Dogma o Paříži

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Mademoiselle K.
34 příspěvků 03.01.13 13:46
Dogma o Paříži

Nechci na pekle působit jako nějaký satanský prvek, ale musím se k něčemu vyjádřit. Připadá mi, že asi pro 90 procent čtenářek pekla je Paříž módní Mekka a kdokoliv, kdo se o ní vyjádří špatně, je uramínkován. Je to úsměvné.

Ano, je pravda, že dříve byla brána jako středobod elegance, ale všimněte si slova dříve. Dnes se podobně oblékají jen většinou starší ženy. Klasické Francouzky nejsou upravené, mají sešlapané boty, pokrčené oblečení, jsou rozcuchané a nenalíčené- jako se tomu děje všude ve světě. Úsměvné je také tvrzení, že i když nejsou nalíčené, vypadají vždy skvěle. Není to pravda, vypadají úplně stejně jako kdokoliv jiný, když se ráno koukne do zrcadla (tím samozřejmě nechci tvrdit, že ženy jsou po ránu ošklivé, ale ruku na srdce- asi každý si někdy připadá opuchle a jako přejetý parním válcem :)).

Na vystřízlivění vám doporučuji web www.madmoizelle.com, zvláště jeho pravidelnou rubriku Streetstyle. Projeďte si celý archiv, a pak mi zde napište, kolik outfitů bylo podle Vašeho „elegantního“ gusta. Styl alespoň 80 procent z publikovaných žen a mužů pravidelně potkáváme i v našich ulicích (i maloměst).

Na konec bych ráda řekla, že se ráda oblékám žensky, miluji černou barvu a velké šály, nosím jenom šaty a sukně a často i červenou rtěnku- tudíž odpovídám tomu, co je podle typického dogmatu styl Paříže, ale nedělejme z tohoto města něco, co není.

(V Paříži jsem více než půl roku žila, popisuji zde to, co jsem viděla a odposlouchala).

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reakce:

zhave
34 příspěvků 03.01.13 14:21
Paris

Bublina, jen do ní píchnout.

pabylka
881 příspěvků 03.01.13 14:41

Je to ďalší zo stereotypov. Ja som rozhodne nemala pri návšteve Francúzska pocit, že sú tam všetci ohrommne šik.

sekaclady  03.01.13 15:27

Ve Francii jsem byla jen na krátko a v létě, takže těch krásných žen jsem tam možná viděla trochu víc, pokud to nebyly cizinky, turistky.. ale daleko víc elegance a upravenosti podle mého měřítka jsem viděla v Itálii.. všímala jsem si třeba i dívek a žen zaměstnaných v hotelu v restauracích atp. a měla jsem pocit, že Italky, které si také libují v černé a tmavých barvách vůbec, jsou velmi krásné, upravené a mají vždy úžasné vlasy..a potom boty! Italové si velmi potrpí na boty a kadeřníka..ženy i muži..

chic-nešika
143 příspěvků 03.01.13 15:42

@sekaclady s taliankami s vami nemôžem inak len súhlasiť, síce „skúsenosť“ mám len prostredníctvom televízie, ale ich zábavné programy na rai-uno, som vydržala pozerať celé aj keď okrem notoricky známych slov som nerozumela nič, tie sa snáď s eleganciou v krvi už rodia a nemyslím len účinkujúce, ale aj ženy v obecenstve boli upravené a šik mladšie aj staršie, vlasy lesklé a mám pocit že tam majú úžasných kaderníkov, lebo či mali vlasy dlhé alebo krátke proste im tie účesy sedeli k typu tváre, v Paríži bol manžel a okomentoval to: hnusné mesto, ľudia sa tam obliekajú ako cigáni a vyzerajú tak nejako špinavo-ušmudlane

Katka2305
124 příspěvků 03.01.13 15:50

V Paříži jsem nikdy nebyla (snad letos mě to čeká), ale v posledních dvou letech jsem byla poměrně často ve Štrasburku (nic s Unií!), a tam je průměrná úroveň oblékání trochu výš než v Praze. Hlavní rozdíl je v tom, že tam ženy nad 20 let nenosí rozdrbané džíny (normální džíny ano, často, doplněné uvolněnějším sakem, jednoduchým trikem nebo svetříkem) ani rozdrbané jiné kusy oděvu. Taky se mi líbí, že Francouzky mají tendenci akceptovat svoje přirozené vlasy, barvu a typ, a mívají účes podtrhující pozitivní stránky svých vlasů. To pozoruju i na jihu Francie, kam jezdíme často na dovolenou. Naopak si na můj vkus Francouzky ze Štrasburku až moc libují v tmavých a tlumených barvách.

Mademoiselle K.
34 příspěvků 03.01.13 15:57

@sekaclady

Já se právě většinu času pohybovala mezi pravými Francouzi, ve městech to bylo trošku lepší, možná právě díky cizincům.
V Itálii jsem nikdy nebyla, ale chtěla bych ji v mém dlouhodobém plánu navštívit:).

Edit: gramatická chyba

Příspěvek upraven 03.01.13 v 15:59

Eila
166 příspěvků 03.01.13 15:58

Špinavá díra plná podivných přistěhovalců, drahoty, často velmi arogantních lidí a rozhodně tam nejsou chodníky plné šik pařížanek.

Na druhou stranu krásné památky, kde ale je hodně turistů a vlezlých prodejců.

Pokud jde o módu hodně se mi líbilo v Miláně a obecně na severu Itálie, ne že by tam běhala jedna elegantní dáma za druhou a nebylo v ulicích i peklo, ale přišel mi tam mnohem lepší poměr v počtu jednotlivých extrémů:-)

Matmys
1597 příspěvků 03.01.13 17:09

Asi bude čas zbavit se stereotypů.
Paříž už nutně nebude mekka módy, v Německu asi taky nebudou jen studené blondýny a Italky nemusejí být jenom hádavé semetriky s kozíma nohama :)
To bude ta globalizace.

Apropós, Mademoiselle K., kde byl kdo utlučen červenýma ramínkama? Diskuze mi tady připadají celkem v normě a velice slušné. Hádám, je to taky díky používání vykání…

m.amar
124 příspěvků 03.01.13 17:35

Je to pravda, já jsem ve Francii pracovala a celkový náhled na Francouze obecně se mi dost zhoršil. Mluvím francouzsky, takže jejich chování ke mně bylo o něco lepší, než k ostatním, kteří nemluvili, ale obecně mi vůbec nepřijdou takoví, jak se o nich vypráví… Tudíž šarmantní Francouzsky, galantní Francouzi, jídlo na skvělé úrovni… Je to stejné jako všude jinde řekla bych. Mekáče jsou narvané k prasknutí (a to nejen mládeží), Francouzsky měly spíše styl „vstala a šla“ a Francouzi jsou lakomí, nechají si leckdy od obsluhy vrátit i 50 centů.

Ale jinak je Francie pěkná, ne že ne :-)

666mahu
1490 příspěvků 03.01.13 18:10

Když jsem přijela před lety poprvé do Francie (asi na 8 dní a převážně Paříž), marně jsem hledala tu pověstnou francouzskou eleganci, ty načančané Francouzky, které nevylezou bez rtěnky a s módou to umí. :D

Mám stejný pocit jako ostatní, u Italek je podíl krásně upravených podstatně větší.

Dorenika
464 příspěvků 03.01.13 18:21

Ja som tiez mala pocit spiny z pristahovalcov z arabskych a africkych krajin, je to hnus ako to tam donicili no a taliansko teda tiez neviem, bola som v lete v benatkach a bolo fajn pretoze su tam sami turisti ale co poznam talianky ktore ziju tu (londyn) tak to mateda od elegancie veelmi daleko, horsie su snad len spanielky v ich zahulenych etno odevoch..zato ludia zo skandynavkych krajin..to je iny pribeh

Rosalyn
925 příspěvků 03.01.13 18:23

@Dorenika Jak to myslíte s těmi přistěhovalci?

Mademoiselle K.
34 příspěvků 03.01.13 18:24

@Matmys

Možná jsem se přehnaně vyjádřila, ale vždycky, když se na Pekle toto citlivé téma rozebírá, a někdo toto město vynáší do nebes, mám rudo před očima:D. Není to o tom, že neumím unést názor jiných, ale nemám ráda tyto „zkazky“.

Dorenika
464 příspěvků 03.01.13 18:29

@Rosalyn myslim to tak ze sa tam hufne stahuju arabi, turkovia a africania, je to prvy stat kde sa im oplati ostat pretoze taliansko neni nic moc a oni to vedia…poznam tu v anglicku 5 ciernych a 2 ludi z turecka a vsetci su „francuzi“

ionicera
4561 příspěvků 03.01.13 18:31

@Mademoiselle K. Toho jsem si na pekle nevšimla a ani jsem si v Paříži nějak nevšimla @Eila by to byla špinavá díra. A ani jsem tam nemusela v centru zadržovat dech jako v dolní části Václaváku, kde močí bezdomovci.
A asi jsem se dívala na jiné ženy, protože ten šmrnc jsem tam viděla.

Příspěvek upraven 03.01.13 v 18:42

ionicera
4561 příspěvků 03.01.13 18:41

@Dorenika Kde je Barbucha, aby vás za tento názor ukamenovala? Já jsem si včera přečetla, že to je snad to nejhorší, co člověk může udělat-být proti přistěhovalcům!

Finette07
10 příspěvků 03.01.13 19:29

V Parizi uz pres dva roky ziju a muzu potvrdit. Jediny, kdo je tu opravdu hezky upraveny, jsou zeny nad 50 let v chic ctvrtich tym ktere nepracuji, protoze nemusi a kazdy ten tak chodi ke kadernikovi).
Mlade holky chodi v uniforme dziny, jety svetr po babicce, velka sala, v zime cerny kabat a conversky. Kdyz zacnou pracovat, tak voli co neutralnejsi barvy, nejlepe hodne cerne. Kdyz se projdete rano po Defense, tak jiny nez cerny kabat pomalu nevidite. Oboci si netrha zadna a vic jak rasenku na sebe da taky malokdo. Vsechny pak tvrdi, ze na sebe placaji drahe kremy, ale ten vysledek nejak neni videt. To neluvim o tom, kolik mych kolegyn ma doslova okousane nehty.
Vyjimky se ale samozrejme take najdou :o)

Dorenika
464 příspěvků 03.01.13 19:32

@ionicera ako ja som tiez pristahovalec v anglicku ale pracujem, studujem, platim dane..oni nie oni pridu ziadaju pridavky a pod napr.tu bangladezska rodina dostane 2000libier mesacne ako pridavky na deti je rozdiel niekde zit a niekde sa prizivovat

Ems
1482 příspěvků 03.01.13 21:09

Tak já se vyjádřím jako relativně nezaujatý pozorovatel, který má zkušenosti jak s českem tak s francií hojné.
Obecně (a neříkám, že je to vždy a stoprocentní) jsou francouzi zvyklý dělat věci pořádně, aspoň co se upravenosti týče. A teď nemluvím jen o oblečení. Nedávno jsem se v české cukrárně podivovala nad tím, že ani ty indiánci nejsou rovný a úplně politý čokoládou, a koukněte se do cukrárny ve francii, tam je všechno tip ťop. Zapněte si české prostřeno, hrůza a děs, lidi jsou neupravení i když jsou na návštěvu, nejsou schopni naaranžovat hezky stůl, nu celý tne pořad je díky tomu k pláči. Koukněte se na youtubu na francouzské (jmenuje se to tam Un diner presque parfait). Ten rozdíl tam doopravdy je. Oni jsou odmalinka vychováváni k estetičnosti.
Samozřejmě je tam nějaký průměr (mladé holky tam taky chodí v džínsech a triku), ale ten jejich průměr je stále výše než ten náš. Trávím ve francii dost času, a když tam jsem tak jsem ve styku s opravdovými Francouzi a opravdu by se mi nestávalo moc často, že bych je potkávala špatně oblečené (třeba doopravdy peklo to není), skoro vždycky upravené. Každopádně myslím si že ono víc než oblečení a precizní upravenost (kterou dle mé zkušenosti Francouzky z větší části mají) dělá to osobní kouzlo, nenucenost a šarm, který je jim tak nějak od přírody/boha/ko­hokolivjiného dám.
Samozřejmě jsou výjimky, stačí vylézt na Barbés a člověk to hned vidí. Ale, když se tma v metru rozhlednu, tak třeba vidím muže s čistými botami, správně dlouhými rukávy u saka, správně uvázanou kravatou…

Ale já osobně mám pocit, že se tady Paříž docela bojkotuje, jakožto Mekka módy.

Ems
1482 příspěvků 03.01.13 21:15

A k tomu odkazu, ano nejsou moc elegantní, ale co? Dobře oblečený se nerovná elegantní! Ti lidé mají dost styl (a najde se pár věci, které se mi nelíbí)

Sibyla
2639 příspěvků 03.01.13 22:12

Myslím, že pojem Paříž jako Mekka módy přestal platit v šedesátých letech, kdy Balenciaga zavřel krám s tím, že už není koho oblékat (dnešní Balenciaga jen zneužívá jména starého Christobala) a pochodeň převzaly malé butiky v Londýně a Miláně. Z nové knihy Jany Machalové: Do 60. let minulého století panoval módní diktát především pařížské módy. Počátkem 70. let ale zmizela víra, že vše nové je lepší než předchozí. Od té doby se objevnost modelů zakládá na neobvyklých kombinacích již dávno objeveného. „Synonymem nové doby se stala touha a honba za značkami,“
Myslím, že my tu na Pekle používáme výrazy jako pařížský šarm ve smyslu klasická dámská elegance, ne jako odkaz na současný styl v Paříži (který je, víceméně, stejný jako kdekoliv jinde). @Dorenika má pravdu, Paříž je plná přistěhovalců z bývalých francouzských kolonií, jsou tam černošské čtvrti, a turistická místa jako Montmartre jsou plná arabských kšeftařů. Tak to je a hodnotit to nemusíme, to je problém Francouzů. Ale pokud jde o módu - obávám se, že je na tom Francie stejně jako se zahraniční politikou: ještě pořád neskousla, že už není velmoc.

ionicera
4561 příspěvků 04.01.13 09:20

@Ems Také mně připadá velký rozdíl mezi námi a tou Paříží. A největší rozdíl jsem viděla v Luxemburských zahradách na dětských hřištích. Ty děti jsou prostě k eleganci vychovávány téměř od plen. Holčičky v sukýnkách na prolézačkách, dlouhé vlasy, kluci taky vyfešákovaní tak, že tady nejdou tak ani na jakoukoliv slavnostní událost, natož na hřiště.

Linie
1704 příspěvků 04.01.13 09:46

Ano, ano, to mne také uhodilo do očí. Jejich děti chodí ven a na hřiště upravenější než české děti do divadla.
Ne, aby se tu zase strhla debata o pohodlnosti dětského oblečení!
Souhlasím s EMS, ta výchova ke vkusu je tak od malička. Mladé holky proti tomu rebelují, ale časem je to přejde a jsou elegantní.

ještěřička
2370 příspěvků 27 inzerátů 04.01.13 10:03

Já jsem v Paříži byla a všimla jsem si, že některé ženy byly oblečeny jinak, vesele, hravě, rozvolněně, netypicky, prostě tak, že v Čechách by to byl unikát, tam to bylo běžné. Brala jsem jejich oblečení jako inspiraci.Ale nemůžu říci, že to bylo Paříží. Možná, že ženy v Oslu nebo v Marseille nosí také zajímavou módu a vypadají neotřele.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit