Harajuku style v Praze

Fotoalbum tématu (16) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

GalianosjednimL  30.12.12 01:29
Harajuku style v Praze

Co si myslíte o Harajuku style? Sice jsem na MP v historii našel pár postřehů, ale zajímalo by mne něco ucelenějšího. Prý lze na ně narazit i v Praze. To bych se rád dozvěděl kde. Víte o tom?

Reakce:

Veselý Puntík
223 příspěvků 30.12.12 01:55

Jedním slovem divočina :-) Ale nějakým nespecifikovatelným způsobem to na těch Japonkách vypadá dobře, nebo přinejmenším správně střeleně. Já si tohle obléct, učesat a namalovat, vypadám jako opelichaný jednokřídlý papoušek na cestě do ZOO pro vysloužilé opeřence…

Akitaken
4960 příspěvků 30.12.12 10:12

Na Japoncích to možná dobře vypadá, na zbytku světa už tak ne.. je to tím, že Japonci mají „forever-young“ look, kterým se ne-asiati bohužel nevyznačují.

V Praze obchod s tímto, tuším, založil Okamura, ale nechci kecat, jednou o tom bylo něco v televizi..

GalianosjednimL  30.12.12 10:22

@Akitaken Hm, tak to zkusím dohledat, díky za tip.

Akitaken
4960 příspěvků 30.12.12 10:27

Hm, tak je to Lolita butik..

Odkaz

klubo  30.12.12 14:20

Harajuku má spoustu podstylů včetně u nás známých gotiků a lolit… jako obzvlášť významnou považuji odnož parodující americké teenagerky - typ na MP známý jako smažená mrtvola Ganguro

Nutno také podotknout, že celé to hnutí japonské street fashion není každodenním oblečením, ale má souvislost s tradičním kabuki divadlem a dnešními cosplays (costume plays).

GalianosjednimL  30.12.12 14:41

@klubo dík. Tak mezi Ganguro vlastně patří i české dermacolové princezny tzv. „orange face“, že?

GalianosjednimL  30.12.12 14:42

@Akitaken Tak to se tam skočím podívat.

klubo  30.12.12 15:51

@GalianosjednimL No akorát ty ganguro pravé smažené mrtvoly jen parodují a ten oranžový make up je naprosto přehnaný stejně jak ty oblečky, je to takové divadlo - ganguro znamená myslím „černý obličej“ (srov. s ideálem gejši). Tak se asi nedá říci, že by nějak moc ganguro girls běhalo mezi námi, ale ta hranice je někdy neostrá :-)

GalianosjednimL  30.12.12 16:03

@klubo Ach tak, ta to lze označit za jiný případ. Oranžové make-upy u nás jsou myšleny vážně.

blacken
2320 příspěvků 30.12.12 19:30

Mám dojem, že harajuku v Praze bude zase něco jako lolity. Nepovedená napodobenina. Ale přiznávám, že jsem to naživo neviděla.

Kralovna Bitche
382 příspěvků 30.12.12 21:46

@klubo: fascinující, díky!

Maravelo  06.01.13 12:24

Většinou jde o jedince, hardcore fanynky z anime a manga komunity kterým je od 12ti do max. 15ti let. Občas v tom někam vyrazí, občas, když je animefest nebo nějaký jiný, na manga a cosplay zaměřený festival, se jich objeví v ulicích víc. Nic rozšířeného to neni. Ta doba kdy teen-kultura přejímala z lolit (emo, scene a hello kitty - Baby the stars shine bright) je víceméně pryč. Teď letí hipsteři s skrilex, všechno je víc radikální…

Pro milovníky japonských úchyláren a zájemce o základní kurz:
Kamikaze Girls

GalianosjednimL  06.01.13 12:28

@Maravelo dík za odkaz

Tereza S.
584 příspěvků 25.07.13 17:50

@Maravelo Tedy nevím, jaké zkušenosti máte s českou harajuku a otaku komunitou vy, ale moje postřehy jsou tedy naprosto odlišné. :D

KlaudieS
1640 příspěvků 25.07.13 21:32

@Tereza S. No já určitou dobu sledovala na netu jistou skupinu českých žen, co se stylizovaly do podob lolit, měly i nějaké mini srazy a musím říct, že hrůza. Oblečky třeba nebyly vždy špatné, ale celé to bylo zabité naprostou nedostatečnosti v oblasti hlavy - jak vlasy, tak především make-up jako úřednice, co si nudný pracovní týden pro jednou zpestřily focením ve stylovém oblečení, které se odehrálo během jejich polední pauzy.

Tož tak nějak: (tady je hrozné všechno)

pilotDodo
718 příspěvků 25.07.13 21:43

@KlaudieS jasně, najít dvě špatné fotky v tom přehršli českých lolitek je snadný, ale stejně snadný pro mě bylo najít i toto :-) :

KlaudieS
1640 příspěvků 25.07.13 21:48

@pilotDodo Netvrdím, že nejsou i dobré, ale většinu co sem našla já, charakterizuje, bohužel, spíš moje foto.

Tereza S.
584 příspěvků 25.07.13 21:51

@KlaudieS Několik let jsem byla členkou lolita komunity a lolita módu aktivně nosila (přikládám i pár svých fotek), stále se ještě věnuju organizaci akcí pro severočeskou lolita a harajuku komunitu a váš názor nesdílím.

PetraEliarosa
1 příspěvek 25.07.13 22:17

„Harajuku style“ je obrovsky široký pojem. Jistě, patří do něj i zmiňované Ganguro, pestroparevné papouškovské šílenosti, Lolita móda co vypadá jako panenka z 19. století, a nejrůznější variace Gothic, Punk a Cyber stylů. Ale zároveň je i spousta Harajuku stylů, které nevypadají šíleně a není problém v nich chodit i do práce.

Jeden by třeba neřekl, že Ganguro a Ganjiro jsou vlastně variace na jeden a ten samý styl -

To je Ganjiro.

Stejně tak třeba Mori Girl je jeden ze stylů, co se dá nosit běžně:

Jistě, harajuku móda se dá nosit tak, že vypadá jak levný kostým ze sexshopu - dá se však nosit i tak, že to vypadá velmi krásně a zajímavě. Ale to je tak s každou módou.

Také bych chtěla podotknout, že Harajuku není cosplay ani to není kostým. (Ač chápu, že neznalým lidem to tak přijde.) U cosplay či kostýmu je účelem hrát si na nějakou postavu, nějaké vystoupení. Harajuku však tuto módu nosí prostě jen protože se jim to líbí, cítí se v tom sví, a někdy je to i manifest jejich životního stylu (stejně tak pro punkery nebo gothiky to mnohdy nejsou „jen hadry“ ale přímo životní postoj)

A Harajuku už vůbec nenosí jen děti 12-15, právě naopak, často je to oblečení drahé (pokud chcete kupovat značky z Japonska) a člověk se do toho pořádně dostane až začne vydělávat.

Ještě k původní otázce, nějaké věci japonských značek jsou v již zmiňovaném Japashopu v Praze, ale není tam moc velký výběr. Spíše se nakupuje přes internet. Harajuku móda je ale především o kreativitě a vlastním sebevyjádření, je to móda bez hranic - a proto není problém seskládat oblečení do daného stylu i z věcí z „běžných obchodů“. Důležité je dodržovat estetická pravidla daného stylu, to, že nemáte značkové japonské věci není tak podstatné.

Přímo Harajuku komunita tu teď není, ale příznivci této módy najdou jistě vřelé uvítání mezi komunitami Lolit, Gothiků a Otaku. Pro srazy v Praze doporučuji podívat se do skupiny Srazy Alternativních Stylů na Facebooku.

A mimochodem, nosím Harajuku módu cca 6 let v běžném životě, i do práce. Často se mi stává, že mě zastaví cizí lidé na ulici, vyptávají se a říkají, že je to krásné a že vždy, když mě vidí, zpestří jim to den (^_^)

KlaudieS
1640 příspěvků 26.07.13 15:10

@Tereza S. Vy jte výborná! Tak dobrá, asi jsem narazila na špatnou komunitu. Pokud ta vaše vypadala jako vy, tak tleskám.

@Maravelo píše:Pro milovníky japonských úchyláren a zájemce o základní kurz:
Kamikaze Girls

Bože, já si to stáhla a dívám se na to. To je síla :D

Tereza S.
584 příspěvků 26.07.13 17:30

@KlaudieS Díky. :) V každé komunitě se najdou naprosto úžasné i méně povedené modely (a i já mám spoustu outfitů, které dnes už nepovažuju za povedené), bohužel pro lolita komunitu ty méně povedené jsou daleko víc na očích v různých fórech nebo na blogu (třeba blog Protivná Blondýna a tamní článek o českých lolitách je skvělým příkladem toho, jak zesměšnit celou komunitu vytažením několika průměrných/ne úplně výborných outfitů a zamlčením těch povedených. Je to prostě jako v každé jiné zájmové skupině - něco se povede, něco méně, ale hlavní je, že je to pro zúčastněné zábava. Navíc právě to, že to holky zkouší, jim dává možnost se zlepšit (aneb nikdo nebyl při prvních pokusech perfektní, ať už v módě, kresbě nebo lukostřelbě…). I když pro pozorovatele je asi problémem hlavně to, že mají určitou (často ne uplně přesnou) představu o tom, jak by lolita měla vypadat a tu holt ne každý dokáže naplnit a právě takové modely pak v paměti utkví daleko víc, než ty skutečně dobré… Ale komunita je plná krásných lolitek, jen třeba nejsou tolik vidět. :)

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit