Etiketa v bežnom živote

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

TinaAnd
7 příspěvků 17.05.13 14:18
Etiketa v bežnom živote

Prajem pekný deň.
neviem, či sa tu o tom už diskutovalo, ale zaujímalo by ma, ako vnímate etiketu. je súčasťou vášho života? Vnímate to aj vo svojom okolí? Teraz nemyslím len „otvorenie dverí“, čo ja pokladám za absolútny základ,(u nás v práci je to medzi kolegami žiaľ mýtus, kolega je schopný vojsť prvý do dverí, ktoré otvorím) ale aj tú „nadstavbu“ v podobe správneho stolovania, obliekania sa, schopnosti srpávať sa galatne a s citom v spoločnosti, vedieť, kto komu ako podáva ruku, kto koho ako zdraví, kde sedí dáma v reštaurácii, v kine alebo divadle, kto objednáva jedlo, ako sa správne konverzuje a podobne, zasadací poriadok… atď.
Ja, žiaľ, vídam skor opak, teda asi sa pohybujem v zlej spoločnosti alebo je to už naozaj až tak staromódne a rodičia týmto veciam vobec neprikladajú váhu vo výchove?
No ke´d vidím mladého chlana ako sedí v MHD s vyloženými nohami a vedľa stojí staršia dáma… vlasy mi dupkom stoja…

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »

Reakce:

Guinea Pig
1190 příspěvků 17.05.13 14:28

To Vám vážně kolega udělal? to s těma dveřma? :-O to je (s prominutím) hulvát…

real.blond
6688 příspěvků 17.05.13 14:32

@Borůvka19 normalka.. mne se to stava bezne a uz se tomu jen smeju:-) takovyho hulvata bych doma nesnesla.

waw
336 příspěvků 17.05.13 14:34

Mně naopak přijde, že poslední dobou potkávám nějak více těch galantních cizích mužů, kteří dveře přidrží, dají přednost v úzké uličce v obchodě apod.

Brekekela
47 příspěvků 17.05.13 14:36

Já mám barák plnej celkem vysoce postavenejch lidí v tomdle státě a to, že mi pouštěj dveře na nos a palce u nohou, to je standard. Tituly a funkce z vás gentlemana neudělá. A takovejch lidí já si prostě nemůžu vážit. Jediní, kdo mi kdy drželi dveře a čekali třeba minutu, když mě viděli, že jdu po ulici, byli místní přiznaní gayové.

kajiksuk
143 příspěvků 17.05.13 14:41

No mě se stalo, že mi na schůzce chlapec pustil dveře na nos. Velmi se pak divil, že nemůže najít žádnou dívku…

Sailorette
1589 příspěvků 17.05.13 14:41

Podle mé zkušenosti potkávám mnohem víc galantních mužů, když mám mini a obtaženou košili. Například v džínách a volném triku to taková sláva není. Že by náhoda? Ale vážně, když se v mém okolí objeví někdo, kdo se fakt umí chovat, jsem z toho někdy trochu perplex. Vůbec to není samozřejmost.

vashtie  17.05.13 14:42
@Brekekela píše:
Já mám barák plnej celkem vysoce postavenejch lidí v tomdle státě

Oni se takhle sdružujou jo? :-)

Guinea Pig
1190 příspěvků 17.05.13 14:43

@real.blond to je hrůza. Musíte jim něco říct, ať se zastydí, měli by vědět, že to není v pořádku :-( achjo.

Brekekela
47 příspěvků 17.05.13 14:45

@vashtie Jojo, všichni bydlej v jednom činžáku. :) Tím barákem byl myšlen jeden lokální ouřad.

real.blond
6688 příspěvků 17.05.13 14:46

@Borůvka19 bezne to zazivam na poste, kdyz otviram dvere a vchazim dovnitr, tak se na me vyhrne ten, kdo zrovna odchazi a s nejakou galantnosti si hlavu nelame a ja mam akorat cas uskocit, aby me nepovalil:))

Guinea Pig
1190 příspěvků 17.05.13 14:53

.

Příspěvek upraven 24.01.14 v 23:09

real.blond
6688 příspěvků 17.05.13 14:57

@Borůvka19 ja pohledy nevrham a poradek nesjednavam, nehodlam hulvaty vychovavat, od toho tady nejsem:-) nemela bych na to nervy a brzo by mi asi praskla cevka. To mi pripomnelo - nedavno jsem se v restauraci na damskem wc srazila s panem, ktery evidentne mel co delat trefit aspon do jednech dveri. Kdyz mi rekl: ses trochu spletla ne, tak jsem fakt necekala, ze mi podrzi dvere:-D

Ledvedka  17.05.13 15:02
@Brekekela píše:
Já mám barák plnej celkem vysoce postavenejch lidí v tomdle státě a to, že mi pouštěj dveře na nos a palce u nohou, to je standard. Tituly a funkce z vás gentlemana neudělá. A takovejch lidí já si prostě nemůžu vážit. Jediní, kdo mi kdy drželi dveře a čekali třeba minutu, když mě viděli, že jdu po ulici, byli místní přiznaní gayové.

Pracuju na místě plným titulovaných pánů v oblecích na míru a když stojíme na kuřpauze před barákem, kolikrát tam nějaký takovýhle pán zachrčí a až z paty vytáhne kemra a flusne ho na chodník nebo dokonce na rohožku před dveřma nebo mně pod nohy. Už se nerozpakuju, etiketa stranou a zachrochtám na ně a oni se ještě cítí uraženi.

pehot
685 příspěvků 17.05.13 15:07

Tak do mě nějaké základy etikety hustila maminka už od malička. Na takové ty věci - kdo koho, kdo kam, kdo co…jsme měli vyhrazeny 2 vyučovací hodiny týdně na střední, ale stejně v tom mám trochu zmatek, takže když jde do tuhého (= před společenskou událostí) rychle šprtám Špačka :D

Co se galantnosti mužů týká, tak mám asi štěstí, protože si teď nějak nemůžu vybavit, že by se mi stala nějaká příhoda s přibouchlými dveřmi apod. Co se mi ale stává poměrně často : vrazí do mě kluk (kolem 20let), ani nezabučí a ještě se tváří otráveně, jak jsem si dovolila mu překážet v cestě…pokaždé to byl nějaký cizinec! (Čech alespoň kňoukne něco jako pardon)

stricc  17.05.13 15:07

@real.blond První se vychází.
Ale já teda nevím, jestli mě zachraňuje kombinace šediny + podpatky + kočárek, ale potkávám převážně zdvořilé a galantní lidi, několikrát už mi prodavač běžel od pultu ke dveřím pomoct otevřít, žádný problém v tramvaji nebo v autobuse, občas bývám oslovována madame, za drobné úsluhy vždy s úsměvem děkuji, sama ochotně držím dveře, když se k nim nachomýtnu a vidím, že někdo jde, zdravím první a zřetelně, pokud si včas všimnu, případně s úsměvem na pozdrav odpovídám, a možná je to pokročilou sklerözou, ale nějak moc hulvátů si nevybavuju.
A co se týče obecně etikety v životě, no já nevím, už samotná otázka „dodržujete takovou samozřejmost“ a „sledujete to“ je zvláštní. Připadá mi to jako ptát se lidí, jestli umějí jíst příborem a správně se podepsat. Jak jinak se chovat mezi lidmi než podle společenských pravidel?

DonChichot  17.05.13 15:13

Já mám poslední dobou problém s tupouny, co se rvou do tramvaje ve chvíli, kdy lidi ještě vystupujou. Případně stojí sveřepě před dveřmi a diví se, proč ti lidi tak pomalu vystupujou.
Jinak ale mám zkušenosti vesměs dobré, chlapi mi dávají víceméně všude přednost, já vždy děkuji. Hulváty ignoruju a snažím se co nejrychleji zapomenout. Co se ale rozmáhá, je typ „postarší neurotička s batohem“, co rozráží nekompromisně dav všude, kde se jen vyskytne, aby byla všude první.

midshipman
59 příspěvků 17.05.13 15:39

Etiketa mi rozhodně nepřijde jako nejdůležitější věc na světě. Mě naopak spíš obtěžuje, zabraňuje v přirozeném chování. Když kráčím po chodbě v hovoru se spolužákem a on už v půlce chodby zpomaluje, aby - nedejbože! - do těch dveří nevstoupil první nebo když mě šéf pouští do každých dveří (podotýkám, že je mi 21 a jsem praktikantka), tak mě tyto projevy galantnosti spíš znervózňují. Stejně tak pravidla pro podávání ruky jsou banální a člověk se je za 5 minut naučí - ale při běžném seznamování mezi milými lidmi jsou nepotřebná. Zdůrazňování a vypisování titulů ignoruji a emaily nadepisuji tvdošíjně „dobrý den“, protože to dle mého názoru naprosto stačí.
Co mi vadí je opomíjení běžné slušnosti, jako je neodpovězení na pozdrav, strkanice v MHD, opomenutí omluvit se, nevstřícnost, neochota pomoci, neschopnost zastat se na ulici člověka, kterému se něco stalo atd. Na to ovšem není třeba číst Špačka, to je otázka výchovy.

queenmargot
1106 příspěvků 17.05.13 15:42

Jenže etiketa s běžnou slušností úzce souvisí.

KlaudieS
1640 příspěvků 17.05.13 15:42

Ze zkušenosti z brigády vím, že spousta lidí ani neumí pozdravit obsluhu. Dokud se lidi nenaučí zdravit, je zbytečné řešit cokoli jiného.

real.blond
6688 příspěvků 17.05.13 15:48

@stricc ja samozrejme vim, ze prvni se vychazi:-) to ale prece neznamena, ze to beru hlava nehlava, ne? ale uplne stejna sitace nastava, kdyz ja vychazim z posty a nekdo se riti do dveri, je uplne jedno, kterym smerem jdu.

guinejske_prase
178 příspěvků 17.05.13 15:52

Připomíná mi to nedávnou příhodu v autobuse, kdy se autobus porouchal kdesi mezi zastávkami a bylo potřeba aby všichni vystoupili předními dveřmi. Zvedla jsem se ze sedačky a snažila se vmísit se mezi souvislý proud lidí sunoucí se uličkou. Zrovna tam šli samí páni kolem 50 let, všechno stejné zapšklé typy. Když mě ani jeden z nich nepustil, tak jsem pronesla ironickou poznámku o tom, jací jsou dnes ti muži gantlemani.. poslední z nich se otočil a začal mi nadávat, že co si to dovoluju, že oni jsou přece starší než já atd. Vlastně ani nevím, zda neměl z hlediska etikety pravdu, ale znechucená z toho jsem dodnes.

Jinak je pravda, že se s galantností opravdu setkávám spíše mezi svými vrstevníky (20-30), než u starších generací.

Morže
1091 příspěvků 17.05.13 15:54

No nevím co kolem sebe vnímám takhle na ulici, tak se lidi k sobě dokážou chovat eticky a jen pár jedinců se chovají jak kreténi. V mhd lidi pouští sednout nejen důchodce, ale i těhotné (jsem se divila, kolik lidí nabídlo ségře místo k sezení v narvané tramvaji a pak mi říkala, že je to normální, že jí pouští sedat) lidi s úrazem či handicapem, nebo prostě lidi, na kerých je vidět, že jim není dobře. Tohla pravidlo jaksi neplatí v té nejhlavější dopravní špičce, kdy je narvaná tramvaj k prasknutí a kde není ani na krok.
Ty hlavní burany nacházím u nás v práci, kdy bych některým zmetkům nakopala do zadnice za jejich hulvátství, když mě nebo kteroukoliv jinou nechají tahat těžké bedny a nejen to.
K těm dveřím - on možná muž vnímá rozdíl mezi dámou, která je v kostýmku, lodičkách s kloboučkem (no že by to byla nutnost, ale už je to takový archetyp)a chová se jako žena s velkým ž a nebo mezi slečnou v džínách, tričko, v kšiltovce, která má v puse ještě cigárko a plive kolem sebe. To se pak nedivím pánům, že té slečně nepodrží dveře.

Jinak já si spíš všímám toho, že mladí lidé jsou mnohem lépe vychovaní, znají etiketu lépe než lidi z jiné generace a vědí, jak by se měli chovat. A pak sleduju starší pány, jak jsou neurvalí, hnusní a zlí na svoje ženy a ty ženy si to nechají líbit a ještě ti pánové ty ženy ponižujou, aniž by si to uvědomovali a doma s ničím nepomůžou a doprošují se bůčku a tak…

midshipman
59 příspěvků 17.05.13 16:03

A ještě bych dodala, že mě hodně obtěžují hádky s pánem (v postavení kamaráda) v kavárně a pod. kdo bude platit. Možná je podle etikety hrubost nechat ženu platit útratu, ale není ještě hrubější platit útratu za ženu, která si to výslovně nepřeje? (Je-li zde nějaký znalec etikety, prosím o odpověď, děkuji.)

HertaDeOran
866 příspěvků 17.05.13 16:21

@stricc
Máte pravdu, kdo vychází, má přednost, ale neplatí to u vážených osob, invalidů a také žen, což real. blond asi bude… :)
cituji:„Při vstupu do budovy mají přednost osoby vycházející před osobami vstupujícími, ale i zde jsou výjimky. To v případě, že vchází významná osoba, invalidní osoba, ženy a starší muži. Jinak platí, že do budovy vchází a vychází vždy první žena, muž otevírá a přidržuje dveře. Výjimky jsou ale za deště. V té chvíli vchází první muž, jednou rukou přidržuje dveře a druhou nabízí ženě roztažený deštník. V případě vstupu do obchodů má jednoznačně přednost osoba vycházející před osobou vcházející.“

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 23 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit