Čím oživit šatník na mateřské?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 18.06.14 17:19
Čím doplnit a oživit šatník na mateřské?

Právě jsem na druhé mateřské (takže plynule přecházím z rodičovské na mateřskou),takže teď budu mít půl roku trošku více peněz (opravdu jen o trošku více :-). Kromě investic do dětí a bydlení nechci opomenout ani můj šatník a botník. Přestože nebudu chodit do práce, ráda bych si během toho půlroku pořídila nějaké základní a nadčasové kousky, abych je mohla využívat jak během mateřské, tak i později, až nastoupím do práce. Je mi jasné, že nejvíce využiju tepláky, kojící podprsenky a pohodlná trička, ale to opravdu nemám na mysli. I s dětma chodím ráda oblečená elegantně, nebo alespoň žensky a moderně (záleží na prostředí, kde se pohybuji),ale spíš mi jde o to, nakoupit si něco „dopředu“. Až pak bude finanční krize, abych měla jistotu, že mám ve skříni dost základních kousků na různé příležitosti. Mám teď pocit, že mám ve skříni už jen samé legíny a těhotenská trička a vzadu ve skříni desatery úzké džíny, co už mi dávno nejsou.
Má to vůbec smysl? Nebo si myslíte, že bych měla tuhle dobu přečkat (peníze si třeba šetřit) a vybavit si šatník až během nástupu do zaměstnání, kdy budu mít i více finančních prostředků? Je mi jasné, že se někomu z vás může špatně radit, když nevíte, co nosím a jaký styl je mi blízký. Ráda chodím za kulturou a do společnosti. Zajímá mě váš názor, názor žen na mateřské i po mateřské, jak jste nakupovaly vy, co jste ne/využily, na čem se dá ušetřit atp.
Nejspíš tu už podobné téma je, ale já chci diskutovat momentálně. I z toho důvodu nevkládám dotaz do „peklo radí“.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

Doudou
1234 příspěvků 18.06.14 17:24

Tak já bych to nějak nehrotila a koupila si prostě to co jste nosila, resp. ve stejném stylu, jen zkrátka ve větší velikosti.
Já bych se rozhodně nijak neomezovala. To, že nechodíte do práce přese neznamená, že budete nosit tepláky a legíny.

Josefka
347 příspěvků 18.06.14 17:27

Ještě než se opravdu zamyslím a postnu nějaké rozumné rady, tak vlastní zkušenost: Za poslední rok na mateřské se mi daří zhubnout 1 kg za měsíc. Potřebovala jsem to a ještě mám v plánu 5 kg shodit. Proto pro mne nějaké velké nakupování není rozumné, sem tam pořídím jen nějaký universálnější kousek nebo něco levnějšího.
Investuji do bot, kde mám stále co dohánět.
Počítám, že na konci mateřské bude moje váha v pořádku, mezi tím budu mít nastudováno ;-), co se nosí. Nakoupím, doladím kabelkami a hurá do pracovního procesu!

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 18.06.14 17:31

Boty, to je pravda. Chodidlo svou velikost snad nezmění ( i když teď před porodem ano, mám oteklé nohy a některé boty mi nejsou :-/

Doudou
1234 příspěvků 18.06.14 17:33

Kupte si hezké moderní kousky v F&F. Mají velké velikosti a ceny jsou příznivé. To vám krásně na tu dobu vystačí.

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 18.06.14 17:38

Je fakt, že musím brát v úvahu úbytek na váze, což mi tak trochu brání nakupovat ve velkém. Asi si i sama odpovím - nekupuj toho zbytečně moc a doplňuj průběžně.

Josefka
347 příspěvků 18.06.14 18:00
  • palčáky, šály, šátky, čepice (velikost se nemění a ještě to oceníte na procházkách s kočárkem)
  • hodící se oblečení k nošení v šátku a nosítku: někdy jsem měla problém to nakombinovat, aby to nepůsobilo, jako od kolotočů.

Lamicka  18.06.14 18:06

@ještěřička Po prvnim diteti jsem nakupovala az tak po pul roce, kdyz jsem zhubla nabrana kila a myslim, ze jsem udelala dobre. Takze ja bych si to usetrila a pak vyrazila na nakup (planuji to ted taky tak udelat). Na kojeni je fajn kardigan, kterym muzete prekryt hlavu miminku, nic neni videt. Ten si planuji koupit ted novy. Jinak s nastupem na prvni materskou jsem vybavila satnik vic lezernim oblecenim - koupila jsem parku, perka na nohy, na leto treba pekne kratasy ke kolenum, ruzne vzdusne haleny, kecky. Predtim jsem mela spis elegantni obleceni do prace nebo uplne outdoor veci na sportovni vikendy. Zasoby elegantniho obleceni jsem probrala, neco si nechala na slavnostnejsi prilezitosti, neco nosim normalne (saka, kosile…), zbytek poslala do sveta.

Josefka
347 příspěvků 18.06.14 18:27

@Lamicka já začala právě přibírat až po ukončení kojení, takže veškeré předpoklady vzaly za své. Tělo se začalo navracet k normálu až po roce věku dítěte.

• pokud narazíte na vkusný batoh, neváhejte a kupte ho. Mít volné ruce a nevypadat jak při výšlapu na Sněžku je příjemné.

Grossularia
3204 příspěvků 18.06.14 18:36

@ještěřička Obvykle změní :) Velká část žen má po porodu větší nohu. Já sama po dvou těhotenstvích dohromady ve výsledku o číslo víc.

„Do zásoby“ si nic nekupuju, pak bych to nenosila a jen bych si říkala, jaké hormonální obluzení mě vedlo k pořízení právě tohoto :) Vím, že píšete o nadčasových kouscích - ale já si nemůžu pomoct, tak nějak lehce podprahově vnímám jakési těžko postižitelné detaily i toho víceméně nadčasového oděvu, které jsou zrovna v tu danou dobu poplatné momentální módě (fakt drobnůstky, třeba šířka límce na saku, ani bych je nedovedla pojmenovat, ale když to vidím před očima, tak to nějak cítím). Když mám nějaký kousek už delší dobu a „zabydlela“ jsem se v něm, tak takové detaily přehlížím a nevadí mi. Ale v oděvu, který už na začátku nošení, kdy se s ním teprv začínám sžívat, má nějaký ten zastaralý drobný detail, bych se necítila úplně akurátně. Snad chápete, jak to myslím. Totéž sako staré 6 let a nošené ještě před první mateřskou nosím i teď, jelikož nějak „patříme k sobě“ a tehdy se mi hrozně líbilo a tak nějak stárneme společně. Ale v tuhle chvíli bych si stejné prostě nekoupila, má trošinku ostřejší úhel klop, než se teď obvykle vidí, a měla bych problém si na něj zvyknout jako na „novou známost“, jelikož by mi na něm tenhle detail neseděl :)

Ale kupuju si na MD docela hodně oblečení „na teď“, a to včetně toho společenského, po určitém odrostu dítěte už normálně chodím do divadla a tak a rozhdodně nechci nosit hadry. Kupuju hlavně v sekáčích.

Kvůli zvětšené noze jsem musela částečně obnovit botník a to stálo peněz ažaž (některé starší boty obuju, ono záleží i na střihu a navíc mi některé byly kdysi krapítek větší, teď jsou akorát).

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 18.06.14 19:05

@Lamicka Souhlasím s vámi o doplnění šatníku ležérním oblečením, tzv. casual style, který je praktický a slušivý zároveň s dítětem i bez (nesnáším uniformy některých matek -džíny+mikina s kapucou+kecky a už nic jiného). Protože nakoupit si několikery elegantní šaty, saka, vysoké podpatky a kabelky by asi vážně nemělo smysl a jenom by mi to leželo ve skříni (tím spíš, že ani moje povolání nevyžaduje žádný dress code). Samozřejmě mám ve skříni nějaké ty šaty, tak doufám, že je zase opráším a že mi budou. Mám za 14 dní termín a asi už mám po krk těhot. obtíží, omezování se v módě, přibývání na váze, oteklých nohou, nemůžu se dočkat, až porodím a až se zase budu moct pomalu vrátit k normálním věcem, na které se mi asi půl roku práší. A to vše bych chtěla ještě doplnit a doladit. O sestavování šatníku už tu několik témat je, vím.

HaninaZKunina
26 příspěvků 18.06.14 19:36

Koupila bych si jen několik (málo, levných) věcí, které můžete okamžitě nosit, do žádných dražších nadčasových kousků bych nešla. Většině žen se postava změní, není vůbec jasné o kolik kilo míň/víc budete mít za půl roku (za rok, za dva). A než půjdete do zaměstnání, bude větší investice nutná. Já jsem musela pořídit prostě všechno, protože jsem měla po dvou porodech o dvě velikosti menší číslo a z mého bývalého šatníku se nedalo použít prostě nic. A zhubla jsem takhle až po druhém porodu, takže si nemyslete, že jestli se vám nezměnila postava po prvním, už se nic nemůže stát.

Hlasuju pro „přečkání období s minimálními investicemi“ :) Jestli máte strach, že peníze utratíte, uložte si je na dvouletý termínovaný vklad, nebo tak něco.

Lamicka  18.06.14 19:44

@ještěřička O tom mi neco povidejte. Chodim kolem obchodu, obdivuji vsechny ty krasne saty a rikam si, ze uz chci mit zase pas:-). Navic si delam seznam co noveho si koupim az - zhubnu, prestanu kojit, vratim se do prace… :-)

Meow
189 příspěvků 18.06.14 19:49

Víte, co člověka nejvíc naštve? Když si nějaký čas šetří peníze, že potom vyrazí na velké nákupy a konečně si pořídí základ vysněného šatníku… a pak zjistí, že nikde, NIKDE nic podle jeho představ není k sehnání! :D

Pokud hrozí váhové výkyvy a nechcete čekat na potom, řešila bych to investicí do kvalitních bot a kabelek, brýlí atd. Ty určitě využijete, ať už později šatník obměníte jakkoliv ;)

Xennie
186 příspěvků 18.06.14 19:58

@ještěřička Kupte si hedvábný šátek. I k „obyčejným“ džínům a „obyčejnému“ bílému tílku vypadá super a využijete pro mnoho příležitostí i do budoucna.

bára.brněnská
563 příspěvků 18.06.14 19:59

Dnes mi přišlo z několika britských eshopů avízo, že jim už startují velké výprodeje, u F&F šli s cenami docela hezky dolů, brala jsem tam fakt obrnákup a celkově jsem platila asi 100 liber, spíš nic moc u New Look a Dorothy Perkins dnes přetížením na několik hodin spadl web :)
Letos se mi to zdá střihově všechno celkem volné, někdy až moc, ale pokud hledáte casual co něco málo schová, jsou tyhle internetové hrabárny ideální

Milli
2523 příspěvků 18.06.14 20:22

Moje zkušenost praví kupovat jen kabelky, brýle, šátky a jiné velikostně univerzální věci. 3× během jednoho roku +25 kg a zpět -25 kg.
Postavu mám více méně stejnou jako za „předdětna“, ale věci z té doby jsou dávno nemoderní, už se na ně necítím věkem a kolikrát mi vlastně vůbec ani neslušely.
Kupte si pár levných kousků pro radost a pro aktuální potřebu a na promyšlení těch stálic v šatníku máte spoustu času.

MP estate
150 příspěvků 18.06.14 21:55

Ja som 3 tyzdne po porodu CS a som uz na svojej povodnej vahe pred tehotenstvim akurat mi zostalo este trosku brusko ale snad sa casom a cvicenim upravi. Co sa tyka satnika tak pred tehotenstvim som nosila hlavne elegantne veci do prace (saka, saty, kostymy atd. nohavice nenosim) a po porode som zistila, ze si vlastne nemam co obliect. Mam jedny rifle, ktore som nosila pred tehotenstvim ale este si netrufam ich obliect a vacsina triciek je pri kojeni nepohodlna, pretoze si musim odhlalovat brucho.
Tak som to vyriesila tak, ze som si kupila dvoje saty v F&F, jedny dlhe a jedny kratke, dalsie saty som vydrazila na Aukru (vsetko pohodlne na kojenie), k tomu doplnim nejake propinaci svetriky z puvodniho satnika. Co sa tyka obuvi, tak sandale na leto mam z minuleho leta a kupila som si minuly tyzden kedsky cez eshop Destroy a dokonca boli i v zlave :-)
Kazdopadne uvidim jak budem vypadat po nejakom case, to kojeni fakt vysava a mam pocit, ze pomalicky hubnu, co ma samozrejme tesi a preto zatial neplanujem nejake velke obmeny satnika…(dat dole tak cca 7-10kg tak som so sebou maximalne spokojna :-)

continuity
5851 příspěvků 18.06.14 22:22

Taky se primlouvam za reseni: nejak to preckat. hlavne jestli penez neni nazbyt. radsi je prosustrujte s detma na vyletech. ted bych mela i penize na cestovani ale nemam zas cas, ten opravdu vyuzijte, uz nikdy to takhle dobre nebude.

ja jsem chodila sem tam do prace, tak jsem si poridila v sekaci nebo na MMB nejakych par veci a s tim jsem si vystacila. alespon mi to nebylo lito vyhodit, kdyz jsem pak zhubla.

az se vratite zpet do prace, budete stejne muset do satniku investovat. to je docela prijemne, hlavne clovek zacina temer na zelene louce a muze vyuzit vsechny ty rozumy, co tady nabral. a je take dobre si nacasovat nakup alespon zakladnich veci na letni slevy, to se pak porici hafo veci za hubicku.

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 18.06.14 23:04

Děkuji všem za názory a rady, v první řadě si po porodu protřídím a přeskládám šatník a určitě na mě vybafne pár zajímavých kombinací, na které se „zapomnělo“…

arpa
1236 příspěvků 19.06.14 07:19

Připojuju se ke @continuity, hlavně k poslednímu odstavci.

Když se tak ohlédnu, nemůžu sice říct, že bych si během mateřské nic nekoupila :-) (kdybych to všechno spočítám, nebylo by to zase až tak malé číslo), ale byly to spíš věci na „lítačku“ (na výlety, sport…). Pár výjimek: šaty na něčí svatbu (jakože jich během té doby bylo docela dost), bohužel ne všechny dnes užiju. Problém je samozřejmě nejen ve velikosti jako takové, ale taky ve střihu, který musel nějakým způsobem reflektovat některé mé, poněkud přebujelé, proporce a umožňovat kojení (dnes do těch šatů nemám co dát :-) ). Proto si stejně jako většina předpisatelek myslím, že během této doby nemá moc smysl investovat do dražších kusů a zvláště ne do těch na jednu speciální příležitost, protože reálně hrozí, že už tu věc neoblečete nikdy a pohled na ni, jak bezprizorně visí ve skříni, vás bude akorát iritovat.

Když jsem se před rokem vracela do práce, měla jsem naprostou zoufalý pocit „prázdné skříně“, přestože v ní jakési věci byly… Problém byl v tom, že se tak 80 % do práce moc nehodilo (to byl, jak se postupně ukázovalo, problém hlavně na podzim a v zimě; na jaro a léto jsem ještě byla jakž takž schopná uplést z ho*na bič). Navíc, jak jsem několik let neinvestovala do obnovy šatníku, najednou mi hrozně moc věcí dosloužilo.
Průšvih byly hlavně postupně se rozpadající boty. Nečekaná nutnost koupit vícero párů bot mi způsobila nejen průvan v už tak prázdnotou zející peněžence, ale možná ještě horší byl fakt, že v danou chvíli jsem (jak tomu často bývá) nebyla schopná narazit na to, co jsem zrovna potřebovala. Kompromisy jsou nanic zvlášť tehdy, nejsou-li cenově výhodné :-).

I proto si myslím, že boty (samozřejmě, pokud dotyčná nemá problém s tím, že se jí vlivem těhotenství zvětšuje noha) a kabelky (když už teda mladá paní fakt neví, co s penězma :-) ) jsou jedny z výjimek, do kterých má i na MD/RD smysl investovat. Kvalitní a zajímavé boty a kabelky nikdy nebyly a nikdy nebudou levná záležitost, a přitom dokážou „pozvednout“ i jinak docela obyčejné oblečení.

Pokud jde o ostatní doplňky typu šátky, šály, náušnice, náramky… problém trochu vidím v tom, že pokud chybí úplný základ šatníku (nejsou tak úplně jasné barvy a vzory), může se stát, že se pak v budoucnu nebudou k ničemu hodit.

Mně asi nejvíc pomohlo ujasnit si barevný typ (hlavně základní barvy) a typ postavy. Strávila jsem nad tím opravdu hodně času a planého teoretizování, ale řekla bych, že když už dnes jdu něco koupit, víc v obchodě „konstruktivně“ přemýšlím (tj. žádné pusté ententýkydvaš­palíky).

Před nedávnem se ke mně doneslo, že mě nějací chlapi (nepodařilo se mi vydolovat, kteří konkrétně, ale to nevadí…) z práce okomentovali stylem „ona se vrátila z mateřské… už předtím vypadala dobře, ale teď je ještě hezčí“. Snad to někoho nepohorší jako samochvála… v tu chvíli jsem se fakt tetelila blahem, že ta námaha :-) se někde projevila.

Karin
3401 příspěvků 19.06.14 08:08

Já jsem po narození dcerky musela začít obnovovat hlavně botník, protože mi v těhotenství bůhvíproč povyrostla noha asi o půl čísla :D
Jinak pokud není stabilní váha, investovala bych hlavně do doplňků - kabelky, šátky, čelenky apod.

arpa
1236 příspěvků 19.06.14 08:11

@Karin Co tak slýchávám, je to docela časté. Může to souviset s váhovým přírůstkem a poklesem klenby. Stává se to i „na stáří“.

Karin
3401 příspěvků 19.06.14 08:19

@arpa ano, to by bylo logické, dost jsem přibrala. A větší noha mi zůstala i po návratu na původní váhu. (Naštěstí, jinak bych zase musela nakupovat nové boty :D) Chce to nosit kvalitní boty a tu klenbu si chránit.

arpa
1236 příspěvků 19.06.14 08:21

@Karin Těžko říct, jestli kvalitní obuv tomu zabrání. Mám bohužel pocit, že u někoho je to nevyhnutelný proces, asi jako strie (tj. kdo je má mít = má na to dispozice, bude je mít, i kdyby se mazal 24/7).

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit