Co se svetrem, aby "neelektrizoval"

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

bri
143 příspěvků 07.12.12 21:15
Co se svetrem, aby "neelektrizoval"

Dobrý večer, chci se zeptat, máte nějaký fígl na to, aby svetr „neelektrizoval“? Svetry peru v Ecoveru nebo v pracím prostředku na vlnu z DM a teď v zimě mi všechny eletrizují a některé se na mě „lepí“ (nevím, jak to jinak popsat). Dělají mi to i starší svetry z umělotiny, ale i ten nový kašmírový :-( Děkuji za rady

Reakce:

zwedavka
676 příspěvků 08.12.12 10:24

Aviváž

bri
143 příspěvků 08.12.12 10:37

A v té aviváži mužů vymáchat i ten kašmírový svetr nebo obleceni z merino vlny?

šedivá myš
24 příspěvků 08.12.12 11:22

Elektrizování nebo „lepení“ na tělo je protivné, takže v aviváži máchám skoro všechno, včetně kašmírových svetrů. A jaké překvapení, funguje to :-) Někde jsem četla, že aviváž poškozuje některá vlákna, ale nepamatuju si už, o jaký materiál šlo. A je mi to jedno.
Používám aviváž určenou pro citlivou pokožku, nemám s ní problém, i se mi zdá, že voní méně protivně než jiné.

smrtonoška  08.12.12 11:41

Doporučuje se aviváž na kašmír (a vlnu celkově) nepoužívat. Záleží asi od kvality a odolnosti materiálu, já jsem vlněný svetr do aviváže strčila a přežil to. Ale u svetru ze sekáče za pár kaček nejsem tak opatrná, kdyby to byl nový svetřík za 2 litry, tak bych se bála ho i namočit :D

bri
143 příspěvků 08.12.12 12:53

@smrtonoška taky jsem si říkala, že to risknu, protože se stejně nedá nosit, jak lepí. Ten kašmírový svetr mám z bazaru, ale i když stál málo, tak bych se s ním nerada rozloučila, protože je neskutečně jemný a krásný :-)
Co mám vlněné věci (podvlíkačky a tričko), tak u nich to není tak hrozné a jsou nové, stály dost, takže u nich to riskovat nebudu.

Jinak aviváž už nějaký ten rok nepoužívám, takže budu muset nejdříve koupit.

Linie
1701 příspěvků 08.12.12 21:49

Máchám v aviváži vše /nemám sušičku/ a vše je jemné a neelektrizuje. Máchat se musí i hedvábný šifon! ještě před šitím, protože jinak se hrozně lepí na sebe. Možná na to má i vliv vlhkost vzduchu?

JarkaJar
432 příspěvků 10.12.12 15:57

Já mám trochu jiný ale podobný problém: Když pracuju na počítači a pak sáhnu na kovovou kliku dveří, pravidelně dostanu ránu od statické elektřiny. Přitom svetr nosím vlněný, v létě bavlněné nebo směsové oblečení. Nevím, jak to udělat, abych nebyla taková elektrická.
Edit: nesahat na klávesnici, která je z plastu. Bohužel neproveditelné.

Příspěvek upraven 13.12.12 v 08:23

Helena8
26 příspěvků 12.12.12 21:02

@šedivá myš
aviváž by se neměla používat termo a sportovní prádlo, ne?
a také jsme někdy četla, že má negativní vliv na zářivost barev, ale sama to nemám vyzkoušené.

chinin
2788 příspěvků 13.12.12 15:54

Aviváž má negativní vliv na pružnost vláken, proto je velice nevhodné používat ji na spodní prádlo, plavky apod. Dále může aviváž poškodit některé speciální úpravy tkanin - různé nepromokavé membrány etc.

Kokoska1  14.12.12 23:02

Zvlášť pro sportovní oblečení, které má odvádět vlhkost, se aviváž nedoporučuje - např. spodní trička z moiry se tím znehodnotí. Tedy nosit se dají, ale tu vlastnost už nemají. V prodejně mě na to vysloveně upozornili - aviváž prý úplně změní strukturu toho speciálního vlákna, které je schopné odvětrávat.

šedivá myš
24 příspěvků 14.12.12 23:28

@Helena8 Jasně, sportovní prádlo a je tím notoricky známé a taky se to u něj na cedulkách výslovně uvádí. Ovšem například na určité běžecké a turistické ponožky se zas aviváž doporučuje, jsem teď ale líná to hledat.
Jak psala chinin, to o tom spodním prádle, byl zřejmě ten údaj, co si nepamatuju.

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit