Divadlo, kostýmy a scénografie

Fotoalbum tématu (6) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Dragowlin
262 příspěvků 09.01.13 18:23
Divadlo, kostýmy a scénografie

Když jsem byla malá babička s dědou mne vzaly do Zlíského divadla na Popelku. Dodnes si pamatuji jak jsem fascinovaně hltala každé jejich slovo, na nádherné kostýmy, na celou scénu.

Od té doby jsem se stala pravidelným návšťevníkem (se školou, s rodinou, dnes už s přítelem) různých divadle. Zlín, Uherské Hradiště, Mahenovo divadlo v Brně, Praha. A protože divadlo miluji zajímám se i o kostýmy, scénografii a hudbu k celému divadlu.

Naposledy jsem viděla 2 představení na námět 2 Shakespearovch her- Romeo a Julii v Brně a Sen noci Svatojánské ve Zlíně.

Obě představení se mi líbily moc, Brno krásný uměleckým projevem, ve Zlíně více živočišným a s nezvyklým (pro mnohé u Shakespeara) sexuálním podtextem. Co se mi tentokrát líbilo skutečně moc byly kostýmy. V Brně s s tím skutečně pohráli a proto vkládám fotografie.

Do diskuze vházím volnou rukavici - Máte rádi divadlo? Měli jste někdy možnost hrát? Nebo měli jste někdy na sobě skutečný divadelní kostým? A stalo se vám, že jen umělecké ztvárnění scény či kostýmů zkazilo pro vás celou inscenaci? A co takhle trochu pekla z obecenstva v divadle? Vadívám to, nebo si to užíváte a ostatní pro vás nejsou nijak důležití?

Reakce:

kayav  09.01.13 18:35

Já byla v krejčovně ve zlínském divadle na praxi. Často se staré kostýmy přešívaly, než aby se šily úplně nové. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby je před tím vyprali! Takže to byl dost hrůzný zážitek, pracovat s propocenými a viditelně celou sezonu nošenými kostýmy…
Ale jinak jsem si zrovna všimla, byla jsem v divadle na Vinohradech na Jistě, pane ministře, a tam nebyly kostýmy nic moc, zarazily mě hlavně střihy sak, ale je pravda, že to bylo podle toho britského seriálu a tam to tak měli.

Dragowlin
262 příspěvků 09.01.13 18:51

@kayav Přešívaly? Myslíš na zcela nová představení, nebo prostě… herci zhubli/přibrali a na novou sezónu se to musí vyspravit?

Jinak práci s kostýmy jsem vždy obdivovala, přeci jen vytvářet část toho fantaskního zážitku musí být krásný. Přestože je to asi náročná práce. Ale pro mne (jak člověka který to nikdy nezkusil) je to obdivuhodná práce.

Zlínské kostýmy se mi vždy líbily za ty léta co navšťevuji :).

Filomenka
52 příspěvků 09.01.13 19:16

Mě tedy uchvátily kostýmy a kulisy v opeře Čarokraj v Národním divadle. Celé představení jsem se nemohla skoro soustředit na nic jiného. Bohužel jsem nenašla fotky mých nejoblíbenějších postav s nejkrásnějšími kostýmy: Fénixe a víl, které stály v uličce v bílých šatech a se svítícími klobouky. Tak alespoň tyto.

lipo
303 příspěvků 09.01.13 19:29

Mně se moclíbily kostýmy v Rusalce, ale teď už mi zas tak úžasný nepřijdou. Asi jsem se tenkrát snažila na tom představení najít aspoň něco pozitivního…

Atlacoya
2146 příspěvků 09.01.13 19:37

Za pouhé 2 roky je další Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru - bývají tam modely nejrůznějších scén, kostýmy, mnohdy se sami ocitnete uprostřed scény, kde budete žasnout, bát se, třeba se vám udělá i zle. Je to opravdu silný zážitek.

Dragowlin
262 příspěvků 09.01.13 19:39

@Filomenka Tak to jsou opravdu kostýmy jak z pohádky! Na opeře jsem nikdy nebyla, přestože mne to láká, ale není s kým ani kam. Kdžy už tak bych chtěla do toho Národního divadla. Jako zážitek. Ale teď jste mne uplně zviklala. Budu muset zapojit lepší přesvědčovací techniky!

celebrian
521 příspěvků 09.01.13 20:53

@lipo upřímně si dovedu představit Vaše utrpení. Já se vypravila s mamkou na venkovní představení do loketského amfiteátru a nebýt krásných kostýmů a kulis, tak by to za moc nestálo.

Jinak jsem se po dlouhé době vypravila do Velkého divadla v Plzni. Dostala jsem k Vánocům dva lístky na Lakomce. Ten byl, co se týče kostýmů docela dost slabý, za to herecké výkony, zvláště pak Harpagona, byly úžasné. A musím říct, že plzeňáci se předvedli, co do oblečení. Za celou dobu jsem si nevšimla nikoho nevhodně oblečeného a to bylo v divadle poměrně dost lidí.

Cinkitoo  09.01.13 21:01

@celebrian Taky jsem byla s celou rodinou v Lokti na Rusalce. Spustila se příšerná bouřka, padaly stromy, všichni diváci se snažili schovat kdekoli, protože popadané stromy nás odřízli od světa. Nikdy nezapomenu :)

Filomenka
52 příspěvků 09.01.13 21:01

Neméně nádherné byly kostýmy v Kouzelné flétně Národního divadla. Zejména Královna noci mě přímo uchvátila. Nádherný byl také balet Zlatovláska od V. Franze:

celebrian
521 příspěvků 09.01.13 21:04

@Cinkitoo My tam byly naštěstí, když žádné stromy nepadaly (léto 2010), jen byla otřesná zima, tak jsme tam seděly zabalené v dece a drkotaly zubama :-)

Cinkitoo  09.01.13 21:06

@celebrian Já to ani nemůžu ohodnotit, viděli jsme opravdu jen asi 20 minut. Z toho asi 5 už pršelo a foukalo. Pak se na to Rusalka bledá vyprdla a šla pryč.

celebrian
521 příspěvků 09.01.13 21:10

@Cinkitoo No, já zas litovala, že neumím německy (titulky byly jen v ní), protože té naší Rusalce nebylo vůbec rozumět a kdybych ten příběh neznala, tak ani nevím, jak to dopadlo :-)

lipo
303 příspěvků 09.01.13 21:46

@celebrian Děkuji za projevenou účast:). A to vaše představení také ráčil režírovat pan Morávek?

DanielaS
4599 příspěvků 09.01.13 21:59

Naposled mi utkvela Zeffirelliho scenografie Aidy, klasika vsech klasik.

A to jim zatrhli kone na scene.

kiwi  10.01.13 12:36

@DanielaS
Zeffirelli je mistr!

Dragowlin
262 příspěvků 10.01.13 14:19

Tak ta scéna vypadá naprosto úchvatně. Něco takovéhu musím jednou vidět.

celebrian
521 příspěvků 12.01.13 21:07

@lipo Vzhledem k tomu, že to bylo již před dvěma a půl lety, tak si na jméno režiséra bohužel nevzpomenu :-(

Lála_druhá
357 příspěvků 12.01.13 21:49

Co mě v poslední době zklamalo, byla Carmen z Pařížské opery (promítají tuto sezónu česká kina v rámci přenosů světových oper). Právě scénou a kostýmy, hned první obraz ve mně vyvolal pocit „Bídníci 2“.
To z verze z MET (sezóna 2010) jsem byla nadšená (Elina Garanča, v civilu křehká blondýnka, byla k nepoznání). Ale ba i „domácí“ Carmen v rámci Klasiky pod hvězdami se mi líbila víc.
Možná si Francouzi se „svou klasikou“ chtěli trochu moderněji pohrát, asi jako když u nás posté chce někdo ozvláštnit třeba Rusalku?

Edit: obrázky (první z New Yorku, druhý z Paříže)

Příspěvek upraven 12.01.13 v 21:54

lipo
303 příspěvků 12.01.13 21:51

@celebrian Tím je to jasné, to představení, co jsem viděla já, mělo premiéru loni, a vím téměř určitě, že ten týpek režíroval Rusalku jako operu poprvé, takže to nemohl být on.

Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit