Jak zatočit s leností

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

tali98
34 příspěvků 11.01.16 08:44
Jak zatočit s leností

Zdravím, zajímalo by mě, jestli jsem jediná, kdo má problém se donutit do určité činnosti která není zrovna příjemná nebo zábavná. Jedná se většinou o učení, nebo jinou povinnost. Nevím, jestli se to dá nazvat přímo jako lenost, ale zajímá mě, jak se s tím perete vy. Některé moje kamarádky stihnou za odpoledne učení, kroužky a ještě jdou z svými kluky, ale já stihnu vždycky jen jednu věc. :D Možná by pomohlo nějaké rozvržení času? Jaké jsou Vaše tipy?

Reakce:

Grossularia
3204 příspěvků 11.01.16 09:30

@tali98 Doporučuju knížku nebo přednášku Kateřiny Lachmanové, ta se lenosti z psychologického hlediska dlohodobě věnuje. Upozorňuju, že K. Lachmanová je původně teoložka a přirozeně se to v jejích textech odráží.

stricc  11.01.16 09:56

@tali98 já mám jen takový dílčí tip. Když máte víc úkolů, co musíte udělat, začněte tím nejlehčím, nejkratším, nejjednodušším, a to nejtěžší si nechte na konec. Mohlo by se zdát, že to je špatně, že by si člověk měl nechávat příjemnější práci až jako odměnu, jenže když se předtím budete několik hodin hmoždit s něčím těžkým a otravným, budete pak už unavená. Kdežto v opačném pořadí získáte dojem, jak to pěkně odsejpá, a navíc budete vědět, že ještě teda tohle, ale pak už konec a klid.

tali98
34 příspěvků 11.01.16 10:28

@stricc To mate pravdu, ja jsem to delala prave naopak, vzdycky zacnu tim nejhorsim, abych to mela z krku a nakonec uz jsem tak znechucena a unavena, ze mam chut se na vse vykaslat.

PrincessLuna
323 příspěvků 11.01.16 10:44

Jo tak s tím moc neporadím, zítra mám zkoušku z matematiky (strašák) a od rána střídavě nadávám a hořekuju nad tím, jak málo jsem se učila :D. S leností mám taky problém - co mi trochu pomáhá, je začínat např. s učením fakt včas, klidně i moc brzo a udělat si plán, kterýho se držím. Každej den jedna kapitola a pak se k tomu možná dokopu. Vůbec je dobrý si ty činnosti přesně rozplánovat a pak se toho držet. Protože jak si línej člověk řekne - no, dneska se asi něco naučím, pak půjdu na chvíli ven a udělám možná i tohle a tohle a tohle… tak nezvládne fakt vůbec nic. Klidně si to jak blbeček měřit na minuty, nastavovat si budíky, nutit se do toho - nic jinýho na mě nezabralo. Jinak já jsem ten typ, co když už něco musí udělat, tak to chce mít co nejdřív z krku - takže bych možná ještě poradila věci neodkládat a dělat je co nejdřív to jde - je to dobrej pocit, sám o sobě působí jako odměna (sednout si a říct si: „tak a teď se můžu beztrestně válet, páč mám všechno hotový, jo!!!“) člověka to pak motivuje nesedět na zadku a koukat do blba… :D

tali98
34 příspěvků 11.01.16 11:03

@PrincessLuna Tak to te obdivuju, ja jsem v tomhle strasne hloupa a kdyz se mi nechce, tak se nedonutim i za cenu toho ze dostanu petku. :( :D Chtelo by to prave nejakou motivaci a prave kdyz se mi povede se donutit, tak mam potom skvely pocit, ale nemotivuje me to do dalsi prace. Už jsem premyslela, jestli nemam treba deprese, nebo odpor ke skole.

stricc  11.01.16 11:16

@tali98 a nezkoušela jste se učit dohromady s někým? S kamarádkou? Za mnou na vejšce chodila fůra cizinců, abych jim pomohla s učením, protože tomu kvůli češtině moc nerozuměli, a nakonec jsem ke svému překvapení zjistila, že jak to čtu a následně zjednodušeně vykládám nahlas nebo dokonce překládám, umím z jejich oborů mnohem víc než ze svých vlastních :-)

PrincessLuna
323 příspěvků 11.01.16 11:18

@tali98 No, u mě se to trochu zlomilo přechodem na vysokou. Tady už přecejen o něco jde, nikdo tě do učení nedonutí, každýmu je jedno, jestli tu zkoušku uděláš, nebo ne. A když si člověk spočítá, kolik ho ta VŠ stojí, hned má motivaci nad to sednout. Jinak na střední jsem na to víceméně kašlala, měla jsem to štěstí, že mi to lezlo do hlavy skoro samo, takže jsem se vlastně pořádně a důkladně učila až na maturu. Nemyslím si, že je potřeba to nějak extra hrotit. Zkus si sama sobě „nakecat,“ že tě to vlastně baví, zkus si nějak zpříjemnit ten proces učení/dělání čehokoli jinýho, prostě abys to brala spíš jako svoje vlastní obohacení, rozšiřování obzorů, získávání novejch zkušeností… A někdy je potřeba se smířit s tím, že jsou dny, kdy fakt není nálada/energi­e/postavení hvězd na to něco dělat, a hodit si nohy na stůl :D

tali98
34 příspěvků 11.01.16 11:19

@stricc Jednou jsme to s kamarádkou zkousely, kdyz jsme se musely ucit pruvodcovske texty na hrad, ale nakonec to skoncilo tak, ze jsme sly kazda do jineho pokoje, protoze jsme se navzájem rozptylovaly :D

tali98
34 příspěvků 11.01.16 11:23

@PrincessLuna To bych si prala, aby mi to do hlavy lezlo samo, mela jsem to takhle jen na zakladce a jakmile jsem se ocitla na stredni tak prisel zkrat a jde to z kopce. Nejvetsi strasak je pro me matika. No ale budu se muset donutit a motivovat, protoze mi prijde, ze skola u me ovlivnuje vsechno, i osobni zivot, protoze kdyz se mi nedari mam spatne nalady a otravuju s tim i okoli. Aspon pritel ma zatim trpělivost :D To s tim postavenim hvezd me pobavilo no, tak to vypada, ze jsou hvezdy spatne postaveny kazdy den.:D

stricc  11.01.16 11:26

@tali98 aha, tak nic :-)
ještě přidám radu, kterou vždycky dávám svým žákům a všichni na ni zvysoka kašlou: novou látku ze školy je vhodné zopakovat si doma hned ten den. Potom před zkoušením už stačí jen na to lehce mrknout a zjistíte, že to vlastně více méně umíte, stačí jen připomenout detaily.
Na tohle existuje nějaký graf, prostě když dostanete nové informace, bezprostředně poté si je obvykle pamatujete, chvíli to vydrží, ale pak je začnete velmi rychle zapomínat, takže když otevřete poznámky za týden před další hodinou, většina těch informací je pro vás zase jakoby nová a musíte se to učit znova od začátku. Kdežto včasným zopakováním se ty informace upevní, ta křivka zapomínání se zmírní, v hlavě toho zůstane víc a námaha je pak menší.
Sranda je, že v zásadě není velký rozdíl učit se matiku v pondělí a angličtinu v úterý nebo naopak, navíc vynaložené úsilí a čas jsou menší, ale neznám nikoho, kdo by se tím skutečně řídil :-)

PrincessLuna
323 příspěvků 11.01.16 11:28

@tali98 Znám to, přitom matika je vlastně strašně příjemná v tom, že jakmile se člověk naučí postup, může ho aplikovat na jakejkoli příklad, navíc se to učí za chodu, takže to není jako sedět nad učebnicí a snažit se narvat termíny do hlavy, tupě memorovat… Ale na to jsem přišla až když jsem šla na srovnávací kurzy a doplnila si všechno to, co jsem na střední zazdila a stejně mi to doteď moc nejde :D Hlavně tu školu tolik nehroť, dokud nejde o život, jde o h… Pokud vyloženě nepropadáš, tak není potřeba bít na poplach, stačí se tomu postupně začít víc věnovat, on si člověk pak udělá nějakej svůj systém a zvykne si :)

tali98
34 příspěvků 11.01.16 11:29

@stricc No ono je to o tom, ze kdyz prijdu ze skoly tak hodim batoh do rohu a jsem rada, ze mam klid, takze abych jeste vytahla sesit a sla si to cele zrekapitulovat, to by me stalo hodne usili se premluvit, ale verim Vam, ze na tom neco bude. Mohla bych to zkusit :)

stricc  11.01.16 11:40

@tali98 já vím, takhle to kromě nejuvědomělejších šprtů dělají všichni. ;)

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 11.01.16 12:19

@tali98 utečte. Utečte odsud, dokud je čas! :-D

tali98
34 příspěvků 11.01.16 12:22

@Potrefenáhusa Odkud máte na mysli? :D

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 11.01.16 12:50

@tali98 zavřete Peklo, zapomeňte heslo a jestli chcete zatočit s leností, tak se už nikdy nepřihlašujte do žádného fóra, kde se dá donekonečna plkat o ničem :-D

tali98
34 příspěvků 11.01.16 12:54

@Potrefenáhusa I to je moznost :D

Pozorovatel
271 příspěvků 11.01.16 21:10

Já jsem neuvěřitelně líná, ale jak jde o takové ty školní povinnosti, tak v marshmallow pokusu bych jich na konci dostala plnej pytel. Neporadím, jak se donutit, ale v provádění „nepříjemných“ činností je dobré mít smysluplný plán a ten se snažit plnit. Ideálně začít hned po snídani a stihnout do oběda co nejvíc. Po splnění části drobnou odměnu.

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit