Jaké kovy jsou hypoalergenní?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

seznam.mih  29.08.12 12:36
Jaké kovy jsou hypoalergenní?

Bylo to tu někde dříve v diskuzi. Bohužel ji nějak nemůžu nalézt, tak to založím téma znovu. Chtěla bych nosit náušnice, ale mám zaprvé agresivní pot a za druhé mi uši po bižuterii napuchnou, svědí a mám celý růžový uši.
byla bych ráda za obyčejné malé pecky do uší, u kterých by bylo nemožné ztratit, ale na druhou stranu si nemůžu dovolit za ně vyhodit majlant.
Takže stříbro? Zlato? Chirurgická ocel? Nebo jinej kov?

Reakce:

Curlygirl
1901 příspěvků 29.08.12 12:41

Chirurgická ocel by neměla vyvolávat žádné reakce. Pak bych na pomyslné škále viděla zlato (pokud neobsahuje příměs niklu, chromu nebo něčeho takového), následuje stříbro (tam už ale bývá příměsí víc) a pak ostatní kovy.

Katka2305
124 příspěvků 29.08.12 12:44

Mám podobný problém, při nošení bižuterních náušnic déle než 12 hodin mi hnisají ušní dírky. Takže abych mohla mít náušnice v uších déle, musím nosit něco jiného.

Chirurgická ocel je nejlevnější varianta a takové náušnice snesu v uších i několik měsíců. Dále se mi osvědčilo bílé i žluté zlato, ale pozor, ryzost 18 karátů (ryzost 14 má pro moje uši příliš mnoho příměsí neušlechtilých kovů). Pravděpodobně by šly i platinové šperky, ale to je ještě dražší než Au.

bestia
2296 příspěvků 29.08.12 12:48

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 13:08

Ziné
82 příspěvků 29.08.12 12:48

Dřív mi také z bižuterie hnisaly ušní dírky. Pomáhá mi, když si je předtím, než si je dám do ucha, natřu tea tree olejem. Ihned po příchodu domů je vyndám, abych ty uši zbytečně nedráždila a vyměním za obyčejné stříbrné kroužky.

RoyalistGirl
75 příspěvků 29.08.12 13:38
Určitě chirurgická ocel

Podívala bych se na materiály, z kterých se dělá piercing - já nosím chirurgickou ocel, ta je taková hodně neutrální vzhledově a není drahá, pak ještě elegantní titan (např. http://www. sperkymax. cz/o/titanove-nausnice), akryl a bioplast (ale plastových náušnic se asi moc nedělá, používají se myslím při nastřelování).
Zlato může být OK, pokud vám jde k barevnému typu, stříbro moc ne, protože nevydrží a zčerná (nevím, jestli je to nezdravé, ale každopádně nic moc pohled), ta ocel je lepší.
Doporučovala bych pořídit nějaké jednoduché kroužky z chirurgické oceli a nějakou dobu je pak nevyměňovat a moc s nima nehýbat, aby se ty uši zklidnily, jako po čerstvém propíchnutí.
Mě někdy dráždila i většina typů zapínání na ocelových náušnicích, tak jsem si pořídila takovéhle tenké hladké kroužky http://piercingshop.cz/…prod_10.html (měly by se zavírat kleštičkama, ale mě to šlo i rukou…).
Co se týče pecek - měly by mít ty čudlíky vzadu buď taky z oceli, nebo plastové. Někdo si taky dává místo malých pecek zahnuté nosovky, prý dobře drží (http://piercingshop. cz/bio-plastic-bioflex/piercing-do-nosu-bio-flex-s-kulickou/prod_1709­.html).

Příspěvek upraven 30.08.12 v 00:27

666mahu
1490 příspěvků 29.08.12 14:28

@seznam.mih, rada laika : Buď zjistit na co jste alergická nebo zkoušet. Nemám s tou chirurgickou ocelí zkušenost, vyzkoušela bych ji, být vámi.
Sama na těle snesu skoro všechno, ale v uších bižuterii jen chvíli, takže ji radši nepoužívám. Snáším dobře šperky potažené rhodiem. Nejlepší bylo stříbro a zlato, ale i to mi po čase v místě prostrčení zčerná. Teď nosím v uších 18tikarátové zlato a zatím nejlepší.

Hanc.xxx
101 příspěvků 29.08.12 15:00

Nevím jak zlato/stříbro, ale u chir. oceli dát pozor aby šlo vážně o tu ušlechtilou ocel (myslím, že 316L). Už jsem se mnohokrát setkala s tím, že někdo se snaží šetřit a prodává šperky z jiného druhu oceli a pak to tak také v uších vypadá. Sama jsem jednou takové náušnice koupila (bižuterie mi nevadí, a z té oceli jsem měla alergickou reakci jak blázen).
Jinak co já vyrábím šperky, používám pouze drát osteofix. Alergická reakce na něho být nemůže, je to drát využívaný v lékařství (např. rovnátka). Bohužel se právě přestal vyrábět, tak hledám další vhodnou alternativu. Ale cokoliv s osteofixem, by vadit nemělo :)

Gorilka
654 příspěvků 29.08.12 20:44

seznam.mih: Alergii můžeš mít na jakýkoliv kov. Ani u šperků z Au nemáš jistotu, protože to není čisté Au ale slitina. U Ag šperků by měla být příměs jen Cu. Než si koupíš šperk, vytáhni z prodejce složení slitiny - pokud ho neví tak to ani neber.

kacenka.smile
427 příspěvků 29.08.12 20:54

Já se obávám, že stříbro není úplně ideální. Ale je určitě lepší, než bižuterie. Ale stříbro může být agresivní nebo černat (což se dá vyčistit). Z levnějších variant doporučuji chir. ocel.

Chany
870 příspěvků 29.08.12 21:02

To Gorilka: já se obávám, že prodávané zlato je VŽDY slitek kovů. Ryzí zlato je měkké, to by samo o sobě na šperky dost problematické a navíc bychom ho snad ani nezaplatily. Záleží na míře příměsí. To se pozná na puncu nebo poradí klenotník. ;)

llenulka
123 příspěvků 29.08.12 21:06

Zaujimave je, ze ja som tu alergiu dostala prvy raz v tej dobe, ked sa zacinali rozmahat cinske obchody..kupila som si v mladickej nerozvaznosti velmi lacne nausnice, ktore mi za desat minut uplne znicili usi (liecila som to dlho-predlho iba zlatom, neskor po roku som zniesla aj striebro)..chi­rurgicka ocel je najvyssou zarukou pre mna osobne..ale zacinam si vsimat zaujimavy jav, ze obcas mi usi zcervenaju po nausniciach sice z bizuterie, ale drahsie a s napisom nickel free..a naopak, uz mam zopar bez toho napisu za cca 1,5 € a nic, vydrzim ich mat aj cely den :-)

Gorilka
654 příspěvků 29.08.12 21:12
@Chany píše:
To Gorilka: já se obávám, že prodávané zlato je VŽDY slitek kovů. Ryzí zlato je měkké, to by samo o sobě na šperky dost problematické a navíc bychom ho snad ani nezaplatily. Záleží na míře příměsí. To se pozná na puncu nebo poradí klenotník. ;)
  • Nejméně „znečištěná“ slitina zlata a mědi má poměr 986/14 a používala se pro zlaté mince.
  • Ačkoliv se to nezdá, je čisté zlato levnější než slitina používaná ve špercích ;-)
  • Punc neoznačuje složení slitiny, ale podíl drahého kovu ve slitině.

Chany
870 příspěvků 29.08.12 21:17

To Gorilka: tak nějak jsem to myslela- s puncem- odvodit si ryzost. Ale pak se holt nesmíme nechat omráčit cenou… :-D

viktorka_od splavu
7430 příspěvků 29.08.12 21:40

@seznam.mih nejčastější je alergie na nikl. u „lepší“ bižuterie bývá uvedeno, jestli/že neobsahuje nikl. obecně se to říct určitě nedá, maminka mívala alergii na zlaté šperky, já na červené zlato (možná kvůli příměsi mědi, nevím, prostě ho proto nenosím), žluté zlato ani stříbro mi nikdy nevadilo. dceři vadí všechny kovové věci jako knoflíky u riflí, pásky od hodinek a ošklivý ekzém se jí udělal pod kovovými háčky plastových ramínek k podprsence.
kdybych to chtěla zkusit sama (bez nějakého lékařského vyšetření) a ne moc draho, testla bych ty pecky stříbrné - bývají pěkné a nejsou drahé. s chirurgickou ocelí zkušenost nemám, měla jsem za to že by tam ten nikl mohl být, ale možná se mýlím (použila jsem to jako argument, když si dcera chtěla nechat udělat piercing, a zabralo:-)

aailyyn
807 příspěvků 29.08.12 22:25

Chirurgická ocel spolehlivě bezproblémová, titan, ze kterého se hojně dělají piercingové šperky, též. Bižu nesnesu žádnou, krom toho, že jsem si koupila náušnice černé barvy a s těmi problém kupodivu nemám. Někde jsem se pak dočetla, že ta povrchová úprava, která udělá na bižuterii černou barvu, je bezniklová. Takže patrně bude na vině ten nikl, jakožto častý alergen, zejména u levnější bižu, ale nevím, nekupuju si, nevyplatí se mi to riskovat, bižuterie mi i rychle černá, kupuju si raději ušlechtilé kovy. Už i ty černé náušnice se mi odírají, taky mám patrně agresivní pot, ale holt marnivka je nemohla nechtít, jsou to skoro ty ONY, ty pravé. :-) Stříbro, jak kdy, stříbro je měkký kov, takže se různě mísí a může tam nikl být. (Na vlastní uši bohužel ověřeno, mám stříbrné náušnice, které mi nedělají nic a pak ty, po kterých mě bolí uši a kdybych je nosila nepřetržitě, koleduju si o zhnisané a nateklé uši. Na noc je vyndavám, přičemž jiné jsem mohla nosit nepřetržitě.) Zlato nenosím, ani bílé ne, ale bude to stejně tak jako u stříbra kus od kusu. Pokud chcete nějaké univerzální na dlouhodobé nošení, které nebudete na noc z uší vyndavat, tak bych volila chirurgickou ocel.

666mahu
1490 příspěvků 30.08.12 09:47

@seznam.mih, ještě jeden laický dodatek. 14tikarátové zlato se obvykle značí 585, a to proto, že má 58,5% čistého zlata a zbytek jsou další kovy (záleží na barvě zlata i odakud pochází), 18tikarátové zlato se značí 750 a to se rovná podílu 75% zlata, 25% další kovy. Vím, že do bílého zlata se přidává stříbro. Dál nejsem odborník.
Pak je mincovní zlato, které bývá asi 22karátové. A nakonec investiční zlato (buď v mincích nebo v cihličkách a to je téměř 100%, takže 24karátové. Čisté zlato se nosit nedá, protože je příliš mekké, proto příměsi.
Bílé zlato a stříbro se dnes často potahuje rhodiem (bílé zlato aby bylo skutečně bílé, stříbro aby nečernalo).

Alergická můžete být snad na cokoli, někdo nesnáší všechny kovy. Pokud nechcete zkoušet, zjistěte si, čemu se máte vyhnout a co hledat.;-)

seznam.mih  30.08.12 09:56

Ale jak zjistím, co je to konkrétně za materiál? :) mám tu schovaný pořád ty náušnice a asi to nikl není, ale nějaká meď tuším. Po niklu (pokud je to ten kov používaný v obyč bižu) mi sice na začátku trochu nateče ucho, ale můžu to na celej den nosit bez povšimnutí. Po těch jednejch náušnicích z mědi to nemůžu mít ani půl hodiny, jak mě ucho šíleně svědí a pak kolem dirky mám napuchlý, že to vypadá jak americká kobliha :D červený, zanícený…

Teďka koukám na ty náušnice a to bude asi opravdu nějaká měď, neboť už to začíná zelenat.. je mi to líto byl to dárek od mé kamarádky a ještě dráčcí moje slabost.

Medusa.diskuterka
11 příspěvků 30.08.12 10:48

A co proste nechat tu cast co je ve styku s uchem pozlatit, melo by to vyresit problemy a cenove je to zanedbatelny a zrovna treba kdyz je to peknej darek a clovek k tomu ma vztah.

RoyalistGirl
75 příspěvků 30.08.12 12:08
@seznam.mih píše:
Ale jak zjistím, co je to konkrétně za materiál? :)

Podle toho, kde jsou koupené? V C&A vyjímečně měli nějaké stříbrné a stainless steel náušničky, ale jinak zlatnictví, piercingové salony a důvěryhodné e-shopy. Možná, že ve zlatnictví by ty vaše nějak „prozkoumali“?

Teďka koukám na ty náušnice a to bude asi opravdu nějaká měď, neboť už to začíná zelenat.. je mi to líto byl to dárek od mé kamarádky a ještě dráčcí moje slabost.

Jo, to je hrůza, na mě zase vždycky zelenaly spony a ozdobičky na hadrech z tržnice, co jsem mívala… já bych asi otřela slzu a vyhodila je, maximálně je možnost to pozlacení, pokud vám na nich fakt záleží. Ale ona ta bižu stejně moc nevydrží a zezelenají časem i ti dráčci…

majam
271 příspěvků 30.08.12 13:17

Tak mě bohužel ani chirurgická ocel nedělá dobře - v uších snesu jen stříbro, a asi i zlato, kdybych ho nosila. Naušnice s chir. oceli jsem měla z klenotnictví, takže žádná stánková kvalita, a stejně to prostě nešlo.

Grossularia
3204 příspěvků 22.07.14 09:36

@Medusa.disku­terka Mám na zakázku ve zlatnictví udělaný naušnicový „korpus“, nebo jak to říct, prostě tu část, která se strká do ucha, s poutkem. A na poutko si převěšuju bižuterní naušnice, které mám ráda, ale nemůžu je nosit. Nejde na to úplně každá (občas je to nekompatibilní s velikostí poutka), ale většina ano. Vyřešilo mi to problém, abych mohla vůbec nějakou bižuterii používat.

Oldyn
5010 příspěvků 22.07.14 09:42

Ze stříbra je důležité vybírat si ryzost 925/000 v nižší ryzosti třeba 800/000 je přidán nikl a ten způzobuje alergickou reakci. Někomu vadí i stříbro, potom je nutné se informovat o případné povrchové úpravě, protože některé šperky jsou proti černání ošetřené fujtajblem.

DanielaS
4599 příspěvků 25.07.14 08:23

Zlato i stribro se ve zlatnictvi muze nechat porhodiovat, to pomohlo mne. Divila jsem se, ze nahrdelnik z bileho zlata, ktere bylo vzdycky bezproblemove, mi najednou zacal delat vyrazku - to proto, ze se ta vrstvicka rhodia osoupala. Nechala jsem ho potahnout znova a zkusmo jeden stribrny a od te doby v pohode.
Pokud tazatelka netouzi nosit nejaky konkretni sperk, ke kteremu ma vztah, ale chce koupit novy, muze zkusit tu chirurgickou ocel, bile nebo zlute zlato. A pro zacatek ne „pecku“, co drzi nasazovaci zarazkou zezadu, to taky muze delat problemy, jak to tlaci na ucho a ta pruchodka se vubec nehybe. Bud krouzky, nebo aspon zarazku sroubovaci, aby mohla zustat trosku povolena.

Sonule10  25.07.14 08:39
@DanielaS píše:
Zlato i stribro se ve zlatnictvi muze nechat porhodiovat, to pomohlo mne. Divila jsem se, ze nahrdelnik z bileho zlata, ktere bylo vzdycky bezproblemove, mi najednou zacal delat vyrazku - to proto, ze se ta vrstvicka rhodia osoupala. Nechala jsem ho potahnout znova a zkusmo jeden stribrny a od te doby v pohode.
Pokud tazatelka netouzi nosit nejaky konkretni sperk, ke kteremu ma vztah, ale chce koupit novy, muze zkusit tu chirurgickou ocel, bile nebo zlute zlato. A pro zacatek ne „pecku“, co drzi nasazovaci zarazkou zezadu, to taky muze delat problemy, jak to tlaci na ucho a ta pruchodka se vubec nehybe. Bud krouzky, nebo aspon zarazku sroubovaci, aby mohla zustat trosku povolena.

S tímto souhlasím, mě často pecky dělaly problém, jak jsou na těsno zapnuté, tak mi začala dírka třeba i hnisat a pak jsem měla problém s tím, aby se mi to rychle zahojilo, ucho pak nevypadá moc hezky. Musí vědět každý, co mu vyhovuje a co ne :)

Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit