Co pro Vás znamená "mít charisma"?

Fotoalbum tématu (18) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lady Apathy
512 příspěvků 16.10.13 10:27
Co pro Vás znamená "mít charisma"?

Dámy a pánové,

když už tu máme téma Femme fatale a Sexy muž, tak zkusím nahodit charisma.

Už dlouho mi vrtá v hlavě otázka, co to vlastně „to charisma“ je. Já vím, že odpověď nikdy nebude jednoznačná a nikdy se všichni neshodnou na tom, že ten který člověk MÁ charisma, ale stejně by mě zajímalo, co pro Vás osobně to spojení „mít charisma“ znamená.
Je to v kráse? Nebo v sebevědomí? V inteligenci? Ve vyjadřování? V gestech? Ve stylu? V zájmech? Nebo je to podle Vás ve všem dohromady? :) Hraje v tom roli věk?
Když jsem o tom diskutovala s někým na živo, většinou jsme se shodli na tom, že je to nevysvětlitelné osobní kouzlo, které Vás k někomu přitahuje (nemyslím vyloženě sexuálně) aniž byste věděli proč. Je to sice podobně neurčité, jako když Vám někdo řekne „jdi si stěžovat na lampárnu“, ale jisté společné znaky jsme našli.
Například (alespoň podle mě/nás) nebude charismatický člověk hloupý a omezený. Nebude nudný. Nebude vyloženě zanedbaný. Nebude hysterický a divadelně afektovaný.
Naopak bude nejspíš velmi chytrý, příjemný, zajímavý (tím myslím třeba spoustu i ne úplně obvyklých zájmů), přiměřeně zábavný (aniž by se musel nějak moc snažit), nevtíravě podmanivý,…
Nevylučuje se ale u takové osoby jistá chladnost, nedostupnost, náladovost a kdejaké zlozvyky. Stručně řečeno, nebude dokonale sterilně dokonalý.
Dalo by se pokračovat jak v tom, co s největší pravděpodobností nebude, tak i v tom, co zřejmě bude (určitě mi vypadla spousta toho, co jsem chtěla napsat).

Co bych si ale troufala tvrdit, tak že v kráse to není. Většinou jsou takové osoby i velmi pohledné, ale nemusí být nutně typicky krásné. Často máme tendence přisuzovat charisma osobám jako jsou herci, zpěváci, umělci - jinými slovy to jsou talentovaní lidé, co jsou takříkajíc na očích - že by to tedy bylo třeba i trochu v popularitě?

Jelikož už trochu natahuji psaný projev, předám slovo Vám. A nebojte se do toho opřít :) Proberte ženy, muže, vkládejte fotky :)

A protože stále neumím vkládat text mezi fotky, tak já dám příklad slovní (zkusím snad pro všechny známé tváře, ať nemusíte lovit na googlu).

Charisma muži: Johnny Depp, Vincent Cassel, Leonard Cohen a třeba Robert Downey Jr.
NECharisma muži: většina vymydlených metrosexuálů.

Charisma ženy: Angelina Jolie, Meryl Streep, Sigourney Weaver.
NECharisma ženy: naše modelíny typu Mesarošová, Zugarová + rebelující hvězdičky jako je Miley Cyrus.

Tak a teď už vážně Vy :)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »

Reakce:

skl
451 příspěvků 16.10.13 10:48
druha strana

Trosku jste se zamerila pouze na ty,,hodne,, charismaticke osobnosti…ono totiz charisma nesouvisi s tim, jestli ten clovek,,kona dobre skutky,,

Nejcharismatictejsi lide byvaji take ruzni podvodnici, seriovi vrazi, sefove ruznych sekt, diktatori a proste vsichni kteri ke sve,,cinnosti,, potrebuji ovlivnit lidi, strhnout na svoji stranu, zfanatizovat je a podobne.

Brunhilde  16.10.13 10:54

Charismatický člověk ví co chce a taky ví, jak to od vás dostat tak, že si toho ani nevšimnete, protože mu to radostně poskytnete sama.

Milli115
83 příspěvků 16.10.13 10:55

Charisma, toť něco postižitelného, něco co prostě člověk buď má anebo nemá.
Podle mého to je schopnost působit na lidi okolo sebe… Ukamenujte mě, ale Hitler musel být chrismatický jako Brno, ovšem do dějin se zapsal negativně…

V popularitě to není. Spousta populárních osobností mi vůbec nic neříká, prostě mě „neberou“.
Zrovna včera jsem nad tím uvažovala v souvislosti se shlédnutím koncertu Take That z roku 2011 (doporučuju, lepší show jsem neviděla). Já jsem je nikdy neposlouchala, měla jsem je za plyšáky, ale.. Za prvé je plyšákům okolo 42 let, a hlavně…Gary Barlow je prostě muž s velkým M. Připomíná mi pana Darcyho z Pýchy a předsudku. A jeho anglický akcent je prostě k sežrání.

nebo:

Nemůžu si pomoct…
Ze ženských jednoznačně Helena Bonham Carter

Lady Apathy
512 příspěvků 16.10.13 10:58

@skl Já vím, vynechala jsem to, protože to už by ten příspěvek asi vůbec nikdo nedočetl. Je to prostor pro ostatní.
Jinak když se to vezme kolem a kolem, charisma musel mít i Hitler.

Brunhilde  16.10.13 11:00

Copak lidi nemáte žádného charismatika ve svém okolí? Opravdu jen herci a zpěváci?

Lady Apathy
512 příspěvků 16.10.13 11:02

Jinak to je ta další věc: Máte někoho takového kolem sebe? Rodina, (ne)přátelé, známí?

A pak mě ještě napadlo, jestli se lze o charisma připravit nebo naopak ho „získat“. Nebo prostě jednou je, tak je, ať se děje, co se děje a kdo ho nemá, tak ho mít nebude ani kdyby se stavěl na hlavu?

Milli115
83 příspěvků 16.10.13 11:12

@Lady Apathy @Brunhilde
JAsně že máme. Můj kamarád ze střední je toho jasným příkladem. Má dar okolo sebe šířit pohodu… Mně sice vždycky řekne, že jsem úplně blbá, jenže od něj to člověk tak nějak vezme…
To samé moje kamarádka. Loni jí bylo padesát. Je to učitelka v mateřské školce, učila kdysi i mě.
Oba dva to jsou lidé, kteří sice nemusejí sednout každému, ale každopádně na ně nezapomenete. Prostě něco ze sebe vyzařují, jsou energičtí… Nevím, jak bych to popsala.
ALe myslím si, že „získat“ ani „Naučit“ se to asi nedá.

Vlcacka
121 příspěvků 16.10.13 11:17

Pro mne nejcharismatič­tějším a nejúžasnějším mužem mého života zůstane vždy jen tento. 

Paradoxně spíše ve středním věku.

Z mladších určitě Michael Fassbender.

A určitě nesmíme zapomenout na notorické průšviháře, se šibalskýma očima.

Jonathan Rhys-Meyers

A Robert Downey jr.

A ženy?

Bez debat tato. :-)

Z mladších asi Charlize Theron

skl
451 příspěvků 16.10.13 11:24

@lady Apathy…charisma se,,naucit,, da. Samozrejme jsou lide, pro ktere je to prirozene a vrozene, ale porad je to o psychologii jak vas druhy clovek vnima a to muzete vedome ovlivnovat a zamerne tak na nej pusobit. Gesta, zpusob oblekani, vyjadrovani, sebevedomi…v pod­state to co zminujete v prvnim prispevku. Muzete na to bud sbalit holku/chlapa, nebo nekomu prodat plechove hrnce za 50k. Pro nekoho uz to mozna nemusi (oproti vrozenym schopnostem) znamenat charisma, ale v podstate je to to same. Samozrejme se to tyka i treba takovych politiku…ne nasich teda :D U nas ma nejake charisma snad akorat knize a ikdyz ho nemusim, tak tohle mu ferove priznam.

Lady Apathy
512 příspěvků 16.10.13 11:32

Taky mám jednoho mezi kamarády. Často bych mu nejradši nakopala, ale on to na sebe vždycky nějak utáhne, že jsem z něj pokaždé u vytržení - a ne, zamilovaná do něj nejsem.
A samozřejmě by se dalo mezi přáteli a známými hledat dál, jenže jejich fotky sem nikdo vkládat nebude, takže se to na známých osobnostech demonstruje tak nějak lépe. (To samé je v Sexy mužích - taky bych jich měla pár v záloze z okolí, ale vkládat je sem nebudu.)

@Vlcacka Já jsem si říkala, jestlipak se Sean objeví už na první stránce :)

Jinak já jsem si tak vzpomněla na další dva - Joaquin Phoenix a Anthony Hopkins:

Lady Apathy
512 příspěvků 16.10.13 11:42

@skl Super, díky za odpověď, to mě totiž vždycky zajímalo :) Asi to nikdy nebude takové to kouzlo, jako když to má někdo vrozené, ale vždycky jsem si myslela, že nějak pracovat se s „tím“ dá.

Stejně tak si myslím, že charisma lze do určité míry i ztratit. Jen to nedokážu tak popsat. Asi když na sebe ten člověk rezignuje. Vzpomněla jsem si na Keanu Revese. Ten měl (pro mě) taky „to něco“. Když jsem nedávno viděla nějaké fotky, tak jsem si říkala: Kam se „to“ podělo? (A fakt to není tím, že prošedivěl a zestárnul.)
 Viz:

stes  16.10.13 11:52

@Milli115 Jste můj člověk, na tenhle koncert i na ten předchozí můžu koukat každou chvilku a neomrzí se mi. Taky jsem na ně měla podobný názor - kdysi, ale neuvěřitelně vyzráli (nejen tvorbou, ale i vzhledem). Můj kůň je ovšem Howie :-)

Cornero
386 příspěvků 16.10.13 11:52

Podle me to je to nadani pusobit na lidi. At uz je to jenom od pohledu nebo pri osobnim kontaktu. Jsou lidi kteri nejsou hezci ale jejich fotka lidi zaujme a chtej o nem vedet vic. Nekteri maj hlas kterej jini chteji poslouchat (Werich) a nekteri umi jednat s lidmi tak ze i kdyz to jsou ve skutecnosti debilove tak ty lidi to k nim furt tahne. V tom poslednim mam priklad kamose z tymu se kterym temer nikdo ze spoluhracu nedokaze dyl vydrzet. Az na holky ktery prestoze to neni zadnej krason a chova se i k nim jak debil na nej strasne daj.

Vlcacka
121 příspěvků 16.10.13 12:00

@Lady Apathy :-) Myslím že jak Connery, tak Hopkins léty zrají jako víno. Z de facto hezounků se vlivem let staly opravdu pozoruhodné osobnosti. To si myslím, že je ta hlavní deviza charismatu. U nás je ztělesněním charismatu Jiří Bartoška. 

Z mladších určitě Martin Stránský

či David Suchařípa.

MP Barbucha
3716 příspěvků 16.10.13 12:12

Charisma má spousta lidí, kteří nejsou slavní, ani krásní, často to nepoznáte z fotky, ale teprve naživo. A dá se to naučit, samozřejmě že ano, stejně jako být sexy se také dá naučit. Jsou na to dokonce „koučové“ :-)

Milli115
83 příspěvků 16.10.13 12:47

@stes Jo, z toho taky něco vyzařuje. Hlavně mě fascinujou ty šedý oči. Úplně mu z obličeje svítí. Mimochodem, ten by měl hrát v Padesáti odstínech šedi i když je to taková bejkárna, ale typem by do otho snad i seděl.

stricc  16.10.13 12:56
@Lady Apathy píše:
Jinak to je ta další věc: Máte někoho takového kolem sebe? Rodina, (ne)přátelé, známí?

Tak například moje dcera. Systematicky dělá všechno pro to, aby vypadala co nejpříšernějc, a přitom jí děsně sluší všechno od třikrát větších rozervaných maskáčů přes pearcing všude možně až po dredy vyztužený maticema, nebo co to posledně měla na hlavě, co se týče chování, radši pomlčím, a vždycky každýho utáhne na vařený nudli, a to i v případě, že člověk velice dobře ví, o co jí jde a že by jí tentokrát už fakt naletět neměl. Z jalový krávy by tele vymámila a přitom by si kráva ani nestihla všimnout, jak se jí to povedlo.
Obecně si myslím, že charisma nesouvisí s krásou, stačí si vzpomenout na Borise Rösnera. 

Co se týče žen, tak například Jana Štěpánková

Přesvědčivost, podmanivost, vůdčí schopnosti a přitažlivost bez vnějšího zdůrazňování „koukejte, jak jsem sexy“, to všechno dohromady, jsou podle mě do určité míry vrozené, i když myslím, že kdo o sobě ví, že tyhle vlastnosti má, může je cílevědomě rozvíjet. Ale komu nebylo shůry dáno, ten má smůlu.

MP Barbucha
3716 příspěvků 16.10.13 13:04

@stricc
Ale nemá :-)

Brunhilde  16.10.13 13:07

Já myslím, že základem charismatu je sebejistota a tu skutečně můžete získat až věkem. Třeba že se vám najednou začne dařit. Nebo zmoudříte díky tomu, čím vším si projdete.
Snad je psychická nemoc by mohla být na překážku, ale nacvičit se to dá.

stricc  16.10.13 13:08

@MP Barbucha no dobře, jsou i jiný věci :-)
myslela jsem to tak, že charisma se nedá naučit od nuly, že by si někdo řekl ták, doteď na mě všichni dlabali, ale já se to naučím, seženu si vizážistu, zapíšu se do kursu asertivity a možná by se hodil i nějaký ten osobní kouč, či jak se té podivné profesi říká, a to by v tom čert byl, aby mi do roka a do dne neleželi všichni u nohou. Takhle to zkrátka nefunguje

stricc  16.10.13 13:12

@Brunhilde to máte možná pravdu, ale řekla bych, že to ještě nestačí. Můžete mít dva zkušené sebejisté jedince a jeden prostě charismatický je a druhý není (k tomu druhému si ale lidi můžou přijít pro radu, až je ten první dostane do nějakýho maléru)

Giulietta  16.10.13 13:13

@stricc Zažila som, že funguje. Mam kamarátku čo mala otca alkoholika, tyrana a blbca celkove. Dokonca na školu musela na trojročnu strojarsku učňovku, lebo keď to bolo 6 bratom pred ňou dobre, tak bude aj pre ňu. Keď mala 18 otec sa uchlastal k smrti. Urobila si maturitu, vycestovala do zahraničia a zarobila si prachy. Za tie si zaplatila študium ny vysokej škole. Je z nej úspešná žena s neuveriteľným sebavedomím.

MP Barbucha
3716 příspěvků 16.10.13 13:16

@stricc
Tak, jak to popisujete to opravdu nefunguje. Vy vycházíte z předpokladu, že charisma může mít pouze namachrovaný extrovert. Ale ono existuje i introvertní charisma například. Každý má nějakou osobnost a nikdo tedy nezačíná úplně od nuly. A být charismatický pro všechny stejně není možné, nebo tedy je to velmi vzácné.
Schopnost fascinovat a být charismatický nevypovídá nic o charakteru (viz Hitler), je to prostě dovednost. Někdo ji má vrozenou, někdo ne, ale naučit se to lze, aspoň podle lidí, kteří se tím zabývají.

Pavlena
778 příspěvků 16.10.13 13:17

Zdráhala bych se mluvit o charisma u lidí, které osobně neznám, nebo jsem s nimi ani osobně nejednala.
Připadá mi, že charisma souvisí se sebevědomím člověka, s jeho sebejistotou, s tím, jak je spokojen sám se sebou. To z fotky, filmové role, ani z vystupování před objektivy nepoznám.
Charismaticky mohou působit i introverti a lidé jakoby „v pozadí“. Oproti tomu, typický extrovertní „křikloun“, kterého je všude plno a sebevědomím zdánlivě oplývá, většinou moc charismaticky nepůsobí.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit