Dilema jménem birkinka

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Guinea Pig
1190 příspěvků 04.01.13 22:21
Dilema jménem birkinka

Dobrý den všem! stokrát ohrané téma, ale přesto prosím o radu a váš pohled na věc. Moc se mi líbí birkinky, asi jako skoro každému…Což o to. Mám velmi šikovného kamaráda, který vyrábí kožené věci, brašny, tašky…a ano, tušíte správně. Požádala jsem ho o výrobu kabelky podobného typu, jako je právě birkinka. Nechci si vyrobit fejk, nechci ušít birkinku jako takovou, každý by poznal, že na ni nemám. Ale prostě se mi skutečně líbí ten model, tvar, styl. proto vás prosím, zda máte tipy, jak kabelku odlišit, ale přesto zachovat „tvář“. Nebo co si o tom vlastně myslíte…Kabelka bude vyrobena ručně, z kvalitní kůže, bude to originál, podle mého návrhu. říkala jsem si, že bych zachovala ten tvar, podobné kování, ale bez zámku, jednodušší zapínání…Děkuji za vaše názory.

Reakce:

eveK
333 příspěvků 05.01.13 07:56

Já bych si ji ušít nechala, pokud to bude kvalitní materiál a udělá vám to radost, tak není co řešit.

Betty J.
2031 příspěvků 05.01.13 09:30

Jen do toho - je to stejné, jako když si necháte u své švadleny ušít šaty podle fotografie nějakého modelu. Budete mít ručně šitou tašku, která Vám při trošce dobré vůle vydrží dlouhá léta, a navíc i jistotu, že peníze, jež za ni vydáte, dostane skutečně jen ten, kdo ji vyrobí.

Dahllie
2222 příspěvků 05.01.13 10:02

A odkud že ten šikovný kamarád je? Už dávno si říkám, že si nechám udělat tašku, která by byla podle mých představ.
Jen se obávám, že udělat tu vaši jinak moc nejde. Jediným výrazným prvkem té tašky je zavírání, takže tam buď neměnit a nebo udělat úplně jinak.

chinin
2788 příspěvků 05.01.13 10:26

@Borůvka19
Pisete: „…Kabelka bude vyrobena ručně, z kvalitní kůže, bude to originál, podle mého návrhu. říkala jsem si, že bych zachovala ten tvar, podobné kování, ale bez zámku, jednodušší zapínání..“

To si lze predstavit ruzne. Zda bude vysledny dojem spis originalni kabelka nebo nepovedena kopie Birkinky, zalezi na konkretnim provedeni. Myslim, ze aby vam nekdo rekl relevantni nazor, mela byste vlozit aspon skicu vaseho navrhu.

Souhlasim (castecne) s @Dahllie:
„Jen se obávám, že udělat tu vaši jinak moc nejde. Jediným výrazným prvkem té tašky je zavírání…“.

Proto podle me, pokud nechcete, aby kabelka pusobila jako kopie Birkinky (nebo jeji tzv. „vice nez inspirace“), muselo by byt zapinani reseno uplne jinak. (Anebo se inspirovat zapinanim, ale pouzit ho na zcela odlisny tvar kabelky.)

Obecne si myslim, ze je skoda, poridit si na zakazku vyrobenou kozenou kabelku, u ktere vice ci mene lidi z okoli pozna Birkinku…

P. S. Vas navrh by me zajimal i ciste ze zvedavosti. :-)

Sibyla
2639 příspěvků 05.01.13 10:31

Změnila bych tu charakteristickou klopnu. Tvar je klasika, tam se nedá o kopii mluvit, však Hermes použil nejpraktičtější tvar kabelky. Osobně bych kvůli „profláknutosti“ snad nechtěla ani pravou, je příliš okoukaná: jak se někdo stane hvězdičkou, už si jednu či více pořídí. Ale stačí změnit zapínání a je to skvělá, praktická kabelka.

Guinea Pig
1190 příspěvků 05.01.13 11:34

@chinin Skicu mám na papíře, ručně, tužkou postaru :-) Vše jsem vymyslela teprve nedávno. Já jsem si říkala, že nechám ten tvar a jak někdo zmínil, změním to zavírání, ne přes tašku, ale standardně jak se dělává mezi ušima. A z jedné strany tašky úzký proužek kůže jen jako zdobení.

Aby nedošlo ke zamtkům, vložila jsem kabelku jako ten „vzor“, není to žádná ta skica :-) Tu mám fakt jen na papíře. Je to teprve v počátcích, sama ještě ani nevím rozměry, nevím tlouš´tku kůže, což bude dost důležitý parametr, který musím načíst apod.

Příspěvek upraven 05.01.13 v 11:38

Guinea Pig
1190 příspěvků 05.01.13 11:36

@Dahllie kamarád je lékař a dělá to jako relax ve svém volném čase ve spolupráci s dalším kamarádem sedlářem :-D Kdyby se mu kabelka povedla, dám sem fotku a třeba rozjedeme byznys :-)

Dorenika
464 příspěvků 05.01.13 14:20

Neviem ako moze byt fake nieco co vyrobi clovek rucne na objednavku :D proste si ju urobte aj taku istu fake sa pozna podla nepresneho a lajdackeho spracovanie a lacneho materialu nie?

Guinea Pig
1190 příspěvků 05.01.13 14:32

@Dorenika No přesně tohle jsem chtěla slyšet :-) Teď už jen nastudovat tu tloušťku kůže a podobné detaily…nikdy jsem se o to nezajímala, takže budu muset udělat výzkum.

smrtonoška  05.01.13 14:49

Fake je podle mně přesná kopie (včetně typických detailů a loga) a nemusí být ani lajdácky zpracovaná, často se nepozná na první pohled. Postižitelné, myslím legálně je snad ale jen zneužití loga (např. tržnicové LV, Gucci a pod.), ne třeba okopírování tvaru (ledaže by ho měl výrobce patentovaný).

Je snad přirozené, že běžná móda se inspiruje u luxusních značek, nevidím na tom nic zlého, pokud se to nevydává za originál a nesmrdí falešným pozlátkem.

Gorilka
655 příspěvků 05.01.13 19:43
  • změň uzavírání
  • vymysli vlastní vnitřek
  • chceš-li mít jistotu, zeptej se právníka se specializací na průmyslové vzory.

Guinea Pig
1190 příspěvků 05.01.13 20:59

.

Příspěvek upraven 25.01.14 v 00:20

GalianosjednimL  05.01.13 21:28

Pokud Vám půjde o to, co ženy často neřeší - praktičnost, tak doporučuji zvolit tenčí kůži. Měl jsem jednu pravou bílou v ruce a fakt obdivuji ty, které to nosí celý den na „zalomené ruce“.

Jinak myslím, že to má Hermes určitě ošetřené jak na loga, tak na tvar. Průmyslový vzor. Ale právně z toho pro Vás není nic zásadního. Leda až je začnete prodávat.:)

Každý brašnář/sedlář používá různé druhy zámečků, háčků, kování apod., takže by neměl být problém něco takového opatřit.
Přeji dobré pořízení.

Edit:Jestli si tu tloušťku dobře pamatuji, je to cca 0,5cm -0,7cm což se i na Vašem výrobku odrazí na váze a ceně.

Příspěvek upraven 05.01.13 v 23:23

MP Barbucha
3716 příspěvků 05.01.13 21:40

Ta rada s právníkem je míněna vážně? Nechci se dotknout kamaráda, ale pochybuji, že by firma Hermes nějak šílela z toho, že si někde nějaký amatér šije podobnou kabelku, to opravdu ne :-)

Guinea Pig
1190 příspěvků 05.01.13 21:48

.

Guinea Pig
1190 příspěvků 05.01.13 21:48

@GalianosjednimL Vám moc děkuji za praktickou připomínku a radu ohledně síly materiálu.

corleone  05.01.13 21:53

Myslim, ze to bude vypadat presne tak, jak lze ocekavat. Tj. bud jako podivne vypadajici napodobenina, u ktere cinske deti udelaly pri vyrobe par chyb, anebo jako neco co vubec nevypada jako birkinka, tudiz to nebude to co jste chtela. Kupte si radsi original.

MP Barbucha
3716 příspěvků 05.01.13 22:02

@Borůvka19
Ne, reagovala jsem na gorilku.
Co se týče patentů či práv, to je velmi složité téma, ve kterém se vyznám jen velmi okrajově. Ale věřte, že si nemůžete nechat patentovat tvar kabelky. To nejde. Můžete mít ochrannou známku na svou značku, logo atd, ale ne na to, že má kabelka tvar obdélníku.
Kabelky „inspirované“ birkinkou vyrábí i renomované značky, například tato od Marka Tagliaferiho.

Guinea Pig
1190 příspěvků 05.01.13 22:07

.

corleone  05.01.13 22:17

@Borůvka19 Mile ovoce, mate evidentne problemy s chapanim psaneho textu. Nikde jsem neshazoval uroven prace Vaseho kamarada. Pouze jsem napsal, ze vysledkem bude neco, co vypada divne ve vztahu k originalu, tedy vztazeno k ucelu, ktery sledujete.

GalianosjednimL  05.01.13 23:11

@MP Barbucha Obdelník ne, ale Průmyslový vzor ano. Navíc těžko někdo víme o dohodách mezi značkami. Ale ani jedno z toho se netýká situace, že si někdo nekomerčně vyrobí pro kámošku kabelku.

ofeliet
429 příspěvků 06.01.13 10:28
@Gorilka píše:
  • změň uzavírání
  • vymysli vlastní vnitřek
  • chceš-li mít jistotu, zeptej se právníka se specializací na průmyslové vzory.

S tím právníkem mi to připadá trochu přehnaný :-), se bojím, až si doma spíchnu sukni, že mě někdo zažaluje, že je to plagiát :-)

Sekhmet
1918 příspěvků 06.01.13 13:40

Z toho, že si doma na koleně ušijete „plagiát“, nikdo drama dělat nebude. Když těch plagiátů ušijete deset tisíc a začnete je prodávat za cenu poloviční oproti originálu, máte na problém zaděláno.

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit