Chlapi jsou takoví, jak je vychovala jejich matka

Fotoalbum tématu (6) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

DRW
1237 příspěvků 26.01.13 08:44
Chlapi jsou takoví, jak je vychovala jejich matka

Při čtení „V čem jsou Češky lepší“ mě napadlo založit tuto diskuzi. Kdysi dávno mi jedna kolegyně řekla, že její muž je proto tak fajn, protože ho vychovala dobře jeho maminka. A teď, co tím myslela: Cca v roce 1985 pomáhající muž v domácnosti byl světlá výjimka, spíše převažovali gaučové typy a „kutilové“, většina odpovědnosti za domácnost ležela ne ženě. Já z rodiny, kde otec mamince pomáhl skoro se vším, ale zase nebyl kutil, tak jsem žila v přesvědčení, že to tak má být. O domácí práce se lidi dělí rovným dílem. No ano při jedné „narozeninové“ debatě, když jsem řekla, že takoví muži jako ten její se nerodí mi řekla: „Za to jaký je může jeho matka a pak teprve manželka.“

Takže maminky a partnerky tady na peklíčku, jak rozmazlujete své syny a manžely?
Jak zvládáte dávat jednoduché žádosti o pomoc (na chlapy se musí stručně a jasně)
Můžete s lehkým srdcem vypustit do světa své syny a odstřihnout je od pračky a ledničky. A pokud s Vámi bydlí vyžadovat po nich víc než sněz tu večeři a tady máš čisté oblečení?

P. S. já jsem svůj ideální „exemplář“ našla a moje tchýně ho opravdu dobře vychovala.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 35 Další »

Reakce:

ionicera
4561 příspěvků 26.01.13 09:02

@DRW No já tedy nenašla. Můj muž je líný jako veš. A opravdu za to může tchýně. On byl takový nemocňoučký a hubeňoučký. A nejhorší je, že můj táta je opak. Vychovala ho máma se sakra pevnou rukou, vstávala ráno ve 4,na pole, obstarat zvířata, do krámu, který společně s manželem měla a celá domácnost na ní. Manžel jí nepomohl vůbec s ničím. Takže své 3 kluky vychovala perfektně.
No až teď po 20 letech manželství jsem se smířila s tím, než doma vyvolávat spory aby něco udělal, udělám to sama, protože mě to stojí míň energie.
A mám dceru, tak to nemůžu napravit.

vespinka
149 příspěvků 26.01.13 09:05
bílá vrána

Já mám to ohromné štěstí, že mám partnera tzv. bílou vránu= pomáhá v domácnosti, nosí automaticky tašky s nákupem, obléká mne do kabátu, žehlí, vypere, udělá mi kávu, a mohla bych ve výčtu pokračovat hódně dlouho. Nevychovala ho tak ovšem jeho matka, ale bohužel slet nešťastných okolností kdy přišel v mládí o oba rodiče a musel se začít starat o sebe komplet sám. Musel chodit do práce, v noci přijel, musel si (v zimě)zatopit, navařit, vyprat, postarat se o domácnost (dům), a ráno zase do práce, to všechno sám. To člověka kompletně změní…
Já zažila ve své rodině bohužel také extrém, kdy mě matka vedla k takové samostatnosti, že jsem si už ve třetí třídě musela připravovat večeře, protože se jí nechtělo vařit, svačinu mi v životě nezabalila. Modlím se, abych stejným bezcitným způsobem nevedla k samostatnosti naše budoucí děti.
A svého partnera rozmazluji- učím se vařit :-) Partner to po mně nechce, ale já mu ráda uvařím dobré jídlo, myslím, že láska prochází přes žaludek, a mít doma spokojeného usměvavého a najezeného chlapa je bezva.

Dahllie
2222 příspěvků 26.01.13 09:39

@vespinka Mně taky máma svačinu nikdy nedělala a od nějakých dvanácti jsem vařila pro celou rodinu. U nás to bylo dané rodinným hospicem a maminčinou neustálou péčí o příbuzné z jedné či druhé strany rodiny, ke které jsem se přidala hned jak jsem to dokázala. Aspoň jsem se naučila vařit a být samostatná. Dneska jsem za to ráda, ale jako dítě jsem to brala jako hroznou křivdu a záviděla jsem ostatním dětem, že nic nemusí.

Co se týče chlapů, já mám také úžasného. Kromě návyků z rodiny to má i proto, že na vysoké se o sebe staral sám a teď, co pracuje v zahraničí, musí také, když přijedu, tak mu jen navařím věci jejichž přípravu považuje za zbytečnou, ale rád si je dá (protože jíst se musí, ale proč by měl v kuchyni trávit dvě hodiny vařením :-) )

Olinka
2582 příspěvků 26.01.13 09:44

Můj bývalý je takový, jak ho vychovala nikoli jeho matka, ale jeho teta. Po VŠ (kam dojížděl denně z full sevisu od maminky) odjel k tetě do zahraničí a to pro něj bylo něco jako náhrada vojny :-) Tetička je totiž, ehm, kulantně řečeno dost svérázná, takže si z něj udělala poskoka pro všechno. On na to samozřejmě nevzpomíná moc v dobrém, ale je jasné, že mu to zocelilo tělo i ducha - nedovedu si představit, jaký fouňa by musel být, kdyby toto neabsolvoval.
Bohužel maminka mu dodnes pere a vaří, přestože má vlastní byt. On mi sice tvrdil, že to není proto, že on sám by to neuměl („To jsi měla vidět u tetičky, co všechno jsem dělal!“), ale protože si přece nebude kupovat další pračku (když je jedna v bytě u rodičů) a vařit sám pro sebe nemá cenu, když mamka vaří pro celou rodinu… Asi to ti chlapi mají fakt nastavené jinak, já si třeba od mamky taky semtam dovezu jídlo, ale nevyžírám ji 2× denně… A nechat si od ní prát, to bych se hanbou propadla.

Mylady2
12409 příspěvků 26.01.13 09:57

Můj muž spadá spíše do kategorie vší;-D
Ovšem pozor! Udělá víc užitku v byznysu než kdyby mi doma vysával nebo utíral prach:-) takže jeho náplň je jasná a vyhovuje oběma;-) matka ho vychovala sice jako veš ale schopnou se prosadit jinde než v domácích pracích.

Ceresa
465 příspěvků 26.01.13 09:59

Nezapomenu na scenku u pritele, kdy tchyne delala svickovou, pekla, pul dne v kuchyni. Dala ohrat knedliky do mikrovlnky a sla do druheho patra veset pradlo. Tchan sedi za stolem, 2 metry od mikrovlnky. Ta cinkla a on kriknul do toho druheho patra, ze uz je to asi hotovy. Podle meho pohledu ten muj pochopil, ze by tohle zkusil jednou…

ionicera
4561 příspěvků 26.01.13 10:11

@Mylady2 No to jsem zapomněla dodat.Taky umí vydělat.

antees
731 příspěvků 26.01.13 10:26

I když má můj muž asi od 30 let roztroušenou sklerózu, tak vím, že se o sebe dokáže postarat sám, protože se od rodičů odstěhoval už v 19 a musel si prát, vařit atd. Teď je to + výchova našeho malého z 95% na mě. Takže všem ženám - i těm, které mají doma jakš takš vychovaného a čistotného chlapa upřímně závidím :)

andano
577 příspěvků 26.01.13 10:33

A dodávám, že také od ženy očekávají totéž, co od matky :-)
Což je logické - děláme to všichni, vzory a vzorce chování si taháme z rodiny, kde jsme je viděli jako malí.

Sibyla
2639 příspěvků 26.01.13 10:39

Tatínek ztratil matku ve třech letech, a pak měl nevlastní, nepříjemnou strohou ženskou (jak jsme ji vnímali my, vnoučata). Jenže byl kluk z hospodářství, kde každý musel přikládat ruku k dílu, takže co pamatuji, se s maminkou na domácích pracích podíleli - i když, ovšem, každý měl svoje. Stejně tak finance: oba dávali výplatu do společného, a z toho se platilo všechno. Neumím si představit muže, který doma nehne prstem, nebo který si výdělek nechá, a do domácnosti dá přesně odměřenou část. Tohle jsou věci, které za svobodna nezvažujeme, ale které jsou často rozhodující. Jeden manželský poradce prozradil, že nejčastější zdroj krizí v manželství není zdaleka sex - jsou to finance.

Sibyla
2639 příspěvků 26.01.13 10:53
@Ceresa píše:
Nezapomenu na scenku u pritele, kdy tchyne delala svickovou, pekla, pul dne v kuchyni. Dala ohrat knedliky do mikrovlnky a sla do druheho patra veset pradlo. Tchan sedi za stolem, 2 metry od mikrovlnky. Ta cinkla a on kriknul do toho druheho patra, ze uz je to asi hotovy. Podle meho pohledu ten muj pochopil, ze by tohle zkusil jednou…

To mi připomíná rodinu mého švagra. Když byl miminko, stála jeho postýlka vedle postele otce. Malý se v noci rozkřičel, tatínek poklepal na ženu, spící ve vedlejší posteli s prohlášením: „Kluk ti řve.“ Načež paní vstala, obešla manželské postele a ukonejšila dítě. Ona ovšem byla manželovi vděčná, že si ji vzal, měla už jedno dítě, a sňatkem s panem inženýrem se povznesla. Mou sestru velmi rozhořčilo, když jí důvěrně radila, jak si manžela - jejího syna předcházet a jak mu zalichocovat. Sestra vnímala manželství jako rovnocenné partnerství a tohle jí bylo cizí.

chekotay
410 příspěvků 26.01.13 11:54

Zajímavé. Mne maminka nepustila k pračce - dnes nepustím k pračce ženu (asi se bojím, že by nerozdělila prádlo správně na tmavé/světlé/bí­lé/barevné/prát v ruce/maskáče/pou­ští barvu… nebo v tom bude obava, aby se nepřetrhla při pokusu pustit vodu špatně přístupným kohoutem. :-D ), do společnosti jsem byl vypuštěn s tím, že košile jedině s krátkým rukávem, PES, velikost 44 (dnes nosím 38, slim fit) a když jsem nedávno zavítal na návštěvu k rodičům, oděn v kabát, šálu a klobouk, byl jsem počastován příměrem k Michaelu Jacksonovi. A to nemyslím, že bych jako uměl tak tančit. :-)
Rozdělení rolí zní zajímavě, ale asi jsem na to moc roztržitý, abych si pamatoval, co mohu a co ne. Žena vaří excelentně, já dostatečně, takže vaří častěji ona, ale jinak mi jde spíše o výsledek (tedy fungující domácnost), než o formu procesu.

Takže se s dovolením považuji za samorost. :-)

indyka
625 příspěvků 26.01.13 11:54

Můj drahý to má doma tím stylem, že má vždycky navařeno, vypráno, a on zase pomáhá mamce s prací, případně něco zařídit, tam zavézt babičku tam, udělat to a tamto…tak se bojím, aby to nedopadlo tím stylem, že bude taktéž očekávat navařeno a vypráno, přičemž dál bude pomáhat mamince a mně nic:-D Ale to mu křivdím. Co je na studentském bytě, kde jsem často s tím, tak si dokáže sám vyprat, s vařením to není žádná sláva, ale většinou vařím já a on pak myje nádobí, což mi vlastně celkem vyhovuje.

Sibyla
2639 příspěvků 26.01.13 12:24

Ono také záleží na povaze a na jisté emocionální inteligenci, s níž se dokážeme do druhého vcítit a přizpůsobit se. A v neposlední řadě na sobectví dotyčného. Vím, že maminka musela tatínka hodně „předělávat“ - vzešel z toho starodávně patriarchálního venkovského prostředí, kde otec určuje všechno a ženská může nanejvýš intrikovat - ale je mírný, přizpůsobivý a nesobecký, takže se její vyšší kulturní úrovni přizpůsobil. S jeho bratry by to tak dobře nešlo.

modny guru
280 příspěvků 26.01.13 15:53

Bohužiaľ, môj otec tiež ani prstom nepohne, ked ide o „ženské“ práce v domácnosti. Naopak, jeho otec stále skákal, ako pískala jeho žena, a preto si myslím, že to bral ako odstrašujúci príklad. No dobre, raz povyberal z umývačky riadu, ale tváril sa pri tom ako trpiteľ. Stále opakoval, že nevie ako, že to ešte nikdy nerobil… Takže myslim si, že to môže byť aj takto opačne, pokiaľ sa zájde do extrému.

bestia
2296 příspěvků 26.01.13 16:04

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 14:10

Len
476 příspěvků 26.01.13 16:45

@bestia
To červené ramínko máte ode mě, uklikla jsem se. S tímto příspěvkem naprosto souhlasím; nemyslím si, že by chlapi nebyli k ničemu, ale jen jsou pohodlní a taková léčba šokem pomůže. :-)

Harmonika
244 příspěvků 26.01.13 16:56

Věřím tomu, že od rodiny si do života neseme spoustu vzorců chování, ale že nás také formují životní zkušenosti. Zároveň věřím tomu, že vychovávat ostatní můžeme i my sami. Proto s radostí dávám najevo mužům, pokud oni projeví svoji gentlemanskou stránku.
Nedávno mě muž pustil ve frontě u bankomatu, s úsměvem jsem mu poděkovala, nebo jsem pustila spěchajícího chlápka s pár rohlíky před sebe u fronty na kasu, když jsem sama měla plný vozík. V obou případech bylo na mužích vidět, jak jsou rádi, že jsem je ocenila. Proto třeba když mě muž pustí jako první do tramvaje nebo dokonce sednout, vždycky tuto galantnost přijmu a na dotyčného se usměji a poděkuji mu, a cítím se jako žena, nikoliv jako uražená v ponižující roli ženy. Partnera nemám, ale pokud se muž v mém okolí projeví galantně, vždycky to ocením. Považuji to také za výchovný prostředek pro mužovo budoucí chování k ostatním ženám.

bestia
2296 příspěvků 26.01.13 16:59

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 14:09

Moir
1805 příspěvků 26.01.13 17:37

@bestia tak ono se o sebe umět postarat (aspoň nějak), hodí pro obě pohlaví, je to jaksi schopnost přežití, s cenou na partnerském trhu to sice společného má mnoho, ale spíš až v druhé řadě

real.blond
6688 příspěvků 26.01.13 17:38
@Mylady2 píše:
Můj muž spadá spíše do kategorie vší;-D
Ovšem pozor! Udělá víc užitku v byznysu než kdyby mi doma vysával nebo utíral prach:-) takže jeho náplň je jasná a vyhovuje oběma;-) matka ho vychovala sice jako veš ale schopnou se prosadit jinde než v domácích pracích.

Diky za zvednuti nalady! tohle me hodne pobavilo..

Příspěvek upraven 23.06.15 v 22:16

Akitaken
4960 příspěvků 26.01.13 17:59

Člověk je tvor od přírody líný a to prosím obé pohlaví. Partnera nemám a otec s námi nežije od mých šesti. Já sama vypadla z domu v 23ti a dodnes si za to blahořečím, protože teprve teď umím zpětně docenit skutečnou hodnotu domácího „servisu“. Myslím, že mamahotel by se neměl pěstovat nikde, a že výchova v rodině dělá hodně.
To ovšem neznamená, že jsem semetrikoidní.. mám v sobě ty pečovatelské sklony, ráda peču a vařím, ráda rozmazluju, ale taky chci být rozmazlovaná a služku nikomu dělat nebudu.. :-)

666mahu
1490 příspěvků 26.01.13 18:00

@bestia, zvedám ruku, já jsem to nikdy neslyšela. :-)
Babička mi dala nejlepší radu (už jsem ji zde psala): Jak si to prvních 14 dní uděláš, tak to budeš mít celý život (babička samozřejmě předpokládala manželství na celý život).

Můj muž je velmi galantní, stále (i po letech) nosí tašky (když jdeme spolu), pomáhá do kabátů (a nejen mě), drží dveře (i u auta),,, a to ho to nikdo neučil, neměl žádný příklad. Vyrůstal jen s maminkou, která ovdověla, když mu byli 2 roky, a nikdy s jiným mužem nežila. V rodině měl mužské příklady, ale nikdo nebyl galantní a nikdo nevykonával přibližně půlku tzv. ženských domácích prací. Maminka manžela k „ženským“ pracem vlasně nepouštěla, ale přibližně od puberty musel vykonávat „mužské“ práce kolem domu - údržbu, sekal kosou velkou zahradu, do lesa na dřevo, zabíjel králíky (stahoval, kuchal)… Dnes si manžel poradí v domácnosti se vším, ale některé činnosti nemá rád - vytírání, luxování, žehlení, kdyby je měl dělat častěji nebo pravidelně, zaplatil by si, aby byly hotové než se vrátí domů, než by se jim věnoval.
Vdávala jsem se poměrně brzo a třeba vařit jsem skoro neuměla, dohnala jsem to až v manželství, ale ne proto, že bych musela. Maminka mě vařit nenutila, byla dost emancipovaná, vydělávala víc než táta. Z domova jsem byla zvyklá, že se tatínek podílí na domácích pracech.
V současnosti dělám většinu domácích prací u nás já (víc než dřív), protože mám méně práce a vyhovuje mi (nám) to. A možná se to za čas zase změní.
Syna jsem se snažila vychovat tak, aby si poradil se vším (včetně domácích prací), ale vidím, že inklinuje k modelu rozdělení na ženské a mužské práce, tedy aspoň zatím, sama jsem zvědavá, jak si jednou v partnerském vztahu poradí. :-)

Myslím, že nezáleží jen na mamince, jak se muži chovají (respektive na matky bych plošně nesváděla, že je špatně vychovaly), záleží i na partnerce a hlavně, co je komu dáno - s jakými vlastnostmi se muž narodí. Některý muž je tvárnější, s jiným se těžko hýbe.
Záleží nejvíc jak se partneři umí dohodnout, jak si domácí práce rozvrhnou, je celkem jedno, kolik toho kdo dělá, hlavně aby to vyhovovalo oběma. Podobné je to s penězi, málokdy vydělávají oba stejně a také se musí umět domluvit. Rozdělení se také občas mění, třeba když máme malé děti, přestěhujeme se z bytu do velkého domu…

Příspěvek upraven 26.01.13 v 19:57

DonChichot  26.01.13 18:14

Haha, dnes mi můj syn popisoval, jak si vylil těstoviny se sojovým masem do dřezu… A pak se ptal manžela, jestli se dá z bramborového těsta udělat pizzza, že to těsto udělal dnes ve tři ráno a má ho v lednici.
Jsem klidná, přežije. I bez ženy. Což asi nehrozí, protože ženy o něj jeví eminentní zájem.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 35 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit