Historické peklo

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Diankenstein
1891 příspěvků 24.05.12 11:28
Historické peklo

Pokud se jedná o historické kostýmy, rozhodně se nepokládám za znalce, vlastně se zajímám pouze o 18. století a to jenom povrchně. A je mi jasné, že většina lidí se nezajímá ani o módu současnou, takže po nich nemůžu chtít zázraky. Co ale nechápu,je tohle . Když si někdo dá tu práci s kanýry a volány, proč to udělá jen polovičatě? K takovým šatům prostě korzet patří, bez něj šaty vypadají jako kus hadru a ženě jsou vidět dvě zaoblené boule na hrudi!( Odkud asi pochází pojem " loose women", když korzet si dovolila nevzít leda kur..) život mi značné zkracuje taky, když si pod obdobné šaty někdo vezme viktoriánskou krinolínu, nebo pro změnu nic . A když jsem u toho „nic“, tak v té době se spodní kalhotky nenosily, ale to jaksi uniká i modně uvědomélým
A to má zase význam v interpretaci uměleckých děl.

A co vy, taky vás všeobecná ignorace vůči historickým oděvům prudí? Ráda se poučím, pobavím… nebo jsem snad takhle přísná a nekomrpomisní jenom ja? :D

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

GreatSusan  24.05.12 11:45

myslim, ze trochu prehanite. Aspon mne osobne je to (v tom rozmeru, o kterem pisete) uplne jedno. Ty flerove saty jsou proste radobyhistoricke nebo historizujici saty a po Madonne tezko muzete chtit, aby behala na verejnem koncerte po podiu bez kalhotek. Historicke obleceni me zajima jen povrchne, jestli je do detailu spravne nedokazu posoudit. Kdyz jsem na prohlidce hradu nebo v muzeu, tak se spoleham na to, ze je to spravne, na fleru, v hudebnich videu nebo ve filmu tu historickou dokonalost moc neocekavam, tj. dokud to neni nejak silene divne, tak je mi to jedno. Nejak nechapu, proc resit historicke detaily na obleceni v hudebnim videu popove hvezdy. Rekla bych, ze Madonna nezpiva zrovna o lasce k dejepisu :-)

chekotay
410 příspěvků 24.05.12 11:49

@Diankenstein Jestli vás to utěší, jsem schopen pohádat se do krve o úhlu nošení lodičky k uniformě RAF z roku 1942 v Glasgow… :-D

Diankenstein
1891 příspěvků 24.05.12 12:00

@GreatSusan Jenomže Madonna má ten kostým perfektní… a když ze sebe dělá rebelku, tak ať to dotáhne do konce :D

@chekotay uff, cítím se mnohem lépe. Taky vídáte často chyby?

Diankenstein
1891 příspěvků 24.05.12 12:10

@chekotay myslím pokud se jedná o uniformy :D … i v tom jsou lidi slepí vůči pravidlům? Vždyť tam je to jen o pravidlech, ne?

lilijána
69 příspěvků 24.05.12 12:48

myslím, že většinu lidí to nezajímá. Tedy pokud jejich koníčkem není historie.

Chari
541 příspěvků 24.05.12 14:35

O historickou módu se zajímám, ale přiznám se, že když slečna na fleru píše „inspirovaný“ historickým modelem nebo se jedná o klip, tak mě to vůbec nepohoršuje. Jiná situace u vystoupení šermířů, tanečníků, případně na historickém plese, kde existuje nějaký dress code.
Ani na tom plese to dokonalý úplně není nikdy, ale tam mi zase přijde škoda se rozčilovat, když ten čas můžu strávit bavením se.

GreatSusan  24.05.12 15:13

@Diankenstein mam dojem, ze Madonna je spis provokater, nez rebel. Dost pochybuju, ze pri toceni toho videa chtela vytvorit iluzi „prave“ sceny nejake historicke skutecnosti. Historicky vypadajici kostymy vyvolavaji dojem „drivejska“ a ten zase intuitivne vyvola dojem (mylny) doby, kdy se vsichni chovali „slusne“ (proste stare dobre casy), no a pak to video pusobi mnohem dekadentneji a provokativneji, nez kdyby byla oblecena jako soucasna bardama. To je cele, o historii tam vubec nejde, jen o upoutani pozornosti a prodej desek.

Nanynka_02
447 příspěvků 24.05.12 15:28

Tak u popových hvězd nebo paní z Fleru je mi to celkem fuk. Vadilo by mi to v historickém filmu, stejně jako ostatní nepřesnosti tohoto druhu (např. když v Evženu Oněginovi s Liv Tylerovou na plese zní populární song ze sovětské éry ;-)

PS: Vážně se nenosily spodní kalhotky? A na čem držely punčochy, když nebyl elastan? Věřím Ti, ale nějak si to nedovedu představit.

Diankenstein
1891 příspěvků 24.05.12 15:43

@Nanynka02 na podvazcích, ten typ co nosí nevěsty pro štěstí, ale buď se vázaly jako stuha, nebo měly zapínání

pod nebo nad kolenem. pod kolenem líp drží, ale hůř vypadají.

any2
246 příspěvků 24.05.12 21:40

Tohle co tu popisujete mi nepřijde tak hrozné, ale až někde uvidíte historický šerm a tanec, to je teprv peklíčko plné nepřesností- taková chudá žena z roku 1200 v rudých šatech doplněných plastovou šňůrkou,balerínami místo kožených bot, za páskem nůž, rytíř co má plátové rukavice našité na nějakých dělnických- však to neni vidět né. Pak o sobě prohlásí : My děláme living history. Takže asi tak ;)

eveK
333 příspěvků 24.05.12 22:14

Toto mě osobně nechává celkem klidnou. Jediné co mi překáží, jsou podezřelé doplňky na rádobyskutečně­historických kostýmech. Tak třeba například moderní brýlové obroučky na středověké šenkýřce na našich vzácných městských slavnostech :-)

frenekka
73 příspěvků 24.05.12 22:31

A hele téma pro mě - o prázdninách budu na Zvíkově a na Orlíku obsluhovat lukostřelnici a babička mi šije oblečení pro šenkýřku/děvečku, protože je mi škoda dát tolik peněz za ty ošklivosti (a ty krásy sou cenově pro mě už fakt úplně jinde)! Ovšem i já si kvůli dvěma týdnům nebudu kupovat kožené boty, jak se zmínila @any2 a vyřeším to balerínami (doufám, že je ta dlouhá sukně schová :-/)

Chari
541 příspěvků 24.05.12 22:39

@frenekka Většinou neschová, pokud budeš chodit. Co třeba krpce? Není to bůhví jaká krása, ale je to funkční a dobový. Když se to uvnitř vyměkkčí něčím nedobovým jako je filc, dá se v tom docela dobře chodit (akorát bacha na podkluzování). Asi by do nich šly schovat i ty balerínky.
„Již za ranného středověku si vesničan, který nechtěl chodit po trní bosky a neměl čas a prostředky na ušití pořádných bot, vyráběl jednoduché krpce. Jelikož se jedná o obuv navýsost jednoduchou, levnou, na výrobu nenáročnou, přetrvaly až do novověku, kde se s nimi můžeme shledat na folklórních vyobrazeních zbojníků a jiných veselých postav.“
Návod je tady http://curiavitkov.cz/clanek17.html

Sibyla
2639 příspěvků 24.05.12 23:09

Ano, nesnáším historické slavnosti s krejzlíky z polyesteru, umělými krajkami a modrními botami! Nesnáším, když si mnich v chůzi přidržuje kutnu jako dáma šaty. Když to, sakra, nechtějí dělat pořádně, tak ať to, sakra, nedělají! Naopak miluji propocené kožené krunýře, drátěné košile co váží desítky kil, Praslovany ve vlastnoručně utkaných suknicích, nabízející pražené zrní a placky. Když už, tak už!

frenekka
73 příspěvků 25.05.12 17:38

@Chari Díky za tip :-)

JarkaJar
432 příspěvků 31.05.12 13:25

Kdysi, když mi bylo něco přes dvacet, mi jeden polský student historie napsal, že má zvláštní hobby: čte historické romány a chodí na historické filmy, to všechno proto, aby odhalil, co všechno je tam historicky špatně. Asi byl tak trošku masochista. (Dodávám, že jsem mívala takové hobby, že jsem si dopisovala s kamarády z celého světa.)

ZetKa
289 příspěvků 31.05.12 22:08

Zase bych to tak „nežrala“. Ne všechno je třeba dělat až do sterilní dokonalosti. Takže ani koníčky (historický šerm, tanec, slavnosti), hudební klipy, ani oděvy INSPIROVANÉ historickým obdobím.
Jsou lidé, kteří se historii skutečně věnují tak, že jsou schopni výrobu oděvu replikovat téměř zcela - seženou nebo utkají ručně tkané látky, dělané zřejmě podobnými postupy jako např. ve středověku apod., nastříhají to dle dochovalých střihů, ručně sešijí apod. Ale těch moc není a jsem si naprosto jistá, že pro běžný provoz koníčka to skutečně není potřeba.
Tohle téma na mne působí dost křečovitě …

Diankenstein
1891 příspěvků 01.06.12 11:40

@ZetKa rozhodně netrvám na ručním tkaní látek (obvykle :P ). Ale pokud se někdo snaží vypadat „jako Mme Pompadour“, tak proč to tak často dopadá tak katastrofálně. Pro mě je to naprosto to stejné, jako pověstné ponožky ve sportovních sandálech, předzničené džíny a tepláky k lodičkám… jenom to tolik nepobuřuje veřejnost, protože většina nepozná, že je něco špatně. Což ovšem stejně jako u sexy tílek a džínových mini, není omluvitelné.

Tomu se říká dvojí metr, vážení! :D

Sibyla
2639 příspěvků 01.06.12 11:49

@JarkaJar V tomhle jsou dobré filmy Jamese Ivoryho. Odliší oblečení z r. 1900 a 1910, Picasso za války má válečné i vypínače, šlechtici na dvoře Ludvíka XVI. jsou nalíčení, zatímco abatyše z té doby má nebílenou, nežehlenou roušku. Jediný, dost závažný lapsus - vím, že je to OT, že vás to nezajímá, ale já to prostě někam napsat musím - je v tom filmu (Jefferson v Paříži) v tom, že jeho černošská milenka Sally Hemmingsová byla ve skutečnosti kvadronka, a po propuštění z otroctví žila jako „svobodná bílá žena“ , takže je nesmysl zobrazovat ji černou, a jejího a Jeffersonova syna jako strýčka Toma - ten byl úplně bílý. Znovu se omlouvám, ale to mě tak dožralo - zvlášť od Ivoryho, který jinak věnuje neskutečnou péči všem detailům.

Moir
1808 příspěvků 01.06.12 12:23
@Sibyla píše:
@JarkaJar V tomhle jsou dobré filmy Jamese Ivoryho. Odliší oblečení z r. 1900 a 1910, Picasso za války má válečné i vypínače, šlechtici na dvoře Ludvíka XVI. jsou nalíčení, zatímco abatyše z té doby má nebílenou, nežehlenou roušku. Jediný, dost závažný lapsus - vím, že je to OT, že vás to nezajímá, ale já to prostě někam napsat musím - je v tom filmu (Jefferson v Paříži) v tom, že jeho černošská milenka Sally Hemmingsová byla ve skutečnosti kvadronka, a po propuštění z otroctví žila jako „svobodná bílá žena“ , takže je nesmysl zobrazovat ji černou, a jejího a Jeffersonova syna jako strýčka Toma - ten byl úplně bílý. Znovu se omlouvám, ale to mě tak dožralo - zvlášť od Ivoryho, který jinak věnuje neskutečnou péči všem detailům.

jestli to nebylo kvůli té ,jak se to jenom, politické korektnosti, kvůli které máme mezi severskými bohy černocha ;)

Diankenstein
1891 příspěvků 01.06.12 13:01

@Moir cože?! :D

@Sibyla ha! to je prvně co ten pojem slyším… ovšem příklad je to úsměvný :D ach, ta politická korektnost…

Maja  01.06.12 13:08

Moir: Máte na mysli Heimdalla v Thorovi?:D

JarkaJar
432 příspěvků 01.06.12 13:11

Taky jsem ten pojem „kvadron“ viděla teď poprvé. Ale jako už víckrát, zjistila jsem s radostí, že je fajn znát nějaký románský jazyk, ani jeden nemusí znát latinu. Odhadla jsem, že jeden z prarodičů kvadrona je černoch a ostatní tři běloši - a strefila jsem se.

Lanevra
371 příspěvků 01.06.12 16:54

Nechat si udělat naprosto autentickou repliku historického oblečení stojí desítky tisíc korun. Samozřejmě oblečení středověké šenkýřky bude o něco levnější než kompletní šaty dámy z období baroka. Tak jako tak, lidé co jsou na středověkých trzích jsou nadšenci do historie, jejichž plat jistě nedělá sto tisíc měsíčně, takže s prostředky které mají, dělají co jen umí.
Je třeba zásadně rozlišovat profesionální historické spolky a filmové kostýmy, kde by mělo být oblečení v obou případech autentické (co si ale budeme povídat pod barokními kalhotami ten herec prostě musí mít moderní prádlo, protože při horku a nepohodlí natáčení by měl takové opruzeniny, že by si půl roku nesedl) a ochotnické spolky, nadšence či vyznavače larpů, kteří mají výrazně omezené prostředky.
Zarazím se nad děvečkou v croskách, přijmu děvečku v koženkových balerínách, pochválím děvečku v autentické obuvi.
Já se považuji za milovnici viktoriánské módy a přesto nemám ani jedny autentické šaty, protože prostě se mi jen tak v šuplíku neválí dvacet pět tisíc, za které bych si nechala nějaké ušít.
Takže ruku na srdce, kdo z vás vytáhne hned teď na lusknutí prstu ze skříně stoprocentně autentické oblečení?

@any2 píše: …taková chudá žena z roku 1200 v rudých šatech doplněných plastovou šňůrkou,balerínami místo kožených bot, za páskem nůž…

Co se ti nelíbí na noži? Myslíš že brambory loupala a krájela svým ostrým pohledem? :-D Navíc, měla-li rudé šaty, tak to možná byla lehká žena a nůž měla k tomu, aby ho přiložila někomu na krk, když měl v měšci prázdno. :-D

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit