Čo so svetrom, ktorý "púšťa"

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Bibken
165 příspěvků 01.10.12 14:14
Čo so svetrom, ktorý "púšťa"

Ahojte, pekelníci. Minulý týždeň som si kúpila v Orsay sveter, ktorý sa mi veľmi páčil. Pred prvým nosením som ho oprala. Presne podľa inštrukcií, na 30°C, a dala som aj trošku aviváže, lebo pichal. Zloženie materiálu je (aspoň podľa ceduľky) 90% akryl a 10% alpaka (čomu som neverila ani v predajni, ale o tú vlnu mi primárne aj tak nešlo).

Po opraní ma však skoro vyvalilo, lebo sveter pustil asi tonu chlpov (tých 10% alpaky, ak tam aj niekedy bolo, zostalo v bubne práčky). Myslíte si, že to púšťať časom prestane? A ak nie, je to relevantný dôvod na úspešnú reklamáciu? Nechcem sa totiž zmieriť s tým, že mám sveter za 24€ a nebudem ho môcť nosiť, lebo budem mať všetky veci od chlpov…

A ešte niečo: ako dostať z práčky všetky tie chlpy? Dala som asi trikrát pláchací cyklus a po každom som bubon aj tesnenia poriadne od chlpov utrela, ale stále tam boli. Nakoniec som dala oprať starú pracovnú mikinu, aby vychytala zvyšok. To už celkom zabralo, no stále sa bojím, že keď budem prať niečo iné, všetko sa mi zachlpí.

Reakce:

uu  01.10.12 15:16

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 12:47

JarkaJar
432 příspěvků 01.10.12 15:30

Alpaka sice trochu víc pouští chlupy, ale když jí v tom svetru bylo jen 10%, tak by to nemělo být skoro ani znát. Jinak alpaka je výborná vlna, lehká a hřejivá, ale holt asi záleží na její kvalitě. Já bych ten svetr reklamovala, přece není normální, aby akrylový svetr pouštěl chlupy jak zběsilý.

Calis  01.10.12 19:56

Zkuste taky důkladně vytřít buben hadrem. Dělám to takhle nejenom, když peru věci, co chlupatí. Třeba i po bílé várce prádla, když musím hned prát černé.

Nemesis
496 příspěvků 01.10.12 20:07

Mám už dva roky svetr z Orsaye který také děsně chlupatil. V kabince jsem si toho nevšimla a je tak kráásně jemňoučký a fakt krásný. Ale od té doby jsem ho prala asi milionkrát, v ruce, v pračce…a pouští snad čímdál víc! vše v širokém okolí je okamžitě totálně ochlupatěné, nic ve vzdálenosti 3metrů neni v bezpečí, ve skříni ho musím mít v pytli…takže radím zkusit vrátit, vyměnit cokoliv…

chinin
2788 příspěvků 01.10.12 21:32

Vratit vyprany svetr??

@Nemesis píše:
Mám už dva roky svetr z Orsaye který také děsně chlupatil. V kabince jsem si toho nevšimla a je tak kráásně jemňoučký a fakt krásný. Ale od té doby jsem ho prala asi milionkrát, v ruce, v pračce…a pouští snad čímdál víc! vše v širokém okolí je okamžitě totálně ochlupatěné, nic ve vzdálenosti 3metrů neni v bezpečí, ve skříni ho musím mít v pytli…takže radím zkusit vrátit, vyměnit cokoliv…

Robena
1257 příspěvků 01.10.12 22:39

Ja si v takovem (novem) svetriku sedla do auta. Dostat chlupy ze sedacky a bezpecnostniho pasu bylo dost ouvej. Svetrik letel do kose.

Nemesis
496 příspěvků 02.10.12 08:11

No aspoň to zkusit :-) myslim že pořád funguje něco jako reklamace, nám do obchodu taky vracely kalhoty co barvily, nebo po vyprávní vybledla aplikace, poslalo se to na reklamaci a firma se vyjádřila jestli je to chyba kupujícího nebo vadný materiál.

to mělo být jako reakce na chinin..

Sibyla
2639 příspěvků 02.10.12 08:31

Co zkusit pračku vyluxovat? Co se svetrem, netuším.

chinin
2788 příspěvků 02.10.12 08:32

Reklamace (vadneho zbozi) je samozrejme neco jineho nez vraceni/vymena (nepouziteho zbozi = vcetne visacak apod.). Docela by me prekvapilo, kdyby prodejce reklamaci uznal, predpokladam, ze pousteni chlupu zduvodni „vlastnostmi materialu“.

@Nemesis píše:
No aspoň to zkusit :-) myslim že pořád funguje něco jako reklamace, nám do obchodu taky vracely kalhoty co barvily, nebo po vyprávní vybledla aplikace, poslalo se to na reklamaci a firma se vyjádřila jestli je to chyba kupujícího nebo vadný materiál.to mělo být jako reakce na chinin..

Linie
1701 příspěvků 02.10.12 08:39

Je možné, že ve svetru byla nějaká vlna z alpaky. Koza, ovce i angorový králík má té nejkvalitnější vlny /nejdelší vlákna/ na hrudi jen velmi málo, jen pár gramů. Všude jinde má srst - chlupy kratší. Je možné, že na levné svetry do řetězců se používá ta méně kvalitní vlna a ta potom pouští. V přízi je málo zakroucená a nošením a praním se uvolňuje.
Více: http://www.modnipeklo.cz/…ialy-2-vlna/

Příspěvek upraven 02.10.12 v 08:55

chinin
2788 příspěvků 02.10.12 08:51

Predbehla jste me.:-) Chtela jsem podobny prispevek napsat, ale odlozila jsem to s tim, ze si svuj nazor nejdriv overim. Kazdopadne moje prakticka zkusenost je, ze drazsi kousky z vlny nebo tzv. lepsi vlny (alpaka, angora..) mi NIKDY chlupy nepoustely, zato ty levnejsi obcas ano. (Ano, zastavm zde vetsinove nepopularni nazor o souvislosti kvality a ceny zbozi.)

@Linie píše:
Je možné, že ve svetru byla nějaká vlna z alpaky. Koza, ovce i angorový králík má té nejkvalitnější vlny /nejdelší vlákna/ na hrudi jen velmi málo, jen pár gramů. Všude jinde má strst - chlupy kratší. Je možné, že na levné svetry do řetězců se používá ta méně kvalitní vlna a ta potom pouští. V přízi je málo zakroucená a nošením a praním se uvolňuje.
Více: http://www.modnipeklo.cz/…ialy-2-vlna/

dusty
80 příspěvků 25.12.12 14:30

Mám dva angorské svetre - jeden od mamy vyrobený na objednávku, druhý z Camaieu. Prvý ružový pustí sem-tam nejaký chlp, ten od Camaieu asi vyhodím. Naposledy som si s ním urobila hanbu na návšteve, keď po mne museli odchlpovať sedačku valčekom na zvieraciu srsť. Periem ručne, vytriasam na balkóne - stále z neho idú chlpy. Takže kvalitná angora je o niečom úplne inom.

smrtonoška  25.12.12 16:42

Přidávám se k názoru, že kvalita stoupá úměrně s cenou (samozřejmě sekáče do toho nepočítám) :D Alespoň u vlněných svetrů mám tu zkušenost, že čím dražší značka, tím kvalitnější materiál už na pohled a na omak - neškrábe, nepelichá, a pořád pěkně vypadá i po vyprání. Takže jakkoliv ty svetříky s angorou v Háemku (a v jiných levnějších řetězcích) vypadají krásně na věšáku - nebrat! I když to někdy láme srdce ho tam nechat třeba za tři stovky ve výprodeji…

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit