Dress code na svatbě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kralovna Bitche
382 příspěvků 04.02.12 22:26
Myslíte, že je příliš vyžadovat na svatbu určitý dress code? Znám svoji rodinu a vím, že nechci aby šli na moji svatbu oblečení, tak jak by šli.
Máte s tím zkušenosti, nebo nějaký nápad jak to udělat tak, aby se jich to moc nedotklo?
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reakce:

zelitschko  04.02.12 22:33

v souvislosti se svatbou jedné své známé jsem se zasnila a začala uvažovat taky tímhle směrem. Až se za pár let budu vdávat, tak nechci aby tam máma s babičkou přikvačily ve stejných polyesterových „elegantních“ kostýmcích na gumu. Napsat to na pozvánky by nemělo smysl, protože málokdo ví, co to znamená, špatně by si to vyložili a byl by z toho trapas. Mladší části příbuzenstva se to dá ještě pořád nějak vysvětlit, bez urážky předvést, i když to třeba někdo v drobnostech poruší, tak to bude pořád ok. Ale starší část rodiny může mít průpovídky typu: ty jseš zas moc chytrá, víme co si voblíct a podobně. Snad jedině všechny obejít, se všemi diskrétně promluvit, s dostatečným předstihem udělat generálku svatby (nebo se s jednotlivými lidmi sejít, aby se předvedli) a pak je odeslat na nákup něčeho vhodnějšího.

GreatSusan  05.02.12 00:24

Pokud je to nutne a je jiste, ze poznamce o dress code na pozvance nebudou rozumet, tak bych jim to rekla nejak decentne ve vhodne chvili. Nevim jak to ale resit u lidi, ke kterym nemate az tak blizky vztah - nejake vzdalenejsi pribuzenstvo atd. U maminky, sestry, babicky a pod. si to jeste dokazu predstavit, u vzdalenejsich lidi si myslim, ze se z toho potencialne muze vyvinout hadka nebo aspon lehce urazena atmosfera. Chapu Vas a doufam, ze to nejak zvladnete, poradila bych Vam jen jednu vec - je to Vas den, Vase svatba a dulezite jsou jine veci, nez jestli ma Vase teta na sobe neco podle Vasich predstav. Zkuste se nad to povznest, proste si uzivejte pritomnost tech lidi, at uz maji na sobe cokoliv. Pravdepodobne budou mit strasne obleceni, i kdyz se budou snazit vyhovet tomu, co si prejete - a jeste se pak budou citit divne a chovat jeste vic neprirozene, protoze nebudou ve „svem“.

GreatSusan  05.02.12 00:33

Mluvila jsem pochopitelne o „normalnim“ obleceni, pokud chcete usporadat svatbu v nejakem konkretnim stylu (co ja vim - historickem, goth, atd.), tak to proste durazne napiste na pozvanky a doufejte, ze se pribuzenstvo s nastalou situaci nejak popasuje :-) Vic se asi udelat neda, pokud to nebudou aspektovat, tak je to sice blbe, ale ze svatby je, predpokladam, nevyhodite. (Muj bratranec usporadal ke svym narozeninam party s dress code „rich & russian“ - vsichni, vcetne starcu a nemluvnat, dorazili v neuveritelnych kreacich. Peklo by se otrasalo - leopardi, cervene rtenky, sitove puncochy, lakove kozacky, fake versace slunecni bryle (i v noci) a prilis leskle obleky, prilis hlasita ruska muzika a velice prilis vodky (ne pro nemluvnata) :-))

Kralovna Bitche
382 příspěvků 05.02.12 01:16
My právě chceme svatbu v jednoduchém stylu a budou tam jenom blízcí příbuzní a přátelé. Uvažovali jsme o něčem jako historické nebo fantasy svatbě, ale nakonec jsme došli k ideálnímu kompromisu. Pojmenovali jsme si to „selská svatba“. V tomto případě to bude znamenat přírodní materiály, ženy šaty bez výjimky (nebo sukně samozřejmě), ale zároveň nechceme být fashion nazzi.
Potřebuju si sama pro sebe najít nějaký kompromis, abych byla dostatečně důrazná, ale zároveň udržela dobré vztahy. Holt to budu řešit operativně a soukromými návštěvami.
Ale Susan, musím říct, že nápad Tvého bratrance má taky něco do sebe. Že bych ještě řekla krejčové, že ty šaty budou s leopardím vzorem a zlatým lemováním? :-)

gulietta  05.02.12 07:38

Nechcem byť sentimentálna,ale ako rada by som mala ja na svadbe mamku,otca alebo aspoň jedinnú babičku alebo dedka a bolo by mi srdečne jedno že by trebárs babička prišla v takom tom dedinskom oblečení,tmavej širokej suknici a s neodmysliteľnou šatkou na hlave uviazanou po starom na uzol pod bradu. A kľudne by som so všetkými išla aj do hotela Burj Al Arab a netrvala na dress code. Královná užite si svadbu,prítomnosť ľudí ktorých máte rada. Nesnažte sa ich na ten jeden deň zmeniť a budte rada že oni nechcú aby ste sa vy obliekla podľa ich predstáv o svadbe. :-)

Kralovna Bitche
382 příspěvků 05.02.12 10:58
Vidíš, a zrovna Tvoje babička by mi tam zapadla :-)

Rozumím tomu, ale zase je tady jiná věc, my jsme s přítelem (teda snoubencem) prožili důležitou část života mezi larpery a v téhle komunitě se stále pohybujeme. Svatba bude navazovat právě na tuto důležitou část našeho života a budou tam přátelé převážně z této komunity.
Myslím si, že když bude 90% lidí oblečeno v nějakém stylu, mohlo by to být těm několika normálním lidem nepříjemné, protože by si přišli vyčlenění.

Nebo se strachuju zbytečně?

Ruchie
32 příspěvků 05.02.12 11:18

Myslím, že pokud je to malá svatba, tak bude asi vážně nejlepší obejít to osobně a povykládat si se zúčastněnými o stylu svatby, jaký si přejete. Většina z nich se nejspíš přizpůsobí a kdo ne, tak to asi nebude ze zlé vůle, ale prostě by se v tom asi fakt špatně cítil. My jsme měli také malou svatbu, moje kytka byla do růžovo-fialova a moje nejlepší kamarádka si kvůli mě koupila šaty s růžovým svrškem a sladěný byl i její přítel košilí a kravatou, naše mamky si zas vzaly světle šedé elegantní šaty a ladili tak s ženichem. Na druhou stranu měl jeden kamarád, který nebyl na hlavní oslavě, rifle, košili s krátkým rukávem a podivnou kravatu a přežili jsme to. Oceňuji i to, protože normálně nosí jen obyčejná trika s krátkým rukávem a nevím, jestli měl někdy jindy na sobě oblek (vyjma jeho vlastní svatby). Nebylo to sice úplně vhodné, ale šlo přece o to, aby na svatbě byla pohoda a dobrá nálada. Dali jsme jim doporučení a každý se toho držel podle svých možností. A byl to nádherný den i s těmi občasnými prohřešky proti dress codu. No a pokud vám na tom přeci jen hodně záleží, tak jim to řekněte. Vaši blízcí to určitě pochopí. A jako připomenutí to můžete napsat i na pozvánky.

Ruchie
32 příspěvků 05.02.12 11:21
Kralovna Bitche ha detto : Vidíš, a zrovna Tvoje babička by mi tam zapadla :-)
Rozumím tomu, ale zase je tady jiná věc, my jsme s přítelem (teda snoubencem) prožili důležitou část života mezi larpery a v téhle komunitě se stále pohybujeme. Svatba bude navazovat právě na tuto důležitou část našeho života a budou tam přátelé převážně z této komunity.
Myslím si, že když bude 90% lidí oblečeno v nějakém stylu, mohlo by to být těm několika normálním lidem nepříjemné, protože by si přišli vyčlenění.
Nebo se strachuju zbytečně?

Pokud máte takovýto styl svatby, tak si myslím, že je opravdu vhodné to těm lidem říct, popovídat si s nimi, co tento styl obnáší a vysvětlit jim, že to neděláte z nějakého pedantství nebo že by jste je chtěla k něčemu nutit, ale proto, aby se oni sami cítili dobře. A potom bude už na nich, jak dorazí oblečení.

GreatSusan  05.02.12 11:38

No, ja nevim co jsou larperi a jak vypadaji - je mi neco pres tricet a pohybuju se prevazne mezi mladyma lidma. Mam tak trochu podezreni, ze Vase rodina a pribuzenstvo taky nebude presne vedet, v cem spociva takove larperske obleceni - a at se budou snazit jak budou chtit, tak budou vzdycky spis smesni (i nechtene). Jako dress code mi to pripada mozna trochu prilis tesne zadani…

GreatSusan  05.02.12 11:46

Jak nad tim tak premyslim, tak jsem Vas blbe pochopila - chcete aby larperi prisli jinak, nez chodi normalne (tj. v normalnim obleceni, popr. selskem stylu) nebo aby rodina odlozila normalni obleceni a „prevlekla se do kostymu“?

zelitschko  05.02.12 11:51

já jsem taky netušila, co je to larper, tak jsem si to vygooglila, vypadá to jako něco history fantasy, takže téma Vaší svatby by tedy mohl být takový docela přijatelný kompromis :)

gulietta  05.02.12 12:25

Královna Bitche,tak som si to larper tiež vygooglila. A asi by som na dress code netrvala. Tým pozvaným by som na rovinu povedala,že tam prevážna väčšina bude oblečená v tomto štýle a či si to na tú svadbu nechcu vyskúšať tiež,ale že ak nie nič sa nestane a aj tak ich na svadbe rada uvítate. A tým od ktorých očakávate že v tom dress code larper prídu by som oznámila,že tam budú aj ľudia ktorí sú „obyčajni“ a že dúfate že im to nebude vadiť. Ale aj tak si myslím že sa zbytočne strachujete. Ja mám manžela Čecha.Išla som na krstiny na východ Slovenska k Rusínom. Manžel je ateista,ja katolička a tí Rusíni su ortodoxne pravoslávny. Tak som manželovi nariadila s kým,o čom,a­ko,kedy a čo može a čo nemože,pretože aj keď sú to vzdialení príbuzní,s ich dcérou ktorá nás pozvala sa máme radi a navštevujeme,tak som si nechcela pokaziť vzťahy. A že za žiadných okolnosti nemá rozoberať česko-slovenské vzťahy. Na oslave vysvitlo,že všetky moje obavy boli neopodstatnené a bola to jedna z najpríjemnejších osláv akú som kedy zažila. A prebrali sa všetky mnou zakázané témy a nikto nikoho neurazil ani sa nenaštval. Ak vás majú tí ľudia ktorých ste na svadbu pozvala radi,tak im bude fuk že niektorí z hostí sú ináč oblečení. Nestrachujte sa,užijte si svoj deň a nech sa Vám vydarí. :)

Kralovna Bitche
382 příspěvků 05.02.12 22:05
No, asi máte pravdu, že se strachuju zbytečně, ale zeptat jsem se musela. Díky všem za rady, asi jsem jenom potřebovala, ať mě někdo uklidní. :-)

Každopádně, na naší svatbě to budou půl na půl Slováci a Češi a k tomu dva Maďaři. Tak uvidíme jak tenhle koktejl dopadne.

kiwi  05.02.12 22:54

Ještě k tomu dress code, a zejména k upozorněním, že si nevěsta nemá zkazit svatbu obavami o oblečení ostatních, neboť si má především užít svůj den - já bych řekla, že právě proto, že je to hlavně nevěstin den (ženich se jistě zúčastní, ale ti zpravidla velký problém se svým, natož cizím oblečením nemívají), má tedy nevěsta plné právo vyžadovat, aby se hosté oblékli podle jejích představ, a ti by se měli s radostí přizpůsobit! Protože je to ten *její *den - mockrát za život ho nezažije, tak proč jí ho nedopřát se vším všudy?

gulietta  06.02.12 08:38

Kiwi aj to je možnosť. Ja som dokonca na takej svadbe bola,kde sa všetci čo prišli prisposobili. Ale väčšina starších príbuzných radšej neprišla vobec,so slovami,aby sme to tým mladým nepokazili. Neurazili sa,ale nemali jednoducho odvahu. A mamka nevesty,ktorú v jej 75 rokoch obliekli v Londýne,keď tam bola na návštevu,v šatách šitých na mieru ale v inom štýle ako bol jej bežný,nevyzerala ani náhodou ako kráľovna matka,ale ako poriadna parodia. V šatách bola celá nesvoja a väčšinu svadby sa snažila byť čo najmenej vidieť. Strávila ho doslova „v kúte“. A reakcia nevesty,tá mala mamku rada a to že jej pokazila deň na ktorý sa aj ta matka tešila jej bolo ľúto poriadne dlho. A celá atmosféra na svadbe bola taká nútena hra na nobl deň. Ale ako vravíte prečo sa neveste neprisposobiť,ne­vadí že atmosféra svadby je skor telenovelovo pohrebna.

anicka  06.02.12 08:52
@kiwi - my budeme mat relatívne malú svadbu, ale každopádne predpokladám, že sa tam každý oblečie, ako najlepšie dokáže - a keďže pozývam samých svojprávnych ľudí, určite nebudem chodiť k nim domov, vyhadzovať im kostýmy, ktoré sa mi nepáčia, a cpať im veci, v ktorých sa možno aj tak nebudú cítiť dobre. Ak by som sa snažila „opraviť“ niekoho mizerný vkus, tak je to podľa mňa beh na dlhú trať, a nie „hurá akcia“ len kvôli svadbe. Všetci dostanú info, do akých farieb bude zhruba svadba ladená, a ak sa budú chcieť prispôsobiť, bude to fajn. A keďže to bude „náš deň“, tak sme sa zhodli na tom, že sa budeme citiť najlepšie, keď sa budú baviť hostia. Okrem toho vcelku chápem, že tety a ujovia po 50 alebo mladé mamy s deťmi asi nebudú mať na to, aby si požičiavali alebo kupovali šaty len kvôli mojej svadbe - to ich tam budem mať radšej v tom, čo majú v skrini, ako keby neprišli vôbec.

GreatSusan  06.02.12 10:33

kiwi: no teoreticky asi jo, ale jak to chcete organizovat prakticky - prijdete za kazdym domu a vylozite mu na zidli obleceni, ktere si ma obleknout? Co kdyz zadne nema nebo ma naprosto jiny vkus nebo ma proste naladu na neco jineho? Hoste na svatbe jsou dospeli a svepravni a kdyz nekoho zvu, tak mu duveruju a zvu ho, protoze chci, aby prisel. Kdyz vim, ze se za nej budu stydet natolik, ze mi to zkazi den, tak ho nepozvu.

MP Ava
248 příspěvků 06.02.12 11:32

Co by podle Vás měla mít na sobě svědkyně? Na klasické honosné svatbě…

kiwi  06.02.12 11:40

Holky, já jsem samozřejmě neměla na mysli předělávat někomu násilím půl šatníku :-) Ale pokud nevěsta chce, může přece dát požadavek na jednotný styl, t.j. dejme tomu ladění do růžova nebo kafebraun dozelena, jak je jí libo… nebo požádat dámy, aby přišly v klobouku… nebo naopak zcela neformálně… je to na ní, a určitě nemusí mít přehnaný, nesplnitelný požadavky.
Na druhou stranu, nejbližší příbuzní by se měli sami zasnažit… nebo aspoň vyhovět.
No a když to nevěsta ochotně a dobrovolně nechá jenom na svých hostech, tak je to taky její rozhodnutí a úplně v pořádku.
GS - jasně, předpokládaný ostudy nezvat :-)

GreatSusan  06.02.12 11:46

Co je honosna svatba? To slovo „honosna“ ve mne vzbuzuje nedobre pocity a asociace se zbohatliky, mistni honoraci, „pro nasi Marenku nam neni nic dost drahe“, draze vypadajici levne obleky a levne boty, urcita zahlizivost mezi zenskym osazenstvem atd. a nevestiny saty z pujcovny za (predstavte si, pani, patnact tisic)… Myslite neco takoveho?

Kralovna Bitche
382 příspěvků 06.02.12 12:06
GreatSusan, nebuďte zlá. :-)

Ideální je, aby svědkyně sama zhodnotila jak vypadají šaty nevěsty a snažila se vždy vypadat o krapet hůře.

Karoleenah
2322 příspěvků 06.02.12 12:10
kiwi, souhlasím. Samozřejmě, že nejspíš existuje mnoho nevěst, které jsou schopné se přes různé kiksy tohoto typu přenést a užít si svůj den naplno i tak. Ovšem já mezi ně nepatřím a jestli mi na svatbu někdo přijde navzdory určenému dresscode v batikovaném hacafraku, tak nejspíš půjdu do vývrtky. Naštěstí takové nebezpečí hrozí jen z ženichovy strany. :))
Na druhou stranu, nemyslím si, že budu mít nějaké přehnané nároky, ale právě o to víc by mě to naštvalo, kdybych po dámách vyžadovala klobouk a některé by se na jedinou věc, kterou jsem po nich chtěla, vykašlaly. To bych si snad vzala i osobně. Ale je jasné, že kdybych měla svatbu ve stylu Star Wars, nebudu svoji prababičku cpát do kostýmu Stormtroopera, to dá rozum.

Kralovna Bitche
382 příspěvků 06.02.12 12:21
**Karoleenah, **právě, že si u sebe taky nemyslím, že bych měla nějak přehnané nároky. Oproti tomu, co jsme měli v plánu původně…

Každopádně jsem si představila své neteře a synovce jako R2D2 a mistry Yoda. Móc pěkný.

GreatSusan  06.02.12 12:24

Kralovna Bitche: no ja vim :-)), proste mam trochu alergii na malomestacke predstavy o honosnosti…
kiwi: souhlas :-)
Muj bratranec (ten s tou ruskou party) mel na svou svatbu pozadavek, aby se vsichni dostavili v kovbojskych botach - vsichni to udelali a bylo to fajn. Je ale fakt, ze moje velice kosmopolitni rodina ma dost drsny smysl pro humor a vsechny prilezitosti podobneho druhu vita a tesi se na ne - ne kazdy ma takovou smecku a mozna neni spatne si predem rozmyslet, co je jeste v silach tech lidi, ktere chceme pozvat…

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit