Fotografování bez souhlasu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

zalia
91 příspěvků 05.05.13 01:17
Fotografování bez souhlasu

Mám podivný pocit, že lidé přišli o jakousi přirozenou potřebu chránit si své soukromí. Nikoho nezaráží, že na většině jakýchkoliv akcí pobíhají jak oficiální, ale bohužel i amatárští fotografové, kteří zvěčňují atmosféru a pak se chlubí svou prací na webu. Fotoaparátům je velmi těžké se vyhnout. Do jisté doby platilo pravidlo, že pokud nechci být zachycena, stačí se svobodně pohybovat po ulicích (a vyhýbat se akcím kde by hrozilo fotografování), kde nikdo nikoho nefotí… Ulice byly anonymní, nikoho nenapdalo fotit lidi, pokud neměl nějaký umělecký záměr… Ale s příchodem internetu se vše změnilo. Vím, že jde o podivný úvod, ale je nutný. Příjde mi, že málokdo si uvědomuje, co na ulicích hrozí. S příchodem webů jako je módní peklo lidé začínají pozorovat okolí a cokoliv podivného dokumentovat - kdyby jen pro scé potřeby… příjde mi naprosto šílené, že se svým úlovkem utíkají na internet, kde se vyfocenému vysmívají… Následující odkaz je naprostá šílenost…

https://www.facebook.com/Fashion.hell

Autor si nedělá starosti se zamazáváním obličejů… (díky MP, alespoň za tento falešný pocit bezpečí - předtavte si, že někdo vyfotí vaši kamarádku a zamaže jí obličej - pochybuji, že ji její okolí nerozezná)…
Vím, že přechozí odkaz nesouvisí s touto stránkou - maximálně obsahově (což by mohl být další námět na diskuzi)… Ale stránka stačí jako příklad toho, když se něco hodně podělá…

Doufám, že můj výkřik byl nějak pochopen. Zajímalo by mě, jak přistupujete k fenoménu „dokumentování a sdílení každého okamžiku“, zda se třeba až paranoidně vyhýbáte nějakým místům, zda třeba patříte k lidem, kteří nejsou přítomni z těchto důvodu na akcích, na kterých byste „neměli chybět“ - maturitní plesy, tabla, svatby…

Dík za všechny rozumné příspěvky.

Reakce:

Dahllie
2222 příspěvků 05.05.13 02:00

Fotilo se vždycky a všude, ale bylo to dané možnostmi. Dřív neměl každý fotoaparát a neměl každý možnost dát to do éteru, takže toho nebylo tolik.
Je morálka, jsou pravidla, jsou zákony. Je na každém, jak je dodržuje.
Třeba tady mi vyfocení prohřešku nebo pochvaly bez uvedení obličeje nevadí, je-li komentován konkrétní módní problém.
Když dá na fb holčina fotku své spolužačky v nelichotivé póze a začne se do ní navážet třeba proto, že má křivé zuby a mastné vlasy, tak už ten problém vidím a považuji to za kyberšikanu.
Ale vnímání toho všeho je na velice úzké lince a každý má tu svoji hranici trochu někde jinde.

MP Barbucha
3716 příspěvků 05.05.13 06:11

http://www.modnipeklo.cz/…rsikana-867/

KajčaLiška
79 příspěvků 05.05.13 12:21

Mně nevadí, když jsem vyfocená. Ale vadí mi velmi, že bez zeptání následně fotograf umístí moji fotku na internet, vesele připíše mé jméno a na slušnou prosbu, zda by to nemohl smazat, jelikož si nepřeju mít na internetu veřejně vystavené fotky patřící do alba odvětí: ale vždyť ti to sluší! Zabít málo, jak se říká.

Philogia
48 příspěvků 05.05.13 13:04
@KajčaLiška píše:
Mně nevadí, když jsem vyfocená. Ale vadí mi velmi, že bez zeptání následně fotograf umístí moji fotku na internet, vesele připíše mé jméno a na slušnou prosbu, zda by to nemohl smazat, jelikož si nepřeju mít na internetu veřejně vystavené fotky patřící do alba odvětí: ale vždyť ti to sluší! Zabít málo, jak se říká.

Jednou jsem byla na maturitním plese (ne vlastním), povídala jsem si s přáteli a najednou koukám, pár metrů ode mě člověk s kvalitním fotoaparátem míří přímo na mě. Po mé slušné žádosti, ať mi fotku alespoň ukáže (byla jsem tam přiblížená a do detailu vyvedená pouze já a můj přítel) dotčeně opáčil, že „on je oficiální fotograf akce a fotí fotky na web a nástěnku pořádající školy!“ Někdy mám pocit, že už se ani nebere v úvahu, že by člověk mohl mít nějaké výhrady k nepovolenému uveřejňování vlastního portrétu (navíc v materiálech, které jsou vlastně svým způsobem reklamní)…

To, že mě někdo zdálky vyfotí, jak spolu s dalšími padesáti lidmi tančím, a dá to na web s popiskem „takhle krásná byla atmosféra na letošním plese“, to mi nevadí. Ale když člověka fotí konkrétně jeho a zblízka, měli by alespoň mít tu slušnost a optat se ho, jestli mu to nevadí. Pravda, jména tam sice nepsali, ale ono na tom malém městě, kde mě většina lidí stejně zná, ani nemuseli…

zalia
91 příspěvků 05.05.13 13:14

@MP Barbucha Díky.

078796
270 příspěvků 05.05.13 14:36

Jen neházet do jednoho pytle zřejmou kyberšikanu a pak případy, kdy jen někdo hodil na internet něčí fotku z akce. Kyberšikana je svinstvo, ale to druhý může (ve vztahu k tomu, co bylo naznačeno v úvodním příspěvku) v krajním případě hraničit až se sociální fobií, což si nemyslim, že je úplně zdravej „přístup“ k soužití s druhejma.

Osobně nemám facebook, nemám ani žádný jiný účet, kde bych dávala svoje fotky a přesto by mi vůbec nevadilo, kdybych zjistila, že mě někdo náhodou vyfotil a dal moji fotku např. právě na ten facebook.

Je to asi o tom, co považuje člověk za důležitý, je to někdy i o přílišným sebepozorování a možná nízkým sebevědomí („vždyť jsem na tý fotce ošklivá, nechci, aby ji někdo viděl“) - já se snažim chápat, že někdo takhle uvažuje, ale pro mě je nepředstavitelný řešit nějaký svý případný fotky na netu, žiju holt v realitě.

Chany
871 příspěvků 05.05.13 14:52

To 078796:
cit.

„Je to asi o tom, co považuje člověk za důležitý, je to někdy i o přílišným sebepozorování a možná nízkým sebevědomí („vždyť jsem na tý fotce ošklivá, nechci, aby ji někdo viděl“) – já se snažim chápat, že někdo takhle uvažuje, ale pro mě je nepředstavitelný řešit nějaký svý případný fotky na netu, žiju holt v realitě.“

Ale člověk má právo na své soukromí a ochranu osobnosti.
Když jsem se podívala na výše uvedený odkaz, napadlo mě, že je otázkou času, kdy to u nás bude jako v USA - každý (skoro..) bude mít nejen svého psychologa, ale i právníka…

zalia
91 příspěvků 05.05.13 15:01

@078796 No, o to mi jde. Příjde mi, že pojem sociální fobie (a pojmy podobné) se nějak posunul. Že pokud člověk nechce mít svůj obličej na internetu, je považován za asociála a podivína. Bere se jako zcela přirozenou součást života, že můj obličej někde prostě visí, aniž bych chtěla… A jakákoliv touha zůstat anonymní je považována za paranoiu – protože fotky na netu jsou brané jako normální – ale asi podleních patnáct let, co se net rozmohl.
Dám jeden příklad (který určitě bude všem připadat jako přemrštěný, ale je hodný zamyšlení) – když po první světové válce probíhalo sčítání lidu (1921), lidé měli možnost uvést své náboženské vyznání. Nikomu nepřišlo na mysl, že by veřejné přiznání příslušnosti k nějaké víře mohlo mít negativní podtext. To nevinné a pro mnohé jen formální přiznání bylo po 20 letech zneužito snad pro všechny známým způsobem…
Jde o podivný příklad zdánlivě nesouvisející. Ale dovolte mi přenést myšlenku – to, co se děje teď – vytváření reálných identit na internetu a jich propojování nejen pomocí fotek – se může zdát nezneužitelné, protože máme přece fungující zákony… Ale to v roce 1921 platilo také. Nevíme, jak bude vypadat politika ani za 5 let a jaké zákony další vlády prosadí, jakým směrem se budou ubírat politické trendy…
Je mi jasné, že reakce budou ve směs ukazovat na mé paraniodní smýšlení. Já tvrdím, že zamyslet se nad tím, co se bere jako normální není na škodu. Že to, co je nám předkládáno už teď je jinak. A je mi jasné, že pro mnohé jsou tyto myšlenky vzdálené – protože systém funguje.. :)

Curry
65 příspěvků 05.05.13 15:10

@078796 Ono záleží, jak se fotky z různých akcí také použijí.
Profesionální fotograf vyfotil pár mých spolužáků z kruhu (údajně bez jejich vědomí a souhlasů) na jednom konzertě s pivem v ruce a za pár měsíců se jejich fotka objevila v novinách ve článku o mladistvích opilcích. Sice u fotky bylo napsáno, že je ilustrační, přesto vzbudila docela velké haló mezi lidmi, co vyfocené znali. Jinak, pokud je na fotce člověk s rozmazaným obličejem a není uveřejněné jméno vyfocené osoby, tak na uveřejněním fotografie nevidím nic špatného.

Příspěvek upraven 05.05.13 v 15:16

kiwi  05.05.13 15:13
@zalia píše:
Zajímalo by mě, jak přistupujete k fenoménu „dokumentování a sdílení každého okamžiku“, zda se třeba až paranoidně vyhýbáte nějakým místům, zda třeba patříte k lidem, kteří nejsou přítomni z těchto důvodu na akcích, na kterých byste „neměli chybět“ - maturitní plesy, tabla, svatby…

Sdílení každičkého životního okamžiku mě nechává zcela chladnou, FB nepoužívám - domnívám se, že je to pro okolí značně otravný, něco jako vytahování rodinných alb při třídních srazech… koho můžou zajímat fotky potomků na nočníčku (v horším případě rovnou s výsledkem snažení), upatlané ksichtíky u narozeninového dortu, případně taťka v tílku a s lahváčem v ruce? :-) To je náběh na mimibazar…
Fotky mám na Picase, a chci-li se podělit o něco extra zajímavýho, pošlu kamarádům odkaz v mailu.
Na druhý straně nevím, proč bych se měla vyhýbat společenským příležitostem, při nichž je obvyklé fotit… ať si pak ctěný fotograf s materiálem dělá, co chce. Ti, kdo mě znají, mě poznají… a cizí (i s jejich názory) jsou mi tak nějak, ehm, lhostejní.

Mimochodem všimla jsem si, že na té FB stránce s odstrašujícími příklady je i zdejší nedávná členka Kateřina Churavá, ta snad jako jediná nemá ani „pásku“ přes oči (byť je fotka rozmazaná) - jelikož ale na MP taky dávala svoje celé fotky, tak by to nemělo vadit…

Chany
871 příspěvků 05.05.13 15:22
@kiwi píše:Mimochodem všimla jsem si, že na té FB stránce s odstrašujícími příklady je i zdejší nedávná členka Kateřina Churavá, ta snad jako jediná nemá ani „pásku“ přes oči (byť je fotka rozmazaná) - jelikož ale na MP taky dávala svoje celé fotky, tak by to nemělo vadit…

Tam bych problém třeba já viděla. Na peklo si dávala fotky SAMA, dle SVÉHO uvážení. Tam ji někdo -lidově řečeno- vycapil a řekla bych, že bez souhlasu. Navíc v pozici, kdy je vydána na pospas davu za velice pravděpodobným účelem POSMĚCHU. A to už jí být jedno nemusí… :-(

078796
270 příspěvků 05.05.13 15:25

@Chany

Já tam nepíšu, že člověk nemá právo na ochranu osobnosti. Já tam píšu, že pro každého z nás jsou důležité jiné věci. Někomu vadí, že ho dal někdo na fotce na internet a někdo to neřeší, protože má priority jinde. To je vše, já to vpravdě neodsuzuju.

@zalia

Proč myslíte, že nejsem na facebooku, nikam svoje fotky nedávám, nikde nepíšu svoje jméno a do diskuzí přispívám posledních zhruba pět nebo šest let jen výjimečně? :-) Není to z té větší části proto, že se bojím zneužití informací a že si chci zachovat anonymitu, ale proto, že pro mě není důležité figurovat někde ve virtuální podobě. Všechno, co potřebuju, si s lidma řeknu ve škole nebo v hospodě. A mám mobil. Nebaví mě chatovat nebo někam nahrávat fotky, hodnotit je někomu - je to pro mě nuda, nic mi to nedává. To píšu proto, že může existovat ještě jiný pohled na dobrovolnou anonymitu ve virtuálním prostředí.

Nicméně souhlasím alespoň s tím, že internet ve velmi ostrém světle odhaluje skutečnou morálku, inteligenci a charaktery lidí a souhlasím rovněž s tím, že na to někteří můžou dojet.

Philogia
48 příspěvků 05.05.13 15:30

@zalia Mně se to, co se děje na internetu, rozhodně nezdá nezneužitelné - to, co napíšeme na internet, fotky, které se tam objeví, může být (a bývá) zneužito proti nám i v dnešní době. Viz případy, kdy dospívající dívenka na veřejném facebookovém profilu napsala „Tak se tu mějte, jedeme s rodinou do lyžovat do Alp, tak pár dní nebudu u počítače“… A někdo je s klidem vykradl, protože věděl, že nebudou doma. Stejnětak případy, kdy si pedofil vyhlédl ve městě dítě, tak prošel stránky místních škol, kroužků, během pár dní věděl málem i jakou barvu spodního prádla dítě nosí… A po dítěti se země slehla.

Jistě, tohle by se mohlo stát i bez internetu, ale takhle je to mnohem snazší.

A ještě jeden případ - je potřeba si uvědomit, že i když nenapíšete na internet své přesné jméno (a třeba ani nedáte svou fotku), nemůžete spoléhat na to, že zůstanete v anonymitě. Chodím takhle na jeden diskuzní server, je tam jistá žena, která o sobě píše i velmi osobní věci (jaké mají problémy s přítelem…). Zřejmě má pocit jistoty, vždyť to píše anonymně… Jenže podle toho, o jakých akcích psala, že je navštívila, co psala o svém vzhledu, škole, zájmech atd. jsem si na 99 % jistá, že vím, o koho jde, znám ji. Kdyby věděla, že to někdo bude spojovat s její reálnou osobou, jsem si celkem jistá, že by tam tak osobní věci nepsala.

Ona ta určitá v určité míře „paranoia“ dneska už neznačí sociální fóbii, nýbrž naprosto rozumnou a zdravou ochranu soukromí.

Chany
871 příspěvků 05.05.13 15:33
@zalia píše:
Je mi jasné, že reakce budou ve směs ukazovat na mé paraniodní smýšlení. Já tvrdím, že zamyslet se nad tím, co se bere jako normální není na škodu. Že to, co je nám předkládáno už teď je jinak. A je mi jasné, že pro mnohé jsou tyto myšlenky vzdálené – protože systém funguje.. :)

Já v tom nic paranoidního nevidím. Naopak spíše předvídavost a tzv. „nohy na zemi“ ( což je mi vlastní také, takže plně chápu tento postoj).
„Velký bratr“- kamerový systém- nás má v merku snad na každém kroku ( někdy velmi potřebný, to uznávám).Tak si k tomu přidáme slídivé oko amatérského fotoaparátu… vždyť o nic nejde, svět je přeci jedna velká zologická zahrada, ne?!?

GalianosjednimL  05.05.13 15:35

Na toto vyšel před rokem a půl v DIGI Foto rozsáhlý článek a z něho tedy vyplynulo, že právně nejde o moc lehkou situaci. V době, kdy má část music klubů svého fotografa a ten fotí návštěvníky a dává to na web je to fakt diskutabilní. Zvlášť když tam dá cokoliv, viz. můj příspěvek, kde dívce z šatů lezou plastové vycpávky prsou.Na některých akcích to řeší fotkou nebo nápisem Ne Foto.Na ulici je to složitější, ale pokud nejste součástí shromáždění, koncertů, demonstrací, tak by Vás měl zákon před těmito lidmi chránit. Otázka druhá je vymahatelnost nápravy.

Chany
871 příspěvků 05.05.13 15:40
@078796 píše:
@Chany

Já tam nepíšu, že člověk nemá právo na ochranu osobnosti. Já tam píšu, že pro každého z nás jsou důležité jiné věci. Někomu vadí, že ho dal někdo na fotce na internet a někdo to neřeší, protože má priority jinde. To je vše, já to vpravdě neodsuzuju.

@zalia

Rozumím. Ale dokážu se taky vcítit do člověka, kterému to jedno není, že nedobrovolně někde visí na netu a někdo se baví na jeho účet. Každý není splachovací. Nad čím třeba extrovert blazeovaně mávne rukou, z toho má třeba citlivý introvert víceméně trauma. To si je potřeba uvědomit včas.

publicenemy  05.05.13 15:46

Ta FB stránka je očividně Módním peklem inspirovaná a nijak zvlášť se od něj neliší, i když - nenašla jsem tam zde tolik oblíbené fotografie evidentně pocházející ze školního prostředí, kde je fotografování spolužáků (a jejich následné zesměšňování) povětšinou zakázané školním řádem.

Karoleenah
2322 příspěvků 05.05.13 15:49

@Chany K tomu repostu fotky Kateřiny Churavé - to je přesně to, co mi na celém tom focení a postování fotek vadí ze všeho nejvíc - že si lidi myslí, že si s tím, co už jednou na internetu někde visí, můžou dělat, co je napadne. Což samozřejmě není úplně pravda, ale neexistuje efektivní způsob, jak to uhlídat, postihovat, atakdále. A i kdyby jo, většinou na to, že někde nedobrovolně visíte, zjistíte až po tom, co se vám vysmála půlka republiky (když to přeženu) a odstranění té fotky už je vám k ničemu. Proto mi nevadí samotný akt vyfocení mé osoby na nějaké party, ale trochu se hrozím toho, co s mýma fotkama může pak někdo bez mého vědomí udělat.
Na druhou stranu, dělo se to i v době, kdy internet ještě nemělo každé děcko, jen v menší míře a bylo těžší na to přijít. Třeba moje matka byla před cca 15 lety na takovém jakoby modelingovém kurzu, jehož součástí bylo focení „booku“ s profi fotografem. A babička pak jednu její fotku našla jako ilustrační k nějakému šílenému uslintanému příběhu v Chvilce pro tebe… :D Samozřejmě to v žádných podmínkách uvedeno nebylo, souhlas k tomu nedala.

Morže
1091 příspěvků 05.05.13 16:05

Mě je to jedno, jestli mě někdo vyfotí nebo ne. Za to, co dělám se nestydím a je mi jedno, jestli to bude vědět jeden, nebo celý svět. Pochybuju, že by všechny na světě zajímalo, že mě zachytili na fotce, kde se třeba dloubu v nose a mám viditelný zuby u toho. Asi by si z toho dělali srandu, ale brzo to zas pomine :) To se týká veřejného fotografování.
Větší výhrady bych měla na rozšiřování intimních fotek. Žádné takové nemám (nejsem blbá, abych se tak fotila), ale v mé chatovací době jsem v pubertě dostala několik velice intimních fotek od chlapců a nemají jistotu, že bych mohla dát nějaký rádoby vtipný titulek a hodila to třeba na facebook. Sama se nikde takhle jen tak fotit nebudu.

kappa  05.05.13 16:23

Nie je fotenie ako fotenie, nie je fotka ako fotka, je to zlozite.

sama fotim. ak robim mestsky dokument, ludi sa nepytam, spravidla nie su dominantou fotky a ak ano, tak zvacsa rozmazani. na internet to zatial rozhodne nedavam, ak budem mat portfolio, bude to tazke rozhodovanie a zvazovanie, co umiestnit, co nie. Co s nimi robi moj ucitel fotografie, netusim. Ale verim, ze ma rozum. Pri sukromnom foteni na akciach sa nepytam tiez, fotky obcas umiestnujem na facebook alebo dropbox tak, aby ich videli len moji priatelia, prip. ich priatelia, ak to tak maju nastavene. Pri „ofi“ foteni sa nepytam tiez, na poziadanie fotky ukazujem a mazem na mieste, z ostatnych sa snazim vyberat a zverejnovat len tie, ktore naozaj vyzeraju dobre (samozrejme vramci mojich schopnosti fotit a schopnosti daneho cloveka vyzerat ako clovek).

Co sa tyka nachadzania sa mojich fotiek na weboch, z mnohych rozhodne nie som nadsena, ale pocitam s tym, ze ak sa objavim na nejakej akcii (pocnuc recitacnou sutazou na zakladnej skole a konciac plesom) budem zvecnena a bude to kdesi vyvesene. Ak sa to vyvesi v kontexte danej udalosti, rozhodne mi to nevadi. Vadi mi, ak sa moja fotka objavi ako „ilustracna“ k niecomu uplne inemu, popripade je k nej pripisane nejake klamstvo. Nastastie slusni ludia si vedia vypytat suhlas alebo pouzit fotobanku.

Co sa tyka paranoje… urcite nebudem pisat na net to, ze 2 tyzdne doma nikto nebude alebo zverejnovat nahe fotky. A vsetko ostatne o vas dohladaju aj tak, uz aj keby to bolo zo zaznamov bezpecnostnych kamier alebo z vasich sukromnych mailov na sezname. (Viete o tom, ze cokolvek, co na sezname napisete do mailu, moze byt zverejnene? Odklikli ste si to vramci „suhlasim s podmienkami pouzivania…“. A neverim, ze je to jediny server.)

AnoNe
839 příspěvků 05.05.13 16:42

Je rozdíl mezi tím, když někdo někde uveřejní fotku s cílem zesměšnit zcela konkrétního člověka (typické hlavně pro děti na základní škole, případně středoškoláky)
a mezi tím, když někdo zveřejní fotku (bez obličeje), kde poukazuje na nedostatky v oblékání.

Já sama nemám moc ráda, když mám fotky na internetu, hlavně ne takové ty momentky z různých akcí atd. Ani nejsem moc nadšená z toho, že moje fotky jsou všemožně na facebooku (který nemám). Nějak jsem stále nepochopila, proč je skvělé v průběhu výletu s přáteli neustále průběžně zaplavovat facebook aktuálními fotkami toho, co právě děláme. A ještě víc mě asi udivuje, že to někoho zajímá (jak může někoho zajímat fotka toho, jak jeho spolužačka zrovna večeří se svými kamarády v restauraci v Praze, kde jsou zrovna na výletě???).

Člověk, co fotky umísťuje na internetu by taky měl mít soudnost a zapřemýšlet nad tím, co za fotky tam dává - jestli to někoho nemůže urazit nebo zesměšnit nebo mu třeba i pracovně nebo jinak uškodit (myslím, že kamarádka, co pracuje jako řekněme zástupce vedoucího v bance, neocení, že je na facebooku její fotka, jak ráno na výletě vylézá v ručníku ze sprchy… nebo jak večer v baru popíjí víno s typicky lesklým obličejem a výrazem totální ožralosti, který dokáže vykouzlit každý nekvalitní foťák i někomu totálně střízlivému).

Ale vzhledem k tomu, v jaké žijeme době, se s tím člověk asi musí tak nějak smířit. Myslím, že by nikdo nechtěl zákaz zveřejňování fotek na internetu bez souhlasu focené osoby - to by bylo trochu uhozené, ne? Jiný případ je právě to cílené zesměšňování/poš­kozování konkrétního foceného člověka, to je samozřejmě špatně a nemělo by to zůstat bez povšimnutí.

arpa
1236 příspěvků 05.05.13 18:44

Asi jsem deformovaná povoláním, ale focení bez souhlasu nemám ráda, stejně jako uveřejňování mých fotek kdekoli, a beru to jako zásah do svých osobnostních práv. Jako ne, že bych z každé pořízené nebo uveřejněné fotky dělala asociální haló, podávala žaloby a domáhala se odškodnění (nejsem ani Vondráčková, ani M. Michal), ale kdyby se mi daná fotka z nějakého důvodu nepozdávala (vypadala bych na ní jako debil, pokud by byla urážlivě okomentovaná, pokud by kontext uveřejnění vyvolával mylný dojem…), požadovala bych odstranění a činila kroky k tomu, aby tak dotyčný učinil.
Z uvedeného důvodu jsem měla do jisté míry problém s tím, jak Ada uveřejňovala fotky zde na MP, ale to by bylo na jiné téma a tahat to sem nechci.

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit