Finanční vztahy v páru

Fotoalbum tématu (5) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Sekhmet
1918 příspěvků 04.07.12 10:09
Finanční vztahy v páru

.

Příspěvek upraven 24.02.15 v 16:18

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 31 Další »

Reakce:

gulietta  04.07.12 10:18

@Sekhmet ja by som na mieste Aničky volila možnosť č.6 a dala Bedřichovi len 2500,tú polovinu za „služby“ a žiaden nájom. Ak chce platiaceho podnájomníka tak si može nasťahovať kamaráta. A vzostupný komfort bývania by som neriešila. Ak mu vadí že si polepšila, mal sa nasťahovať ku Aničke.

LadyPapajka  04.07.12 10:21

Hehe, to je moc pěkný příklad, ale asi na něj odpověď nedám. Hodně záleží na člověku, co platí jiného a tak. A to jak na Anežce a na Bedřichovi.
Mylsím to tak, že třeba já jsem studentka, chodím do práce jenom na dva víkendy v měsíci. Rodiče by mě penězma zahrnuli, ale ja nechci chodit natahovat ručičku. Můj přijem je tedy zhruba 8 tis mesíčně (kapesné+práce). A ted do toho počítejte:300 měsíčně na čočky, 300 měsíčně na prášky, 300 měsíčně na lítačku, 400 měsíčně za telefon a to se musím snažit. 1500 stravné(bydlím u přítele a jeho rodičů), 600 poplatek za členství v jedné organizaci, Takže vlastně dejme tomu z 8 tisíc mi zbydou nějaky 3500 za který nakupuju oblečení, potraviny (mam trochu jiné preference než rodiče přítele-tmavé housky místo bílých, víc zeleniny a tak podobne) a na to, abysme s přítelem občas zašli do kina nebo někam.

Přítel normálně vydělává, většinou za mě platí, když si skočíme někam na oběd a občas platím já (je to tak každej třetí až čtvrtej výlet). Je mi hloupý, že za mě platí, ale já nemám moc jinou možnsot, dokud nepřestanu studovat.

Když sem ti to takhle pěkně rozepsala, dost se divim, že mám na učtě našetřeno v řádech deseti tisíců:D

Asi to nebyla uplně odpověď na otázku, ale názor:)

uu  04.07.12 10:24

Myslím si, že není důležité, kolik Anička platila v suterénu. Teď má novou situaci, nové bydlení, nového partnera a jede se nanovo. Spíš, než řešit, co je půlka půlky a čtvrtina třetiny by se měli normálně dohodnout jako lidi, kteří se mají rádi a chtějí spolu být :) Zní to jednoduše, ale bývá to právě jedna z nejsložitějších věcí… Na místě Aničky bych navrhla, že budu dávat třeba dva tisíce měsíčně jako příspěvek na bydlení plus platit veškeré jídlo. To vyjde tak na deset tisíc měsíčně, takže Aničce zbyde z platu 15 tisíc a Bedřichovi po zaplacení hypotéky taky. To mi přijde jako ok řešení.

Příspěvek upraven 03.11.12 v 14:05

Sekhmet
1918 příspěvků 04.07.12 10:25

.

seznam.mih  04.07.12 10:27

Jéje kéž bych měla taky takovej průměrnej měsíční příjem :D
Myslím, že tohle nejde jen tak nějak zprůměrovat, co je úplně nejlepší. To už by bylo na těch dvou. Nicméně myslím si, že bych z výše uvedených zvolila 5. možnost. Anička by platila energie, jídlo a takovej ten provoz v domácnosti a Bedřich by splácel tu hypotéku. Energie a jídlo používají oba a nikomu to nemůže patřit, ani vlastnit, ale ten dům je Bedřichovo.

runningfox  04.07.12 10:27

Já myslím, že city se nedají takto kvantifikovat. Vždycky jsem měla chlapy, kteří tohle neřešili a celkově jsme spolu nějak vycházeli tak, že každej platí to, co se zrovna vyskytne. Asi je to špatnej model finačně, jen mně jsou tyhle hovory o penězích v páru vždycky trochu nepříjemný.
Kdybych já měla dům a bydlel by u mne můj partner, klidně bych ho tam nechala bydlet zadarmo a ještě bych byla ráda, že tam se mnou je.
Taky hodlám všechny zděděné statky z poloviny okamžitě přepsat na manžela. Protože nechci mít nic jen pro sebe.
Takže tady opravdu nevím. Asi bych dělala to, oč by mne ten partner požádal a tím, co bude pak, bych se moc nezabývala. Nejsem tak nemožná, abych nevěděla, že se po případném krachu nedokážu zvednout znovu. Ale fakt je, že já si takové muže nevybírám. Podle mého soudu ke vztahu patří i jisté odevzdání se a jet striktně každej po svém nedělá ve vztahu dobrotu. Však musíte nějak vychovávat děti a těm jistou velkorysost chcete předat, si myslím.

Mylady2
12409 příspěvků 04.07.12 10:27

Souhlasím s @gulietta varianta 6. Bedřich pokud Aničku miluje nebude po ní snad chít více peněz za vyšší komfort:-) jsou muzi, kteří jsou rádi, že můžou ženě dopřát ( v rámci svých možností) a ženy se jim za to určitě rády odvděčí. tak at je takovy i Bedřich

mikita.miki
1931 příspěvků 04.07.12 10:29

Nu, já bych řekla, že anička by rozhodně měla platit minimálně tolik, co platila v garsonce, toť minimum! dále by se měla ona sama zamyslet, zda může přispět více, zda je nějaké místo pro její iniciativu. například může říct - milý bedřichu, víc ti dávat nebudu, ale například budu se starat o zahradu u domu, budu se podílet na úklidu atd, prostě něco, kde může přispět prací a tím vykopenzovat peníze. jinak jsem spíš pro rovnoprávnost i ohledně peněz ve vztahu, ale nemyslím tím, že si každý jede jen po svém. například vzhledem ke svéfinanční tísni nyní, posílám svou mateřskou atd příteli na účet a ve své podstatě mě s dítětem živý on. ale je to i tady v tom je spravedlivé dělení, protože vytvářím hodnoty i pro něj

Sekhmet
1918 příspěvků 04.07.12 10:34

.

gulietta  04.07.12 10:38

@Sekhmet ano, mala by to aj Anička tak urobiť. Čí je dom, ten nech platí hypotéku.

Bugatti
4051 příspěvků 04.07.12 10:38

Vzhledem k tomu, že dům je a vždy bude jeho, měla by se dle mého názoru podílet polovinou na nákladech za služby plus přispívat nějakou menší částkou na bydlení, zhruba ve výši, co by zaplatila jinde za podnájem. Rozdíl v kvalitě bydlení bych zde pominula, není to její volba, že on má dům s bazénem. Pokud má on vůči tomu nějaké zásadní námitky, zvážila bych setrvání ve společné domácnosti s takovým mužem. Žít celý život s „držgrešlí“ není nic příjemného (a je jedno, zda je to muž nebo žena). Ve vztahu je třeba najít rovnováhu, každý by se měl podílet jak finančně tak svou prací dle svých možností. Asi tak, že jeden třeba víc vydělává (a většinou tomu věnuje i víc času a úsilí) a druhý má o něco víc času, který věnuje udržování společné domácnosti. Nebo jiný model, oba přispívají v obou ohledech stejným dílem.

Příspěvek upraven 04.07.12 v 10:43

LadyPapajka  04.07.12 10:40

Dobře ta tedy k případu. Jsem dost pragmatická, ale i přibuzní se neznají, jakmile jde o peníze. Pokud si hypoteku vzal Bedřich, rozhodně bby Anička neměla začít platit jakoukoliv část hypotéky. Čistě pragmaticky, taky se mužou rozejít a nevím proč někomu platit hypoteku.

Myslím, že by Anička měla přispívat nějakou měrou na bydlení. Například se starat o domácnost a dělat nákupy. Případně zaplatit nějaké služby, ale spíš takovou symbolickou částkou. Tedy model. Ale je to teoretické. Težko to dovedu posoudit, když sem nikdy nevydělávala na hl. poměr.

Pirek
6768 příspěvků 04.07.12 10:40

Mě to ze zadaného případu připadá, že A a B nejsou pár, ale dva kámoši, co spolu bydlí. Pak by platil systém „nájem“, výši neřeším, přičemž hypotéka by byla věcí majitele objektu.
U mě s přítelem to je tak, že každý platí „výpalné“ 2000,–/měs., každý vlastní telefon. Na nákupy chodím častěji já a jelikož mám nižší příjem, z mého platu se žije, z přítelova spoří (na postel, na auto, na vodu apod.). Nějak tak by to mohlo fungovat i u A a B, pokud jsou schopní spolu rovnocenně existovat a ne si navzájem vyčítat, kdo kolik za co platí.
A propos: je to jen imaginární pár, nebo má nějaký reálný předobraz?

Mylady2
12409 příspěvků 04.07.12 10:41

@Sekhmet Já jsem se do toho nemela asi montovat… Mám to jinak. my tyhle věci s partnerem nikdy neřešili… U nás to nejde, já mám několika násobně nižší plat nez můj muž. A hypo na byt ve kterém bydlíme je měsíčně vyšší jak můj plat…
Ale mám kamarádku která má ted uz manžela… A bydlí spolu v dome (dum patrí muzi, ma na nej hypo) kamarádka je ted na mateřské, predtím se podílela na provozu domácnosti tím, že kupovala jídlo a starala se proste o dum(třeba muzi prala:-D) a rozhodne si její muz nemyslel že se veze…
Takze ráda pro vás je takova- pokud trpíte pocitem že se vezete tak mu dejte proste půlku (podle mě by na tohle normální chlap nepřistoupil ale)

MartinaMarie
123 příspěvků 04.07.12 10:43

Pro tento konkrétní příklad a jako nezúčastněná (protože bych se s nikým dohadovat o financích nechtěla, nemám ráda skrblíky, preferuji velkorysejší muže) bych volila přibližně 6. Předokládám, že ti dva spolu zatím jen chodí = zkouší si spolu žít. Když se rozhodnou pro společný život, plánovat budoucnost, děti, rozdělení by bylo zas asi jiné. Prozatím předpokládám, že dům je Bedřicha a Anička na něj nemá žádný nárok. Kdyby Anička splácela část hypotéky, měl by jí při rozchodu Bedřich tuto část vrátit. A to by bylo zbytečně komplikované, takže Anička hypotéku neplatit. Bedřich si splácí prozatím svůj vlastní dům a Anička s ním bydlí v jeho domě, protže ji má rád a chce ji tam mít, jinak by i nadále bydleli každý ve svém. Ještě je možnost dům pronajmout a bydlet spolu úplně jinde a dělit se třeba rovným dílem.

Pink_lemonade01
86 příspěvků 04.07.12 10:46

Doporučila bych, aby nějakou domluvenou dobu (například rok) Anička platila půlku služeb a energií plus částku, kterou ji stála garsonka. Pokud by vztah klapal i po roce, asi bych jako Anička chtěla přispívat půlkou na hypotéku s tím, že pak část toho domu bude moje. Připadalo by mi jako Aničce nespravedlivé, abych dlouhodobě (nebo do splacení hypotéky) platila například celé jídlo a nějaké další výdaje navíc s tím, že kdykoliv se Bedřichovi zlíbí, může mě vystěhovat a já nebudu mít nic, ani část domu, ani peníze, které jsem místo šetření utratila za společné výdaje na potraviny a chod domácnosti (jak tu bylo navrhováno). Pokud by se vztah do toho roka rozpadnul, neviděla bych to tragicky, holt Anička přišla o nějaké peníze, ale dlouhodobě bych to být jí takhle nechtěla.

Sekhmet
1918 příspěvků 04.07.12 10:48

.

Příspěvek upraven 24.02.15 v 16:19

Mylady2
12409 příspěvků 04.07.12 10:51
@Pirek píše:
Mě to ze zadaného případu připadá, že A a B nejsou pár, ale dva kámoši, co spolu bydlí.

Mno taky to mě tak působí:-)

Pink_lemonade01
86 příspěvků 04.07.12 11:19

Bavit se v páru o penězích asi není příjemné nikomu, ale je potřeba si to ujasnit, aby někdo nebyl permanentně naštvaný, že se mu děje nějaká nespravedlnost. Platí to zvlášť v těch případech, kdy těch peněz není zas tak moc. Znám bohužel dva případy, kdy jeden platil provoz domácnosti, jídlo atd. a druhý šetřil na spotřebiče, nábytek (v případě A+B by to byla hypotéka)..jak do dopadlo, to asi odhadnete. Ony ty iluze na začátku a v průběhu vztahu jsou velké, zato konce nevalné.

divokytymian
68 příspěvků 04.07.12 11:21

2. Anička zaplatí polovinu služeb (vodné, ele apod.) + cca 1000 Kč měsíčně za opotřebení domu, víc ani ťuk, protože se nestává spoluvlastníkem do­mu.

Medusa.diskuterka
11 příspěvků 04.07.12 11:23

Podle me by byla idealni nasledujici situace
Kazdy se ze sveho platu vemze „kapesne“ pro svoje poteseni a zbytek se da na hromadku a proste se z toho uhradi bydleni a chod domacnosti a co se usetri, tak bude na spolecnou zabavu

LadyPapajka  04.07.12 11:26

@Medusa.disku­terka Tak to bych snad radši platila pul hypoteky.

Bugatti
4051 příspěvků 04.07.12 11:27

@Medusa.disku­terka Ani náhodou. Kdyby se rozešli, nezbyde jí nic, jemu se její zásluhou snížila hypotéka. Ono to takhle hezky vypadá, dokud jsme zamilovaní, ale když vztah zkrachuje, mnou si ruce (a kapsu) právníci.

Pink_lemonade01
86 příspěvků 04.07.12 11:31
samozřejmě by to muselo být nějak právě ošetřené.
@Bugatti píše:
@Medusa.disku­terka Ani náhodou. Kdyby se rozešli, nezbyde jí nic, jemu se její zásluhou snížila hypotéka. Ono to takhle hezky vypadá, dokud jsme zamilovaní, ale když vztah zkrachuje, mnou si ruce (a kapsu) právníci.
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 31 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit