Halux Valgus - vbočený palec

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Henriet
39 příspěvků 04.05.13 17:50
Halux Valgus-vbočený palec

Máte prosím někdo zkušenosti s tímto problémem? Dost mě to trápí, protože už téměř nemohu nosit boty na podpatku a vůbec se mi to v poslední době dost zhoršilo, takže můj výběr obuvi je značně omezen. Už jsem byla i objednaná na operaci, ale na poslední chvíli jsem to zrušila a snažím se to řešit jinou cestou -cvičení, korektory, vložky do bot.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

z_dediny
1031 příspěvků 04.05.13 18:07

Bohudík jsem přestala nosit vysoké kramfleky včas, a tak mám jen malý halux, ale úplně placaté chodidlo (nebyla jsem obézní, jen rodová dispozice podpořená paličatostí při výběru bot). Ze zkušeností svých kamarádek mohu říci jediné - každá to dost dlouho zkoušela korigovat, ale nakonec šly na operaci všechny. Jedna bohužel opakovaně.

carote
4 příspěvky 04.05.13 18:08

Dobrý den, i já mám stejný problém, ortoped poradil nenosit zúžené boty do špičky, používat korektory do bot. Naštěstí v práci nemusím nosit podpatky a tím si dost ulevím. Bohužel žádná léčba neexistuje, pouze operace.

Henriet
39 příspěvků 04.05.13 18:41

Také nejsem obézní, mám 52 kilo, mám k tomu asi dispozici + nošení špatné obuvi, dost se mi to zhoršilo po porodu. Včera jsem byla u fizioterapeutky, tak budu cvičit. Operace se dost bojím, prý to hrozně bolí, navíc nemůžete několik týdnů vůbec chodit, takže jste minimálně měsíc na nemocenské. Bojím se, abych na tom pak nebyla ještě hůř. Zatím je to u mě spíš estetický problém. Ale páskové boty, co jsem měla ještě vloni v létě už přes ten kloub nedostanu :-(

DRW
1229 příspěvků 04.05.13 18:54

Ja jsem to zachytila, rekneme vcas, ortoped si toho vsiml hned v pocatku. Doporucil mi nosti zdravotni boty typu „zabky“. Tim myslim ne klasicke zabky, ale sandal, kde palec je oddelen od ostatnich prstu a pres nart je dost velky kus botky upevneny vzadu na prezku. Musim rict, ze zpocatku chuze v techto botkach bolela. Ale k dalsimu zvetsovani jiz nedoslo. Tak jsem se operaci a problemum s botami vyhla.

Vim, ze dost casto jeste lekari doporucuji tzv: houpave boty firem MBT ci JOYA, ktere jsou take zdravotni. Jen u nas jsou velmi tezko k sehnani.

Bohuzel asi tyto rady funguji, pokud je halux v pocatku

MP estate
150 příspěvků 04.05.13 19:47

Holky nemam osobnu skusenost s vybocenym palcom na nohe ale minuly rok som podstupila inu ortopedicku operaciu na Motole v Prahe a so mnou na izbe boli 2 holky, co mali obidve operovane vybocene palce na nohach. Operacia je klasicky v celkovej narkoze, vraveli, ze ich to bolelo 1-2 dni po operacii, to sa dalo prezit na tabletkach proti bolesti. Rozhodne nie je pravda, ze ako tu niekto pisal, ze nemozeme vubec nekolik dni chodit. V nemocnici Vas totiz postavia na nohy uz den po operacii, kazdy den cvicili a na 4-5 den sli z nemocnice domov po vlastnych nohach. Jedna z tych 2 dievcat mala vyboceny palec na oboch nohach a vravela, ze za pol roka si necha operovat aj ten druhy. Obidve sa zhodli na tom, ze sa to snazili rozcvicovat, nosit rozne ortopedicke pomocky, vsetko je to akurat stalo hromadu penez a stejne nakonec sli na operaci.

Henriet
39 příspěvků 04.05.13 19:55

Tak to zní celkem povzbudivě. Mě odrazovala od operace jedna známá zdravotní sestra z Bulovky, potom znám ještě paní, co byla na operaci v Mladé Boleslavi, prý je tam vyhlášená ortopedická klinika. Nohy má obě odoperované, je spokojená, ale ta mě upozorňovala na dlouhou rehabilitaci. Prý na tom byla v červnu a ještě v říjnu kulhala.

MP estate
150 příspěvků 04.05.13 19:59

No nie som lekar, len som chcela napisat, to co som videla na vlastne oci bola to 1. ortopedicka klinika nemocnice Motol. Vypadalo to, ze je tam hodne ludi s tymto problemom, takze to asi operovali ako na beziacom pase :-))) viem, ze im stale vraveli, ze musia poctivo cvicit aby sa to prekrvovalo a dobre zahojilo. Kazdopadne ani jedna z nich nevypadala, ze by priserne trpela bolestou atd.

Edit: este jeden taky moj osobny postreh. Otropedi vam nechaju predpisat rozne pomocky, ked nechcete ist na operaciu hned, oni vedia co robia, aj tak casom skoncite na operacii a dovtedy si aspon vydelaji na provizich za predpisovanie ortopedickych pomocok.

ještěřička
2366 příspěvků 27 inzerátů 04.05.13 20:04

Já mám tuto vadu od narození. Bohužel jsem ji zdědila po babičce a mamince.Ani jedna z nás nenosila dlouhodobě vysoké podpatky ani špičaté boty či jinak nevhodné boty, máme to vrozené. Máma jeden čas zvažovala tu operaci, ale jak už tu někdo psal, je tam dlouhá rekonvalescence a také možná návratnost problému. Já to naštěstí nemám v takovém rozsahu, ale je fakt, že si nekupuju žabky a sandále, kde je odhalený kloub, nepůsobí to esteticky dobře. Naštěstí je výběr letních bot i přesto veliký, takže mě to nijak neomezuje. V lodičkách je to lehce vidět, ale není to nějak markantní. O operaci neuvažuji.

EJK
151 příspěvků 04.05.13 21:47
@MP estate píše:
Holky nemam osobnu skusenost s vybocenym palcom na nohe ale minuly rok som podstupila inu ortopedicku operaciu na Motole v Prahe a so mnou na izbe boli 2 holky, co mali obidve operovane vybocene palce na nohach. Operacia je klasicky v celkovej narkoze, vraveli, ze ich to bolelo 1-2 dni po operacii, to sa dalo prezit na tabletkach proti bolesti. Rozhodne nie je pravda, ze ako tu niekto pisal, ze nemozeme vubec nekolik dni chodit. V nemocnici Vas totiz postavia na nohy uz den po operacii, kazdy den cvicili a na 4-5 den sli z nemocnice domov po vlastnych nohach. Jedna z tych 2 dievcat mala vyboceny palec na oboch nohach a vravela, ze za pol roka si necha operovat aj ten druhy. Obidve sa zhodli na tom, ze sa to snazili rozcvicovat, nosit rozne ortopedicke pomocky, vsetko je to akurat stalo hromadu penez a stejne nakonec sli na operaci.

Ono je viac spôsobov chirurgických zákrokov. Ale len ten „osekávací“ má trvalejšie účinky. A práve ten je najbolestivejší a barly sa na veľmi dlho stanú vašim spoločníkom. Ja sama sa operácii vyhýbam, aj keď nohy bolia stále viac a zohnať vhodnú, širšiu obuv je problém. Navyše takmer každé topánky sa mi po krátkom čase na najnamáhanejšom mieste pod haluxom vytrhnú, takže do kožených už ani neinvestujem

Staniela
75 příspěvků 05.05.13 09:02

Mám tento problém snad od narození, prý od řemínků na nožičky. Podstoupila jsem před 3 léty operaci(osekání) na levé noze, strašně jsem se bála, dostala jsem zánět a skončila na měsíc na kapačkách. Na podzim mě čeká operace druhé nohy na soukr. klinice a VĚŘÍM!! že dopadne dobře, již se nebojím, své jsem si snad odtrpěla :).
Naštěstí je v dneštní době velký výběr obuvi, tak tolik netrpím, nejraději nosím baleríny a nevyhýbám se ani nižžším podpatkům, obuv velmi střídám. V létě nemůžu „cukle“okolí jizvy mě bolí.
Jako bonus mám ještě problémy z křečovými žílami. No, nikdo není dokonalý :).

Katka2305
124 příspěvků 05.05.13 11:19

Já mám halux vrozený na obou nohách - až asi do 20 let jsem prakticky nenosila podpatky, od té doby (cca 15 let) je nosím docela hodně, žádná změna v rychlosti zhoršování stavu. Je fakt, že nosím kvalitní boty, a podle mého názoru hodně záleží na tvarování stélky. Protože jsem fňukna, nevydržela bych v botě s nevyhovující stélkou.
Jednu nohu mi operovali před 10 lety (na Bulovce), zvládlo se to s místním umrtvením. Kdybych si bývala řekla, klidně by mi dali i celkovou narkózu, ale ta podle mého názoru škodí mnohem víc. I v místním umrtvení se to dalo zvládnout, jen bylo nepříjemné cítit, jak mi v té noze přerovnávají kostičky. Částečně to též osekali (taky nic příjemného, ale taky se to dalo vydržet). Hned druhý den mě rehabilitační sestra postavila na nohy, jenže mě hrozně bolela chůze, dokud jsem se držela toho, co mi doporučovala. Pak jsem si našla svůj způsob chůze, kdy mě to tolik nebolelo. Naštěstí se mi operace sešla se střídáním zaměstnání, takže jsem mohla být 3 měsíce doma, prostě jsem oddálila nástup do nové práce. Jinak si myslím, že nejkratší nutná doba pobytu doma by byla tak asi 1 měsíc, první týden to bolelo hodně, ale to bylo dáno tím, že máte operační řezy na namáhaných místech. Kvůli citlivé jizvě nemůžu nosit boty s páskem mezi palcem a druhým prstem, ale to nepociťuju jako nějak zásadní problém.
Ta operovaná noha je OK, neoperovaná se mi zvolna zhoršuje, tak počkám až to bude fakt špatné, a pak půjdu na operaci i s tou druhou.

P. S. Pro ty, co chtějí jít do Mladé Boleslavi - doufám, že máte na mysli Pírkovo sanatorium, to je dobré. Krajské nemocnici v MB se spíše vyhněte, tam mi výborně zvorali operaci kolene, a znám i jiné lidi, kterým také moc nepomohli. Holt dobří doktoři odešli na Pírčák.

Henriet
39 příspěvků 05.05.13 11:21

A můžu se zeptat jaký typ operace jste měla? Píšete osekání- nevím, co to znamená. Já měla mít podle Austina a na klinice, která mi je doporučovaná, to dělají podle Barouka - to je operace celého přednoží. Ono je hodně typů operací a záleží asi taky kdo to dělá.

Katka2305
124 příspěvků 05.05.13 11:43

@Henriet : Jestli je dotaz směřován na mě, tak se přiznávám, že nevím jak se typ operace nazývá. Jeden řez byl veden ze strany chodidla a druhý shora mezi palcem a druhým prstem, pak tam doktor strčil prsty a ty kosti srovnával, a zřejmě to co přečnívalo, to osekal s pomocí jakési brusky nebo pilky (fakt jsem se nedívala - nesnáším pohled na krev). Myslím, že pokud je několik typů operací, je na ortopedovi, aby vybral vhodný s ohledem na stav, případně pokud je několik možností, tak aby to s pacientem prodiskutoval.

Sofierules
5 příspěvků 06.05.13 12:18

Já jsem byla kvůli této vrozené vadě v 18 na operaci (na té jak říkáte „osekávací“), bohužel jsem v nějakém amoku souhlasila, že se provede zásah na obou nohách najednou…a bylo to strašný-strašně bolestivé a asi měsíc jsem vůbec nemohla chodit, následujících 5 pouze s berlemi, teď po 15 letech mám pocit, že na jedné noze se mi dělá znovu…:-(

Lienka77
161 příspěvků 06.05.13 22:05

Vy, co jste to měli vrozené (jako mám zřejmě já, neboť hnusoboty do špicce a podpatky nenosím, a ty když už, tak široké, stabilní a do pěti centimetrů), kdy vám to začalo dělat potíže - myslím věk?

Lamarr
122 příspěvků 07.05.13 06:38
mají to i chlapi?

Zakladatelku diskuse si pamatuju, jak někde zmiňovala, že ji ta operace čeká, hned jsem si umínila, že musím Henriet pak napsat a zeptat se jak to pomohlo a probíhalo. Tak jsem ráda, že se ozvala sama a založila diskusi, pečlivě jsem to pročetla a moc jste mě nepotěšily. Mě se vyvinul ze zborcené příčné klenby, trochu mě překvapuje, že ploché nohy tu nikdo neuvádí. Nenosila jsme vysoké podpatky, ale mám to z tří let office podpatků celý den v kanclu. Sama za sebe mám podezření, že naopak tím, jak člověk přestane chodit a běhat, se to ještě zhorší. Vložky jsem si koupila asi šestery, byla jsem u tří ortopedů, každej se tvářil blazeovaně, jako že to nic není a věc se pořád zhoršuje a strašně to bolí. Krom toho úplně fyzicky cítím jka mi to nevhodně opotřebovává koleno a kyčel tím špatný rozložením váhy. Nošení vložek to spíš zhoršilo bych řekla. Moc nechápu ten kolík na palec, tím se musí ta noha ještě víc roztáhnout? Já teď občas dělám to, že si oblast od kloubu palce a naproti ten pod malíkem stáhnu napevno lékařskou bílou lepicí páskou. Vycházela jsem z toho, že vbočený palec vznikne tím, že povolí ty vazy a svaly a noha se rozplácne. Pokud tu nohu položím na tvarovanou vložku,, zase se rozplácne okolo toho profilu. Tak si to stahuju, ne každý den, ale před cvičením a na mě to funguje teda úžasně, bolest zmizí na dva dny. Dělám to chvilku, tak pár týdnů. Koupila jsem si i pás široké gumy a sešila, střídám to s náplastí. Naučila jsem se došlapovat přes špičku a v létě v lehlých botách tak chodím, to teda taky hodně pomáhá. Četla jsem, že v Japonsku po opuštění dřeváků výrazně vzrostl počet deformit nohou. Zajímalo by mě, jestli na to trpí i chlapi. Jo a veselý na tom je, že to mám jen na jedné noze, nechápu proč.

ještěřička
2366 příspěvků 27 inzerátů 07.05.13 07:22
@Lamarr píše:
Vycházela jsem z toho, že vbočený palec vznikne tím, že povolí ty vazy a svaly a noha se rozplácne. Pokud tu nohu položím na tvarovanou vložku,, zase se rozplácne okolo toho profilu.

S tímto nemůžu souhlasit obecně, já vůbec ploché nohy nemám. To bude nejspíš váš případ, ale nezobecňovala bych to. Nemyslím si, že by byla nějaká souvislost mezi plochou nohou a vybočeným palcem.

Lienka77
161 příspěvků 07.05.13 08:01

Já třeba ploché nohy mám, to máme v rodině všechny. Nicméně jediná mám vbočený palec. Matce se nedávno zbortila příčná klenba, takže si musela začít dávat do bot vložky a s těma je to prý lepší.

Henriet
39 příspěvků 07.05.13 13:49

@Lamarr V poslední době jsem si toho ohledně Haluxů dost nastudovala. Byla jsem i u fyziotera­peutky. Skoro vždy vbočený palec doprovází příčně plochá noha a zborcená klenba. Fyzioterapeutka mi poradila cviky, musím posílit svaly na chodidle, které jsou ochablé. Zázraky to asi neudělá, ale může se to trochu zlepšit a zastavit zhoršování. Také si na noc dávám noční korektor, ale chystám se koupit jiný od firmy Sanomed. Taky chci zkusit kinesiotaping. Existují na to na netu návody, jak si to fixovat. Ještě mi jedna fyzioterapeutka poradila Smíškovu metodu, to je speciální cvičení, tak to chci taky vyzkoušet. Jo a také mi někdo doporučoval vložky Hanák. Operaci vidím asi jako poslední řešení a když tak v Pírkově sanatoriu v Mladé Boleslavi, kde se na to specializují a metoda, kterou to dělají je lepší v tom, že už se vám to nevrátí, ale doba rekonvalescence je minimálně 6 týdnů.

cibetka 1  07.05.13 17:20

@Henriet
Vložky Hanák mi stav jedině značně zhoršil a jsou na ně i velmi rozporuplně reakce fyzioterapeutů. Nejvíc mi pomohl noční korektor a cvičení. A kupodivu tady zde velmi odsuzované pětiprsté botky, které každý prst zafixují ve správné poloze. S korektorem totiž není možné chodit /myslím tím ortézu na palec, to je jediné správné/ a přes den, kdy jsem doma, nebo v létě do lesa je nosím velmi ráda a stav se významně zlepšil. Jako bonus mi přestaly bolet kolena, která díky vbočenému palci velmi trpí. No a můžu nosit lodičky s docela vysokým podpatkem, do kterých jsem se nevešla a netrpím. Operaci fyzioterapeuti moc nedoporučují, často se to nepodaří správně, ortopedi si totiž moc rádi říznou, navíc je to prostě výdělek, bez operací pomřou hlady, tak s rozmyslem.
Jo a muži to mají také, příčně plochá noha to časem jistí. Vložky jsou nanic, jak říká pan profesor Lewit " vložka, líná nožka".

edit: hrubka

Henriet
39 příspěvků 08.05.13 22:07

@cibetka 1 Děkuji za tip na ty pětiprsté boty asi si je pořídím.

real.blond
6688 příspěvků 08.05.13 22:24

@cibetka 1 muzu se zeptat, jake petiprste boty nosite? Koukala jsem na netu a zaujalo me, ze jsou vhodne na doma, do fitka nebo na behani.. Do mesta s nima nevyrazim, ale do cviceni klidne:)

cibetka 1  09.05.13 08:06

@real.blond
Mám tyhle http://www.livecool.cz/…e-126572.htm
Doporučili mi co nejotevřenější, abych neměla problém se do nich dostat, protože ty zavazovací a víc zavřené jsou hodně úzké. Když jsem je kupovala, bylo teprve na trhu pár typů, dnes už bych brala bez přezky, není vůbec potřeba, boty drží na noze jak druhá kůže.
A poradím, klidně často prát, nic se jim nestane, hodím je do pytlíku a vyberu s něčím tmavým.
Přece jen jsou přímo na noze bez ponožek, i když k tomu prodávají i ponožky, ale ty nenosím.

real.blond
6688 příspěvků 09.05.13 10:36

@cibetka 1 diky moc! Bohuzel mam k vbocenemu palci velke dispozice.. Ja si prave rikala, jak je to s ponozkama - nosite je vzdycky na boso? I treba na sport? Bez prezky mi prisly, ze budou drzet mene na noze, ale pokud ne, tak zkusim ty bez ni.. Snad trefim velikost. Nevite nahodou, jestli je prodavaji nekde v kamennem obchode? Nikde jsem je nevidela

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit