Jak vybrat šicí stroj

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ZetKa
289 příspěvků 20.01.12 15:54

Ahoj,
několikrát se v diskuzích objevilo, že někteří přemýšlí o tom, že začnou šít na stroji. K tomu se pojí i otázka, jaký šicí stroj vybrat a jak začít. Proto jsem založila toto vlákno, aby to bylo na jednom místě.
Jak vybrat šicí stroj
Po internetu koluje návod, jak vybrat šicí stroj. Autorem je prý zřejmě Ada :) Pokud ne, omlouvám se neznámému autorovi, že jeho text předkládám takto veřejně a bez jeho povolení.
Tento návod vznikl zřejmě již před nějakou dobou, takže konkrétní značky již nebudou aktuální (na trhu budou novější).
-------------------------------
Vhodné šicí stroje pro začátečníky osvědčených kvalitních značek:
Low-endy za hubičku na občasné domácí šití:

Janome IT 1011

Lucznik 417 Diana, 418 Olga

Brother LS 2125
do 3500-4000,–

Janome JR 1012

Veronica Prima 100

Veronica Optima 200

Zetina 748
do 5000,–

Janome 415

Husqvarna Huskystar E10

Pfaff Smart 100

Veronica Komfort 303

Bernina Bernette E 56

Zetina 6115
do 7000,–

Janome 423 S

Janome 525 S, nebo nová verze Janome 625 E

Janome 603 DXL

Janome DC 3030

Husqvarna Viking EMERALD 116

Veronica Champion 505

Bernina Bernette E 66

Zetina 6123
Jak vybrat šicí stroj pro začátečníka

by CNV
Věčná otázka: „Jsem začátečník a chci nějaký kvalitní a ne moc drahý
šicí stroj.“

Takže co si koupit, aby byly podmínky splněny?
Pokud chcete nový stroj, počítejte s cenou od 4000 výš. Jsou i levnější

stroje, prodávají se v supermarketech, zásilkových katalozích atd., ale

pokud máte vyšší ambice než jednou za půl roku sešít polštářek a zkrátit

si nohavice, tak ho nekupujte.
Dobré zkušenosti jsou se značkami: Janome, Veronica, Pfaff, Husqvarna,

Brother, Bernette, Zetina. Stroje Singer žijí hlavně ze slavného jména a

především se na ně špatně shání příslušenství.

Na Husqvarnu, Veronicu a spol. koupíte jehly nebo cívky v každé

galanterii. Při koupi stroje se na to radši zeptejte.

Značky jako Toyota, AEG a různé nonamy nemáme moc vyzkoušené a nemůžeme

proto zatím doporučit.
Stroj může být mechanický nebo elektronický, druhé jmenované se

vyznačují různými zajímavými fičurami a hezčími ozdobnými stehy, ale v

nejnižší cenové relaci koupíte jen mechanickou klasiku. Ta má taky svoje

výhody.
A teď konkrétně, co najdete v popisu stroje a co je důležité a co ne:

- kovová konstrukce: myslí se vnitřek stroje. Tam by mělo být všechno z

kvalitního kovu, aby se to hned neochodilo a nerozpadlo. Achillova pata

levných noname strojů.

- tichý chod motoru: stroj dělá docela rámus, nějaké odhlučnění se hodí,

ale zase tolik se z toho nestřílí. Ani odhlučněné stroje nešijou úplně

potichu.

- vertikální/ho­rizontální chapač: mnohem lepší je ten druhý, ale to je

doména dražších strojů. Fungují oba stejně, ten horizontální se ovšem

snadněji navléká a můžete jednoduše zkontrolovat, kolik vám ještě zbývá

spodní nitě. K vertikálnímu se dostává trochu hůř. Ale naučíte se to

taky :)

- stehy: pro běžné šití bohatě stačí i výbava nejlevnějšího stroje.

Rovný steh, klikatý (entl), klikatý elastický a s trochou nadsázky se dá
říct, že víc nepotřebujete. Neměla by ovšem chybět ani knoflíková dírka.

- knoflíková dírka: je buď poloautomatická (4 kroky), nebo plně

automatická. Obojí je ok.

- regulace šířky a délky stehů: některé stroje mají napevno několik
šířek a délek stehů, ale mnohem lepší je mít plynulou regulaci.

- max. šířka entlu: bývá 5 mm, lepší stroje mají víc. Těch 5 stačí.

- upínací systém na patky: na to si dejte pozor - patka by měla být

snadno vyměnitelná pouhým nacvaknutím, žádné šroubování jako u starých

strojů.

- navlékač nití: dobrá věc pro choleriky či na silnější a snadno třepivé

nitě. Ale přežijete v pohodě i bez toho. Někdo má stroj s navlékačem a

ani ho nepoužívá.

- prošití X vrstev látky: výrobci se s tím rádi pochlubí, ale faktem je,
že i nejlevnější stroje s kovovou konstrukcí prošijí ledacos. Pokud

neplánujete něco extra, tak na to nemusíte nic koukat. Na kůži a časté
šití silných látek (džínoviny, potahovky, batohovina) je potřeba hodně

silný (a tím pádem dražší) nebo rovnou speciální stroj.

- volné rameno: možnost zúžit pracovní plochu, na kterou pak snadno

narazíte třeba rukáv nebo nohavici a bude se vám lépe šít. Mají snad

všechny stroje.

- ponoření podavače: možnost sklopit podávací zoubky pod patkou. Stroj

pak šije na jednom místě a může přišít třeba knoflík nebo poutko nebo

látat díry. Dá se takhle i vyšívat, jestli máte umělecké ambice.

- příslušenství: u stroje by měla být základní sada příslušenství

(šroubováček, patky, jehly, cívky). Ověřte si taky, jestli se dá snadno

koupit náhradní nebo dokoupit další. Třeba se vám šití zalíbí a užili

byste nějakou speciální patku (teflonovou, korálkovou). Životně důležité

to ovšem není - životně důležité jsou jen jehly a cívky.

- jehly: ověřte si, že se do stroje dají dát univerzální jehly,

zakoupitelné v každé galanterii! Některé stroje mají svoje speciální,

které budete draho a těžko shánět. Starší stroje používaly jehly s

kulatým dříkem (nové na něm mají plošku), které se také shánějí trochu

hůř, nemluvě o problematickém nasazování.

- regulovatelný přítlak patky: Jak moc tlačí patka na látku. Pro šití

středně silných látek netřeba řešit. U velmi jemných nebo velmi tlustých

tkanin tato funkce může ušetřit stehování a spoustu nervů.
Pokud můžete, rozhodně si stroj vyzkoušejte. Spousta firem tu má

zastoupení, takže navštivte jejich krámek a nechte si stroj předvést,

případně si ho osahejte. Koupit ho pak můžete v nejlevnějším e-shopu :)

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reakce:

RenaLange  20.01.12 17:35

ZetKa : kdybyste si Vy měla vybrat stroj podle svého přání a nebyla jste ničím omezována, jaký byste si vybrala?
Protože Vám věřím:-).

ZetKa
289 příspěvků 20.01.12 18:11

RenaLange: návod jsem nedělala já, ale Ada, takže nevím, jestli i přesto máte zájem o můj názor :) Nicméně ho napíšu:
- takhle od boku nedokážu říct, protože stroj nesháním. Vybrat dobře by znamenalo projít třeba i desítky typů strojů a to se mi moc nechce dělat, když nemusím.
Nicméně v poslední době jsem slyšela hodně kladných referencí na stroje značky Janome, Brother a snad i Bernina, takže bych začala s probíráním nabídky těchto. Ale nevím, zda jejich stroje splňují zde uvedený návod, nezkoumala jsem to podrobně.
U těch strojů bych především chtěla možnost velice jednoduše vyměňovat patky, možnost velkého výběru patek, jehel a dalšího příslušenství a ideálně, aby se daly použít standardní typy jehel do strojů, které seženete v každé galanterii. Pak bych se zaměřila na síť servisu. Pokud bych měla již něco předvybráno, snažila bych se vybrat vždy z těch vyšších řad, protože za x let bude jedno, že jsem dala o dva nebo tři tisíce víc, bude podstatné kvalita toho stroje, jeho příslušenství (byť třeba dokupované, to mi nevadí) a to, jak se mi bude používat.
Ale to už asi začínám kopírovat výše uvedené rady od (zřejmě) Ady.
A ještě co bych nevybírala:
stroj značky Singer…
Ten totiž mám, sice už 8 let, ale nejsem s ním úplně spokojená. Ostatně ani můj opravář z těch singrovek nadšený není.
Vím, že jsem neodpověděla konkrétně, ale to také nemohu, protože aktuální nabídku neznám.

ZetKa
289 příspěvků 20.01.12 18:21

Jo a kdybych nebyla omezována, ke standardnímu stroji bych si přikoupila overlock :) Jo, to by bylo jinačí šití!
Ale o těch už nevím zhola nic, jen vím, jak vypadají věci s tím obšité. To se nedá srovnávat s normálním strojem

MP Barbucha
3716 příspěvků 20.01.12 19:26

Díky, tohle vlákno je pro mě jak stvořené. Začínám šetřit na stroj, až budou penízky v prasátku, začnu hledat a podělím se o zkušenosti.

Cesnekacka
274 příspěvků 20.01.12 19:29

Doufám, že mě nikdo nenapadne za reklamu, ale spoustu rad, jak vybrat šicí stroj, najdete na - Šicí centrum „ten kdo radí“. Název v závorkách je přenesený ten pán i ty stránky se jmenují jinak :-)

ZetKa
289 příspěvků 20.01.12 19:45

Cesnekacko, nevím, jestli jste myslela toto, ale našla jsem zde zajímavý přehled značek:
http://www.sici-centrum.cz/news/7
Není to přehled tvořený nějakou akreditovanou laboratoří, ale je sestaven podle zkušeností lidí, s těmito stroji pracujícími. Viz text úplně dole.
Zajímavá tabulka!

Moir
1806 příspěvků 20.01.12 20:10

Já jsem na základě konzultace s Adou před rokem koupila Janome 525 S, tenkrát za velmi výhodnou cenu, koupě je to skvělá, nelituji jí, dnes bych zřejmě se stejným rozpočtem koupila stejný, s vyšším už bych šla do elektronického, už jen proto, že se dá nastavit maximální rychlost šití a mají víc typů knoflíkových dírek.

ZetKa
289 příspěvků 20.01.12 20:18

Co se týče výběru elektronický vs. mechanický stroj… S kamarádkou, která kupovala stroj nedávno, jsme to řešily, co je lepší a výhodnější. Já nejsem extra příznivcem elektronického stroje, protože moc dobře vím, co všechno se v jeho softwaru a firmwaru může porouchat. A mechanický stroj vám opraví kdejaký opravář (když se bude jednat o jednoduchou opravu). Kdežto na ten elektronický musí mít příslušný diagnostický software. Tedy alespoň si to myslím, kdyžtak mne opravte a upřesněte to :). Proto je důležité mít stroj značky, která má rozšířenou síť servisu.
Před osmi lety jsem také měla ve výběru jeden elektronický stroj, ale tenkrát jsem nakonec zvolila mechanický. Dnes už bych hodně zvažovala i ten elektronický, ačkoliv bych byla stále na vážkách. Ale pokud by měl ten elektronický více výhod než mechanický, určitě bych ho nakonec vzala.

RenaLange  20.01.12 20:35

ZetKa, Cesnekacka, Moir, děkuji moc.
O těch Singerovkách jsem to už někde zaslechla, jenže to víte,ta slavná značka, nechtěla jsem té negativní kritice věřit.
Jsem moc ráda že jste mi poradily a ještě jednou moc děkuji,usnadnilo mi to rozhodování.

RenaLange  20.01.12 20:42

Barbuško našla jsem na těch stránkách co si koupíme jako druhou věc, párací nůžky:-).

MP Barbucha
3716 příspěvků 20.01.12 21:08

Rena Lange: Super:-) Půjdete na seminář k paní Kalců 18.2.? Já bohužel nebudu v Praze, jedeme na lyže. Škoda.

RenaLange  20.01.12 21:48

Barbuško ne, budu tou dobou babičkovat ve Vídni, protože je mi vyčítáno že kamarádky maminka z Kolumbie je tam častěji než já…tak doufám že paní Kalců bude i nadále obětavá a bude v seminářích pokračovat.

DanielaS
4603 příspěvků 20.01.12 22:00

Mam Pfaff Smart 100 (5 let, 3 roky intenzivniho siti) a nemuzu si ho vynachvalit, je zcela mechanicky a to ja rada, kdyz se neco zasekne, muze to clovek sam rozmontovat a opravit. Vsechny stehy zdaleka nevyuzivam, nakonec by mi stacil rovny a elastnicky (trojkrokovy) cikcak. A knoflikova dirka, protoze na vysivani jsem leva. Vsechny ty ozdobne stehy jsou navic. Maminka ma snad 20 let Husqarnu a i kamaradka si docela chvali novou elektronickou Husqarnu Viking, i kdyz po roce ji uz mela v opravne (ano, porucha firmwaru, mesic a pul v servisu).
Ten muj pouziva na vsechny stehy stejnou patku, takze ani slozitejsi vymenovani by mi nevadilo, je to jen obcas na zip nebo knoflikovou dirku. Pfaff se chlubi dvojitym posunovanim latky (shora i zdola), ale ja nepozoruju rozdil proti jen spodnimu posunovani. Volne latani ma taky (zoubky se daji schovat), v zivote jsem to nepouzila.
Kdyby bylo vic kandidatu s obdobnymi parametry, vybrala bych ten, ktery ma nejuzsi volne rameno, na to standardni se navlekne nohavice ci pruramek, ale lem rukavu uz ne, natoz u detskeho obleceni.

RenaLange  21.01.12 07:04

Danielko děkuju, Vám taky věřím a šijete krásné věci, Husqarnu mám pilu a sekačku,takže jo,věřím:-).
To rameno je výborná připomínka, to bych málem zapomněla.
ŠIjete krásně, prozradíte jak jste se to naučila a jak jste začala?
Já jsem šila za totáče z nouze , ale nesmělo se to obrátit :-).
Když jsem kdysi celá dychtivá zpovídala dítě " co na to babička „,odpověď byla
“ babička ti vzkazuje že existuje i jehla do ruky".

ZetKa
289 příspěvků 21.01.12 07:56

Reno, zkuste popřemýšlet i o tom overlocku. Bohužel k tomu víc informací nemám, nevím, zda se na overlocku dá šít i normálně rovně, takže vlastně nepotřebujete klasický stroj. Pokud ano, omezila bych se na výběr overlocku. Pokud to overlock neumí, tak bych samozřejmě vybrala normální stroj a velkou péči bych věnovala i výběru overlocku.
Jo a babička byla vtipná :)

Moir
1806 příspěvků 21.01.12 08:04

Na overlocku, pokud vím, se dá šít jen overlock, případně se dá přeštelovat na coverlock.

MP Jana
217 příspěvků 21.01.12 11:05

Při výběru stroje jsem měla poměrně velký finanční rozmach, protože jsem to měla jako dárek k promoci. Zvítězil Janome MC 6600. Ještě jsem uvažovala nad Husquarnou Viking, ale právě se mi zdálo, že ty stroje srovnatelných funkcí byly o něco dražší, navíc na janome jsem měla skvělé recenze, co se neporuchovosti týče. Jsem s ním opravdu spokojená a neměnila bych, mám ho skoro pět let, porucha, ani její náznak, se neobjevila. Ale upřímně- učila jsem se šít a 15 let jsem šila na mámině Veritasce z roku 80, šila jsem na tom i z hedvábí a jiných klouzavých mrch nebo mančestr 6 vrstev. Nemělo to automatickou dírku, takže ty jsem byla zvyklá šít v ruce, což někdy dělám i teď a možnost dvojité jehly, což byla asi tak jediná výrazná chyba. Čili pokud člověk nemá hodně peněz na elektronický šicí stroj z vyšších řad, tak bych spíš volila ten mechanický stroj. Ostatní funkce, které si na svém stroji cením, jsou dobré spíš pro pohodlnost šití - automatické nastavení napětí nití, přídavná patka s horním podáváním, zapošívání na místě, automatický odstřih nití, nastavením maximální rychlosti se dá regulovat citlivost pedálu atd.
Jinak existuje stránka s recenzemi strojů a střihů, sice v angličtině, ale myslím, že s google překladačem by se to taky dalo. Pro recenze starší půl roku je nutné se zaregistrovat, což je zdarma.
http://sewing.patternreview.com/

Cesnekacka
274 příspěvků 22.01.12 22:12

Ano Zetko, ty stránky jste našla přesně!!!!
Taky mám Janomku - mnohem obyčejnější nežli má Jana, ale celokovovou a mechanickou, oproti Luczniku si japonečka budu hýčkat :-) Skvělý tichý chod, děti ani nevědí, když šiju. Což je ro mě důležité, mohu šití vyměnit za TV, tedy obráceně, a nikoho neomezuju!!

RenaLange  22.01.12 22:22

Cesnekacka ?????????? Sorry, I don´t understand.

Cesnekacka
274 příspěvků 22.01.12 22:50

Moje mašina byla příliš hlučná, abych mohla šít večer, třeba do 11.

ZetKa
289 příspěvků 23.01.12 11:50

Přiznám se, já šiju i večer/v noci. Děti si zvykly (stejně jsou za stěnou a mco toho neslyší) a manžel si nasadí k TV sluchátka, když mu to vadí :)

MP Jana
217 příspěvků 23.01.12 13:10

Pravda je, že dřív jsem si v noci šít nedovolila, teď šiju ve stejné místnosti, kde se partner kouká na televizi, asi metr a půl od té televize a nevadí mu to ani při standartní hlasitosti zvuku.

DanielaS
4603 příspěvků 23.01.12 19:12

Vyjimecne jsem si neco sila na te mamincine Husqarne a poslyste… je to uplne jina liga. Myslela jsem si, ze ten muj Pfaff Smart je v pohode, ale tahleta 15 let stara, hojne uzivana Husqarna ma nepomerne lehci a TISSI chod.

Aimee.Dee
15 příspěvků 24.01.12 18:49

Chtela bych se zeptat jaky mate naroz na „mini sici stroje“. popripade jestli mate s nimi nejake zkusenosti. Take bych se rada naucila sit, ale bydlim v garsonce takze i nakup siciho stoje musim poradne promyslet kvuli prostoru, ktery zabere. Jednou bych chtela byt schopna usit si treba sukni atd., da se to vubec zvladnou na mini?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit