Co si myslíte o koučinku?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

yako
3224 příspěvků 11.06.14 22:16
Co si myslíte o koučinku?

Co si myslíte o koučinku? Máte s tím někdo zkušenosti? Je to k něčemu?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reakce:

Xennie
186 příspěvků 11.06.14 22:45

@yako Myslíte sportovní (pak asi ok) nebo takový ten osobnostní? Ten považuju spíš za vyhozené prachy. Zkušenost mám a bylo to k ničemu - neozvěděla jsem se nic, na co bych nepřišla sama, respektive co už jsem dávno nevěděla.

yako
3224 příspěvků 11.06.14 22:55

@Xennie dík za odpověď, myslím ten osobnostní. Můj názor na všechny tyto věci je takový žádný - prostě na to nevěřím, ale mám výhodnou nabídku a tak si říkám, co kdyby na tom něco bylo. Znáte to, člověk vždycky má co vylepšit - líp se ovládat, víc se usmívat a nemyslet si o všech že jsou pitomci :) - pozor, pro méně chápavé - nadsázka!.

stricc  11.06.14 23:11

@yako no ale to jste si vlastně už stejně vyřešila sama i bez kouče, když tohle víte, ne? :-)Počítejte do dvaceti - a máte to zadarmo.
Já o tom vím jen to, co takhle někde občas čtu, že kouč XY radí… nevím, jestli dokáže skutečně nějak pomoct, když má konkrétní oběť, ale nevěřím tomu. Možná mám předsudek, ale považuju to za jedno z nejzbytečnějších povolání vůbec.

Dodatek:
Jo ale vlastně viděla jsem o tom film. Francouzský, jmenuje se Kouč psáno anglicky. Bylo to o tom, jak mladý, perspektivní leč nesmělý manažer dostane kouče, aby o tom nevěděl, a ten chlapík má zařídít, aby on dokázal uzavřít nějakou děsně důležitou smlouvu. Čekala jsem kravinu a ku podivu to byla velice milá a příjemná komedie. Ale to bylo ve filmu.

Xennie
186 příspěvků 11.06.14 23:24

@yako Je to postavené v podstatě na tom, že vy kouči řeknete, s čím máte problém (málo se usmívám na lidi) a on vám následující hodinu klade otázky ve stylu: O co přicházíte, že se na lidi málo usmíváte? Co by vám přineslo, kdybyste se více usmívala? Co byste mohla udělat pro to, abyste se na lidi více usmívala? Jaká si myslíte, že bude reakce vašeho okolí, když se najednou začnete více usmívat? Chcete se na lidi více usmívat, nebo vám to vlastně vyhovuje, protože si tím držíte určitý odstup? Víceméně je to takový jakože děsně učený „výslech“. Neporadí vám nic, jen vás tímto způsobem rozvrtá a abyste měla důvod přijít (a zaplatit) příště, dá vám nějaký praktický pseudoúkol, který mu příště budete prezentovat včetně výsledku a svých pocitů.

stricc  11.06.14 23:27

@Xennie ježíšmarjá, tak to je ještě děsnější, než jsem si naivně myslela

Xennie
186 příspěvků 11.06.14 23:30

@stricc Je to úplně příšerná kravina, fakt. Navíc můžete narazit opravdu na blba, protože kouč si může říkat v podstatě každý, i když je na to jakási Asociace, ale ta je naprosto bezzubá.

stricc  11.06.14 23:33

@Xennie jo, tomuhle věřím bez výhrad. Totiž mám bohužel pár zkušeností s různými psychology včetně nezapomenutelného traumatu z centra rodinné terapie. Nepřála bych to ani nepříteli, natož to někomu upřímně doporučovat. A to tihle lidi na to mají aspoň tu vystudovanou psychologii. Kdejaký amatér bude určitě ještě lepší „dáreček“

Xennie
186 příspěvků 11.06.14 23:38

@stricc Jenže tím, že chodíte k psychologovi, se na golfu nepochlubíte. Že chodíte k vyhlášenému koučovi za 4500 Kč na hodinu, to vám zvedá prestiž (myslí si tihle korporátní panáci) :)

stricc  11.06.14 23:45

@Xennie fakt? :-) A nevypadá ten supermanažer blbě, že to jako nezvládá sám?
Já jsem si vzpomněla na ještě jeden film, už nevím, co to bylo, a viděla jsem jen kousek, ale šlo o dvě firmy nějakého takového toho obskurního zaměření, co jsou strašně velké a nikdy není moc jasné, co vlastně konkrétně dělají, jedna firma si usmyslela, že do té druhé nasadí špióna, tak si vycvičili nějakého zaměstnance, aby byl úplně dokonalý, a ten šel do té druhé na konkurs jakože uchazeč o práci. A lítalo kolem něj x lidí a řešili všechno počínaje oblečením přes způsob, jak otvírat dveře až po nevím co. No a v té druhé firmě ho teda vzali s tím, že pokud na sobě bude usilovně pracovat, může tam třeba i udělat kariéru. Už je to dost dávno, o nějakých koučích tady tenkrát nikdo snad v životě neslyšel, ale tenkrát jsem na to koukala jak z jara, protože si nedovedu představit, co by jako sakra teda ještě chtěli. Nepamatuju si, že by řešili nějakou odbornost, jenom tohleto. Přijde mi to šílený.

Navaa
529 příspěvků 11.06.14 23:55

Ty jo, přečetla jsem: Co si myslíte o konečníku a říkám si: že by někdo založil hemeroidové téma? A že je tak populární? :D

yako
3224 příspěvků 12.06.14 10:23

@stricc díky za názor, @Xennie díky za vysvětlení, co se tam vlastně děje, nečekala jsem, že je to tak příšerné. Svojí příležitost už jsem stejně prokaučovala :), nicméně, moje zvědavost vzrostla. To je to vážně tak zbytečné, jak se mi to jeví?

budox
619 příspěvků 12.06.14 10:45

O koučinku si nemaslím, že má nějaký efekt, většinou vím, co dělat a změnit i bez koučů, ale stejně to neudělám
při slově kouč si představím (nevím proč) Julii Gaiu Poupětovou, asi že dává tak super rady

jéžiš a jsem zas u Štěpky

Rybushka
437 příspěvků 12.06.14 10:49

Já bych řekla, že kouč není od toho, aby řekl, jak to má být nebo co je špatně. Na to je psycholog.
Kouč by měl ty situace a jejich zvládání s klientem natrénovat, ne? Prostě pomoct mu změnit ty špatný vzorce chování, protože spousta lidí to sama nezvládne, ačkoli ví, kde je problém.

Ale osobní zkušenost nemám, chci zkusit spíš kineziologii :)

Karin
3401 příspěvků 12.06.14 10:50

Mně to přijde jako vyšší level psychoterapie. Dobrý kouč určitě pomůže, ukáže člověku jeho život z jiné perspektivy, přivede ho na zajímavé myšlenky, navede ho na jiné cesty a tak. Ale jak poznat dobrého kouče předem? Je to dost drahá záležitost a kolikrát pomůže promluvit si s někým bezplatně, třeba s mámou :-)

Karin
3401 příspěvků 12.06.14 11:17

@Rybushka psycholog vám taky neřekne, jak to má být, i on má klienta jen navést, rozhodnutí je vždycky na vás.
Já mám zkušenost s obojím a trochu se mi to překrývá (kouč a psycholog). Podstata tkví vždycky v tom, že mi někdo poradí. Ale ten boj je pak už na mně.

Kineziologii jsem zkusila taky, mám za sebou dvě dvouhodinová sezení u PhDr. Verecké, a jakkoliv tuto metodu nezpochybňuji, myslím, že mi to vůbec nic nedalo.

cibetka 1  12.06.14 11:44

Mám svého „kouče“ už leta a to svoji kamarádku. Má naprosto odlišné vidění světa než mám já, rozdílnou povahu a tak na vše kouká úplně z jiného úhlu. Skutečně díky jejímu jinému náhledu na svět a předkládáním možností a různých dopadů mého chování, jsem se skutečně dost posunula k lepšímu, někdy už mi i stačí v určité situaci jen na kamarádku pomyslet a vidím věc jinak. Podotýkám ale, že je to celkově velmi moudrá žena. Jako placenou službu od někoho, kdo mne nezná bych to nebrala a nevěřím tomu.

Nemluvím o sportu, tam to funguje trochu jinak.

AngelikaMull
83 příspěvků 12.06.14 12:02

Koučing bych nezaměňovala s psychologem nebo dokonce s psychoterapií, kdy řešíte nějaký svůj vnitřní problém. Cílem koučování je naopak pomoci Vám naučit se chovat tak, aby lidé dělali to, co chcete Vy (poněkud zjednodušeně). Takže koučing Vám může prospět, pokud pracujete s lidmi, případně jste ve vedoucí pozici. Jestli máte výhodnou nabídku, zkuste to. Když Vám to nic nedá, aspoň to neuškodí :-)

sirena007
744 příspěvků 12.06.14 12:03

Zásadní je asi vybrat správného kouče. A priori bych třeba neměla důvěru v lidi typu M. Čejková, kteří to sami moc nezvládli
http://www.mirkacejkova.cz/
Ale třeba se na cizí lidi dokáže dívat s odstupem?

Fuflík
203 příspěvků 12.06.14 12:05

To myslíte tou kineziologií tuhle kineziologii? http://cs.wikipedia.org/…/Aplikovaná_kineziologie

Ono to slovo má i trochu jiný význam. Tomuhle bych teda nevěřila, je to imho zas nějaká New Age blbina. Z textu na wiki: „základním principem aplikované kineziologie je představa…“..to mi úplně stačí.:D

Koučové jsou módní hit. Někomu to pomoci v něčečm může, ale stejně by mu mohl pomoci třeba i rozhovor s kamarádem, nebo cizím člověkem třeba na autobusové zastávce. Jiným to může zas třeba i uškodit, zvlášť pokud narazí na obzvlášť vypečeného kouče.
Někteří lidé ale mají asi věří, že rada, co není zaplacená, není asi dostatečně kvalitní a obráceně.

yako
3224 příspěvků 12.06.14 12:12

@cibetka 1 však já bych to neplatila, ale i tak mi ten čas připadá příliš drahý na blbosti. Kdyby šlo o jedno sezení, tak do toho jdu, protože jsem zvědavá, ale bylo by toho víc a bylo by nesolidní poslat toho kouče do háje, když by o to třeba někdo měl jiný zájem. Obávám se, že by se to sezení zvrtlo na: jak jste se k takové práci dostal? Opravdu tomu věříte? Co jste dělal předtím? Už jste se nechal někdy sám koučovat? A co vám to dalo? A proč si myslíte, že byste mě mohl vést? A k čemu mi bude vědět co chci změnit, když to stejně nezměním? atd adt… Vcelku by mě zajímalo, jestli bych toho kouče rozložila, nebo jestli by to ustál, ale jenom kvůli tomu ztrácet čas nebudu.

cibetka 1  12.06.14 12:20

@yako
Tak to máme podobně, také si myslím, že bych se kouče snažila rozložit já a rozhodně bych se mu nemínila otevřít. Navíc moje mimikry jsou tak silné, že mne každý odhaduje úplně jinak, otevřu se jen vyjímečně tomu, komu naprosto důvěřuji.
Ale jak říká můj muž, z chovatelského zájmu bych to alespoň zkusila. :) Když už máte takovou nabídku, přece můžete pak popravdě říct, že končíte, neb vám to nic nedává.

Lola  12.06.14 12:25
@Xennie píše:
a on vám následující hodinu klade otázky ve stylu: O co přicházíte, že se na lidi málo usmíváte? Co by vám přineslo, kdybyste se více usmívala? Co byste mohla udělat pro to, abyste se na lidi více usmívala? Jaká si myslíte, že bude reakce vašeho okolí, když se najednou začnete více usmívat? Chcete se na lidi více usmívat, nebo vám to vlastně vyhovuje, protože si tím držíte určitý odstup?

Po takto strávené hodince bych zcela jistě potřebovala psychiatra, tak to raději vezmu zkratkou a zajdu si k němu rovnou. Variantní řešení by bylo jen to, že po desáté otázce tohoto typu by si mě odvezla kriminální policie.

Zrzunda
65 příspěvků 12.06.14 12:28

Já jsem zaujatá, protože zrovna procházím dvouletým výcvikem kouče, baví mě to a zajímá, nejen směrem k ostatním, ale i dovnitř, jako sebekoučink.
Nebudu nikoho přesvědčovat, spíš chci uvést na pravou míru, co koučink je a co není.

1. Kouč vám neporadí, neřekne svůj názor, to prostě není jeho úloha, od toho jsou konzultanti, poradci
  2. Kouč klade otázky a vy odpovídáte, čili byste ho nerozložila, protože by vám otázky vracel, to je podstata koučování :)
  3. ano, přijdete si v podstatě na to co už víte, jen si to rozeberete ze všech stran, zvážíte pro a proti, uděláte si plán jak toho dosáhnout včetně překonání výmluv a překážek
  4. nikdo ani kouč vás nedonutí dělat něco co sami nechcete.-) Proto jedna z prvních otázek kouče bývá, jak moc chcete váš problém řešit, např. na stupnici 0-10. A pokud to je míň než 8, tak to smysl nemá, prostě to není vaše priorita, aspoň v tuto dobu
  5. a co mě napadá ještě jako poslední, důležité je řešit problém, na který má člověk sám vliv aspoň ze 70-80%. Nemůžete totiž změnit své okolí, chování jiných lidí apod., jen sami sebe

Když tak se ptejte :-)
a že je spousta amatérů, to je jasné, proto jsou důležité reference, na ty bych se při výběru kouče určitě zaměřila

Rybushka
437 příspěvků 12.06.14 12:36

@Karin no, ono je to asi o tom, co si člověk potřebuje vyřešit…já byla zatím na jednom sezení kineziologie a dalo mi to hodně.
Psycholog mi pomoct nemůže, koučink pravděpodobně taky ne.

Tohle vypadá nadějně, tak uvidím.
Každopádně se jedná o něco, co ač vidím ze všech stran, neumím sama změnit. Je to tak zakódovaný uvnitř, že s tím sama nehnu.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit