Elitářství - snobství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

zoufalanevesta
51 příspěvků 16.03.13 12:13
Elitářství - snobství

Příznáte se otevřeně (jak jen to anonymita virtuálního prostoru dovolí), že jste v něčem snobové nebo (chcete-li eufemisticky) elitáři? Ve kterých oblastech zevnějšku (oblékání, obouvání, upravenost) se to u vás nejvíce projevuje? A na jaké oblasti života jste velmi přísné v posuzování ostatních?
Jste na toto elitářství pyšní, nebo z něj máte výčitky, protože víte, že to hraničí s povyšováním se nad ostatní, a nahlas byste to nevyslovili?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 Další »

Reakce:

stric
762 příspěvků 16.03.13 12:23

V oblasti zevnějšku nikdy, stačí mi, když je ten druhý čistý. Nevidím důvod, proč ohrnovat nos nad „záplatovaným leč čistým šatem“, nad nulovou invencí v oblékání nebo nějakou zběsilou kombinací. A ani nevidím důvod, proč padat do mdlob před nějakým prudce vystajlovaným zjevem ověšeným hadříky a doplňky v ceně auta střední třídy.
Co se týče vnějšího projevu a prvního dojmu, mám velký problém brát vážně lidi, co neovládají pravopis.

stric
762 příspěvků 16.03.13 12:52

Ještě dodatek: Já za skutečně dobře oblečené a upravené považuju takové lidi, co na mě při setkání udělají dojem, že vypadají sympaticky, přitažlivě a pohledně, aniž by bylo nějak zřejmé, jak to vlastně udělali (a jestli vůbec v tomhle směru vyvinuli nějakou snahu nebo je to jejich přirozená vlastnost). U mužů to pro mě platí 100%, jakmile si všimnu dřív toho, co mají na sobě, ať už ve smyslu pozitivním nebo negativním, než jich samotných, je to pro mě špatně. U žen to v menší míře platí taky. Prostě oblečení mě nesmí nijak rušit. Obyčejné staré triko a obyčejné obnošené džíny můžou tím pádem svému nositeli prospět stejně jako pečlivě zvažovaný styling, nebo dokonce, co se týče mě, mu ten styling může spíš uškodit. Když mi jako první během představování bleskne hlavou „tý jo, úžasná halenka“, tak má dotyčná okamžitě bod dolů.
Proto mám třeba problém s tou Francouzkou v modrých lodičkách. Ona sice má krásný výrazný obličej, ale mě to stejně nutí pořád jí koukat na nohy.

Mylady2
12409 příspěvků 16.03.13 12:54

@zoufalanevesta já se například povyšuju nad ostatní tím že jedu na dovolenou na Mauritius a oni jen na Slapy :-D

stric
762 příspěvků 16.03.13 12:59

@Mylady2 Vy mě začínáte hodně bavit :-)

Mylady2
12409 příspěvků 16.03.13 13:05

@stric no tak co na to říct? :-D

zoufalanevesta
51 příspěvků 16.03.13 13:09
@Mylady2 píše:
@stric no tak co na to říct? :-D

ok, chápu, rozumím, sice jsem měla pocit, že jsou tady i zbytečnější témata, ale dobře, má otázka není ničím, na čím by se dalo zamyslet a diskutovat. Mj. není taky ironie prostředkem, jak se nad někoho povyšovat?

Mylady2
12409 příspěvků 16.03.13 13:13

@zoufalanevesta tyhle diskuze o snobství, penězích, povyšování se a já nevím co…jsou úsměvné!

zoufalanevesta
51 příspěvků 16.03.13 13:14

To nechejte na posouzení ostatním :-)

DonChichot  16.03.13 13:15

@Mylady2
Kruci, v životě jsem na Slapech nebyla…

Mylady2
12409 příspěvků 16.03.13 13:17

@DonChichot no takže se nad Vás povýším! Já byla jak na slapech tak Mau :-D

cibetka 1  16.03.13 13:23

@Mylady2
Já sice taky, ale skončila jsem už jen na zahradě, se asi nemůžu povyšovat, že? Sakra

DonChichot  16.03.13 13:28

Proboha, co zde ještě dělám? Jsem společensky znemožněna… Kde jsou mé dovolené v Bulharsku? Má záliba v pěší chůzi? Obliba výprodejů a vetešnictví?
Jsem NULA!

Katjinka
177 příspěvků 16.03.13 13:36

Já jsem food snob. Nějak mě bolí, když vidím jak lidé jí a jak krmí své děti. Třeba včera jsem se zhrozila u večerních zpráv, kde mluvili o svačinách dětí na prvním stupni. Klasika je bílý rohlík se salámem (kde je určitě glutamán). Prostě nesnáším, když si lidé pořád stěžují jak jsou unavení, mají celulitidu apod. a přitom jí čínské polívky. Já se prostě vyžívám v nakupování lepších potravin.. ani nemusí být drahé… ale prostě kvalitní. A dělá se mi špatně z toho jak jí vetšina lidí.

Oblečení mi je celkem jedno. Pokud ten druhý nesoudí mé oblečení. Když ano, tak mám potřebu protiútoku.

gudrun  16.03.13 14:47

Elitar jsem, snob ne. K te prisnoti posuzovani ostatnich. Ano jsem prisna a to desne, ale ze vseho nejvic jsem prisna na sebe. Nikdy bych se k nikomu povysene nechovala, neurazela a vyvolala pocit menecennosti.

Lola  16.03.13 15:20

Ano, jsem elitář. Mám na to dokonce i písemné potvrzení od admina centrumu.cz. Projevuje se to tak, že jsem měla ve zvyku mít na centrum.cz defaultně nastavené zprávy ČT 24, Hospodářské noviny, BBC a zprávy z vědy. Pak mi to najednou nastavit nešlo. Admin mi na mou reklamaci sdělil, že tuto možnost zrušili, neboť ji prý využívala pouze 4% uživatelů, zatímco 96% uživatelů je spokojených, pokud se na ně nahrnou horoskopy, žena. cz a kachní zjev Agáty Hanychové, což mě naopak přivádí k šílenství.

Dále se to projevuje tím, že nemám tušení, o čem pojednává 95% TV seriálů a nechápu, proč se v rubrice pekelné celebrity bouřlivě projednává nějaká Marešová, o které jsem v životě neslyšela a nechápu důvod, proč bych o ní slyšet měla.

A vyhovuje mi to, výčitkami netrpím.

stric
762 příspěvků 16.03.13 15:22

@Lola Jen abyste se nedivila, jaký davy se to elity cpou ;) Mě například nikdy nenapadlo, že toto je elitářství, já myslela, že to je normální zdravej rozum

Anduli
149 příspěvků 16.03.13 15:28

Setkali/y jste se někdy na veřejnosti s tím, že vám bylo za někoho trapně..? Já nedávno potkala u lékaře jednu holčinu, sousedku z vedlejšího domu, se kterou jsem za celý život prohodila snad 2 věty a ona se ke mně v čekárně plné lidí znala, jako bychom byly kámošky odjakživa. :-) No, musím říct, že mi to bylo krajně nepříjemné a musím přiznat, že jsem se styděla za to, že si ostatní lidi budou myslet, že jsme bůhvíjaké kamarádky..Ona ta osoba je totiž lehce Mo-mentálně zaostalá, čemuž odpovídá i její vzhled a nevoňavý odér..
Já jsem se k ní teda v té čekárně chovala slušně, odpovídala jí víceméně dvěma slovy a pak si radši začala jakože číst časopis :-),aby pochopila, že „konverzace“ je u konce, ale vnitřně jsem cítila jakousi nadřazenost vůči ní a nechtěla jsem, aby si mě ti lidi s ní spojovali..
No, tak nevim, je tohle snobství..?

Coraline
1980 příspěvků 16.03.13 15:34

Co se týče oblečení, tak to vůbec neřeším. Přísná v posuzování jsem, pokud někdo smrdí. Bohužel tak 50% lidí, co si ke mně v MHD přisednou, kritérium žádného či alespoň příjemného odéru nesplňuje. Běžně jsou to cigarety, ocet, přepálený tuk, pot… a taky ty ještě horší věci.

No a pak ohledně toho jídla a vyžrané obezity asi taky. I když je to každého věc a mě tím nikdo nijak na rozdíl od smradu neobtěžuje, je mi líto dětí, které jsou oběťmi výchovy nutričně negramotných rodičů.

Nicméně kritická jsem vždycky jenom v duchu, že bych někomu něco vpálila, tak to zas ne.

Coraline
1980 příspěvků 16.03.13 15:37

@Anduli Tak jestli je ta dívka opravdu mentálně zaostalá, tak se teď cítím trapně já za vás.

Lachenauerin
544 příspěvků 16.03.13 15:41
@stric píše:
"Mě například nikdy nenapadlo, že toto je elitářství, já myslela, že to je normální zdravej rozum

Cst, prej „zdravej rozum“… A to jste nevěděla, že už jen používání tohoto krajně pochybného nástroje vás ze snobství a elitářství usvědčuje více než dostatečně?

Jo, a nejspolehlivějším indikátorem snobství etc. je prý momentálně otázka: Máte nějaké výhrady vůči filmům Zdeňka Trošky?

Morže
1091 příspěvků 16.03.13 15:42

Zrovna dneska jsem z práci potkala jednu cikánku, která po mě chtěla nějaké drobné jako padesát korun, že mi za to dá kalhoty. V kapse jsem peníze měla, ale neměla jsem zájem jí něco dávat, tak šla pryč. Potom logicky do tramvaje, do které nastupuju, nastoupí i šíleně páchnoucí bezdomovec (smrděl jak nemytej pes a člověk dohromady)s botama úplně sešmejdanýma a v duchu jsem si říkala, že by v tramvajích měla být nějaká ochranka, která by takové lidi, jako jsou bezdomovci vyhazovali z tramvají. Nejenom, že tam nemají co dělat (předpokládám, že bezdomovec nemá zaplacenou jízdu, žádné štípnutí lístku ani plzeňské karty se nekonalo) ale ještě mě to šíleně otravuje, obzvlášť, když jedu na konečnou a on jede taky.
Takže jsem sobec a snob, když se bezdomovců a podivných existencí štítím a bojím se jich?
Jinak obecně hodně dám na to, zdali člověk nesmrdí, má umyté vlasy, čisté oblečení a jak už někdo řekl nademnou - pokud se v tom osoba neztrácí.

publicenemy  16.03.13 15:44

Gudrun: S vámí je legrace! Zrovna včera jsem si pročítala vaše urážlivé výroky na účet různých lidí a říkala si, že tolik neomalenosti se hned tak nevidí, a vy takhle!
:-)

stric
762 příspěvků 16.03.13 15:45

@Lachenauerin No nazdar. Tak už mi to došlo, já si vlastně pěstuju snobsky nadřazenej pocit, že snob vůbec nejsem. Hrůza

publicenemy  16.03.13 15:48
@Coraline píše:
@Anduli Tak jestli je ta dívka opravdu mentálně zaostalá, tak se teď cítím trapně já za vás.

Přidávám se.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 13 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit