Jaký si ušít kabát

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ameline
95 příspěvků 24.10.11 16:18

Inu, nebaví mě ten výběr, jaký se dostane v obchodech, tím spíš, že nesedí. Rozhodla jsem se, že na příští zimu si nějáký ušiju. Ale ráda bych se vás zeptala na rady a názory, protože i sama látka není levnou záležitostí a prostě si nemůžu udělat něco, co mi ve výsledku stejně slušet nebude. Chtěla bych kabát strukturovaný a dlouhý. Jsem vysoká 165 cm, klasický trochu větší přesýpací hodiny (cca 110-70-110), chladné léto. Samozřejmně mám představu a možná dokonce i relativně konkrétní, ale… možná ne zcela ideální - i když si přirozeně myslím, že ano. Byla bych ráda za libovolné tipy, nápady a názory. Identifikuji se jako „fantazačka“, tedy člověk pse zájmem o fantasy a velice by se mi líbilo kdyby to kabát reflektoval. Také velmi jemně koketují s gothickým stylem. Co myslíte?

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

MP Jezinka
101 příspěvků 24.10.11 17:32

Jestli jsem to dobře pochopila, tak si budete kabát šít sama. Asi bych se v takovém případě rozhodla podle střihů, které jsou k dispozici. Levnější varianta je střih z Burdy, tam jsem objevila tenhle (ale neodpovídá úplně vaší představě fantasy/gothic).
Ale doporučuju jít do jakékoliv metráže, kde střihy Burdy vedou, protože na webu má Burda jen nejnovější (nebo tam ty staré jsou, ale někde skryté). V sortimentu totiž mají daleko víc kabátů a asi byste tam našla i nějaký klasičtější princesového střihu, což by se mohlo trochu blížit vaší představě…
Další střihy jsou například od Marfy, co vím, tak v Praze je prodává Par Excellence
Ty jsem ale nikdy nezkoušela, takže neporeferuju.

GreatSusan  24.10.11 18:13

Rekla bych, ze jste neuvedla zasadni udaj - a sice, jak dobre umite sit? Jestli tak „normalne“, tj. nejste vyucena svadlena a siti a delani strihu neni Vas denni chleba, ale dokazete ciste pracovat podle navodu, tak bych se ridila Jezincinou radou a vybrala si neco, na co uz hotovy a spolehlivy strih existuje (tj. asi nejspis strih z Burdy, ktery muzete lehce modifikovat) - jinak to zrovna u kabatu muze vyjit dost draho… Pri vyberu bych se ridila asi tim, co mi ze zkusenosti pasuje (pasovalo), nebrala veci s prilis detaily (z tluste kabatove latky se to tezko dela) a neprecenovala se ohledne obtiznosti (vlastni draha zkusenost).

MP Jezinka
101 příspěvků 24.10.11 18:35

Zapomněla jsem jednu důležitou radu, dle které se budu řídit i já. Ušít si to podle toho střihu napřed z levnější látky (třeba manšestr nebo tak něco). Když se to náhodou povede, máte z toho navíc jeden podzimní kabát, když se to nepovede, jste o zkušenost bohatší a nezkazila jste hned ten dražší materiál.
Bez střihu bych kabát nedělala ani náhodou.
Když tak koukám na míry, které uvádíte, budete potřebovat skutečně nějaký vypasovaný střih, ale ty jsou, podle mně, složitější na úpravu. Nebo vám sedí klasické konfekční velikosti? Jestli ano, jste v pohodě, nemusíte nic upravovat, ale tipuju, že to tak není :(

Ameline
95 příspěvků 24.10.11 20:34

No, definovat mou šicí schopnost je složitější. Vyučená nejsem, ale je to obrovský koníček. Ráda a troufnu si říci že dobře tvořím střihy (vždyť je to vlastně jen aplikovaná geometrie s prostorovou představivostí), samotné dávání dohromady mě baví méně (obzvláště ty primitivnější pasáže) a přiznám se, že ne vždy se mi chce být opravdu pečlivá, ale když se mi chce, tak to jde. Asi nejsložitější úspěšný projekt je podprsenka (75I) a stahovací korzet. Podle komerčního střihu jsem šila jednou, a to jsem ho ještě upravovala tak těžce, že nebyl k poznání. Kdybych měla použít hotový střih tak se mi do toho opravdu moc chtít nebude. Ale asi to opravdu bude chtít nejdřív testovací verzi, to má Jezinka pravdu.

MP Jezinka
101 příspěvků 24.10.11 21:28

Aha, tak jestli si sama děláte střihy, tak to vám tu asi nemám co radit :) Směle do toho a ať se vám to povede! :)

Ani  24.10.11 22:21

Já si koupila se stejnou myšlenkou střih z Burdy, klasický spíše dlouhý (ještě si ho prodloužím) kabát vypasovaného, víceméně princessového střihu. Požadavky jsem měla stejné, takže něco takového by mohlo být fajn ;) Já se do toho pustila protože se mi nechtělo dát 3000 za kabát z Nosferatu. Výsledek je, že už to „šiju“ rok, materiál mě zatím stál 1200 a nevím, jestli se na to nevykašlu…

seznam.mih  25.10.11 06:18

vím, že na střední jsme pracovali s tzv. Kaliko, což má bejt levný materiál vhodné na zkoušení, jestli je střih opravdu dobrý. Je to takové plátno tuším bavlněný lehce hrubý. Ale jestli bude vhodnej i na zkoušku kabátu, to nevím.
Pokud ale si dokážete vytvořit střih, tak máte velkou výhodu :) a že říkáte, že je to „jen“ geometrie a obrazová představivost, tak to vám závidím :) tu obrazovou představivost asi nemám … nebo mi chybí praxe? Kdo ví :))

DanielaS
4599 příspěvků 25.10.11 09:22

Na neeterickou postavu bych volila princesovy strih a atmosferu dodala spis latkou nez detaily, jestli ma byt kabat zimni, tak by se to z prislusne latky i blbe delalo. Nejjednodussi modifikace je podle me udelat ho az na zem, takovych se moc nevidi, s kapuci (eventualne hodne prodlouzenou), s napr. kozenymi vsadkami a detaily. Burda ma v poslednich letech kabaty dost bezzube, posledni trosku vycnivajici si pamatuju z ledna 2007, modry „musketyrsky“. 

tealeaf
22 příspěvků 25.10.11 13:02

Tak ten je Danielo nádherný!! Nemáte k němu někde střih? :-)

DanielaS
4599 příspěvků 25.10.11 13:20

No mam. V papirove Burde.

MP Faraya
24 příspěvků 25.10.11 14:39

jeje taky bych chtěla střih:)
Ale jdu se hlavně zeptat: budu si šít kabát z čisté vlny, visačky říkají jasně nenamáčet, nežehlit. Jenže já vždycky zažehluju švové přídavky žehličkou na 3. stupeň přes bavlněnou plínku(mám testnuto i pes satén, různé syntetické choulostivé látky, tlustý merino úplet(ale ten jsem, pravda, nejdřív několikrát vysrážela v pračce na 40°C), teď momentálně středně silnou vlnu/pes). Jak mám teda podle vás rozžehlovat? Chci to zkusit na malém kousku, jestli se to moc nesráží, ale, co když to mě to nějak převeze?

DanielaS
4599 příspěvků 25.10.11 15:01

Jestli vam staci schema strihovych dilu, tak vam to naskenuju.

DanielaS
4599 příspěvků 25.10.11 16:27

Faraya: Asi to radeji delej napred min horkou zehlickou. Ja jsem teda nakonec sla na vlnokasmir naplno (3. stupen) pres mokre platno, ale to byl secondhandovy kabat. Zkus prvne provest vsechny prasarny na ctvercovem ustrizku, at vidis i pripadny rozdil mezi smery.
(Take jsem CETLA, ze ciste hedvabi se rozhodne nesmi navlhcit, natoz namocit, natoz prat! Cha.)

Karoleenah
2322 příspěvků 25.10.11 18:47

Ježišmarjá, že já sem lezla, ten kabát je perfektní. Škoda, že sama šít neumím a moje krejčová se mi v šestinedělí může na moji akutní potřebu mušketýrského kabátu ledatak víte co. :)) No, pro jistotu si na ten nadcházející materiálový seminář u Kalců nebudu brát peníze, ještě bych si na ten kabát nakoupila a pak už by nebylo cesty zpět…

Kalcu
164 příspěvků 26.10.11 08:39

Karoleenah: prosím dodržovat instrukce z pozvánky na seminář :-))))

Cesnekacka
274 příspěvků 26.10.11 10:00

to Daniela S. - mohla bych poprosit o číslo oné zmíněné Burdy? Díky :-)

MP Jezinka
101 příspěvků 26.10.11 10:38

Cesnekacko, DanielaS píše, že je to z lednové burdy 2007, takže to bude nejspíš 2007/01
Kabát je opravdu pěkný!

Cesnekacka
274 příspěvků 26.10.11 12:26

díky - asi jsem to přehlídla :-)

DanielaS
4599 příspěvků 27.10.11 09:15

Ano, 01/2007, Ctenari navrhuji nebo jak, proste podle skicy, co nekdo poslal do redakce. To se mi libilo, kdyz delali modely podle skic, snad vic nez soucasne znackove modely. Podle jedne trinactilete Polky mam skvele kalhoty, lonske Lagerfeldovo sako je nekonformni, sosny nesmysl.

katango
1356 příspěvků 27.10.11 10:03

Ušila bych si dlouhý až ke kotníkům, z nejlepší látky, co bych si mohla dovolit, ideálně vlna-kašmír, od ramen k pasu přiléhavější, poté se rozšiřující do zvonu. Kapuci nevím, do goth stylu by se možná víc hodil vysoký límec. Samozřejmě černý jako půlnoc.

Cesnekacka
274 příspěvků 27.10.11 10:06

Díky za info, už jsem ho zkoumala :-) Chtěla bych s ním překvapit jednu ze svých dcer pod stromečkem, jen nevím jestli to dám bez zkoušení :-(
Danielo, Vy jste asi vyučená švadlena, že? Dá se zkouška, v krajním případě, „ošulit“ na krejčovské panně?

Cesnekacka
274 příspěvků 27.10.11 10:07

to Katango: zkuste se mrknout na blog jakési BlackDahlia - má tam úžřasný kabát v tomto stylu :-)

Karoleenah
2322 příspěvků 16.11.11 15:35
Dámy, prosím, poraďte:
Taky vybírám střih na kabát a mí tři favorité jsou následující:
1. Ten modrý výše na stránce z Burdy 1/2007
A teď bych ráda věděla, který z nich podle vás nejlépe poslouží jako zimní kabát…? Třeba ten třetí červený se mi líbí střihově asi nejvíc, ale netuším, jestli se vůbec dá ušít z nějakého teplého vlněného flauše (ostatně i u střihu doporučují „lightweight“ materiály). Ten otevřený límec by mi ani tak nevadil, veliké šály nosím tak jako tak, ale kdyby měl být celý kabát tenký jak papír, to zase nechci. U toho druhého šedého modelu zase nevím, jaký zvolit materiál, abych pak nevypadala jak v županu.
Věc druhá - který je nejmíň náročný na šití? Už tak asi budu investovat značnou částku do materiálu, takže bych své krejčové nerada předložila něco, co bude šít od nevidím do nevidím, desetkrát mi to zkoušet a nakonec si za práci naúčtuje sumu, kterou si budu muset částečně odpracovat, neb mi nevystačí rozpočet. :))
Děkuji za jakékoliv názory!

DanielaS
4599 příspěvků 16.11.11 18:16

Nejmin prace bude s tim zupanovitym a navic ti bude i po mirnem pribrani/zhubnuti. Zachumlat se muzes do kapuce i do zdvizeneho limce toho modreho. Ten zupanovy nemuze byt z moc tlusteho/podsiteho materialu, aby to naraseni v pase nevypadalo blbe. Ja bych z hlediska hrejivosti + slusivosti udelala ten modry, ale delsi, az ke kolenum, a radne podsity vatelinem. Strih slozity neni, je to klasicky kabat, jen ma zasevek prohnuty do boku a v nem kapsu, to svadlenu nezarazi.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit