
@Jordaan píše:
@KarinJa s Vama souhlasim. Ale to je poznani, ktere prijde vekem a zkusenostma. Samozrejme si ve skrytu duse predstavuju, jak se na me pozvani vsichni vynori ve vhodnem obleceni podle mych predstav :-). Ale nakonec jsem proste rada, ze prijdou (kvuli mne) a raduji se (nebo placou) se mnou. U takhle male akce jako je bezna svatba mi skoro prijde, ze by se nekteri mohli citit dotceni a ziskat pocit, ze se hostitel za ne stydi.

Já s Vámi souhlasím tak nějak napůl. Jisteže jsem ráda, že lidi přijdou na svatbu kvůli mě, ale co mají na sobě, mi jedno úplně není. Prostě tchán v kraťasech, ve kterých seká trávu na zahradě, to prostě není ok a upřímně řečeno mě to mrzí dodnes. Nečekám, že lidi přijdou v róbě na zem a fraku, ale šaty a oblek má snad každý. Svatba je událost dvou lidí a je to jejich den, pokud mají nějaké přání, snažím se vyhovět, pokud nechci, asi mi na nich zas tak moc nezáleží a raději bych tam chodit neměla. Chodím na svatbu pouze těm lidem, které mám ráda a není mi pak zatěžko se podřídit. je to společenská událost jako každá jiná a podle toho by se měl člověk obléci.

Jordaan
7062 příspěvků 09.05.17 10:57

@chev

No ja vim, ze mel. Ja se taky snazim obleknout vhodne. Jenze kdyz se nekdo vhodne neoblekne, tak s tim proste nemuzu nic udelat. Nekdo to proste nevidi/neciti. Mne by taky tchan v kratasech prekvapil. Asi bych si z toho pak (v soukromi) i udelala srandu. Ale to je asi tak vsechno, protoze se neminim zanaset malichernostma. Lidi, ktere zvu na svatbu znam predem. Kdyz nekdo vzdy chodi oblecen jako buran, tak je mi jasne, ze to nezmeni kvuli me svatbe. Pravdepodobne, i kdyz by se snazil, tak stejne nebude vypadat podle mych predstav. Rodinu mate takovou, jakou mate, nemuzete si ji vybrat podle vzhledu nebo nejakych vlastnosti, takze se s ni musite proste smirit nebo ji holt nezvat.

Bossana
104 příspěvků 09.05.17 11:08

@Karin
S věkem ke mně přišlo poznání, že někteří lidé považují za svůj nejlepší oděv, to, které mají aktuálně nejnovější v šatníku. Otčím mého muže přišel na naši svatbu v džínách a flanelce. A vnímala jsem to tak, že to je vizitka jeho a ne naší svatby :)

Příspěvek upraven 09.05.17 v 11:17

marikahr
185 příspěvků 09.05.17 11:16

@Hazentla kludne napiste ze odev spolocensky, nepiste „business casual“ jednak to vsetci nepochopia (su vsetci pozvani anglicky hovoriaci?) a ked uz tak „business casual“ je take kancelarske oblecenie, na svadbu sa hodia skor saty a u panov oblek, ale iny nez do kancelarie.

Leppäkerttu
631 příspěvků 09.05.17 11:19

Oznameni dress code prece probuh neni umanuté lpění na nepodstatných věcech. Naopak je to pomoc pro ty, kteri si nejsou vyberem obleceni na nasi svatbu tak uplne jisti. Nechapu, odkud se vzala ta „snobarna“, dress code na pozvance muze byt klidne „prijdte v riflich a nazujte tenisky“. Ja oznamenim dress codu hostum nic neprikazuju, pouze jim takhle priblizim, v jakem duchu se akce kona, jak to v miste obradu a oslavy vypada (neni zahrada jako zahrada, da se tam udelat jak superhonosna svatba ve smokingu na zastresene terase tak i opekacka v teplacich v trave) a co budeme mit na sobe v ten den my dva. Kdyz dojdou na jehlach nebo v kratasech, tak je samozrejme nevyhodim, ale bude to jejich vizitka, protoze nikdo nemuze rict, ze „nevedel co na sebe“. Umanuté lpění na nepodstatných věcech je, kdyz po hostech budu vyzadovat, aby dosli pouze v pudrove ruzove, narvu druzicky vsech velikosti do stejnych satu nebo kdyz zenichovu kravatu budu ladit s ubrouskama.

levandule.K
100 příspěvků 09.05.17 11:36

Pár svateb jsem absolvovala, nikdy jsem neměla na pozvánce napsán dress code, ale vždycky jsem se ptala, jestli ho mají, protože se mi nechtělo být overdress ani za burana. Jedna nevěsta se mi svěřovala, že je to strašný, že její neteř má légíny a tenisky (holce bylo cca 9-11 let), její matka měla černé kalhoty a nějakou halenku, jsem jí řikala, ať to neřeší, že je to její ostuda ne její. Taky tam měla holku, co měla ultra mini šaty, ale to ji nijak nevadilo… Na jiné svatbě měla část hostů dlouhé šaty, některé byly možná střihově trendy před 10 lety a pak se odpoledne převlíkly do riflí… Co mi přišlo nejvíc blbé bylo, když si jedna kamarádka vzala na svatbu svojí kamarádky bílé krátké šaty, svědkyně ji za to sjela, holka se málem rozbrečela, že to nevěděla, nevěsta to vůbec neřešila a byla celou dobu vysmátá, maximálně si to užívala, vlastně i její švagrová dlouhé šaty hodně bílé s nějakým květinovým vzorem na okraji a můj ex, se ptal jestli je to nevěsta…

Viděla jsem na facebooku fotky ze svatby jedné známé, kde měly družičky stejné šaty, jejich provedení mě moc nenadchlo, nelichotilo jejich postavám - myšlenka dobrá, ale provedení horší, bych asi odmítla družičkovat, kdybych si to měla oblíct. Sice je to nevěstin „velký“ den, ale to neznamená, že si kvůli ní nechám ušít šaty za 2000 a budu vypadat jak blb.

Vyžadovat dresscode není snobárna, rozmazlenost ani namyšlenost, ale u lidí, co módu neřeší, tak není jisté, jestli Vaše přání splní. Takže pokud to chcete mít slušně oblečené hosty, tak to tam napište, ale v den svatby bych se nad to povznesla, přece si tím nenechám zkazit náladu.
@Karin má pravdu, ve skutečnosti jsou důležité úplně jiné věci než zahalená ramena a uvázaná kravata

Uživatel je onlineOldyn
5506 příspěvků 09.05.17 11:38
@chev píše:
@Hazentla Je to Vaše svatba, zařiďte si to takjak chcete Vy. Taky jsme měli na oznámení dole u místa konání obřadu uvedeno, že bychom rádi, aby svatebčané dodržovali společenský oděv. Jenom počítejte s tím, že někteří burani prostě asi neumí číct, je jim to jedno nebo nevím, protože pár jich v kraťasech přišlo. U kamárádů, co si odskočili z práce, neb obřad byl v pátek, to chápu, ale nechápu to u tchána…

Haha, to jako fakt přiwel vymóděný v kraťasech? Na fotkách to musí být epesní! Se směju, ale být to moje veselka, tak ho asi pošlu převlíct.

Dani17
319 příspěvků 09.05.17 11:44

Viděla jsem fotky ze svatby, kdy otec ženicha měl k obleku boty Prestige :-O
Takže možné je všechno. ;)

chev
148 příspěvků 09.05.17 11:44

@Jordaan Jojo, ty kratasy, to byla uz jenom takova posledni kapicka v mori sracek, co nam kvuli svatbe zpusobili… kdyz jsme oznamili, ze se budeme brat, reakce byla „A proc!!??“, svatbu nam nabidli poradat v prostoru, ktery maji na starost a 2! mesice pred svatbou nam rekli, ze to nepujde… Ale to sem nepatri, proste jsou to rodice a tak jsem je pozvali, oni zadnou z tech veci neudelali schvalne, to vim, protoze je uz znam dlouho, jim je to proste uplne fuk. Ja vim ze je nezmenim, proste jsou takovi, ale pozvali jsme je, je to nase rodina. Taky si z toho dnes uz delam srandu, ale tenkrat me to mrzelo a mrzi me to doted, protoze tyhle veci ted delaji i nasim detem…

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Blogerky v letech: Glamour styl a extravagance

O mladých módních blogerkách si přečtete na každém rohu. O starších... Celý článek

Reklama

Poslední článek:
Růžová je zženštilá a zelená pro citlivky. Co dělají barvy v naší hlavě?

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Přemýšleli jste někdy o tom, co o vás říkají barvy, které nosíte?... Celý článek

Reklama