Game of Thrones

Fotoalbum tématu (63) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lalita  19.02.16 16:32
Game of Thrones

Příspěvek upraven 18.10.16 v 18:35

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 57 Další »

Reakce:

Lalita  19.02.16 17:06

Riamine
312 příspěvků 19.02.16 17:08

@Lalita Děkujeme, konečně někdo odvážný :D.

Tedy pro začátek - nečetla jsem nic z ASoIaF, seriál taky moc nesleduji. Taky si nemyslím, že by to (kniha i seriál) bylo nějaké geniání dílo - upřímně, občas mám pocit, jako bych při sledování listovala dějepisnou učebnicí. Moc ráda se ale s lidmi o GoT bavím :D. A líbí se mi, jaký mýtus dílo kolem sebe vytváří. Znám ale všechny spoilery, teorie, spekulace. Proč mám ke GoT takový vztah? Někdy v 6. díle 1. série jsem si nechtěně vyspoilerovala některé důležité události (chtěla jsem vědět, jak vypadají oblíbené seriálové postavy v knize; do té doby jsem GRRM neznala a nevěděla jsem, že tato série není scela kompletní; k mé smůle mé oblíbené postavy byy ty, co nejdříve umřely) a pak už pro to nebylo takové nadšení jako předtím. Proto chápu ty, kteří se vyhýbají spoilerům. A proto taky berte někdy mé komentáře s nadsázkou.

Na rozjezd - odkaz na BuzzFeed - jak by vypadaly seriálové postavy, kdyby byly podle vzhledu v knihách.

Podle mě je to bez spoilerů, ale samozřejmě záleží, ve které sérii jako diváci jste ;). Tyrion by byl rozhodně zajímavější, taktéž Daario :D.

Edit: Některé jiné odkazy sem Lalita už dala.

Příspěvek upraven 19.02.16 v 17:09

Lalita  19.02.16 17:08

Lalita  19.02.16 17:12

Příspěvek upraven 18.10.16 v 18:34

Lalita  19.02.16 17:12

..

Příspěvek upraven 18.10.16 v 18:34

Lalita  19.02.16 17:15

Příspěvek upraven 18.10.16 v 18:33

sobotage
276 příspěvků 19.02.16 17:20

Normálně…v pos­ledním díle celé série se vynoří Riccon (nebo jak se to píše) a všem tam vytře zrak a bude vládnout světu :-D

Riamine
312 příspěvků 19.02.16 17:20

@Lalita Tak já si vždycky při sledování GoTu říkám, že GRRM nejspíše chtěl vědět, jak by to vypadalo, kdyby se válka růží odehrávala na pozadí stěhování národů. Jak by vypadalo shledání Richarda III., Flavia Aetia; Dominitiana a Nera za doprovodu českého knížete Jaromíra :D

Mrs. Dalloway
234 příspěvků 19.02.16 17:30

@Lalita Děkuju, že jste to založila! Sice už teď mám problém se od toho tady vždy odtrhnout, ale na tohle téma se těším!

Riamine
312 příspěvků 19.02.16 17:32

Příspěvek by měl být bez spoilerů.

Mám moc ráda to, co se odehrálo před dějem seriálu. Vážně doporučuji zájemcům o svět Písně ledu a ohně články na stránkách Icefire z historie nebo články o targaryenských králích . Skvělé články jsou i na seriálovém serveru Edna

Na knihy se nechystám, ale moc ráda o tom světě čtu. Taky přidávám odkaz na targaryenský genealogický strom .

Mrs. Dalloway
234 příspěvků 19.02.16 17:39
@Riamine píše:
Taky přidávám odkaz na targaryenský genealogický strom .
Ó, paráda! Pořád jsem v tom měla hokej.

PrincessLuna
323 příspěvků 19.02.16 18:44

Musím přiznat, že na GoT se mi stejně nejvíc líbí ta atmosféra, mám tendence spíš než příběh/y sledovat prostředí, vztahy postav atd. A taky se ráda kochám šatama a krásnýma herečkama - moje oblíbenkyně jsou Sansa a Margaery, jsou prostě nádherný. Naopak moc nemusím Daenerys - nějak se mi „přejedla,“ nevím jak to vyjádřit. Jednak její kapitoly v knihách byly čím dál tím nudnější (měla bych udělat re-read, už si toho moc nepamatuju, navíc, poslední díl jsem ani nedočetla) a vůbec mi ji to šílenství okolo „mother of dragoooons“ nějak znechutilo, myslím, že jako charakter je hodně nadhodnocovaná. Stejně tak Tyrion - mám ho ráda, a nepopírám jeho kvality, ale nějak mě postupem času už nebavil. Stejně tak Jon a Arya. Popravdě bych uvítala, kdyby v příští knize dostaly prostor postavy z Králova přístaviště, taky Sansa a celkově kdokoli mimo tu svatou trojici/čtveřici (Dany, Tyrion, Jon, Arya.) A co by mě hodně byvilo by byly knihy o tom, co bylo před Hrou o trůny - tj. příběhy z doby vlády Targaryenů atd. něco ve stylu Potulnýho rytíře…

PrincessLuna
323 příspěvků 19.02.16 18:49

A když už jsme na tom Módním pekle… :D Líbí se mi, jak v odlišných částech Západozemí se šaty hodně liší, je na co koukat :)

hejek
311 příspěvků 19.02.16 22:25

Jsem tu!

Kdosi se mi v Pekelnych celebritach smal, ze Jon Snih je Jon Snih. Takze: Pokud nekdo koukal jen na serial, pochopim, ono je imho dneska povinne ofrnovat nad dabingem, ovsem kdo zacinal ctenim, nestydi se pustit z huby Sneha ani Zimohrad. Jsem rada, ze si prekladatele jeste davaji praci, je mi lito Slovaku, ze maji Dumbledora misto Brumbala. Ty novotvary jsou pro me rozhodne prinosem ;-)

stricc  19.02.16 22:33

@hejek já jsem viděla ze seriálu jen první řadu. Pak jsem to začala číst, mezitím začala druhá řada a já jsem zjistila, že mě nebaví na to koukat, když už jsem v ději někde úplně jinde.
Dost mě štve, že překladatelku napadlo začít překládat jména až někde u třetího dílu. Sníh a Zimohrad tam byli od začátku, ale fůru jiných příznakových jmen nechala tak a až potom si to rozmyslela. Takže jednak se znova zorientovat, kdo je kdo, byla poměrně fuška, a hlavně: měla to dělat od začátku. Není to příběh z anglického prostředí, takže není důvod, aby v překladu byla anglická jména, která evidentně mají vlastní význam. Jednak se o ten význam ochudí čtenář, co anglicky neumí, a druhak to tam docela i ruší.
Ale na druhou stranu ji musím pochválit za nádherná slova Zimohrad a především Řekotočí.

Zuzulli
702 příspěvků 19.02.16 22:35

@hejek Taky jsem podivila, že se tomu někdo smál. Zrovna Sníh není jméno jako třeba Stark a nebo Targaryen, ale jméno, které dostal bastard podle toho, čeho mají v oblasti dost. Jako Kámen, Květina, Písek…nevidím jediný důvod to nepřeložit a trvat na jménu Snow. To je asi jako trvat na tom, že Zeď je Wall.

A knížky jsem četla, takže za Zimohrad nebo třeba Řekotočí se nestydím :D stejně jako za Nebelvír a Zmijozel

Zuzulli
702 příspěvků 19.02.16 22:42

@stricc To vůbec nevím, že to všechno překládala až později, myslím, že jsem už měla verzi, kde to bylo všechno aktualizované.

Ale čtvrtou knížku jsem měla v pdf a zjevně na ni někdo použil autocorrect, protože místo jména Clegane tam bylo Elegán. Vždycky jsem se smála, když tam někdo mluvil o Ohařovi jako o elegánovi a nebo o vraždící bandě Gregora Elegána :D

A mimochodem zrovna Ohař mi přijde geniální, na rozdíl od originálního Hound v sobě spojuje jak toho psa, tak i podobu a znetvoření svého nositele.

stricc  19.02.16 22:50

@Zuzulli ježíš jo! obávám se, že jsme měly stejnou verzi. Největší sranda je, že jsem si všimla, že elegán je jaksi mimo, až asi napodruhé nebo napotřetí. A taky mě šíleně vytáčela naprosto nelogicky používaná kurzíva zcela mimo přirozený větný důraz.
Knihy jsem dala matce. Doufám, že tam takový strašný binec není.
A přiznávám, že jsem to nedočetla. Ani nevím proč. Začala jsem to číst a naprosto jsem nebyla schopná se odtrhnout, trčela jsem u toho vždycky tak do čtyř do rána, dokud jsem opravdu neodpadla, jenže pak nastala pauza před pátým dílem a do toho už jsem se nedokázala začíst, jak jsem mezitím vypadla z atmosféry. Možná to někdy dočtu, ale nějak v první čtvrtině jsem to nechala a už se mi k tomu nechtělo vracet.
Ono to bude tím, že se jaksi začal bouřit můj smysl pro literární proporce. Už by to mělo začít směřovat k nějakému vrcholu a ty osudy by se pomalu měly začít spojovat. A ne otvírat další linky. Začala jsem se intenzivně bát, že to dopadne blbě (což zrovna u tohoto díla zní fakt vtipně, já vím). Protože ani ta zatracená zima ještě pořádně nezačala, takže tímhle tempem musí následovat minimálně ještě dalších pět bichlí nebo velmi nelogické zalomení, co by mě opravdu hodně naštvalo.
Asi poprvé se mi stalo, že jsem něco přestala číst, protože jsem začala mít obavy, že autor nezvládne formu, ačkoliv zatím dobrý.

Zuzulli
702 příspěvků 19.02.16 23:03

@stricc Tak já Elegána nejdřív považovala za novou postavu. Dočetla jsem i pátý díl, ale bojovala jsem s tím. Nemůžu se zbavit dojmu, že kvalita má v tomto případě velmi sestupnou tendenci. První knížka byla super, dobře vyprávěná, ale pak to šlo z kopce. A s novými dějovými linkami máte naprostou pravdu.

POZOR SPOILER

třeba oživlý Aegon Targaryen, který se chce oženit se svou tetičkou a vybojovat si zpět svůj trůn… ještě že se taky nejspíš šestého dílu nedožije.

edit. a podle knížky se vůbec nedivím, že se Jona pokusili zabít, vážně si o to koledoval :)

stricc  19.02.16 23:10

@Zuzulli mě hodně bavila i druhá a třetí. Pak se tam rozjely linky, co mě nebaví, a dostaly víc prostoru na úkor jiných, co by mě zajímaly víc. To mě taky rozčilovalo.
Ježíšmarjá, tak k tomu spoileru jsem už nedočetla. Asi jsem s tím sekla právě včas. Ale oživlých postav, co už vypadaly velmi kvalitně mrtvé, je tam víc, a obvykle se na světlo boží vynoří právě taková, u které jsem si oddechla, že je konečně z krku. Například Catelyn, kterou nesnáším někde od třetí stránky.

Zuzulli
702 příspěvků 19.02.16 23:19

@stricc Druhá i třetí byly také dobré. Musím říct, že obdivuji Martina za jeho detailní vyprávění. To, jaký způsobem popíše každý detail, pohled, pocit, mi přijde super a umí to vtáhnout do děje. On ten děj v páté knize byl už tak složitý, stále tam někdo umíral, dávno mrtvé postavy se objevovali v plném zdraví, chovali se naprosto nelogicky, že už si vlastně ani nepamatuji, co tam všechno bylo. A o jsem to četla loni v létě.

Jen jsem po dočtení získala dojem, že je dobře, že seriál píše někdo jiný, rozhodně mu to prospívá. Kdyby to bylo přesně podle literární předlohy, tak se na něj už dívají jen skalní fanoušci.

Zuzulli
702 příspěvků 19.02.16 23:34

A když už jsme na módním pekle, tak abych se věnovala i módě, tak tohle tričko chci :D

stricc  19.02.16 23:35

@Zuzulli kdyby to bylo podle literární předlohy, byla by to nekonečná telenovela :-)

Riamine
312 příspěvků 20.02.16 00:13

@hejek Souhlasím s vámi. Ano, pokud to jde, jména překládat. Fantasy žánr o to přímo žadoní - a podle mě to vede k větší malebnosti a vtahuje to do univerza. Ten svět je jiný než náš, bylo by bláhové nalhávat si cokoliv jiného, tak proč ho nepřiblížit právě jmény. Ta anglická jména zní mnohdy velmi chladně a odtažitě.

@Zuzulli Já bych se nedivila, kdyby Mladý Griff byl falešný. Dany by si vzala dalšího nýmanda, ale pořád by se tvářila jako khaleesi :D (omlouvám se všem fandům Dany, na její linku se v šestce po dlouhé době těším).

@Zuzulli @stricc Taky mi vadí to, že žádný mrtvý není ani zdaleka tak mrtvý, jak jsme si na první pohled mysleli. Souhlasím pouze s jedním oživením, které musí nastat, aby se naplnily všechny náznaky a dávalo to smysl. O poznání méně se mi líbí LS (proč neoživili Robba, ano já vím proč, neměl hlavu - i když oživlý člověk se zlovlčí hlavou, hmm… :) )a Robert Strong (u RS by měla alespoň nějaká spravedlnost platit).

A občas fakt nechápu ty nářky militantních čtenářů. Jsem ráda, že některé linky osekali, některé fakt dobře napojili a propojili (např. asi se mi více líbí příběh Sansy v seriálu než v knize, Tyrion a Dany taky lepší v seriálu, Jaqe H'ghar jako Laskavý muž), některé změny jsou zlé (Dorné je celý na pěst), ale celkově to zas taková katastrofa není.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 57 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit