Chodící lidé

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

LadyPapajka  16.06.12 12:11
Chodící lidé

Chtěla bych se zeptat, jak se díváte na tuhle osvětu? Já totiž jsem člověk, kterej rád nabídne pomoc, ulovní sedadlo, a tak. Ale už asi dvakrát jsem potkala někoho slepého, který stál u tyče a narážel do lidí, a když jsem se ho zeptala, zda nechce pomoci na sedadlo, div mě neodpalkoval, ať neotravuju. Vím, že je to o lidech, stejně jako se jedna stařenka usměje, když ji uvolním sedadlo a druhá ke mě nakluše a cpe mi invalidní prukaz nebo co před obličej, ať se jako okamžite uhnu. Bohužel bych třeba ráda někomu pomohla a možná i občas otravuju, třeba ten člověk si sednout nechce, ale jak to mám vědět? Osvěta je krásná, ale snad nikdy jsem se z řad jakkoliv hendicapovaných nesetkala s příjemnou odpovědí (příjemná odpověď je i negativní). Doufám, že jsem měla jenom smůlu na lidi:(

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 Další »

Reakce:

gulietta  16.06.12 12:23

@LadyPapajka ja odkedy som bola tehotná a pri ceste busom mi bolo zle ešte sa ani nepohol z miesta, som zmenila názor a kašlem na všetkých a sedadlo neuvolňujem. Ja som si vypočula toľko sťažností nadomnou, ak som sedela a nevstala, že akí sú mladí nevychovaní, prednesených tak aby bolo jasné, že sa jedná o mňa, že ma k ohľaduplnosti nepohne už ani babka ktorú prinesú na nosidlách.:-) Na začiatku som samozrejme vstávala a miesto uvolnila, ale potom som musela na najbližšej stanici vystúpiť aby nevoľnosť prešla, a občas som termín u lekára jednoducho nestihla. Postupom času som prestala reagovať a do cieľovej stanice došla na jeden záťah. Nanešťastie bývam tak, že po ceste je supermarket, a nastúpujúci dochodcovia ovešaný taškami sú v každom čase. Ako tehotná som nezvládala sama šoférovať auto (v kuse mi bolo zle),takže som busom musela všade. Tehotenstvo na mne nebolo vidieť ani keď som išla na porodný sál a vysvetľovať plnému busu, že sedím, lebo musím ma nebavilo. A ani ja som sa z rad handicapovaných a starších nestretla s príjemným človekom, ak sa to týkalo cestovania.

Diankenstein
1891 příspěvků 16.06.12 12:33

Když jsem byla těhotná, taky mi místo v buse uvolnili jen 2× a pokaždé chlapi, což je divné, zrovna od žen bych čekala, že pochopí, jak mi je… a když se na mě mračili, že si dovoluji sedět, tak jsem se tvářila, že nevidím.
Ale teď zase pouštím, co ovšem nemám ráda, je když se na mě starší člověk křivě dívá a touží po mém sedadle, když je tam dašlích 5 volných, to vážně nechápu. Ale u „postižených“ si někdy nevím rady, bojím se, že se budou zlobit, že jim pomáhám.

uu  16.06.12 12:34

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:04

GreatSusan  16.06.12 12:43

@uu nemyslim, ze je nutne nekomu vysvetlovat, proc chci (potrebuju) sedet. Jsou i jine duvody, nez tehotenstvi a nikomu do nich nic neni, rozhodne do nich nic neni nahodne potkanym lidem v autobuse. Nevim, jak casto jezdite verejnou dopravou, ale duchodci umi byt obcas pekne hnusni a kdyz si zamanou, ze chteji sedet na Vasem sedadle, tak jdou za svym cilem. Podotykam, ze mam starsi lidi rada a celkove proti nim nic nemam.

LadyPapajka  16.06.12 12:45

Hm, tak nemáte moc jiný zkušenosti. Mě to kolikrát i mrzí, člověk chce být slušný a ochotný a dostane akorát vynadáno. A naprosto gulietta chapu, jednou prostě pohár přeteče.

Sibyla
2639 příspěvků 16.06.12 13:00

Mám známou, hubenou, sportovní holku s klukovským sestřihem. Jednou tak seděla v tramvaji, a dvě dámy pokročilého, ne však vysokého věku se nad ní začaly hlasitě diskutovat, jak je ta mládež dnes zkažená, tohodle kluka ani nenapadne pustit starší sednout. Milada se na ně podívala a po pravdě řekla: „Ten kluk je totiž v šestém měsíci, víte?“
Na druhou stranu, okouzlovalo mě v Polsku, že stačilo nastoupit, a hned mi několik mužů nabídlo místo - a to jsem byla mladá, zdravá holka s báglem na čundru! Jenže u nás… Nepouštím, když kolem sebe vidím mladé, zdravé, vyžrané kluky, civící skrz stařenku. Fakt mě štve, že v příměstském autobuse jsou to většinou děvčata, kdo uvolňují místo.

cashmere
57 příspěvků 16.06.12 13:31

Ja som ešte zlé skúsenosti s týmto nemala, nejako ma to obišlo. Starých ľudí neriešim, ak vládzu celý deň pendlovať medzi tržnicou a Kauflandom, tak vládzu aj chvíľu postáť. :) Ale uvoľním miesto, ak žiadne iné nie je voľné. A zrakovo alebo sluchovo postihnutí ľudia sa vedia o seba postarať lepšie ako by sme si mysleli, možno preto sú podráždení, ak sa ich to každý zbytočne pýta. :) A keď niečo budú potrebovať, tak už sa nejako ozvú.

seznam.mih  16.06.12 13:48

Hmm tak takhle nepříjemné zkušenosti teda nemám. Tady v Plzni je kavárna, kde obsluhují jenom neslyšící. Ještě jsem tam nebyla, tak nevím, jak to tam vypadá. Mě vždycky mamka učila, ať pouštím sedat nemohoucí lidi, lidi s úrazem a těhotné ženy. Takže když vidím stařenku, která se sotva dopajdá do tramvaje o berlích, tak pouštím. Ty důchodci, kteří dobíhají tramvaj a pak si vyloženě vyžadují sednout si, když jinak jsou vitální, nepopuštím. Z práce jezdím domů unavená a než dojedu domů, abych si odpočinula, trvá to 3/4 hodiny a jsem přitom dost mimo, takže ani nevidím doleva doprava nahoru dolů. Jinak postižený lidi nějak nevnímám. maminkám s kočárkem pomáhám do tramvaje a z tramvaje taky, pokud se v okolí nevyskytne žádnej chlap. A že se většinou vyskytne nějakej chlap, kterej takovej paní pomůže. Jednou jsem pomohla mamince s kočárkem pro dvojčata z tramvaje. Málem jsem tam zkolabovala, jak mi ruplo v kříži, nebo co to bylo. Fakt mě ještě dlouho bolela záda. jestli takhle někdy ta paní vystupuje úplně sama z těch tramvají, které pro ně nejsou přizpůsobený… no potěš záda.

uu  16.06.12 14:20

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:04

runningfox  16.06.12 14:24

Pouštím sednout každého, kdo to dle mého soudu potřebuje, nemám s tím problém. Ráda pomáhám, dělá mi to vysloveně dobře. Když si nejsem jistá, jestli o mou pomoc dotyčný stojí, napřed se slušně zeptám. Ještě jsem nezažila v tomto smyslu negativní reakci.

Coraline
1980 příspěvků 16.06.12 14:29

Sednout pouštím staré a nemohoucí, odmala jsem k tomu byla vychovávaná a je to pro mě samozřejmost. Když jsem se začala zajímat o etiketu, zjistila jsem, že by správně jako první měli uvolnit místo nemohoucímu muži. Dokonce, že by muž měl správně (nebo prostě podle zásad etikety) pustit sednout ženu, ať už je mladá či stará, mohoucí či nemohoucí. To mě popravdě hrozně pobavilo a od té doby, co to vím, se tomu v autobusech vždycky v duchu upřímně směju, když ty rozvalený ignorantský chlapy na těch sedačkách vidim :D.

uu  16.06.12 14:33

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:03

zelena
156 příspěvků 16.06.12 14:45

Ja tiež starších pustím sadnúť (pokiaľ mi samotnej nie je zle). Ale také tie rozdrapené a drzé babky nechám pekne postáť. Keď si ju náhodou nevšimnem, že je tam, dá sa predsa aj slušne požiadať o uvoľnenie miesta.

LadyPapajka  16.06.12 14:54
@Coraline píše:
Sednout pouštím staré a nemohoucí, odmala jsem k tomu byla vychovávaná a je to pro mě samozřejmost. Když jsem se začala zajímat o etiketu, zjistila jsem, že by správně jako první měli uvolnit místo nemohoucímu muži. Dokonce, že by muž měl správně (nebo prostě podle zásad etikety) pustit sednout ženu, ať už je mladá či stará, mohoucí či nemohoucí. To mě popravdě hrozně pobavilo a od té doby, co to vím, se tomu v autobusech vždycky v duchu upřímně směju, když ty rozvalený ignorantský chlapy na těch sedačkách vidim :D.

Mám to podobně s těmi muži. Nemužu se nevzpomenout na komentář kamarda kamarady(:D), když ten se ji zeptal, jeslti nahodou včera neměla rande a ona odpověděla neco ve smyslu :Seru na to, ten kluk přišel a objednal si „prosím vás latté, ale ne moc studený, a prosivás s tim tmavým cukrem, já ten bílej fakt nerad“. Moji oba dědové bojovali ve válce sakra:D Je to trochu nadsazený a přehnaný, ale krásně to vystihuje ten problém s muži

Jen tak  16.06.12 15:01

Mrzelo by mě, kdyby vznikal dojem, že lidé s handicapem jsou v podstatě nepříjemní a je lepší jim nepomáhat. Zároveň je ale samozřejmě lepší, když si o pomoc řeknou sami, než jim ji přímo vnutit (spíš se radši zeptat). Stejně jako u lidí zdravotně neznevýhodněných je určité nemalé procento osob arogantních, nepříjemných, zlomyslných atd., tak i u lidí s handicapem nějaké to procento nepříjemných osob bude. Záleží, na koho člověk natrefí. A taky záleží, čeho si všímá. Když jdete jako doprovod handicapovaného kamaráda nebo někoho blízkého, tak spíš budete registrovat tu nepříjemně se chovající část zdravých lidí a potěší vás i každý, kdo je vstřícný. Když jsem šla s kamarádem na vozíku, ve většině případů se při vystupování z MHD lidé hrnuli kolem nás a on neměl možnost ani s mou pomocí vymanévrovat ven tak, aniž by někomu nepřejel nohu, protože za sebe neviděl, manipulace nebyla tak jednoduchá a lidé prostě valili kolem v davu, hlavně aby co nejrychleji nastoupili - nechápu. Kamarád je přitom slušný a i při jízdě na chodníku se zásadně drží po straně a ne veprostřed, aby ostatní mohli pohodlně chodit kolem něj. Ale ani u handicapovaných, ani u lidí bez handicapu nelze vidět jenom jednu skupinu (ochotní, příjemní versus bezohlední). Jednou jsme nastupovali do MHD (bezbariérového) bez plošiny a nešlo mi pomoct kamarádovi dostat se přes rantl dovnitř, přiskočil mladičký kluk, zabral a byli jsme tam. Jak jsem mu byla vděčná…

Proč se nezeptat, jestli dotyčný chce s něčím pomoct, normální člověk to pochopí, i kdyby pomoc nepotřeboval. Dá se narazit i na nepříjemného, to je vcelku běžná věc i u zdravých, kvůli tomu bych na všechny nezanevřela. I když jak už tu někdo zmínil, často si o pomoc řeknou sami, když ji potřebují. Někdy čekám, jestli mě dotyčný poblíž požádá, někdy se zeptám sama. Asi dva nevidomí lidé si řekli o pomoc sami, když mě slyšeli procházet kolem. Zatím na mě nikdo naštěstí nepříjemný nebyl, ale kdyby jo, řešit to nebudu. Potkávám daleko horší, zdravé lidi - arogantní typy v městském davu, což mi pije krev mnohem víc. Každý je povahou jiný a je jedno, jestli s nebo bez handicapu.

Coraline
1980 příspěvků 16.06.12 15:04

Jsem ráda, že tento problém s muži nevidím jen já :D. Jo a ještě jedna věc mě pěkně štve (v podstatě je to to samé, co zmínila zelena), někdy se stane, že si člověka, který by potřeboval pustit sednout, nevšimnu, koukám třeba z okýnka, jsem zamyšlená, unavená, mám vymeteno… A přijde mi, že někteří důchodci si myslí, že jsou pupkem světa a každý by se měl zbláznit z toho, že nastoupili do dopravního prostředku. Takže je ani nenapadne slušně požádat o uvolnění sedadla a místo toho si nad vás stoupnou a začnou nahlas kafrat, kam ten svět spěje, když je nikdo ani sednout nepustí, případně vám rovnou nadávat. Tohle nesnáším a v takovém případě mě ani nehne dotyčného hulváta pustit.

Jen tak  16.06.12 15:08

Musím ještě dodat k tomu pomáhájícímu klukovi, že tehdy jsme už předními koly byli v MHD, jen zadní nešla, takže mohl pomoct, kdyby tam ale nebyla přední, hrozilo by vyklopení - nicméně kluk se prvně zeptal a až pak zabral, takže jsem ráda, že pomohl. Jo, někdy může být pomoc špatně, tak se raděj ptát. Ale jen se dívat, to je škoda. Mohla jsem taky někomu sama říct, ale byla jsem v tu chvíli hodně zabraná do toho, abychom se dostali dovnitř, a okolí moc nevnímala, byla to naše první společná cesta, nebyla jsem moc zkušená.

uu  16.06.12 15:11

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:03

Coraline
1980 příspěvků 16.06.12 15:20

@uu http://www.protivna-blondyna.cz/…g-matek.html :)

LadyPapajka  16.06.12 15:25

Mluvíte mi z duše. Jenže kdykoliv to řeknu nahlas, udělaj ze mě všude ježibabu, která nesnáší děti a nejradši by všechny uvařila v kotlíku. Ale já nechci nic jinýho než ohleduplnost. Pan Špače to taky vystihl.http://www­.ladislavspacek­.cz/blog/clanek:de­ti-restaurace-ohleduplnost

Jen tak  16.06.12 15:27
@uu píše:
Coraline: Vypozorovala jsem, že tenhle postoj „Jsem pupek světa“ mají občas i některé matky s kočárky. Jednou mi jedna vyloženě schválně přejela zezadu nohy kočárem, přitom jsem šla úplně normálně, ale ona měla asi dojem, že mojí povinností je mít oči vzadu ona má právo být všude o vteřinu rychleji než ostatní… To jsem jí tenkrát lehce seřvala.

Takhle mi několik maminek s kočárkem téměř zničilo nové boty (a to nemám peněz nazbyt, tak to fakt nepotěší). Člověk aby se bál kolem nich vyskytovat. Byla jsem v pozici, kdy nebylo absolutně kam uhnout, dotyčná maminka to moc dobře viděla, a přesto… Bezohledné, tohle mě teda taky štve. Jen na to vynadání jsem se samým úžasem nezmohla. A stejně, co by to pomohlo. Někdo je ohleduplný, ať s kočárkem nebo bez něj, jiný ne. Bezohledný člověk se asi moc nezmění. Jedna maminka mi přejížděla přes boty vícekrát, nestačila jsem uhýbat, když v MHD popojížděla s kočárkem na místě, kde vůbec kočárek nemá být (zadní dveře, vysoké schody, málo místa - podotýkám, že u prostředních dveří místo bylo). Následně mě požádala o pomoc s kočárkem dolů z těch schodů a samozřejmě nabídla ne to madlo, ale tu spodní část, kde člověk neví, jak to chytit, aby dítě nevyklopil. Jak byla překvapená, když jsem si dovolila (ověšená taškami, které nebylo kam dát) říct, že jí pomůžu, ale jedině když mi dá tu přední část s madlem, abych jí dítě nevyklopila a protože se mi to vzadu s těmi taškami (ale i bez nich) špatně drží. A to byla fyzicky mnohem silnější než já. Ach jo.

katango
1356 příspěvků 16.06.12 15:27

@cashmere Přesně. Jsou dospělí? Jsou. Jsou svéprávní? Jsou. Mají pusu? Mají. Když něco potřebujou, ať řeknou.

Coraline
1980 příspěvků 16.06.12 15:31

@LadyPapajka Tak já děti vážně ráda nemám a nejradši bych je uvařila v kotlíku (ale pššt:D ), takže mi takováto nařčení nějak nevadí :D. Ne, je fakt, že právě proto, že nemám žádné mateřské pudy, se snažím chovat k matkám s dětmi ohleduplně, protože vidím spíš tu řeholi starání se o to dítě, než tu radost, kterou člověk z toho děcka má, takže je mi jich spíš líto. Nicméně přístup,,já jsem matka, kdo je víc" mě taky dost štve, ohleduplnost by měla být vždy na obou stranách a pak to jde jako na drátkách:).

Příspěvek upraven 16.06.12 v 18:40

runningfox  16.06.12 15:31

No tak asi každý asi utrpěl od okolí nějaké to bezpráví. Však v tak přelidněném místě jako je centrum se tomu kolikrát nevyhnete. Nemusí to být ani úmyslné, to se prostě stává.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit