Co je vlastně luxusní?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

notrends
514 příspěvků 04.12.12 11:59
co je vlastně luxusní

Ted jsem klikla na reklamu na modním pekle : „značkové oděvy na aukru“ a téměř u všeho je slovíčko luxusní. Co je luxusního na červených semišových kotníčkových kozačkách? nebo na kabelce z rejnočí kůže? ano je to neobvyklé ale proto to ještě nemusí být luxusní. To když si gestapáci nechávali dělat váčky na peníze z lidské kůže to bylo taky luxusní? Co znamená vlastně slovo luxusní v praxi? Protože i ve vietnamské tržnici uslyšíte toto slovo běžně.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reakce:

i-vana  04.12.12 12:08

Vzpomnela jsem si na tohle. Ale nemuzu rict, ze ve vsem souhlasim.

notrends
514 příspěvků 04.12.12 12:10
no teda

Lepší než ve wiki, naprostý souhlas.

majuss
94 příspěvků 04.12.12 12:11

Mne sa páči, ako to povedala Coco Chanel “Some people think luxury is the opposite of poverty. It is not. It is the opposite of vulgarity.”

kayav  04.12.12 12:44

@majuss jé to je fakt pěkné, trefné!

Alizon
1233 příspěvků 04.12.12 12:55

Jako obecna definice luxusniho zbozi me napada - kvalitni, drahe, existujici v omezenem poctu = tudiz ne tak lehko dostupne a k tomu krasne (pritom klidne i nenapadne). Dneska se ovsem slovo luxusni casto zamenuje s necim co na dalku krici „podivejte se ja na to mam“. No a na Aukru je to synonymum pro veskere zbozi za ktere chce prodejce dostat co nejvice penez:)

Jetthro
1129 příspěvků 04.12.12 12:57

Dneska uz je to jenom stupidni marketingovy slovo kterym se vselijaci radoby obchodnici snazej prodat kdejakou sracku a tvarit se, ze to sracka neni..vlastne neco jako slovo sexy. Co je luxusni je jakoze dobry, co je sexy taky, a kdyz je to sexy a luxusni no tak to panecku potes, to je teprv vec!

Pro me to slovo znamena asi hlavne remeslnou kvalitu veci..coz si naprosto protireci s tim, jak je to slovo dneska naduzivano :)

Alizon
1233 příspěvků 04.12.12 13:00

Haha, tak v diskusi na Muzi v Cesku je i odkaz na tento elaborat:
http://clovek.ff.cuni.cz/view.php?…
i s odkazy na dalsi literaturu.
Tak az nebudete mit co delat za dlouhych zimnich veceru, muzete si pocist.

Alizon
1233 příspěvků 04.12.12 13:06

@Jetthro
Velmi vystizne, taky jsem na to myslela, jen jsem nejak nemela odvahu to takhle naplno napsat.
Kouzelna marketingova slova: sexy, luxusni, novinka, sleva… na co jsem jeste zapomnela?

Betty J.
2031 příspěvků 04.12.12 13:09

@majuss: luxus jako protiklad vulgarity: vzpomínám si na scénu z Jihu proti Severu, kdy Rhett slibuje Scarlett, chtivé prstenu tak úžasného, že by jej obdivovala celá Atlanta, přivézt kousek s alespoň dvoukarátovým briliantem, ten největší a nejvulgárnější, jaký se mu podaří v celém Londýně sehnat. (Znalcům románu se omlouvám za pravděpodobně ne zcela přesnou citaci)
Obávám se, že v dnešní češtině ztratilo nadužíváním toto slovo jakýkoli význam, čehož jsme, nalézajíce je v nejneuvěřitel­nějších spojeních, denně svědky.

Mylady2
12409 příspěvků 04.12.12 13:12

To už se tady řešilo a nevyřešilo;-) někteří tam dokonce vykřikovali, že pro ně je největší luxus zdraví, láska, celosvětový mír apod…takže tak

continuity
5851 příspěvků 04.12.12 13:35

@Alizon moc hezky odkaz, je z nej pekne videt, ze tato debata nemuze mit nejaky smysluplny zaver.

luxus jinak definuji ekonomove, jinak filozofi, jinak se na nej pohlizelo v 19. stoleti, jinak v obdobi renesance a jinak dnes.
asi se zhodnem, ze kramy z trznice luxus nejsou a nikdy nebyly. ale kdyby jste slechticne v 18. stoleti chteli nakukat, ze saty (jakkoliv drahe a kvalitni) od krejiciho, ktery ji nikdy nevidel a kteremu ani nesdelila sve pozadavky, jsou luxus, asi by vas povazovala za blazna.

notrends
514 příspěvků 04.12.12 13:44
kabelka

@Mylady2 takže to asi taky může být něco nedosažitelné, nedostupné prostě luxus. Jako napři jet k moři? takový luxus si nemohu dovolit pro někoho je luxus zdraví protože je nemocný apod. takže to slovo má mnoho významů. Ale jaká je podle vás luxusní kabelka. Drahá? zlatá? třpytivá? značková? nebo jen prostě kabelka, ta by vám totiž překážela když denně taháte ty hromady nákupu… Měli jste nějakou vysněnou věc, týkající se módy, která se vám strašně ale strašně líbila, ale bohužel koupit si ji by byl velký luxus který si nemůžete nebo nemohla jste si dovolit? Já jsem jednou viděla malé červené hodinky od Cavina Kleina, ohromně se hodily k letním šatům, ale stály 3 tisíce v době kdy to byl celý plat takže nic. Dodnes na ně myslím.

skylor
159 příspěvků 04.12.12 13:49

Moje definice luxusního oblečení:

• nadčasový design
  • kvalitní střih, oblečení drží tvar
  • kvalitní materiál, který vydrží více než jednu sezónu a nevytahává se/nežmolkuje se apod.
  • plní svou funkci bez kompromisů (např. kabát opravdu hřeje)

Říkáte si, že je to definice obyčejného oblečení a ne luxusního? Já odpovídám, že v dnešní době to (po nahlédnutí do bežných řetězců) už bohužel neplatí. Pak se oblečení splňující moje požadavky bohužel stává i luxusním z hlediska ceny.

Diankenstein
1891 příspěvků 04.12.12 13:58

Pro mě je luxusní něco, co vůbec nepotřebuji, je to nepraktické, zbytečně drahé, ale šíleně hezké/chutné/ voňavé… A NEVŠEDNÍ! (tedy nevulgární)

Judith11
1134 příspěvků 04.12.12 14:22

Luxus má pro každého z nás jiný význam. Definici luxusu - obecnou- vnímám podobně jako Diankenstein, pro mě je luxus především to, co na dálku nekřičí, že bylo drahé. Luxus je např. kabelka, u které průměrný muž není schopen rozeznat, zda stála 2 tis nebo 20 tis. Luxus by neměl být okázalý (viz trefná citace z Jihu proti Severu)
Ale pokud je pro někoho luxus Chanel, Dior a jiné značky, pro druhého může být luxus už jen to, že si nekoupí zimní habát v tržnici, ale v obchoďáku.

Garfie
4451 příspěvků 04.12.12 14:23
@Diankenstein píše:
Pro mě je luxusní něco, co vůbec nepotřebuji, je to nepraktické, zbytečně drahé, ale šíleně hezké/chutné/ voňavé… A NEVŠEDNÍ! (tedy nevulgární)

Přesně takovou nějakou definici jsem si v hlavě skládala :-) snad jen to „vůbec nepotřebuji“ bych zmírnila na "je nad mé poměry-ať už ve smyslu společenského postavení, nebo finančně " :-)

notrends
514 příspěvků 04.12.12 14:29

@Garfie je fakt že i ve smyslu společenského postavení. Představte si že si koupíte kožich za 60 tisíc a vyjdete s ním na nákup. Známí jej budou považovat za imitaci protože „kde ta by na to vzala " a člověk se nedostane "mezi lidi kteří to ocení“ Každopádně nějaká výstřední drahá věc působí spíše nepatřičně než luxusně v určité společnosti. Ikdyž drahý kožich bude pořád drahý kožich byt na bezdomovci. tak nevím..

Diankenstein
1891 příspěvků 04.12.12 14:34
@Judith11 píše:Ale pokud je pro někoho luxus Chanel, Dior a jiné značky, pro druhého může být luxus už jen to, že si nekoupí zimní habát v tržnici, ale v obchoďáku.

Nad tím jsem taky přemýšlela. Myslím si, že se tady ale jedná o dva pojmy.

1. luxus si něco koupit (To že je pro mě luxus koupit si boty od Baťi z nich luxusní boty ještě nedělá)

2. luxus jako vlastnost produktu ( Chanel kabelka nepřestane být pro milionáře luxusní jen proto, že si jí může dovolit. A asi by byla stejně luxusní i zděděná po staré tetce z Kolína.)

666mahu
1490 příspěvků 04.12.12 14:38

Luxus mi evokuje drahé zboží (mělo by být kvalitní a nejspíš značkové), které si nemůže každý dovolit.

Judith11
1134 příspěvků 04.12.12 14:38

@Diankenstein, ano, naprosto souhlasím.

Garfie
4451 příspěvků 04.12.12 14:38

@notrends Spíš jde o to, že pro toho bezdomovce je luxus dejme tomu kabát z Promodu, zatímco třeba pro učitelku kožich za 60 tisíc-oba mají něco „nad poměry“-i když na něj vlastně třeba i mají peníze-nebude to jejich standard…ale to je jen to subjektivní vnímání luxusu-hollywoodská star určitě nebude považovat kožich za 60 za luxus…

notrends
514 příspěvků 04.12.12 14:41
relativní

Takže se vlastně dobíráme konce diskuse a sice že Luxus je pojem relativní.

Garfie
4451 příspěvků 04.12.12 14:43

@Diankenstein ano, ta úvaha o luxusu jako vlastnosti produktu mi k tomu chyběla…

A co luxus a vkus? Je vlugární a nevkusný kousek-i když drahý a řemeslně dobře zpracovaný (třeba od Diora) pořád luxusní?

Diankenstein
1891 příspěvků 04.12.12 14:49

@Garfie já bych řekla, že to s luxusem v rozporu není. I zlaté Bentley s diamanty osazeným volantem bude luxusní, vkus nevkus:D

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit