Co nutí lidi nakupovat drahé věci

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

zalia
91 příspěvků 17.06.13 13:06
Co nutí lidi nakupovat drahé věci

Co nutí lidi nakupovat drahé - značkové věci? Kde se bere „víra v logo“?

Například - proč si lidé vyberou radši kabelku za 15 000, když mohou mít kvalitní koženou kabelku do 3 000 od šikovného brašnáře, která jim vydrží celý život? Proč radši lidé nezajdou za někým šikovným v oboru, který jim vyrobí naprosto originální kus, který jim bude perfektně sedět a vyhovovat… a místo toho si koupí „trendy“ kousky, které jsou kolikrát vzhledově takřka totožné s těmi z tržnice, jen zaplatí pětinásobek?

Doufám, že příklady vám pomohly pochopit, co jsem zamýšlela. Opravdu nejde o navážení se do kohololiv. Snažím se pochopit tento trend a chtěla bych, aby vše pobíhalo bez klasických zdejších stereotypů… prosím.

A ješte jedna poznámka - samozřejmě je řeč o „profláklých“ značkách, které se zaměřují na současné trendy. O firmách, které šijí kvalitní, decentní a vkusné věci v rámci business prostředí není řeč.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 15 Další »

Reakce:

Betty J.
2031 příspěvků 17.06.13 13:24

@zalia: když si něco takového kupuji, pak s plným vědomím skutečnosti, že jsem prostě snobka. Na druhou stranu mé nákupní choutky se nezaměřují na kabelky či oblečení, ale na předměty, u nichž je poměr cena/objem poněkud vyšší.

RenaLange  17.06.13 13:37

Zalia které značky jsou podle Vás " profláklé„?
Pokud nemáte možnost porovnat o " vzhledově takřka totožnou kopii " s originálem, jak chcete hodnotit? :-). ˇV Číně údajně vyrábějí a prodávají " vzhledově takřka totožné“ BMW za setinu ceny originálu.. To je právě ten omyl, není to BMW :-).

Zoe
316 příspěvků 17.06.13 13:46

Myslím si, že to může být proto, že:

1. mám dost peněz a do hrobu si je nevezmu,
  2. většina (nebo aspoň polovina) drahého oblečení a doplňků je skutečně kvalitní, dobře vypracovaná a z kvalitních materiálů (hedvábné šaty na zakázku budou pravděpodobně elegantnější než polyesterové z řetězce),
  3. zařadím se do „klubu“ těch co mají vkus a peníze a ostatní z „klubu“ to ocení,
  4. jsem snob a chci dát najevo, že na to mám,
  5. patřím do prestižní pracovní skupiny a musím si držet úroveň.

To je vše, co mne napadá.

zalia
91 příspěvků 17.06.13 13:50

@RenaLange Profláklé - Louis Vuitton, Nike, Adidas, Marks & Spencer, Puma. Tyhle vídám nejčastěji. Nakonec by se daly zařadit i řetězce typu H&M, New Yorker a spol, ale tam jde o jinou filozofii…

A vůbec nejde o téma čínských padělků. Jde o to, že někdo dá přednost značce za jakokoliv cenu.

Sekhmet
1918 příspěvků 17.06.13 13:50

Mně nenutí nikdo a nic. Mně se to prostě líbí. A pokud se mi líbí Burberry, koupím si Burberry. Pokud se mi líbí Zara, koupím si Zaru. A fakt je, že to značkové bývá jaksi „hezčí“ na omak, pocit i na pohled. Nikdy se vám nestalo, že jste z věšáku různě drahého oblečení, aniž jste se podívala na cenu, neomylně vytáhla to nejdražší? Čím to tak bude?

Sekhmet
1918 příspěvků 17.06.13 13:52

@zalia Mimochodem směšovat Louis Vuitton a „uniformu chudých“ jako je Adidas, Nike nebo dokonce Puma mi přijde legrační. Marks&Spencer snad ani není značka, ne?

LadyOfGallifrey
739 příspěvků 17.06.13 13:55

Som si myslela, ze ide o „naozajstne“ znacky, ale asi som teda tiez snob, ked nakupujem v Marks&Spencer a mam tenisky Puma :-D Akurat si moc neviem predstavit, v com teda mam chodit cvicit, ked si nechcem nicit nohy v botach od Vietnamcov…

Zoe
316 příspěvků 17.06.13 13:56

A ještě:
6. mám radost, že mám něco krásného, neobyčejného, kvalitního, luxusního…(věřte mi, že je to poznat, že to není jen o značce).

Norielle  17.06.13 13:57

Poviem vam preco. Videla som niekolko modelov kvalitnych, plne kozenych od brasniara a jednoducho nesplnaju moje poziadavky na dostatocnu eleganciu. Mnohe z nich su jednoducho prilis rustikalne. Ked sa pozriem na sice rucne robenu peknu kozenu kabelku ktora je ale bez podsivky, okamzite od nej davam ruky prec.

Po druhe, draha kabelka nemusi byt opulentna a „proflaknuta“ a nie kazda kvalitna kabelka ma na sebe velke vyrazne logo, cize moze byt draha a kvalitna bez toho, aby z nej kricala nejaka znacka. Jej majitelka si ju potom kupuje preto, lebo jej zalezi na kvalite a dlhotrvacnosti. Ja si taku kabelku zvolim ako nadcasovy kusok ktory mi vydrzi niekolko rokov a nemusim novu kabelku kupovat kazdu druhu sezonu lebo sa mi rozpadne.

Po tretie, radsej si kupim jednu kvalitnu kabelku ako tri lacnejsie. Nepotrebujem mat plny satnik serepeticiek, ale ak si uz nieco kupim, chcem aby to bolo kvalitne. A presne ako tu uz povedala @Zoe, ked ma clovek na to, preco nie? Je to predsa jeho vec co s tymi peniazmi robi a ked mu to neurobi dieru v rozpocte, nevidim dovod na to, aby si nedoprial.

@Sekhmet haha stava, velmi casto. Ono to cloveka akosi laka a ta kvalita z tych veci castokrat jednoducho krici…

Sekhmet
1918 příspěvků 17.06.13 13:59

Naprosto souhlasím s @Norielle ohledně neprofláknutých značek. Nemusí být každá značková kabelka hned LV. Co třeba Aspinal of London? Nebo třeba Furla? To už tak profláklé není, přitom se to cenami tomu LV hodně přibližuje. A rozhodně na tom neuvidíte logo přes půl plochy.

hippieboy  17.06.13 14:02

Já si designérské oblečení a boty (mám doma několik kousků od Prada a podobně) kupuju proto, že mi košile vydržela třeba i 3 roky pořád stejná, neseprala se, nedělaly se na ní cucky a tak. A když se pak začaly mačkat manžety, tak mi ji bezplatně vyměnili v obchodě v Praze, i když byla kupována (myslím) v Madridu.

stricc  17.06.13 14:09

No asi protože je prostě chtějí mít, ne? Když na to mají, tak ať si to koupí, od toho ty věci přece existují. Pozastavila bych se nad tím, kdyby si někdo vzal půjčku na luxusní kabelku nebo sice chodil ve značkovém kostýmku, ale doma mu děti řvaly hlady, ale za normálních okolností předpokládám, že jako dá někdo přednost výrobku za tisícovku před výrobkem za stovku, protože mu připadá lepší, má to jiný nastavený stejně s výrobkem za desítky tisíc.

zalia
91 příspěvků 17.06.13 14:13

Proto píšu právě píšu profléklé, protože mám pocit, že nic jiného kolem sebe nevidím. O značky se nezajímám, jen je kolem sebe vidím - proto netuším, co je řetězec a co už ne. Je mi to docela jedno, tak mě omluvte.

Jak jsem psala, nechci se do nikoho navážet, i když jak vidím, mnoho z vást o tak chápe. Nikomu značky nechci brát. Jen je mi cizí nakupovat něco za takové prachy, když můžu sehnat to samé, možná i lepší a za nižší cenu… Opravdu mi jde o ten maloměšťácký trend, kdy vím, že lidi veškeré své našetřené peníze vloží do oblečení, které za pár měsíců přestanou nosit. Sama si třeba potrpím na kvalitní boty, ale nevím, proč bych si měla připlácet ještě za značku, když můžu sehnat opravdu kvalitní boty, které by „nezdobilo“ logo. Proto se snažím zjisti, co lidi vede k tomu investovat do něčeho (pro mě) předraženého, zcela bez negativního podstextu.

Taky bych se mohla zeptat někoho v okolí - což jsem v rámci svého skromného průzkumu udělala. Většinou jde o mladé holky, které řeší trendy a za půl roku si od rodičů vydyndají jinou kabelku… Mezi lidmi, co módu řeší na nějaké vyšší úrovni se nepohybuju, jde spíš o lidi, co experimentují a je jim spíše milejší opačný trend…

Díky @Norielle a všem ostatním za reakce.

Gräfin
2634 příspěvků 17.06.13 14:17
@zalia píše:
Opravdu mi jde o ten maloměšťácký trend, kdy vím, že lidi veškeré své našetřené peníze vloží do oblečení, které za pár měsíců přestanou nosit.

to si je má vzít do hrobu?

nevěřím vám, že si osmnáctiletá holka vydyndá od rodičů lojzu vytóna a za půl roku se kupuje kabelka nová

zalia
91 příspěvků 17.06.13 14:20

@Gräfin Proč do hrobu? Copak na světě není nic jiného než oblečení a smrt? ;)

Samozřejmě u těch mladých holek nejde o desetitisíce, běžte na to trochu logicky ;)

queenmargot
1106 příspěvků 17.06.13 14:21

Myslím si, že to není o značkách. Značku na odiv dávají pouze pipiny, co chtějí ukázat, že na to mají (ať už Adidas, Puma nebo Zara, LV a další).
I když na teniskách, co mám na zumbu je také logo Nike a nebudu ho z nich odstraňovat (stejně by to jaksi nešlo). Ty tenisky jsem si koupila, protože si při sportu nechci ničit nohy v šuntech od vietnamců. Boty na sport na zakázku by asi vyšly o hodně dráž. Celkově boty na zakázku jsou dost jiná kategorie, stejně jako kabelky a výrobky z kůže.
Já mnohem raději řeším originalitu, nerada chodím v něčem, co má půlka města. Jen tak si to prostě nekoupím. Pak třeba na ples či do divadla si šaty nechám ušít.

queenmargot
1106 příspěvků 17.06.13 14:22

@Gräfin : on to asi stejně nebude pravej Lojza Vytón

Gräfin
2634 příspěvků 17.06.13 14:25

@zalia je a každý svoje peníze utrácí za to, co chce. Nevím nad čím se podivujete. Příčí se vám značky? No tak je nekupujte, nakupujte si kde chcete, klidně si spřádejte doma bavlnu.

Maloměšťáctví není nosit boty Nike nebo Puma, nakupovat v M&S nebo si koupit kabelku LV, když na to mám proč ne. Maloměšťáctví je pindat o tom, jací jsou lidé v mém okolí maloměšťáci, protože boty nike etc. kupují.

real.blond
6688 příspěvků 17.06.13 14:31

Kupuju co se mi libi. Nekdo utraci za hadry, nekdo za knihy, nekdo za cestovani, za jidlo.. Nekdo neutraci protoze nema co a nekdo neutraci, protoze chce hromadit penize.

Jo a mam radsi adidas nez nike, nechapu proc? Vysvetli mi to nekdo?? :-D

TulaJ
254 příspěvků 17.06.13 14:32

Mám dojem, že @zalia trošku pletie viacero vecí - jedna vec sú značky, ktoré sú „high-end“, t. j. fakt drahé, neprodukujú masovo a sú zárukou určitej kvality (alebo sa aspoň za to považujú) - napr. Prada, LV, Chanel a podobne, druhá vec sú „značky“ -t. j. v zásade, každý výrobok má nejakú značku, logo resp. názov výrobcu (nehovorím teraz o trhových akožeznačkách), napr. M&S, H&M - t. j. reťazce resp. lacnejšia konfekcia (niekde medzi tým sú samozrejme ďalší výrobcovia a „značky“ - kvalitná konfekcia strednej vyššej triedy). Motívy nákupu sú u oboch skupín dosť odlišné - a dávať niekoho, kto má na kabelku Prada alebo LV a kúpi si ju z akéhokoľvek dôvodu (vrátane snobizmu - samozrejme, môžeme diskutovať, či tá kabelka či šaty „za to stoja“ - ale evidentne, tým, čo si to kupujú, asi áno, keď do toho investujú svoje peniaze) do jedného vreca s tínejdžermi, ktorí kupujú v reťazcoch, je nezmysel (áno, aj tu môže síce hrať úlohu „značka“, ale pochybujem, že by práve s týmito narobili medzi rovesníkmi „veľku vodu“ - resp. samozrejme, aj tu existujú určité trendy a záchvaty toho, čo je práve „in“ - sú to proste sezónne módne relatívne lacné veci, ktoré si určitá skupina môže dovoliť). Takže si najskôr ujasnime, čo rozumieme pod pojmom „značka“.

DonChichot  17.06.13 14:35

Mně se zdá, že luxus je to, co si lidi vzájemně zadarmo poskytujou z přátelství.

ionicera
4557 příspěvků 17.06.13 14:36

@TulaJ To mi připomíná situaci, kdy rodina spoluobčanů tmavší pleti vlétla do beltissima a halasně se ptala prodavačky-paní nemáte tu nějaké značkové boty-třeba nike nebo adidas?

Jordaan
5565 příspěvků 17.06.13 14:36

@zalia

Nejak stejne nechapu, kam mirite. Kdyz chodim behat v botach od Adidas (nebo New Balance, Nike atd.), tak jsem podle Vas snob? V cem teda mam chodit behat? Btw. kdyz zrovna nebeham, tak nosim normalni kozene boty bez loga - vetsina z nich stala vic, nez ty ologovane tenisky.

Kde se ma prumerna ceska zenska slusne obleknout a zaroven nebyt podle Vas snobka? U Vietnamcu? Nechat si vsechno sit na miru? V hrabaku v Lidlu?

Proc nemuzu svoje penice utracet tak, jak chci, aniz by se nad tim nekdo nepozastavoval? Proc povazujete za nekoho za snoba jen proto, ze kupuje veci, ktere jsou podle Vas (a pro Vas) moc drahe? Proto, ze na to nemate?

zalia
91 příspěvků 17.06.13 14:37

@Gräfin Kde tvrdím, že lidi mají kupovat to, co chci já? Proboha, nestrkejte mi do pusy vaše názory.

To pindání si nechte od cesty. Nikoho neurážím, na nikoho neútočím, nic cám neberu, tak prosím dělejte to samé.

Já řeším tu myšlenku, že lidi mají prachy a vráží je jen do oblečení. Mám ty prachy, mohla bych je vrážet do značek, ale nedělám to. Nehodlám můj postoj už znovu vysvětlovat. Snažím se ostatní pochopit, ne je pomomlouvat, protože je mi jejich uvažování cizí.

A bohužel, ty slečny jsou holá zkušenost, nebudu nikomu dávat důkazy. U nich šlo jen o jediné - ukázat se, že na to mají. Proto se snažím zjistit, jestli jde jen o egoismus a nadřazování se, nebo mají lidé jiné pohnutky…

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 15 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit