Jaké máte zkušenosti nebo názory na Halloween

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

svoby
31 příspěvků 28.10.13 09:57
jaké máte zkušenosti nebo názory na Halloween

Happy Halloween!!!
Líbí se vám svátek Halloween? Slavíte ho?

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

Milli115
83 příspěvků 28.10.13 10:06

Jasně, když se oprostím od faktu, že je to anglosaský svátek a tady nemá co dělat, mi přijde fajn. MAsky, sladkosti, karnevaly…
CHtěla sjem v práci udělat akci pro děti s touhle tematikou, ale neprošlo to. Proč mi Večerníčky pro předškolní děti prošly, a halloween pro děti 8-12 byl seznán na škodlivý? Nechápu :(
Vždyť je to jen obdoba našich dušiček.
Zvlášť super maska mi přijde
 http://www.novinky.cz/…riserku.html

Dahllie
2222 příspěvků 28.10.13 10:38

@Milli115 U nás ve škole jsme tomu říkalii „Den duchů“ a bylo to spojené právě s dušičkami. Podmínkou však bylo, co nejvíc eliminovat krvavé zrůdy a příšery. A děti si opravdu vyhrály. Od strašidelných duchů, po různé duchy lesa apod. Děti mohly být celý den v masce i ve škole, odpoledne po setmění se dělá lampionový průvod.

Jinak osobně halloween beru jako párty, nevidím v tom hlubší smysl. Teď jsem v UK a to co se kolem toho děje, je něco šíleného :-D (nicméně také jsem podlehla a koupila si pár blbin).

Milli115
83 příspěvků 28.10.13 10:44

@Dahllie Krvavý zrůdičky a zombie se mi taky nelíbí, ale jinak mi to přijde fajn. V Británii i v USA to musí být íla okolo toho.

Alayne
45 příspěvků 28.10.13 10:52

Pozitivem Halloweenu je, že přeruší vánoční sezonu. Když člověk v obchodech vídá vánoční výzdobu od konce září, je vděčný, když si od toho může na pár týdnů odpočinout (i když náhradou jsou kostlivci a bulvy).

defilenaiguille
2677 příspěvků 28.10.13 11:28

V ČR jsem Halloween tvrdě odmítala jako importovaný svátek, stejně jako Valentýna. Od té doby, co bydlím ve Francii a mám děti, jsem už shovívavější. Loni jsem dlabala dýni, letos půjde syn poprvé s ostatními dětmi z okolí „na koledu“. Mohla bych mu dát nějaký kostým příšery, ale myslím, že je na to dost malý, tak půjde za mnicha. Nejspíš ale ve Francii všichni neberou Halloween jako tradici, protože když se loni ptal jeden tatínek (Kanaďan) paní ředitelky v jesličkách, zda budou dělat pro děti (věkové rozmezí 3 měsíce až 3 roky) Halloween v maskách, tak mu řekla, že to v jesličkách neslaví. Zato se tu tradičně slaví masopust, kdy jdou školky a školy do města v průvodu masek, nesou Moranu, kterou pak spálí. I do jesliček děti přijdou v kostýmech.

stricc  28.10.13 12:59

Neslavím, ale tak já neslavím skoro nic, pokud skutečně nemusím. Ale připadá mi to docela fajn, já mám příšerky ráda. S našimi dušičkami bych to nemíchala, spíš bych to brala jako ještě jednu akci navíc

Jaznej
1 příspěvek 28.10.13 13:47

Za mého mládí nic takového nebylo a nezdá se mi, že by nám to jako dětem chybělo. Lepší byly akce zdolávání stohů, hromadění spadaného listé a hry na skovku v přítmí večera i s rodiči byla tou nejleppší zábavou.

CandyKendall
1164 příspěvků 28.10.13 13:51

Mně by se slavení Halloweenu líbilo. Připadá mi, že příčetný dospělý člověk jinak nemá moc příležitostí si vymyslet uhozený kostým a v něm směle vyrazit do ulic, takže mě trochu mrzí, že se to u nás nedělá :) A nemám na mysli jen zombíky a upíry, myslím, že se to dá pojmout mnohem kreativněji.
Někdo tu psal, že je to alternativa našich dušiček, ale to bych neřekla. Původně asi jo, ale dnes je to naprostý opak - Dušičky jsou pro mě každoroční povinná výprava s babičkou na hřbitov, zatímco Halloween mi evokuje spíš veselou party v kostýmech. Takže možná je to obojí „den zesnulých“, ale jinak tam tu podobnost moc nevidím. :)

bestia
2296 příspěvků 28.10.13 13:56
@CandyKendall píše:
A nemám na mysli jen zombíky a upíry, myslím, že se to dá pojmout mnohem kreativněji.

ano, ta bezhranicna kreativita bude vidiet na kazdej halloweenskej party o par dni.
sexy sestricka, sexy policajtka, sexy komorna… :D

lucindaSK
886 příspěvků 28.10.13 14:00

Halloween je jediný deň v roku, keď sa ženy môžu legálne obliecť ako ku..y a muži na ne môžu legálne pozerať.
(neviem, odkiaľ to mám)

A ináč v októbri vyrezávam tekvicu, lebo sa mi to páči a vtedy je k dispozícii. Ináč neriešim.

CandyKendall
1164 příspěvků 28.10.13 14:07

@bestia :D no jasně, to je další věc, kromě možnosti obléknout se do uhozeného kostýmu je to pro mnohé i jediný den v roce, kdy se můžou beztrestně obléct jako šlapky. :D

z_dediny
1034 příspěvků 28.10.13 14:11

Npovažuji Halloween za alternativu našich Dušiček. O Dušičkách vzpomínáme na své blízké, kteří už nejsou s námi. Věřilo se, že se jejich duše jednou za rok podívá na svět, proto se jí zapálila svíčka na hrobě, aby na svět lépe viděla. Lidové zvyky jsou mile naivní. Navíc je to 2. listopadu. Halloween je předvečer svátku všech svatých, který je 1. listopadu. I u nás bylo zvykem dávat svíčku do vydlabané dýně nebo řepy. Nepochybně by Halloween byl fajn svátek, kdyby se ho nechopili obchodníci a neudělali z něho tyjátr. I Vánoce začínají být otřesné komerční svátky. Co se nepodařilo komunistům, podařilo se obchodníkům. Kouzlo Vánoc mizí.

Giulietta  28.10.13 14:11

Keď je to premyslené a vtipné, tak prečo nie. :-D

defilenaiguille
2677 příspěvků 28.10.13 14:33

@z_dediny
Také by se měla na hrob dávat miska s mlékem, aby si duše z očistce mohla ochladit spáleniny. Pokud byla mlha, tak se mléko dávat nemuselo, udělala tuhle službu za něj. Já jsem ale nikdy tento zvyk nedržela.

Já v Halloweenu vidím příležitost pro výrobu kostýmů pro své děti. Myslím, že je to svátek hlavně pro děti, aby se mohly vyblbnout, zahrát si na strašidla, jít „na koledu“. Dušičky s pálením svíčky budu držet nadále. Takže 31.10. budu s dětmi blbnout v kostýmech a 2.11. půjdeme na hřbitov, přestože tu ve Francii nikoho pohřbeného nemám, dávám svíčku k pomníku padlých v 2.SV.
Dušičky jsou sice v ČR tradice, ale kdo opravdu je drží proto, aby zavzpomínal na své drahé, kteří ho již opustili, a pro koho je to jen povinnost jít na hřbitov umýt pomník a dát tam čerstvou kytku, aby ho sousedky nepomluvily? Navíc neznám nikoho, kdo by chodil na hřbitov 2.11., pokud to vyjde na všední den. Lidé vyráží víkend předtím. Kdybych se měla bít do prsou, jaký jsem zastánce dušiček, tak bychom si museli vzít dovolenou, odjet do Čech a tam přesně druhého jít na hřbitov. To neudělá nikdo (vzít si dovolenou, aby v daný den mohl jít na hřbitov, který je od domova více vzdálený, takže by to nestihl po práci).

@Giulietta :-D

bestia
2296 příspěvků 28.10.13 14:48

@defilenaiguille na slovensku sa na hroby chodi prevazne prveho, kedze je to statny sviatok a teda volno

Giulietta  28.10.13 14:49

@defilenaiguille Viete, že ste ma prekvapila tým, že idete na cintorín vo Francuzku aj keď tam nikoho nemáte. Ja to robím v Čechách. Nechodím každý rok na Slovensko, lebo som na dovolenke doma v lete, ale idem na cintorín tu a zapálim sviečku pri hlavnom kríži na cintoríne a myslím na svojich blízkych. Už to však nikomu nevravím, lebo všetci su prekvapení a dostávam otázku, že načo. Doteraz som mala z toho pocit, že robím niečo nepatričné.

Edit: All nemyslím tým nič nevhodné voči CZ, SK, ani voči dušičkám, Halowenu a čo ja viem čomu, len som chcela vyjadriť potešenie, nad tým, že niekto pristupuje k dušičkám rovnako ako ja.

MP Janka
373 příspěvků 28.10.13 15:00

Mě stačí a jistým způsobem i baví Dušičky. Odjíždíme v tom období 2 ze 3 hřbitovů, ten třetí zase vezmem před Vánoci, udělám věnec na městský hřbitov a koše na venkovský hřbitov, zapálíme svíčku. Halloweenu jsem na chuť nepřišla, když se sem dostal už jsem byla skoro dospělá a vlastní děti zatím nemám, tak ho nijak neřeším.

Alterations
533 příspěvků 28.10.13 15:28

Mně také připadá Halloween trochu šílený, ALE naše Dušičky i Vánoce jsou zbytečně smutné a depresivní. Dětii my ostatní bychom si nějakou odlehčenou legraci zasloužily. Sedmý listopad s lampiony byla sice mírná zábava, ale jsem ráda, že je pryč.

Jelikož jsem z vás asi nejstarší, pamatuji, že dříve sice vůbec nebyly /alespoň u nás / dýně, ale bydleli jsme v cukrovkářském kraji a lidé pro děti dlabali strašidla se svíčkou z nich. Nevím, jaký to mělo vlastně základ, asi jen takové romantické strašení. K něčemu podobnému bychom se klidně mohli vrátit.

V Anglii mají moc hezký historicky podložený svátek Guy Fauxe, který si děti užívají podobně jako Američané Halloween

AnoNe
839 příspěvků 28.10.13 15:42

Zrovna Halloween mi přijde fajn (když pominu, že to není český zvyk). Dospělý člověk má málokdy záminku k tomu, obléct se jako blázen a vyrazit v tom mezi lidi. Docela by se mi líbilo, kdyby to tu byl stejný zvyk jako v USA a jinde.

U nás v práci máme dokonce i nějakou odměnu za nejlepší masku (pracujeme mimochodem v kanceláři a s žádnými lidmi/zákazníky zvenčí do styku nepřicházíme). Nicméně to hodně kolegů chápe jako - dělat ze sebe šaška, je to trapný, dětinský apod. Naštěstí u nás ale máme i lidi, co neberou všechno tak vážně a umí si ze sebe občas udělat srandu, takže nějaké masky budou, takže musím něco vymyslet. :-)

Giulietta  28.10.13 15:53

@AnoNe Oblečte si klasické biele svadobné šaty a k tomu svadobný závoj. Vyľakáte oveľa viac ako v maske Zoombika. :-D

Krehutka
367 příspěvků 28.10.13 16:02

Masky a maškarní kostými mají u nás prostor od Tří králů až (tuším) do Popeleční středy.
Pokud děti chtějí čokoládičky a koledu, je tu Velikonoční pondělí, případně Mikuláš.
A co Čarodějnice nebo Morana (vynášení smrti)? Taky dostatečně morbidní, ne?

Proč mají lidé potřebu opuštět naše tradiční způsoby slavení? Halloween neodsuzuji, ale v mém kalendáři pro něj není místo.

AnoNe
839 příspěvků 28.10.13 16:20

@Giulietta : Asi byste se divila, kolik mužů chce mít co nejdřív rodinný život, svatbu a hodně dětí a nemůže najít žádnou partnerku, která by to viděla stejně… Dnes ženy před třicítkou moc na svatbu a děti nejsou.

Idun
5 příspěvků 28.10.13 16:31

Neslavím, ale docela se mi to líbí. Pozvání na halloveenský večírek bych neodmítla a umím si představit, že bych se docela vyřádila :-)

real.blond
6688 příspěvků 28.10.13 17:01

@AnoNe asi ziju v jine dobe :D

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit