Jaké historické období?

Fotoalbum tématu (9) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

m.amar
124 příspěvků 03.12.12 22:24
Jaké historické období?

Zajímalo by mě, zda máte (a určitě máte) nějaké oblíbené období v dějinách odívání.
Co se Vám na něm líbí a proč, případně, zda se Vám nějaké nelíbí. Je to čistá zvědavost. :-)

Moje oblíbená doba jsou 30. léta 20. století. Ano, tak trochu klišé, ale žádné šaty mě tak neokouzlily jako z těchto let. A ačkoliv jsem velkou příznivkyní jednoduchosti a střídmé elegance, poslední dobou mě zaujalo rokoko, což je proti všem mým ideálům, ale na tom mě asi spíš zajímá řemeslné zpracování. Hodně se mi také líbí turnýra ze stejného důvodu jako rokoko.

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Ceresa
465 příspěvků 03.12.12 22:35

Nosit princeznovske saty za Ludvika XlV, jo to bych si nechala libit:)..jinak 30ky bych taky brala

Len
476 příspěvků 03.12.12 23:08

Já mám nejradši secesi, a to jak pro oblečení, tak obecně pro secesní umění. Nejvíc mě ale fascinuje secesní architektura. 

kiwi  03.12.12 23:09

To je zajímavá otázka :-)

Z čistě praktickýho hlediska se mi asi nelíbí žádnej směr… těžko bychom fungovaly (ano, zejména ženy :-) ) dneska v jakýmkoliv oděvu od antiky po dejme tomu začátek 20. století - a ostatní, t. j. ta 20.-30. léta až po současnost se obvykle a pravidelně v módě objevují aspoň odkazem. To už pro mě tím pádem není historické období… protože se vrací. A není divu - ty prvky jsou použitelný i dnes.

Osobně, jelikož tíhnu k jednoduchosti a určité volnosti, bych asi dala přednost krátkému období empíru… i když bych váhala, ze zdravotních důvodů, ještě u (italské) renesance - přece jen těžší (např. brokátové) látky jsou vhodnější pro naše prostředí, než lehký mušelín - tolik oblíbený právě v tom empíru, a jak zlé jazyky praví: odpovědný za nejeden zánět vaječníků a další nepěkné věci, o nichž by mohly vyprávět zejména módychtivé současnice Jane Austenové… Ale na obrazech vypadají krásně :-)

Adivey
182 příspěvků 03.12.12 23:23

Musím se teď hodně krotit, abych se nerozepsala příliš. Dějiny odívání jsou můj obor na VŠ - ano, je to pro lidstvo asi dost zbytečné, ale nebojte se, živit se tím ani nehodlám. Studuji si pro radost. Momentálně se zabývám příchodem renesanční módy do Českých zemí, ale nejradši mám gotiku. Dostala jsem se k tomu od šití a nošení historizujících (nikoli historických - abyste mě rovnou nepranýřovali za historickou nevěrohodnost) šatů.
Ehm, to jsem já v jednom z mnou vyrobených kostýmů (i boty jsem si šila sama, „korunku“ mi vyrobil bratr), pravím skromně. 0:) A abych nebyla tak úplně sebestředná, přidám ještě fotku maminky, která mě učila šít a pomáhala…

m.amar
124 příspěvků 03.12.12 23:28

@Adivey
Ale jděte, proč zbytečné?? Já studuji textilku v Liberci a tenhle předmět mě taky moc baví, zbytečné mi to tedy nepřijde :-) Je to krásné, to bychom neměli ani malíře, sochaře, ti by taky pro lidstvo byli, celkem vzato, zbyteční :-)
Nepodceňovala bych to ;-)

Příspěvek upraven 03.12.12 v 23:46

m.amar
124 příspěvků 03.12.12 23:29

@Adivey
Co přesně a kde studujete? Smím-li se zeptat.

P. S. A klidně se rozepište, já budu jenom ráda :-)

Jiná Realita
13791 příspěvků 03.12.12 23:31

Rozhodně velmi krátké období poválečného new look, tak bych chodila klidně přioděna každý den :-)

z vizuálního hlediska bych nepohrdla rokokovým kostýmem a la madame de pompadour. turnýru nemusím, moc upjaté, všechno se vláčilo po zemi snad ještě víc než v rokoku :)

m.amar
124 příspěvků 03.12.12 23:33

@Jiná Realita
A co teprve ta sešněrovaná kolena v turnýře :-) To musely být procházky! Ale i tak se mi líbí ;-)

Adivey
182 příspěvků 03.12.12 23:39

@m.amar Oh, děkuji za podporu. V rodině jsou všichni spíš praktičtěji zaměření a hlavně od dědy často na všelicos slýchám „to je jen pro lidi, co nemají co dělat“. :D
Jinak se omlouvám za mystifikaci - není to samostatný studijní obor. Měla jsem spíš napsat „zaměření“. Studuji historii-jednooborovou. Z oblasti dějin odívání píšu jen práce.
Rozepisovat se teď už nebudu. Jsem ospalá a ještě bych zas napsala nějakou nepřesnost. Tak snad někdy příště. ;) Dobrou noc.

Anofeles
327 příspěvků 03.12.12 23:44

Gotika, jednoznačně. Od architektury až po odívání.

Navaa
529 příspěvků 03.12.12 23:44

Z historického oblékání mám ráda starorůžovou (puce) a Marii Antoinettu. V téhle době by mi vadily třeba bílé pudry s vysokým obsahem rtuti, ale na ty šaty se krásně kouká (nosit bych je ale nechtěla). Viděl jste tu někdo ten film s Kirsten Dunst? Ten byl vlastně skoro jen o oblečení :-)

bára.brněnská
563 příspěvků 03.12.12 23:55

Prošla jsem několika fázemi a dneska se považuju za fanouška amerických 50. let. Líbí se mi, jak je to puritánské na jednu stranu a na druhou stranu… jaká je povolená alternativa slova sexy? ;)

Hodím sem namísto modelek raději nějaké „autentické“ lidi. :)

Lennita
145 příspěvků 03.12.12 23:58

Ja mam najradsej koniec 19.storocia, konkretne viktorianske obdobie v Britanii. Milujem oblecenie tej doby komplet tak ako to nosievali aj s korzetmi, klobukmi a slnecnikmi a vsetkym. Takisto aj panska moda toho obdobia sa mi neskutocne paci. Najradsej by som tak chodila stale, ale ludia by na mna divne cumeli a o tolku pozornost teda nestojim. Aka skoda..

Robena
1257 příspěvků 04.12.12 00:22

A ja mam rada sedesatky - hippies :-)

levandula  04.12.12 08:51

Mám slabosť pre čipky, výšivky páči sa mi éra princa Edwarda, oblečenie bolo ženské ale už nie upnuté ako v predchádzajúcich obdobiach najradšej by som sa tak obliekala aj dnes, vôbec sa mi nepáči obliekanie v Byzantskej ríši, príde mi neženské a ťažkopádne

Modrý vrabec  04.12.12 09:12

Já mám nejradši šedesátá a sedmdesátá léta 20. století (obzvlášť první polovinu 70. let), a to především v československé módě. Ráda se dívám na filmy, televizní pořady, dobové záběry a fotografie z té doby. Vlastně ani nedokážu říct, proč mě tohle období tak fascinuje.
Např. http://www.youtube.com/watch?…
Naopak dřív se mi moc nelíbily osmdesátky, byla to občas velká divočina. Ale v poslední době jim začínám přicházet na chuť.

Robena
1257 příspěvků 04.12.12 09:46

@Modrý vrabec
Ty podkoleny u EK nemaji chybu! :-)

Acrobaleno
948 příspěvků 04.12.12 09:56

Ja mám rada obdobie regenstva (?) - nie som si istá či to skloňujem správne. Je to obdobie, kedy bol George III vyhlásený za šialeného a vlády sa ujal jeho syn. Proste Austen-Byron-Shelley-Keats-Blake obdobie :D. Neviem či ma fascinovala iba móda alebo celkovo to obdobie, aj keď žiť by som vtedy nechcela.

levandula  04.12.12 10:28

Ešte niečo hlavne pre milovníčky 50-tych rokov
http://www.adoredvintage.com/index.php?…
týmto kabátikom by som nepovedala nie :)
 http://deargolden.blogspot.sk/

Fretkodlak  04.12.12 10:50

.

Příspěvek upraven 19.09.13 v 11:35

Pavlena
778 příspěvků 04.12.12 11:21

Líbí se mi 20.léta. Hlavně večerní šaty. Boa, paví péra a cigaretu v půlmetrové špičce… Jooooo, to by mi slušelo.

Agrafína
251 příspěvků 04.12.12 14:28

Tak za mě je to viktoriánské a edwardovské období v Anglii - z toho se mi třeba strašně líbí dámská jezdecká móda, 20. a 30. léta, secese, šedesátky a trocha takový keltský všehochuti - pamatujete někdo Kelly Family? :D. Samozřejmě, ne všechno dohromady :)

Pirek
6777 příspěvků 04.12.12 14:37

@Agrafína
Všechno se dá logicky vysvětlit. Až na počet členů Kelly Family.

Fretkodlak  04.12.12 14:41

.

Příspěvek upraven 19.09.13 v 11:35

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit