Jak se "naučit" dobře oblékat?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

nellie
27 příspěvků 16.09.12 11:57
Jak se "naučit" dobře oblékat?

Mile pekelnice, tak jsem prošla křížem krážem rubriku „inspirace“ i některé další části tohoto blogu a dalo mi to hroznou chuť něco nového si koupit a vymyslet nějaký fakt chytrý a originální model…jenže mám problém v tom, že prostě nemám ten nápad. Nejsem vůbec typ se smyslem pro výtvarno či estetično, takže kdykoliv se pokusím obléknout se nějak zajímavěji než džíny a černý svetr, dopadne to skoro stejně nudně – přidám max. jednu barvu mimo černou a modrou a tu zopakuju třeba u punčoch a šály, ale víc prostě nevymyslím. Nechci se rozhodně nutit do nějakých výrazných kreací, křiklavých barev a nesourodých kombinací, protože mi to nesedí, nejsem typ, který na sebe chce prvoplánově upozorňovat, nemám na to povahu a nesedí mi to, ale mnohé modely z „inspirace“ mi ukázaly, že to jde být nápaditá a originální a přitom na sebe nestrhávat pozornost. Jenže jak na to? Co byste doporučily pro začátek? Stojí za to zaplatit si konzultaci se stylistou, který pomůže najít osobitý styl, nebo si něco přečíst…? V obchodě mě to přirozeně táhne k tmavým věcem, černá trika a bundy, sama od sebe si prostě barevný kousek nekoupím, nenapadne mě to…a když, tak to pak nebudu umět zkombinovat.
Mimochodem, nastoupila jsem do nové práce, kde je dress code – zákaz džín, takže mě to posunulo k elegantnějšímu stylu, jinak jsem absolutně nevyhraněná a nosím opravdu takové ty klasické modely, které nezaujmou, neurazí, nenadchnou a má je každá druhá.
Je mi pomoci? 

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

MP Linda
65 příspěvků 16.09.12 17:46

Jsem na tom takřka podobně jako Vy.
Zatím si říkám, že je dobře, že jsem to vůbec začala vnímat a zkoumat, že už to samotné uvědomnění je krokem k lepšímu:-)
Docela mi pomáhá sledovat rubriku Inspirace a taky diskuzi Co jsem měla dnes na sobě - a hlavně číst komentáře k fotkám, často tam diskutují o věcech, které na modelu na první pohled nevidím a po upozornění už jo… doufám, že si časem to „vidění“ nějak vypěstuju a budu schopná aplikovat.

Každopádně jsem zvědavá na rady pro Vás od ostatních.

seznam.mih  16.09.12 18:13

Dobře se oblékat neznamená hned, že to má bejt bůh ví jak kreativní a chic a já nevím bůh ví jaký. Pokud nepatříte mezi kreativní jedince, kteří jsou originální a chic, ale jste člověk, co má rád jednoduchost, prostost a někdo byřekl že i „nudnost“ tak se toho raději držte dál. Oblečení se dá vylepšit doplňkama, šálama, šáličkama, čepičkama, kloboučkama, brýlema, kontaktníma čočkama, čelenkama a i jen prostej jednoduchej, nebo naopak nápaditej účes udělá z jinak nudného outfitu super jedinečnej model.
Jak už řekla @MP Linda už jenom to uvědomění, že jste se současnou situací nespokojená a že to chcete vylepšit je krok dopředu. Nemusíte se nutit k barevným věcem, pokud vám to nesedí. Pokud vám neleze zadek z bokových kalhot, netvoří se vám muffiny, nenosíte příliš malé, nebo příliš velké oblečení, nenosíte seksí trička s blýskavýma nápisema nebo ještě lépe s oloupaným nápisem, blýskavým páskem, nemáte na hlavě bůh ví jakej květák šestibarevnej na hlavě, nemáte šílenou prapodivnou manikůru ve stylu střihorukýho Edwarda, nebo jinými zrůdnostmi, tak vážně nemusíte být za každou cenu originální a nápaditá.

ariesek67
264 příspěvků 16.09.12 18:21

Důležité je obléknout se pohodlně a do toho v čem se člověk cítí dobře. Nějaký diktát mody je jen pro ty bohaté a vlivné. Neříkám, že by člověk měl chodit jako hastroš pokud má málo peněz. od toho jsou sekáče. Ale abych sháněl každou sezónu jiné sako protože je letos v módě jiný sřih to mě může ohrát.

nellie
27 příspěvků 16.09.12 18:23

Mluvíte mi z duše:-). Kolikrát koukám, jakých detailů si diskutující všimnou, pobuřují je nebo nadchnou, a já teprve potom znova brejlím na fotku a říkám si „aha…“ :-) Máte pravdu, je to fakt super studjiní materiál, člověk se tu hodně naučí - hlavně právě od ostatních diskutujících.

Pardon, to měla být reakce na MP Linda…

pehot
685 příspěvků 16.09.12 18:36

No já bych spíš do uvozovek dala slůvko DOBŘE. Ono totiž NAUČIT se dá ledasco (i to oblékání), ale co znamená dobře se oblékat? Pro každého to znamená něco jiného; nad čím bude 50 lidí juchat radostí, tak na tím samým může dalších 50 omdlévat hrůzou.

ariesek67
264 příspěvků 16.09.12 18:44

@pehot S tím naprosto souhlasím

nellie
27 příspěvků 16.09.12 19:04

Dobře, to beru, klidně ať je v uvozovkách „dobře“. Neměla jsem na mysli naučit se nějaký konkrétní styl, spíš naučit se vybírat ty správné věci a zkombinovat je tak, aby to mělo hlavu a patu a aby to ke mě sedělo - abych se v tom sama cítila dobře. prostě najít si ten svůj styl.
Myslím, že šílenosti typu „seksí trička s blýskavýma nápisema“ se mě netýkají, dávám si dobrý pozor, abych nebyla nevkusná nebo laciná, případně k smíchu. Šlo mi o to někam se posunout, získat pro módu větší cit a tím pádem vypadat lépe, abych to ale zároveň byla stále já.

Nyxx
512 příspěvků 16.09.12 19:26

Můžete začít tím, že zjistíte, jaký jste barevný typ. Pak jakou máte figuru a které partie jsou problematické. Na to je dobrá knížka Jaká barva mi sluší. Pak asi vyberete základní kousky v neutrálních barvách a k tomu nějaké vhodné doplňky. Co to zkusit pro začátek otočit a koupit černé kalhoty nebo SUKNI a modrý/zelený/čer­vený/bílý vršek?

Mám občas podobný problém, nejraději si kupuji černé oblečení a černé boty. Naštěstí mi černá sluší a obvykle přidávám aspoň kontrastní doplněk, třeba perly. Snažím se se v obchodě přemáhat a vědomě se černé vyhnout. No, ne vždy se mi to daří.

razorblade  16.09.12 19:26

Zkuste se inspirovat tim, co se vam libi… nerikam, ze byste ten outfit mela do posledni nitky okopirovat - spis se im inspirovat a „namontovat“ ho na svuj satnik.
ja osobne tvorim outfity tim stylem, ze se rano nadchnu pro jednu vec, kterou ten den proste MUSIM mit na sobe (at jsou to kalhoty, tricko, halenka, ale nebo klidne i sperk), a podle te jedne veci, kterou si chci vzit, zacinam stavet cely outfit.
urcite je fajn mit v satniku dostatek basic kousku (bile tricko, jednoduche dziny, cerne kalhoty, pouzdrova sukne, nejake barevne propinaci svetriky, cerne nebo bezove baleriny, oxfordky, jednoduche lodicky), ktere se daji skvele nakombinovat se zajimavymi solitery a v pripade, ze se vam nechce premyslet, tak i kombinovat mezi sebou a doplnit jen sperkem nebo satkem, cimz nevznikne zadna hyper originalita, ale outfit, na ktery se dobre kouka.
pro inspiraci doporucuju treba http://lookbook.nu (extravagantni, ale i nositelne kousky) nebo moji oblibenou blogerku http://www.theblondesalad.com (sice je to takovy vesak na znacky, jeji outfity ale maji smrnc a napad a 99 % z nich je bezne nositelnych)
snad jsem vam svoji slohovkou trochu pomohla:)

divkavmodrem  16.09.12 19:48

Najít si svůj styl a učit se oblékat, to je krásný „úkol“ nebo snad zábava na celý život. Já se kromě jiného hodně inspiruji v zahraničí, hlavně v Rakousku a Itálii, například ve Vídni vždy potkám nějakou dámu svého věku, od které se mohu učit a hlavně inspirovat. Myslím, že to funguje. A chce to taky čas na přemýšlení a odvahu.

Alhambra
861 příspěvků 16.09.12 19:50

Naprosto souhlasím s @razorblade a @Nyxx, doplním to radou všímat si materiálů. Ono, když už výrobce použije kvalitní materiál, dá se předpokládat, že si dal práci i se střihem a celkovým vypracováním. Kvalitní nadčasové kousky pak můžete kombinovat s levnějšími trendovými.

MP Linda
65 příspěvků 16.09.12 22:41

Zdá se mi, že krok číslo jedna je ten jednodušší na zvládnutí - vyhnout se pekelným chybám, které tady vyjmenovala seznam.mih.

Ale co pak?
Jak se dobrat toho, aby oblečení a osoba v nich byla zajímavá, slušelo jí to (a tohle mi dělá největší vrásky) a aby oblečení podtrhlo její osobnost?

Přijdu si z hlediska vizáže NIJAKÁ, nezajímavá, bezradná, fádní.
(ne jako osoba, osobnost zevnitř, ale vizuálně ano).
Co pak mám sakra podtrhávat? Jak to mám poznat?

Uznávám, že je to příspěvek s mnoha otazníky:-) a není zamýšlený depresivně.
Tohle rozplést by mi myslím dost pomohlo, ale nevím jak na to.

razorblade  16.09.12 22:55

@MP Linda pokud jste, jak rikate, nijaka… zkuste si obarvit vlasy, udelat zajimavy uces, dat si vyraznejsi make-up. i kdyz jednodussi mozna bude najit „ty svoje“ barvy, ve kterych zazarite, i kdybyste byla sebenevyraznejsi

Kateřina
246 příspěvků 17.09.12 00:20

Asi by to první chtělo najít vaši lásku k určitému stylu. Líbí se vám lolita styl, ale přijde vám to přehnané? Kupte si třeba klidně jen sponky s květinkami, růžový svetřík a černou sukni. Líbí se vám romantika? Zkuste si vzít v obchodě do kabinky kousky, které se vám líbí a třeba vám ani nepřijde, že byste v nich mohla vypadat hezky. Věřte, že pokud to bude „váš styl“, nakonec se vám to zalíbí i na sobě samé. Jen to chce nějakou práci, začínat jednoduše. Pokud máte v okolí kamarádku, jejímuž vkusu důvěřujete, vemte ji s sebou ;-). Nad stylistou bych uvažovala až jako nad poslední možností a hlavně, aby to byl někdo ověřený, ne jako stylisté našich hvězdiček… Jinak je určitě skvělé začít s tím, co říkaly už dámy nade mnou - jaké barvy vám lichotí, co sekne konkrétně vaší postavě, inspirujte se tam, kde vám to něco dává.

Eye
276 příspěvků 17.09.12 00:41

Jestli nechcete prohledávat stránky v AJ, mám tip na bratia Slováky. najdete TADY barevnou typologii, typy postavy, něco o barvách a stylech oblékání. vpravo (rolovat dolů) jsou kategorie, je to trochu nepřehledné, chce to hledat.

pokud jste vypozorovala, že jste opravdu nevýrazný typ, měla by jste vypadat nejlíp v nevýrazných barvách, přibližně neutrálních: letní tlumený typ / podzimní tlumený typ. supervizaz. net/blog/farebn-typol-gia-tlmen-jese-#. jsou tam tipy na barevné kombinace. Beata má barevné typy podle letních období rozdělené ještě na podtypy, takže je to přesnější než obvyklé jaro, léto, podzim, zima.

v případě, že zjistíte, vám „vyblité“ barvy nesluší, budete patrně barevně výraznější, než si myslíte :) pokud jste ale tlumený typ, nepřehánějte to s barvením vlasů a líčením, nebo budete vypadat zmalovaně, jako například Andrea Verešová.

Sekhmet
1918 příspěvků 19.09.12 12:32

Pokud jste doteď byla „taková nijaká, šedivá, nudná“,nebo jak se popisujete, nesnažte se hned stát jiskřivou, vystajlovanou módní ikonou. Nebude to fungovat. Co doporučuju? Není zapotřebí hledat hned svůj vyhraněný styl, spousta lidí ho nemá a stejně mohou vypadat skvěle. Sledujte módní magazíny, inspiraci tady v pekle, jakékoli fotky, na kterých jsou oblečení lidé. Jediné kritérium je líbí/nelíbí. Pokud líbí, tak zjišťujte proč. A pak se prostě a sprostě začněte opičit. To je nejlepší způsob, jak se něco „naučit“. Opičíme se všichni a je to naprosto v pořádku. Móda není matematika: „džíny - špatně, elegantní šaty s puntíky - dobře“. Všechno může být dobře, záleží jen na vás, co se vám líbí. V módě jde mnohem víc o důvod, proč jste si vzala danou věc na sebe (tedy se předpokládá, že jste to promýšlela a nějaký důvod máte), než o daný kousek oblečení samotný.
Takže až se Vám bude líbit slečna s tmavěmodrým svetříkem s žlutými korálemi (co na tom, že někteří budou mít pocit, že vypadá jako zaměstnankyně IKEA), vytáhněte ze skříně tmavěmodré tričko a k němu žlutý šátek.
Móda je jednoduchá, vždyť nemá žádná pravidla.

scarlete
404 příspěvků 19.09.12 14:57

Souhlasím se @Sekhmet - jako ideál doporučuji projíždět módní časopisy případně fotky na internetu z přehlídek apodobně. Najdete si tam v tom to, co se vám bude líbit a můžete začít aplikovat na věci ve svém šatníku, případně když půjdete na nákup. většina z nás taky nemá na to mít světové návrháře od hlavy k patě ale co se týká barevnosti a skladby materiálů a vzorů, dá se tím alespoň inspirovat. pokud nemáte sama fantazii i tohle bude chtít si to ze začátku prohlížet stále dokola, než si vypěstujete nějaký cit. Já to mám třeba tak, že se mi většina věcí v obchodech prostě nelíbí, když visí na tom ramínku (u nás mi chybí asi nějaké šikovné dekoratérky výloh a stojanů), nakupuji převážně na internetu, protože na to mám tak nějak klid si danou věc prohlédnout, zamyslet se co k tomu mám, případně dohledat zbytek. občas pomůže když tu danou věc najdu pak někde v časopise a řeknu si - Ha ono to může vypadat dobře. chce to asi všechno vzít a vyzkoušet, ale já jsem na to líná :-) každopádně přeju hodně štěstí a plno hezkých módních kreací

Zoe
316 příspěvků 19.09.12 15:30

Souhlasím s Nyxx a Sekhmet, ale přidám účelnost. Je dobré, víte-li, kam danou věc budete oblékat a jestli se na takovou příležitost hodí. Aspoň já tím při výběru oblečení začínám.
Také souhlasím, že je to hledání prakticky na celý život.

Harmonika
244 příspěvků 19.09.12 15:41

Pro začátek stačí uvědomit si při nakupování onen automatický výběr. Píšete, že v obchodě automaticky zamíříte k tmavým věcem. Zkuste se včas zarazit a vzít si s sebou do kabinky stejný kus oblečení také v jiné barvě (kterou byste na ramínku minula bez povšimnutí). Ihned uvidíte, jestli Vám daná barva sluší či nikoliv. Možná budete i mile překvapena. Člověk nemusí chodit barevný jako kanárek, ale dát šanci i jiným než neutrálním (či ověřeným) barvám, a tím nemyslím nutit se do barev, které Vám nesednou a v kterých se necítíte.

Na základě osobní zkušenosti: Vždycky jsem automaticky sáhla po tmavě zelené barvě (protože mám vyzkoušeno, že mi sluší a mám ji ráda) zatímco naprosto jsem ignorovala malinovou. Nedávno jsem zjistila, že mi sluší i ta malinová, což mě velmi překvapilo. ;) Šatník se mi vyprofiloval spíš metodou pokus-omyl. A také právě prolomením zažitého pohledu (= proč si v obchodě nezkusit typ oblečení, vůči kterému mám předsudky nebo vyzkoušet novou barvu). V mnoha řetězcích můžete zboží do měsíce vrátit, takže i když si nebudete jistá v kabince, kamarádky Vám poradí při „modní přehlídce“ doma.

Harmonika
244 příspěvků 19.09.12 20:58
@MP Linda píše:
Přijdu si z hlediska vizáže NIJAKÁ, nezajímavá, bezradná, fádní.
(ne jako osoba, osobnost zevnitř, ale vizuálně ano).
Co pak mám sakra podtrhávat? Jak to mám poznat?

Podtrhněte přednosti. Možná to je vosí pas, štíhlý krk, pěkné paže? To víte sama. Ono je to i o hledání, co Vám sedne, jaký styl či kombinace jakých prvků. Já sama se oblíkám ve spektru casual, elegance, business styl a cítím se v tom dobře. A to mě dělá vyjímečnou, protože mi tento typ oblečení sedí, vyjadřuje to, kým jsem. Zatímco pro druhé jsem co se oblékání týče třeba nezajímavá, protože nenosím třeba prvky punk stylu nebo lolitky či dalších. Neznamená to však, že si okolí nevšimne, že mi to sluší. @seznam.mih to napsala velice výstižně. Jde o to, objevit, co Vám sluší, co Vám sedí a hned budete zajímavá byť to nebude kreativní či třeskutě originální, ale třeba „jen“ potrhnuté doplňky apod.

MP Linda
65 příspěvků 19.09.12 21:10
@Sekhmet píše:
V módě jde mnohem víc o důvod, proč jste si vzala danou věc na sebe (tedy se předpokládá, že jste to promýšlela a nějaký důvod máte), než o daný kousek oblečení samotný.

Sekhmet, mohla byste toto prosim jeste nejak rozvest?

Sekhmet
1918 příspěvků 20.09.12 15:48

@MP Linda: Nevím, jestli to dokážu přesně popsat. Je rozdíl mezi dvěma následujícími situacemi:
1. ráno vstanu a vletím do džínsů, protože ty jsou pohodlné. Mám v nich bílý pásek, protože ten je v nich zastrčený pořád. Vezmu si modré tričko, protože bylo ve skříni navrchu a k tomu boty na podpatku, protože v Módním pekle říkali, že kecky jsou trapný, a kabelku Vuittonku, aby holky ve škole valily oči.
2. Ráno vstanu a vyberu si ze šatníku temně zelené šaty. Řeknu si, že by se k nim hodily levandulové doplňky, tak si vezmu levandulové silonky, boty, kabelku, šátek a náramek. Už teď jsem lépe oblečená než většina lidí, které dnes potkám, ale něco tomu chybí. Svléknu ty levandulové silonky a vezmu si zářivě žluté.
Nebo jiná situace: Obléknu se přísně v pánském stylu a velmi business - tedy černý kalhotový oblek, bílá košile s kravatou, oxfordky, ulízlý účes, střídmé líčení. A protože jsem žena a hravá k tomu, připnu si na ten oblek naprosto bláznivou, dětinskou a klidně i trochu kýčovitou brož.
V prvním případě jsem sice přemýšlela nad tím, co si vezmu na sebe, ale nijak zvlášť a výsledek rozhodně není promyšlený, oblečení nemá koncepci, styl ani důvod. V obou druhých případech je tomu přesně naopak - a v obou druhých případech se za vámi spousta lidí otočí, zatímco v tom prvním budete splývat s okolím.

janiiiv
781 příspěvků 20.09.12 16:21

.

Příspěvek upraven 02.10.13 v 01:20

MPSkrolew
1845 příspěvků 20.09.12 16:26

Souhlasím s tím, že je dobré začít u barev. Pokud máte na sobě barvy, které vám sluší, vždycky vypadáte „dodělanějc“, patřičnějc, tak nějak luxusnějc a „pěstěnějc“, i když máte na sobě jen džíny, svetr a šálu kolem krku. Pak je taky dobré vědět, jak barvy obecně působí při jaké příležitosti. Přes den jsou např. lepší nenápadnější (pro ty, kdo to teprv hledá), popř. ve spektru blízko sebe, protože je to upravenější. Nebo dvě nenápadné a jedna výrazná. Pokud se to sejde a máte na sobě přes den kříklavou barvu, která vám navíc nesluší, a ještě přímo u obličeje, můžete snadno vypadat buď nemocně, lacině nebo staře. Nebo prostě jen neladně. Pokud máte více křiklavých věcí na více kusech oblečení či doplňků, můžete si vizuálně zdeformovat tělo a jednotlivé proporce. A tak dále. (Omlouvám se, nějak v psaní do internetových diskusí nejsem zběhlá a v práci se na to hůř soustředím.)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit