Jak získat styl

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Roseline
2319 příspěvků 25.03.13 19:13
Jak získat styl

Zaujal mě tento článek na blogu Beáty Oravcové.

*Štýl pozostáva z viacerých zložiek - sú to správne farby, správne strihy oblečenia, správne doplnky a najmä súlad s vašou osobnosťou. Ak vidíte na ulici ženu ktorá vás pozitívne zaujme, je to zvyčajne preto, lebo ona svoj štýl našla. Má na sebe oblečenie vo farbách, ktorá zvýrazňujú jej tvár, strihy oblečenia ktoré robia jej postavu vyváženou a zakrývajú nedostatky, má na sebe doplnky ktoré vystihujú jej osobnosť a ladia s ňou. Celkovo pôsobí zaujímavo a jedinečne a v tom to je.

Na uliciach vídať stovky žien, ktoré sú si podobné ako vajce vajcu. Nie je na nich nič originálne, nič čo by vystihovalo špeciálne ich, ich povahu, názory, osobnosť. Nie je problém zájsť do predajne obchodného reťazca, ktorý predáva stovky kusov rovnakého oblečenia, ktoré je „in“. To z vás ale štýlovú ženu neurobí. Budete síce „in“, možno aj budete vyzerať dobre, ale ak toto oblečenie nebude vystihovať vás, nebude to „ono“.

Rovnako vám štýlovosť nezaručí to, že si kúpite šaty od drahej svetoznámej značky. Budú vyzerať draho, ale ak nebudú harmonizovať s vašou tvárou, postavou a osobnosťou, nebudete v nich presvedčivá.

Určite ste zažili situáciu, keď ste na priateľke obdivovali šaty, ktoré sa vám veľmi páčili. Našetrili ste na ne peniaze, konečne ste si ich kúpili… a dodnes vám visia v skrini nenosené. Prečo? Sú predsa také pekné, kvalitné, módne. Dôvod je ten, že priateľka je možno iným farebným typom, má inú postavu ako vy, alebo má inú osobnosť. Aj keď si perfektne rozumiete a ste naladené na jednu „vlnovú dĺžku“, každá v oblečení potrebujete niečo iné. Každá z nás je originál a oblečenie by malo našu jedinečnosť posilniť.

Štýl je o vhodnom namiešaní ingrediencií - farieb, tvarov a doplnkov ktoré vystihujú vašu náladu, názor, či potreby. I žena ktorá nemá ideálnu postavu môže byť štýlová. Drží sa toho, čo jej je najbližšie a čo ju vystihuje, nezapadá do davu.

Na to aby ste boli štýlová nepotrebujete veľa peňazí. Nie je to o nich. Ak sí kúpite tričko z obchodného reťazca a skombinujete ho so zaujímavými doplnkami, určite nebudete vyzerať tak obyčajne ako 10 ďalších žien, ktoré majú rovnaké tričko a doplnky nepoužívajú. Doplnky sú mocným nástrojom, ktorým štýl vytvárate.

Ženy sa často boja, aby „niečo nepokazili“, aby nevyzerali nápadne, výstredne, smiešne alebo neprimerane. Sú neisté, lebo nemajú informácie o tom čo im pristane a sami to nevedia zistiť. Preto radšej nosia nudné oblečenie, v ktorom nevynikne ani ich tvár, ani ich postava, ale najmä ich osobnosť. Ak oblečením vyjadrujete seba samu, nemusíte sa na nič hrať a štylizovať do niečoho, čo vám nesedí a čo vám aj tak okolie neuverí.

Byť štýlová neznamená byť extravagantná, alebo odlišovať sa za každú cenu. Znamená to byť sama sebou. Uvoľniť sa, prejaviť sa, nenútiť sa do polohy ktorá je nám neprirodzená.

Premýšľajte nad svojím oblečením, premýšľajte nad sebou. Skúste zistiť, prečo stále kupujete čierne tričká, alebo opasky s oblou sponou, prečo by ste si nikdy nedali výrazný šperk, alebo prečo sa citite lepšie v nohaviciach ako sukni. Ak sa sama nespoznáte, poraďte sa s odborníkom.

Nájdite svoje farby, strihy a svoj štýl. Ak sa na vás pozrie niekto objektívne a povie vám čo vidí, možno sa o sebe veľa nového dozviete a budete prekvapená. Prekvapí vás, ako veľa o vás vaše oblečenie hovorí. Začnete o sebe a svojom oblečení premýšľať. Budete na dobrej ceste k nájdeniu svojho štýlu.*

Co na článek říkáte?
Máte svůj styl? Jakým způsobem jste si ho vybudovali a jak dlouho vám to trvalo?

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

bára.brněnská
563 příspěvků 25.03.13 19:20

Já jsem našla styl poté, co jsem ho přestala zuřivě hledat a cíleně vytvářet. Do pětadvaceti to bylo docela peklo, vždycky jsem se do něčeho stylizovala, půl roku s nadšením, dalšího půl roku se stoupající nespokojeností, a nakonec jsem všechno radikálně reorganizovala. Hodně jsem se prala s barvami, to byly love-hate extrémy.
Po čase jsem si řekla, že to takhle nemá smysl a rezignovala v tom ohledu, že jsem přestala hledat a jen nasávala různé vlivy. A dneska moje skřín pomalu ale jistě začíná dávat smysl, i když pojmenovat to ještě nechci, abych to nezakřikla ;).

m.amar
124 příspěvků 25.03.13 19:56

Já vám nevím, musí se skříň nějak pojmenovávat? Najít si svůj styl… Z mého pohledu je lepší nebrat to moc vážně. Já tedy „svůj“ styl našla, ovšem neznamená to, že se ho držím zuby nehty, a že se s pouzdrovou sukní, perličkami a rudými rty nerozloučím, protože někdy mám náladu a chuť vzít si koženou bundu, vyčesat si vlasy a nasadit si velké prsteny.
Móda je hra, ne zákoník a já mám ráda změnu. Takže k tomu přistupuju tak ;-)
(i když pravdou je, že nejvíc mám ve skříni sak, elegantních kalhot a sukní a halenky jakoby vypadly z filmu pro pamětníky :-D )

Amonute
360 příspěvků 25.03.13 20:21

Farby podľa typológie a obľuby som už našla a ešte ich kopec objavujem. S čím bojujem asi najviac je časť o osobnosti, od ktorej sa odvíjajú strihy a štýl. Ulietam na fantasy (iné svety) a na minulosti (svet už dávno zaniknutý). Snažím sa dostať do bežného dňa prvky oblečenia ktoré sa nosili od 1930 až 1969, omnoho viac pasujú k ženskej postave (ktorú som dostala do vienka) než tie neskoršie trendy. Okrem toho som zaťažená na antické šaty, kimono strihy, etno (afrika, india, sever/juh ameriky) vzory, prispôsovené do vhodných strihov. Milujem splývavé látky s ktorými musím byť sakra opatrná aby sa zo mňa nestal chodiaci prsnatý stan :D. Je toho veľa čo v konečnom dôsledku vytvorilo a stále pretvára môj štýl. Vlastne…mám 20 rokov a ak dodržím magickú formulu farba-strih nie je dôvod prečo som sa mala zväzovať do jediného smeru.

razorblade  25.03.13 20:27

Nejak nedokazu pochopit treba to, jak muze dle pani oravcove nejaka cast meho obleceni nebo doplnku vyjadrovat muj nazor nebo povahu. myslim, ze ladeni obleceni a osobnosti se prilis precenuje.. nebo… je to spis blbost. to jako ze kdyz jsem protivna, ironicka a zla, tak bych mela chodit jen v cerny kuzi a kdyz si vezmu bily krajkovy saty, tak to bude blby, protoze to neladi s moji povahou? hloupost

Amonute
360 příspěvků 25.03.13 20:28
@m.amar píše:
Móda je hra, ne zákoník a já mám ráda změnu.

Súhlasím, ale stále mi bliká v hlave kontrolka, že zákonisosti vhodných strihov sa majú poznať ešte predtým než sa začnú zámerne porušovať. Je to aj na osobných preferenciách či napríklad široké boky chcú byť zdôraznené alebo vyvážené oproti zvyšku postavy, lenže aj to musí byť na vedomej úrovni, nie? :)

m.amar
124 příspěvků 25.03.13 21:00

@Amonute
Pravdou je, že aby si člověk mohl hrát, musí nabrat zkušenosti, jak píšete. To jsem nějak brala jako samozřejmost :-)

edge  25.03.13 21:10

Já jsem si šatník, se kterým jsem spokojená vybudovala až po třicítce. Prostě to chce zkoušet a zkoušet a nenechat se odradit. Já mám třeba dost velký rozdíl mezi pasem a boky a sehnat padnoucí kalhoty bývá často problém. Do některých obchodů prostě ani nemá cenu chodit, protože prostě mají střihy na rovné postavy.
Ani nevím, jak bych popsala svůj styl - prostě nosím to, v čem se líbím sama sobě a co zdůrazní moje přednosti. A mám ráda ulítlé detaily - nějaký doplněk, který tvoří tu pomyslnou třešničku na dortu.

VivaItalia
596 příspěvků 25.03.13 21:47

Já se zamýšlím a přemýšlím a tak nějak nevím. Ve skříni mám spoustu věcí, které vím, že mi padnou a cítím se v nich dobře, ale nemůžu říct, že by to bylo všechno tak nějak z jednoho soudku… jak píše m.amar, někdy mám chuť na šatičky s květy a někdy třeba na tu koženou bundu a džíny s dírama… záleží, kam jdu a jaké je třeba počasí a tak… takže ten svůj styl mám, ale záleží na příležitosti, pro kterou ho mám po/využít… a o tom to asi je ne?

DonChichot  25.03.13 21:48

Styl se normálně kupuje v drogérii.

Betty J.
2031 příspěvků 26.03.13 00:28

@DonChichot: dovolím si oponovat (nebo doplnit - vyberte si podle chuti), já si svůj pořídila v železářství a taky stojí za to.

Sépia
334 příspěvků 26.03.13 06:07

Pekná ukážka štýlu a toho, ako vyjadruje osobnosť, je aj v tomto článku o premene zákazníčky. http://www.supervizaz.net/…-postavy-nákupy-s-kvetkou
Všimnite si fotografie na 5. obr zhora dole. P. Beata má rada športový štýl, vrstvenie, jej oblečenie je v súlade s jej osobnosťou. Na nákupy s klientkou sa vybrala oblečená v praktickom jednoduchom štýle, v ktorom sa zjavne dobre cíti - rifle, tričko, vestička. Klientku ale obliekla inak, podľa toho, čo sa hodí jej. V rôznych štýloch.
Nie je pravdou ako tu zaznelo v diskusii Nákupy so stylistom, že stylista vás oblečie podľa svojho štýlu a každý ovláda len jeden jediný - to je úplný nezmysel.
Ten článok o štýle dobre vystihuje podstatu.

Sibyla
2639 příspěvků 26.03.13 10:23
@Amonute píše:
Súhlasím, ale stále mi bliká v hlave kontrolka, že zákonisosti vhodných strihov sa majú poznať ešte predtým než sa začnú zámerne porušovať.

Určitě. A s tím paradoxně souvisí citát z článku pí Oravcové: Ženy sa často boja, aby „niečo nepokazili“, aby nevyzerali nápadne, výstredne, smiešne alebo neprimerane. Často tu padá výraz shodit outfit, shodit eleganci* u oblečení, které eleganci nevidělo ani z rychlíku. Jakoby se paní a dívky české obávaly, že budou příliš nastrojené, příliš urputně sladěné (další pěký výraz), že se příliš chtějí líbit a berou se příliš vážně - takže místo aby dotáhly detaily, shodí vše teniskami nebo bundou. Připadá mi, že se zarazily na půl cestě, a výsledkem je neurčitý mišmaš, který vídáme na ulicích. Konkrétně myslím na některé fotky z Vaše outfity. Kolik děvčat dokáže dotáhnout outfit jako Sweet Lady Lollipop? Smutně příznačné bohužel je, že je Slovenka.

Amonute
360 příspěvků 26.03.13 10:38

@SweetLadyLollipop vyhlasujem za slovenský poklad! :)
Je to smutné, ale vystili ste to Sibyla…

stric
762 příspěvků 26.03.13 11:12

@Amonute to je fakt. A ta holka je dost smutný příklad toho, že kdo chce mít vlastní styl, hlavně by neměl lézt na módní peklo. Ledaže by byl dostatečně odolný vůči soustředěné palbě, která se ho co nejdřív snaží jakékoliv osobitosti zbavit. I tahleta SweetLady (musí mít tak děsně dlouhý jméno?) už to párkrát schytala, že nic nového, pořád stejný styl, jakože sluší jí to, ale nudááá.
Další případ je Kateřina Churavá, kterou se taky pořád někdo snaží narvat do šablony uhlazené elegance, dívka v dlouhé sukni a jakoby historickém kabátku, kterou rovnou označovaly za asexuální maškaru, o těch francouzských blogerkách nebo co to bylo zač, ani nemluvím, a tak dále. Jak se někdo vymyká běžnému průměru, hned je zle.

Amonute
360 příspěvků 26.03.13 11:59

@stric a potom sa čudujeme, že sa ženy oblekajú tak ako to krásne zhrnula Sybila - „aby nevyzerali nápadne, výstredne, smiešne alebo neprimerane“. Ja sama si spomínam keď som sa v 13 rokoch zaťala a začala nosiť nadčasovú pre násť ročnú netypickú módu. To rozhodnutie išlo ruke v ruke s obrnením sa voči blbým narážkam okolia, zvlášť rovesníkov… Byť iná chce guráž, niekto ju v sebe prirodzene má, ale keď sa na to pozerám spätne aj tak ma ako mladé dievča zabolelo, to že pre prejavenie vlastného JA skrz oblečenie som bola istý čas za čudáka. Prvý dojem je len raz a v prípade vlastnej extravagancie (hoci len ľahkej) poslúži ako sito na to či Vás za vzhľad nový človek bude akceptovať alebo Vás rovno spoločensky zaškatulkuje a odsúdi. Úprimne ja týmto manierom nerozumiem, nie som typ čo súdi, vzhľad a štýl používam ako kúsok v mozajke životného štýlu daného človeka.

Dodatok: tento princíp pozorujem aj na MP alebo lepšie povedané HLAVNE tu na módnom pekle. Názory či farba, strih pristane sa líšia, ale čo ostáva je neustále vnucovanie vlastného štýlu alebo štýlu ktorý je daným užívateľom uprednosťovaný… a ešte aj keď sa prispievateľka svojím outfitom trafí do vkusu väčšiny, stále ostáva menšina ktorá bude proti. Vyhovieť všetkým sa nedá, nie v tomto :D

stric
762 příspěvků 26.03.13 12:11

@Amonute Já jsem nějak vyčuhovala z průměru vždycky, snad kromě určitého období v 80. letech, kdy jsem se snažila být podle módy, pak mě to zas přešlo. V mládí jsem nosila odložené věci po babičce a tvářila jsem se, že to je úmysl, aby to jako nevypadalo, ale jako dospělá jsem potíže nikdy neměla. Nakonec já mám smysl pro humor a na občasnou poznámku, že vypadám jako čarodějnice, vesele odpovídám, že no jasně, to byl přece účel.
Ale tady se opravdu občas chytám za hlavu. Naposledy včera, když to hezká holka s příjemně tvarovanou postavou v co jsem měla dnes na sobě schytala, že má ve zvonové sukni široké boky. Tady už snad ani nikdo neví, jak má vypadat ženská, nebo co. Je tu pár stálic, co se prosadily jako jakýsi vzor, no prosím, minimálně jedna z nich se mi taky líbí, proč ne, ale nechápu, proč se musí každý, kdo vypadá jinak, hned silou rvát do stejného mustru.

z_dediny
1032 příspěvků 26.03.13 12:24

Co to znamená „mít styl“? Není mi to jasné. To se všichni musí snažit do něčeho stylizovat? Proč? Proč si prostě nepřipustit, že jsou lidi, které hra s oblékáním baví a vymýšlejí občas neuvěřitelné kombince (není podstatné, zda dobré či špatné), nebo si hrají na dvacátá léta, viktoriánskou dobu, rockery, lolitky. Nic proti, baví mě koukat na odlišné lidi. Ale většina chce splynout s davem, jak to tak vypadá. Všechny mají slimky, tak ona taky, liší se tak nejvýš nápisem na hrudi. A co má být? Vyjadřují tím svoji osobnost? Někdo ano, nudnou, nezajímavou osobnost, jiný tím ale dává najevo, že má oděv jen jako ochranu před chladem, protože jeho hlavou se honí zajímavější věci. Třeba takový Sheldon. Ten se od davu liší. Ale je to něco, čím se zabývá, touha lišit se? Ne, prostě jen nosí to, co se líbí jemu a je sám sobě arbitrem. Dá se jeho styl nějak nazvat? Nedá, je to prostě Sheldon. Komické je, když si někdo myslí, že jeho oblečení se stane zajímavějším, když na sebe hodí šálu. No jo, ale nějakou šálu teď na sebe hází 80 žen ze sta, tak jakápak osobitost? Třeba já mám svůj styl - usedlá starší žena. Mám ho od dvaceti. Cítím se v něm dobře. :-)

Amonute
360 příspěvků 26.03.13 12:27
@stric píše: že vypadám jako čarodějnice

Vidíte… ja im rovno priznám farbu a poviem, že bosorka naozaj som :D.

Ale máte pravdu v tom, že celkovo prejaviť sa v móde a štýle ako ŽENA, nie ako niečo unisex, je vnímané s malým šokom. Aspoň mne sa tak vždy zdalo… Pod článkom " SILUETA LET PADESÁTÝCH " je séria komentárov, ktoré danú situáciu perfekne vystihuje… Na druhej strane keď niekomu vyhovuje nosiť pánsky štýl, nech sa páči, ale prečo mám pocit, že výsledok v drvivej väčšine je viac rozpačitý a neforemný než zdôrazňujúci kontrast ženskosti v pánskom štýle? Vidím to na chybu v Matrixe :D

Sibyla
2639 příspěvků 26.03.13 12:38
@Amonute píše:
Dodatok: tento princíp pozorujem aj na MP alebo lepšie povedané HLAVNE tu na módnom pekle. Názory či farba, strih pristane sa líšia, ale čo ostáva je neustále vnucovanie vlastného štýlu alebo štýlu ktorý je daným užívateľom uprednosťovaný… a ešte aj keď sa prispievateľka svojím outfitom trafí do vkusu väčšiny, stále ostáva menšina ktorá bude proti. Vyhovieť všetkým sa nedá, nie v tomto :D

No, před pár dny mě pobavila/naštvala reakce pod jedním z pařížských outfitů. Byla nějak v tomto stylu: „Je to nápadité, nevšední, ale já bych to na sebe nikdy neoblékla, dávám červené.“ No propána, to se všechno má hodnotit, jestli to vyhovuje mně? Copak nedokážeme ocenit vynikající věc jiného stylu?

Amonute
360 příspěvků 26.03.13 12:39
@z_dediny píše:
Nic proti, baví mě koukat na odlišné lidi. Ale většina chce splynout s davem, jak to tak vypadá. Všechny mají slimky, tak ona taky, liší se tak nejvýš nápisem na hrudi. A co má být? Vyjadřují tím svoji osobnost? Někdo ano, nudnou, nezajímavou osobnost…

Aj s týmto názorom súhlasím. Niekto nemá snahu vyliezť z novodobého „športového štýlu“, ale mnohé ženy (okej aj muži) sa stiahli do bezpečnej ulity všednosti a nudy (pre mňa) hoci po správnej inšpirácií by sa nakopli a povedali si, že môžu vyzerať aj lepšie, ak prechod z tenisiek do lodičiek sa dá považovať na prerod k lepšiemu. Vyčnievanie z radu za každú cenu je už trochu patologické, ale nosiť to čo niekde v kútku duše považujú za skutočne estetické a pekné a nahradiť tým to čo nosí väčšina… To by mohla a mala byť cesta k nájdeniu štýlovejšieho ja.

stric
762 příspěvků 26.03.13 12:49

Že by tohle byl smysl té fráze „posouvat se dál“, kterou jsem nikdy nedokázala pochopit? Od kopání do lidí, které móda prostě nezajímá, nosí to, co je jim pohodlné, s klidem splývají s davem a zabývají se něčím důležitějším (rezignace, hrůza!), se tady dav vrhnul na ty, které to naopak zajímá, a zase je to špatně (tohle se přece vůbec nenosí, hrůza!).
A v oblasti tak strašně neurčité, proměnlivé a nejendoznačné jako móda pak jen lítají kategorická tvrzení. Tahle délka sukně NIKOMU nesluší (co na tom, že té, co to má na sobě, zrovna náhodou ano, když nikomu, tak nikomu), tenisky k sukni NIKDY (co na tom, že nositelka je někde v lese), tričko OKAMŽITĚ vyhodit, je děsně pubertální (co na tom, že té holce je patnáct), na jedné straně se zvedne děsný jekot, jakmile někdo poznamená, že XY vypadá moc hubená, ale cokoliv, co nedělá siluetu jako žížala, rozšiřuje a tím pádem NELICHOTÍ, ježíšmarjá.

razorblade  26.03.13 13:36
@stric píše: Že by tohle byl smysl té fráze „posouvat se dál“, kterou jsem nikdy nedokázala pochopit? Od kopání do lidí, které móda prostě nezajímá, nosí to, co je jim pohodlné, s klidem splývají s davem a zabývají se něčím důležitějším (rezignace, hrůza!), se tady dav vrhnul na ty, které to naopak zajímá, a zase je to špatně (tohle se přece vůbec nenosí, hrůza!).
A v oblasti tak strašně neurčité, proměnlivé a nejendoznačné jako móda pak jen lítají kategorická tvrzení. Tahle délka sukně NIKOMU nesluší (co na tom, že té, co to má na sobě, zrovna náhodou ano, když nikomu, tak nikomu), tenisky k sukni NIKDY (co na tom, že nositelka je někde v lese), tričko OKAMŽITĚ vyhodit, je děsně pubertální (co na tom, že té holce je patnáct), na jedné straně se zvedne děsný jekot, jakmile někdo poznamená, že XY vypadá moc hubená, ale cokoliv, co nedělá siluetu jako žížala, rozšiřuje a tím pádem NELICHOTÍ, ježíšmarjá.
:D

JazzmineTea
468 příspěvků 26.03.13 17:51

No to asi ne, ale určitě jestli jsi drsňačka, tak i nosíš jiné oblečení než romantické dívenky, podle mě o něčem takovém to je, i když přeceňovat a brát příliš vážně by se to nemělo :)

JazzmineTea
468 příspěvků 26.03.13 17:53

Tak asi to patří ke specifikům této komunity, taky jsem si toho tady všimla, nicméně říkám si, že hodně holek, které tak píšou, z toho asi brzo samo vyroste (?)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit