Hezky česky

Fotoalbum tématu (19) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

LadyPapajka  29.08.12 17:42
Hezky česky

Už nad tímhle přemýšlím dlouho, a po každým zažitku jsem blíž a blíž založení diskuze. Asi jsem strašně zpátečnická/pa­triotka ale:

Proč honzík je najednou peplum?
Proč je bundokabát najednou parka?
Proč je to tulip skirt a ne tulipánová sukně?
Proč ne ruční výroba/Udělej si sám, ale DIY?
Ne tělové, ale nude?
a tak dále a tak dále

Vždycky tyhle slova někdě najdu, netuším o co jde, hodim to do googlu a nestačím se divit.

Mám ráda angličtinu. Nevadí mi. A existujou slova, který třeba nemají český ekvivalent. Ale proč, když má nějakej pěknej českej říznej výraz, se používají ty cizí slova?
Jsem asi moc velkej patriot, tak jsem si povzdechla, uramínkujte mě, seřvěte mě, že máme globalizaci a já si budu používat český slova sama:D

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 85 Další »

Reakce:

Nyxx
512 příspěvků 29.08.12 17:51

Pravda. Ještě bych doplnila, že top kdysi býval živůtek.
Co se týče pepla, tak v Burdě tomu říkají šůsek. Nevím, jaký se správný český ekvivalent pro peplum, ale podle mě honzík=turnýra, viz foto.
Parka není výkřikem posledních dní, toto slovo jsem našla i v Burdách ze začátku devadesátých let.

Rosalyn
925 příspěvků 29.08.12 17:54

Já mám taky raději češtinu, když to jde. Ale třeba slovo parka používám odjakživa, bundokabát jsem četla prvně tady na MP.

LadyPapajka  29.08.12 17:55

@Rosalyn No já teda parka četla prvně dneska. To, co vyhodil google bych nazvala prostě bundou. Ale tohle byly pouze příklady, nejsem zas tolik znalá světa módy.

PS: Hlavně sem myslela, že parka je paruka, kde někdo vynechal písmenko nejdřív:D

llolla
2102 příspěvků 29.08.12 17:57

Honzik je peplum? Ja myslela, ze honzik je takovej ten zvetsenej zadek a peplum je po celem obvode, ne? Rucni vyroba muze byt i prodavana v obchode, DIY je jako ze jsem si to vyrobila sama, asi (tim jsem chtela rict, ze to podle me neni odpovidajici ekvivalent). Ale jinak souhlasim. Outfit. Off topic, dresscode- kdyz uz jsme u toho.

LadyPapajka  29.08.12 17:59

Blazer. Ted mě trklo. Nebo je nějakej rozdíl mezi blazerem a sakem a proto se tomu ted říká blazer/blejzr?

uu  29.08.12 18:00

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 13:41

uu  29.08.12 18:00

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 13:41

klubo  29.08.12 18:01

To LadyPapajka: Agresivní módní slang. Připomněla jste krásné (zvukomalebné) slovo,,živůtek", ale že bych želela složeniny,,bun­dokabát"? Jazyk je živý a mění se, ani Váš příspěvek není hezky česky - kromě nespisovných tvarů (tyhle slova)také užíváte slangová spojení (hodim to do googlu). Nicméně v zásadě s Vámi souhlasím, lze se trochu hlídat.

Příspěvek upraven 29.08.12 v 18:02

LadyPapajka  29.08.12 18:01

@uu :D Ano. Hadry na půdě po babičce, už nejsou starý hadry po babičce, ale vintage.

A je nějakej rozdíl mezi vintage a retro? Že se ted to vintage nějak rozmohlo

Denyna
4101 příspěvků 29.08.12 18:03

Přiznám se, že jsem dlouho netušila, co je trenčkot. Připomínalo mi to trikot :)
Až když jsem viděla anglicky napsáno trench coat, tak mi to seplo.

llolla
2102 příspěvků 29.08.12 18:07

Podle me se to s retro a vintage ma takhle: vintage je neco, co je vyrobeny dneska, ale vypada to jako treba ze 60. let, retro je to, co skutecne JE ze 60. let (saty po babicce apod.)

klubo  29.08.12 18:08
@LadyPapajka píše:
@uu :D Ano. Hadry na půdě po babičce, už nejsou starý hadry po babičce, ale vintage.A je nějakej rozdíl mezi vintage a retro? Že se ted to vintage nějak rozmohlo

Mám jen pocit, možná zde někdo přispěje definicí, ale vintage chápu spíše jako historizující a inspirované více předmoderními epochami nebo ještě tak 1. pol. 20.stol (květové vzory, krajky, volány, romantika, zdobnost), takové ty,,staré zašlé časy". Retro, to jsou střízlivější 50. - 80. léta

Příspěvek upraven 29.08.12 v 18:09

llolla
2102 příspěvků 29.08.12 18:08
@Denyna píše:
Přiznám se, že jsem dlouho netušila, co je trenčkot. Připomínalo mi to trikot :)
Až když jsem viděla anglicky napsáno trench coat, tak mi to seplo.

Jo, ten cesky prepis mi taky dal zabrat=]

Jiná Realita
13791 příspěvků 29.08.12 18:10

@LadyPapajka
Myslím, že to je proto, že čeština i asi všechny jazyky mají tendenci zjednodušovat. proč se vyjadřovat slovem, které má 6 písmen a háček a čárku (tělová), když existuje všeobecně srozumitelné cizí slovo, které má jen 4 písmena bez háčku (nude)? nebo proč 11 písmen, dvě slova a nepočítaně interpunkce, když to jde 3 písmeny? je to zcela přirozený jev a nevidím důvod, proč zatvrzele trvat na zatvrdnutí jazyka v nějakých pravidlech, když svět kolem se mění extrémní rychlostí.
Kdyby to šlo podle přání jazykozpytců a ne lidového vlivu selského rozumu a zjednodušení, dnes budeme mít čistonosoplenu místo kapesníku.

Mně to nevadí. mnohem více mi vadí, když se nějaké slovo tedy už převezme a začne se počešťovat v písemné formě (meeting – mítink, brrr).

samozřejmě např. používání anglicismů zbytečně taky nechápu, zejména v „byznysu“ - a to je zrovna jedno ze slov, jehož počeštění nemusím :(

Rosalyn
925 příspěvků 29.08.12 18:11

Nejvtipnější český módní výraz jsou hnusosandály.

Denyna
4101 příspěvků 29.08.12 18:12

K tomu vintage si vybavuji jen útržek rozhovoru: „Neříkej, že to je ze sekáče, říká se vintage!“

Jiná Realita
13791 příspěvků 29.08.12 18:12

@llolla
Tak to já mám za to, že to je obráceně :-D

klubo  29.08.12 18:16
@Jiná Realita píše:
@LadyPapajka
Myslím, že to je proto, že čeština i asi všechny jazyky mají tendenci zjednodušovat. proč se vyjadřovat slovem, které má 6 písmen a háček a čárku (tělová), když existuje všeobecně srozumitelné cizí slovo, které má jen 4 písmena bez háčku (nude)? nebo proč 11 písmen, dvě slova a nepočítaně interpunkce, když to jde 3 písmeny? je to zcela přirozený jev a nevidím důvod, proč zatvrzele trvat na zatvrdnutí jazyka v nějakých pravidlech, když svět kolem se mění extrémní rychlostí.
Kdyby to šlo podle přání jazykozpytců a ne lidového vlivu selského rozumu a zjednodušení, dnes budeme mít čistonosoplenu místo kapesníku.

Mně to nevadí. mnohem více mi vadí, když se nějaké slovo tedy už převezme a začne se počešťovat v písemné formě (meeting – mítink, brrr).

samozřejmě např. používání anglicismů zbytečně taky nechápu, zejména v „byznysu“ - a to je zrovna jedno ze slov, jehož počeštění nemusím :(

Budu reagovati pouze na ty jazykozpytce - nebylo-li by jich, hovoříme zde německy (viz počátky národního obrození Dobrovský, Jungmann a několik dalších jednotlivců). Výraz čistonosoplena je jen výplodem dobového jazykového purismu, prosím nemísit s jazykovědci.

llolla
2102 příspěvků 29.08.12 18:17

Jina realita: ja jsem k tomu dosla na zaklade toho, ze jsem nekolikrat videla na nove sitem obleceni (tam v tom miste, kde je cedulka s velikosti)napsano vintage a skutecne ten dany kus obleceni vypadal vintage… Ale je to moje domnenka a treba strycek google by nam to objasnil lepe=] a taky porad venovany dobe minule na ct1 se jmenoval retro (tedy to, co skutecne bylo) ne vintage. Neverim, ze se tak zabyvam necim, na cem vlastne vubec nezalezi=]

Jiná Realita
13791 příspěvků 29.08.12 18:18

@klubo
Byla to trochu nadsázka :)

mimochodem, kdyby se tu mluvilo německy už od těch dob, dnes by to možná prakticky nikomu nevadilo.

Jiná Realita
13791 příspěvků 29.08.12 18:21

@llolla
Tady mi tedy dávají zapravdu (a souhlasím, je to vlastně úplně jedno :-D )

klubo  29.08.12 18:26
@Jiná Realita píše:
@klubo
Byla to trochu nadsázka :)mimochodem, kdyby se tu mluvilo německy už od těch dob, dnes by to možná prakticky nikomu nevadilo.

Tehdy to taky nikomu nevadilo, jen několika idealistům :-)

llolla
2102 příspěvků 29.08.12 18:29

A jak se teda rika tomu, co je skutecne stare, treba z tech 60.? Ja tomu clanku totiz rozumim tak, je to oboje vyrobene dneska, jen se to lisi v tom, ze retro veci na sobe maji i neco moderniho, kdezto vintage maji pusobita cele „stare“. Slibuju, ze toto je muj posledni prispevek na tema retro vs. vintage

GreatSusan  29.08.12 18:40

Mela jsem dojem, ze je to obracene, tj. retro je neco, co je vyrobene treba i dneska, ale ve stylu jine doby, napr. saty ve stylu 30. let jsou retro. Saty pochazejici z 30. let koupene v sekaci jsou vintage. Byva to i v modnich casopisech, kdyz ma modelka na sobe vsechno nove a starou tasku treba od Chanel, tak je ta taska oznacena jako vintage Chanel, tj. stara taska od Chanel.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 85 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit