Diskriminace stylu, adorace průměrnosti

Fotoalbum tématu (5) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Johny Sixx  05.03.13 00:09
Diskriminace stylu, adorace průměrnosti

Vy, co máte poněkud extravagantnější styl, „převlékáte“ se do práce za „normálního“ člověka? Pokud ano, vadí vám to, či ne. Pokud ne, setkali jste se z tohoto důvodu někdy s diskriminací? Moje zkušenost je taková, že mě jednou vyhodila majitelka baru, kde jsem byl na praxi, protože jsem odmítl ostříhat dredy (které mám vzadu na hlavě a vždy sem je nosil sepnuté) a vzít si širší kalhoty.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

Katka2305
124 příspěvků 05.03.13 07:14

@Johny Sixx : Obávám se, že u extravagantního stylu je potřeba počítat s tím, že je to něco za něco. Majitelka baru, pokud se nejednalo o bar pro mladé extravagantní lidi, ví, že někteří její zákazníci mohou mít tu představu, že dredy jsou nehygienické, nebo zkrátka určitou představu o obsluhujícím personálu v baru. U prací tohoto typu je prostě potřeba počítat s něčím jako „uniformou“ nebo „dress codem“, říkejme tomu jakkoliv. Pro ni tedy dredy a extravagantní oblečení personálu může snadno znamenat ztrátu některých zákazníků, a to je v současné době pro podnikatele bolestivé.
Sama jsem chodila hodně extravagantně oblékaná, občas si i dnes vezmu něco méně obvyklého, ale když mám v práci jednání, očekává se určitá úroveň a typ oblečení, takže se musím přizpůsobit - nechci přicházet o klienty. To není diskriminace stylu a adorace průměrnosti, ale normální přizpůsobení očekávání zákazníka. On si vybírá, komu své peníze dá a já chci, aby je dal mně. Umění stylu je i v tom, přistoupit k daným omezením kreativně, ale s respektováním požadavků. Ve svém volném čase si nosím co chci a jak chci, a nikdy se nestalo, že by mi to někdo cizí kritizoval nebo zakazoval nosit.

stric
762 příspěvků 05.03.13 07:31

@Johny Sixx @Katka2305 má pravdu. Kdyby lidi brali každý výstřelek, jako že je to úplná normálka, tak by ztratil právě tu zvláštnost, která v mnoha případech vůbec ospravedlňuje jeho existenci. Co by to bylo za rebela, kdyby občas nedostal pár pohlavků? Dopadlo by to jako s těmi džínami, jak si v tom džínovém tématu kdosi stěžuje, že kde je ta rebelie, když to nosí každý a každému to připadá jako normálka.
Já dress code dodržovat nemusím, což jsem ráda, protože takový ten business styl se mi z duše protiví a vadí mi mnohem víc než zmíněné dredy nebo jiné extravagance, ale kdybych musela, respektovala bych to, co by mi zbývalo? Naštěstí nemusím a tak chodím na obchodní jednání v široké maxisukni, učím v černé krajce a do krámu chodím na jehlách a zatím mě nikdo odnikud nevyhodil. Zkuste říct dámě, co vypadá trochu jako viktoriánská vychovatelka, že je nevhodně oblečená :-)

eless
1057 příspěvků 05.03.13 07:43

Nic dolezite…

Příspěvek upraven 25.08.13 v 07:56

z_dediny
1031 příspěvků 05.03.13 08:43

@Johny Sixx
Je mi dost jedno, co mají na sobě ostatní lidé, pokud nepáchnou, nemají výstřih do pasu, nekouká jim polovina zadku a spodní prádlo. Přesto mám zakódovaná jistá omezení spojená s výkonem povolání. Třeba kuchař má mít vlasy kryté čepicí nebo šátkem, kuchařka nemá mít oprýskaný lak na nechtech. Kdyby mě chtěla operovat lékařka s dlouhými pazoury, určitě by mě to nenadchlo. Číšník a barman se mi líbí, když má styl Saturnina. Dready a motýlek k sobě nejdou. Věřím ale, že do alternativního klubu se víc hodí ty dready. V tom spočívá styl. Že se používá tam, kam patří. Tedy do práce seriózně, ve volném čase podle vlastního uvážení. Líbilo by se někomu, kdyby mu krev brala žena s upírským make-upem? Někomu asi ano, ale většinu by to přinejmenším zarazilo. Nevěřím, že by si žena koupila šaty na ples v obchodě, kdy by ji obsluhovala prodavačka v džínových kraťasech a obtáhlém tílku. A tak by se dalo pokračovat.

DonChichot  05.03.13 09:33

To jste mi připomněl jednoho číšníka z restaurace, kam jsme kdysi chodili (na nábřeží). Ten mladík měl jeden dlouhatánský dred a byla strašně krásnej a milej. Ach jo, kde jsou ty časy…

Sibyla
2639 příspěvků 05.03.13 09:39

@z_dediny Perfektní analýza! Pomineme-li prvotní účel oblékání (chránit, hřát a zakrývat tělo) je jeho smysl právě v estetickém přesahu: vysílá signály o mém vkusu, smýšlení a filozofii. V tom je jeho vtip a půvab, který lidstvo asi nikdy neomrzí. Proto je logické, že zaměstnavatel odmítne na zaměstnanci styl, vysílající nesprávné signály. Vaše dredy ji mohly stát zákazníky, a to je dnes příliš riskantní. Vy jste nebyl placen za to, abyste předváděl svou osobnost, ale abyste jí vydělával peníze. Byla naprosto v právu - stejně jako kdyby v sklepním klubu odmítla upjatou servírku v tmavomodrých šatech s bílým límečkem

Karin
3401 příspěvků 05.03.13 09:54

Já to u zaměstnavatelů docela i chápu… Oni mají prostě nějakou představu o tom, jak má vypadat člověk, který reprezentuje jejich podnik, takže snad mají právo mluvit do toho, jak dotyčný bude vypadat. Na některých pracovištích může jít i o bezpečnostní opatření. Za diskriminaci to nepovažuju, ten zaměstnavatel to patrně nedělá čistě proto, že by se mu nelíbil váš styl, ale protože má obavu, že by to třeba nepůsobilo dobře na hosty (on asi zná svoji klientelu a má představu, že by je to či ono mohlo odrazovat nebo by to zkrátka nedělalo dobrý dojem)…
Když jsme nastupovali do nemocnice, taky jsme byli poučeni, že se máme ve vzhledu vyvarovat extravagancí, žádné divoké barvy na hlavě, žádný piercing (to tenkrát hodně frčelo), žádné dlouhé nehty, asi ani dredy by neprošly… Za prvé aby se pacienti nebáli, taky by na většinu lidí asi nepůsobilo úplně profesionálně a důvěryhodně, kdyby je ošetřovala holka s dredy a potetovaným obličejem (byť já osobně proti tomu jinak absolutně nic nemám!), dlouhé nehty jsou navíc nepraktické a při lékařských výkonech mohou i komplikovat splnění požadavku na aseptičnost…
A moje sestra, když vstupovala do armády, tak taky musela sundat všechny piercingy (měla tehdá asi sedmnáct náušnic)… Asi to má taky nějaký svůj určitý důvod, profesionál prostě musí působit určitým dojmem a splňovat určité požadavky na svoji profesi, v některých povoláních prostě není na osobitý styl místo, přednost má reprezentace podniku, případně bezpečnost, hygiena apod.
Lidé, kteří lpí na svém originálním extravagantním stylu, by asi neměli vyhledávat profese, jež kladou nároky typu uniforma nebo bezpečnostní oděv či reprezentativní (konformní) vzhled.

Perpentach  05.03.13 10:05

Dělala jsem nějakou dobu v prostředí, kde byla zpotřebí bílá košile a lodičky, pro mě strašné utrpení. Hlavně ty lodičky, nesnáším je, podpatky nosím jen velmi výjimečně. A už vůbec ne boty tohoto tvatu, venku se pohybuju rychlostí 6-8 km/hod a to mi tyhle boty neumožňují. Bílá košile je pro mě psycho od té doby, co mi narostly prsa, mám je ke své velmi štíhlé postavě opravdu dost velká a nic mi nesedí. Tehdy jsem si jich nechala pár ušít, ale byly mi šíleně nepohodlné (a to mám šikovnou švadlenu). Také jsem musela po několika letech vytáhnout všechny naušnice, za což jsem ale ráda, nikdy jsem se už k původnímu množství zdaleka nevrátila:-) Teď jsem sama svým pánem, u zaměstnanců je mi úplně jedno, co mají na sobě. Dready, tetování, piercingy apod mě u zaměstnanců opravdu netrápí, politická a různě ideologická hesla ano, to ničí pracovní prostředí. Taky mi dost vadilo, když přišel grafik do práce v tričku snad Cannibal Corpse nebo Six feet under, na kterém byla vyobrazená vyhrabaná mrtvola ve vyšším stupni rozkladu, to dokáže zaskočit asi každého klienta.

kiwi  05.03.13 12:39

@Perpentach
Ne, když máš pohřební ústav :-)

Danielle.Warheit  05.03.13 12:59

Do stříhání vlasů nemá kdo komu mluvit… Nanejvýše mohou chtít, abyste nosil čepici se síťkou. Širší kalhoty a celkově pracovní oděv Vám ale nařídit mohou a jeho odmítnutí je porušení pracovní kázně. Člověk v každé práci s lidmi musí dodržovat jistý dresscode, aby tím nepoškodil dobré jméno společnosti. A to Vám říkám jako člověk, který se umí obléknout dosti extravagantně(a přišel na tenhle fakt taky tou těžší cestou).

S dredy nic neuděláte (musíte tedy s jistou diskriminací počítat), ale jde-li o oblékání, chcete-li mezi lidi, musíte nějak tak udržovat jistý styl.

bestia
2296 příspěvků 05.03.13 13:29

@z_dediny odber krvi a upiri… :D

Roseline
2319 příspěvků 05.03.13 14:30

Já bych tady o diskriminaci stylu a adoraci průměrnosti nemluvila. Souhlasím s předchozími příspěvky, že pokud někde chcete pracovat, musíte dodržovat dress code, je-li stanovený.
Já taky ze svého pracovního oblečení neskáču nadšením do stropu. Ale chápu, že pokud pracujete ve službách, průměrnost se očekává.
Na některých školách služeb (možná i na všech) mají studenti a studentky také zakázáno věci typu tetování, piercing, extravagantnější účesy…
Zaměstnavatel samotný proti tomu nic mít nemusí, ale já si třeba nedokážu představit, jak by se na mě klienti dívali, kdybych měla třeba potetované ruce.

Johny Sixx  05.03.13 15:32

Tady slo o to, ze to nebyl zadny hoch bar…spis zaflusana spelunka, kam chodili pres den a pivo zednici z okolnich staveb a vecer motorkari a podobne (takze ve stylu saturnina bych tam fakt pusobil jako hodne zvlastni zjev) navic o mych dredech hoste ani nevedeli (nosil jsem je sepnute), pani majitelka se o ich dozvedela, kdyz me nutila si vzit siroke dziny jejiho syna s tim ze v tech „damskych kalhotach“ vypadam jak „buzna“ a ji ani jejim hostum se to nelibi

Příspěvek upraven 05.03.13 v 16:03

noemi
1547 příspěvků 05.03.13 15:52

Mám práci, kam můžu přijít oblečená do čehokoliv a není možné, že bych tím někoho šokovala, ať už bych si na sebe vzala cokoliv. Jsem za to moc ráda, protože bych nechtěla dělat práci, kde bych měla předepsaný dres code. A z představy, že bych musela mít nějakou uniformu a vypadat tedy jako ostatní, z toho se přímo osypávám.

z_dediny
1031 příspěvků 05.03.13 16:00

@Johny Sixx
Tak to buďte rád, že vás vyhodila. Praxe v takovém podniku by vám nic nedala. Myslím z hlediska profesního rozvoje.

DonChichot  05.03.13 16:23

Mně excentrická obsluha nešokuje. Nešla bych třeba do hospody (baru), kde je obsluha obnažená, to by mi vadilo hodně, ale dredy, tetování a pod. mně rozhodně nevadí. Vadí mi zápach, špína, buranské chování a kouření.

indyka
625 příspěvků 05.03.13 19:25

Ono pokud je třeba v práci působit nějak seriozně, musíte počítat s tím, že váš extravagantní styl může být překážkou. Hromada tetování, naušnic, dredy atd. v jistých povoláních opravdu nedělají dobrý dojem (u školníka je to jedno, ale diplomat z vás asi nebude) a zaměstnavatel to prostě nebude riskovat. I když osobně třeba proti vašemu stylu nic nemá. Holt si musíte vybrat, zda budete raději sám sebou a bez práce, nebo průměrný a zaměstnaný :-D

viktorka_od splavu
7430 příspěvků 05.03.13 19:36

@Johny Sixx nic proti dredům, ale nedovedu si představit to „sepnutí“ takové, že by si jich pak nikdo nevšiml:-)

MaM7
177 příspěvků 05.03.13 20:04

Já jsem pořád stejně, i když je pravda že ještě studuju ale na všechny brigády, kde mi nedali oblečení oni, jsem šla tak jako obvykle:)

Johny Sixx  05.03.13 20:05

@viktorka_od splavu mam jich par vzadu na hlave a zbytek vlasu mam dlouhych..kdyz tech par slahounu sepnu gumickou a neotacim se moc zady tak si jich vazne nikdo nevsimne…

Eila
166 příspěvků 05.03.13 20:09

Manžel je metalista, tedy už věkem notně uklidněný a nosí ty oblečky jen na koncerty a v civilním a pracovním životě naopak chodí velmi slušně oblékaný. Jednou jsme šli na koncert a protože se nestíhal doma převléknout, vzal si to do práce a převlékl se tam. Bylo to už večer a kolegyně se nenadále vrátila do kanclu pro něco, co zapomněla. Začala strašně křičet, protože si myslela, že se tam někdo vloupal:-D Obávám se, že i když lidé nechtějí, vždycky budou na některé styly reagovat poněkud nedůvěřivě.

Johny Sixx  05.03.13 20:19
@Perpentach píše:
Taky mi dost vadilo, když přišel grafik do práce v tričku snad Cannibal Corpse nebo Six feet under, na kterém byla vyobrazená vyhrabaná mrtvola ve vyšším stupni rozkladu, to dokáže zaskočit asi každého klienta.

Jo tak tohle tricko mam taky…a jako nenosim ho ani na koncerty protoze mi prijde nevkusne..kdysi jsem ho od nekoho dostal jako darek..vseobecne tricko kapely bych si do prace asi nevzal, protoze vim, ze nekdy jsou lidi kvuli tomu schopni zacit i urazet a ja bych asi takovyho cloveka byl schopnej inzultovat..takze radsi v necem neutralnim. Jinak jsou to Canibal Corpse=)))

Jinak v, ktere jste se tady hrozili nad tim ze proste bud bejt obyc nebo bez prace: cerne uzke dziny…cerna gothic kosile..vyrazny cerny pasek s masivni stribrnou sponou a na nohou vysoke kozene boty…sepnute dredy do culiku…vadil by vam takovy barman?

Příspěvek upraven 05.03.13 v 22:17

viktorka_od splavu
7430 příspěvků 05.03.13 20:21

@Johny Sixx tak to možná jo, já obvykle potkávám něco takovýho
což nelze schovat ani pod čepicí
každopádně doufám, že už máte lepší práci a příjemnější šéfovou/šéfa:-)

noemi
1547 příspěvků 05.03.13 20:22

Johny Sixx, nevím proč by mi takový barman měl vadit. Nevadil by mi ani trochu a dredy se mi líbí.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit