Jazykový koutek

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Demode
1675 příspěvků 06.03.14 14:30
Jazykový koutek

Jazykový koutek je vám k dispozici. Snad nebude smazán.

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Matmys
1597 příspěvků 06.03.14 14:39

Teď jsem zmatená, že to nevidíte - vážně tam není chyba?

Záleží taky na tom, jak se to podá a ačkoli reakce Morže spíš pobavily,
zapomněla jste se zmínit o tom, jak nás tady nazvala, tuším „hejnem krav“
No a výkřik od vás : „Myslím, že MP není od toho, aby se zde řešily pravopisné chyby, ale móda.:)“, tak ten mně dostal…

iga
1470 příspěvků 06.03.14 14:39

Víte, proč se sem hned všichni neseběhnou? Protože nemáte chybu v nadpise.

gummybee
4595 příspěvků 06.03.14 14:41

@Matmys to mně je špatně samozřejmě..
já ji našla, co jsem vyhrála? :D

Matmys
1597 příspěvků 06.03.14 14:42

@gummybee
Moji duševní podporu u stěhování :)

Demode
1675 příspěvků 06.03.14 14:43

@Matmys Již mi (pro jistotu :-) ) to napsala jedna uživatelka do SZ :-)

catherinne
12483 příspěvků 06.03.14 14:43

@gummybee budete dělat pomocnou ruku Marušce při opravování.

gummybee
4595 příspěvků 06.03.14 14:44

@catherinne tak to bych se stěhovala rovnou do bohnic :D

Demode
1675 příspěvků 06.03.14 14:45

@iga Jsou chyby a chyby. Některé jsou tak strašné, že nelze mlčet ;-)

Lalita  06.03.14 15:20

@iga
Jakou? Nebo už je to opraveno?

Matmys
1597 příspěvků 06.03.14 15:31

Dovolila jsem si na místě k tomu určeném zkopírovat ten tahák od @crazydaisy

1. p. (kdo? co?) – JÁ – TY
2. p. (bez koho? čeho?) – MNE, MĚ – TEBE, TĚ
3. p. (ke komu? čemu?) – MNĚ, MI – TOBĚ, TI
4. p. (vidím koho? co?) – MNE, MĚ – TEBE, TĚ
5. p. (oslovujeme, voláme) --------------------
6. p. (o kom? o čem?) – MNĚ – TOBĚ
7. p. (s kým? čím?) – MNOU – TEBOU

Riamine
312 příspěvků 06.03.14 15:32

Když už tady jsem, tak něco napíšu.
1. nepoužívá se spojení „oba dva“ vedle sebe, jednalo by se trochu o pleonasmus a je to nelogické
2. nepoužívají se spojky „a nebo“ vedle sebe, existuje pro tyto případy spojka anebo

Ještě k těm pleonasmům (popisování dvakrát téhož), uvědomily/i jste si, že pleonasmy jsou spojení jako např. hovězí biftek, lidová demokracie, notoricky známý, dárek zdarma, vymezit hranice? Pleonasmy nejsou žádné velké hrubice, ale používají se hlavně v poezii, v běžné mluvě jsou asi tak logické jako slovo nejoptimálnější ;).

Riamine
312 příspěvků 06.03.14 15:38

A kdyby někdo zapomněl skloňovat, může si procvičit pády s Hurvínkem . Je to známá scénka, ale myslím, že v jazykovém koutku musí být.

defilenaiguille
2677 příspěvků 06.03.14 16:03

@Riamine
Používám „oba dva“, stejně tak používám ve francouzštině „tous les deux“ (všichni dva :-) ), což by mělo být gramaticky správně.

@Matmys
Pomůcku s „tebe, tě“ nás učili ve škole, pomáhám si tím naprosto běžně.

Matmys
1597 příspěvků 06.03.14 16:07

@defilenaiguille
Já taky. Ale někdy to překombinuju a takhle to dopadne :)

Riamine
312 příspěvků 06.03.14 16:15

@defilenaiguille Je přirozené, že běžná mluva a mluva na diskuzních fórech se liší od mluvy v odborném stylu (správně by mělo být nesmyslné opravovat lidi v při používání běžně dorozumívacího stylu, protože určitá míra nespisovnosti a chybovosti je příznačná a zcela normální; s nadsázkou je to asi něco podobného jako opravovat vědce při používání termínů). Je to míněno jako zajímavost. Ne jako útok :D. Já to taky používám (líbí se mi to zmnožení), zjistila jsem to při studiích a docela mě to překvapilo.

Lamicka  06.03.14 16:17

Na tabletu pisu jako prase. Bohuzel. Mam problem, ze na tabletu to proste nevidim. Pokud delam male chyby, prosim, odpuste mi to. Pokud napisu hrubku, klidne mi vynadejte.

bertulka  06.03.14 16:21

@Riamine jejda, já používám i " oba dva" i "všichni tři " :-)

stricc  06.03.14 16:22
@Riamine píše:
1. nepoužívá se spojení „oba dva“ vedle sebe, jednalo by se trochu o pleonasmus a je to nelogické

To si dovolím oponovat, protože ač se ve spojení „oba dva“ může číslovka dva zdát redundantní, v určitých situacích je zcela na místě, zejména když chci zdůraznit, že skutečně ani jeden z předem daného počtu nechybí. Stejně jako když řeknu „všichni tři“. Přišli oba dva je zkrátka silnější a důraznější než přišli oba.

Riamine
312 příspěvků 06.03.14 16:38

@bertulka @stricc Ano, máte pravdu. Ve své úvaze jsem vycházela z charakteristiky stylu. V běžné komunikaci, v uměleckém stylu je dovoleno skoro vše, publicistický má omezení (v jistých případech lze některé hranice otupit), řečnický styl je kapitola sama o sobě. Pokud bereme v potaz chyby, odborný styl by měl být asi nejčistší. V tom případě by bylo asi zbytečné, kdyby astronom říkal, že na obloze jsou vidět oba dva měsíce Marsu, když Mars jich víc ani nemá. Toto jsou spíše stylistické otázky: co je pro danou komunikaci žádoucí a co není příliš obratné. Jak jsem řekla, mám ráda tu naléhavost při tom zmnožení, tak to používám taky. Je to obecná formulka, asi jsem měla vysvětlit kontext lépe.

stricc  06.03.14 17:29

@Riamine s tím souhlasím. Brala bych taky v úvahu, že v běžném hovorovém vyjadřování, které se tady dá právem očekávat, protože diskusní forma svým způsobem supluje živou konverzaci, je podobné zmnožení rovněž časté a přijatelné. Čekat odborný styl na ryze laickém fóru by asi bylo nejen marné, ale i zbytečné. :-)

Betty J.
2031 příspěvků 08.03.14 16:39

@Riamine: dovolím si drobnou poznámku na okraj k „lidové demokracii“. Ne snad, že by se z jazykového hlediska nejednalo o pitomost, ale tento terminus technicus měl v dobách vlády té jediné správné strany odlišit tu jedinou správnou demokracii od politických systémů zemí, v nichž moc držel buržuj a imperialista namísto dělníka, rolníka a pracujícího inteligenta.

Morže
1091 příspěvků 04.04.15 16:12

Doufám, že vám dámy nebude vadit, když svůj dotaz položím zde, ale nevím, kde v jiné diskuzi bych mohla položit otázku a při zakládání nového tématu mi tu vyplivlo tohle téma.
Začala jsem se zajímat o anglicky mluvená videa na Youtubu o různých tématech, co mě zajímá (kosmetika, krása, móda a tak). Nicméně moje angličtina je tak na úrovni mezi A2 - B1 což je docela chabý, ale snad to není úplně nejhorší.
Když je text psaný, tak není problém vyhledat si neznámé slovo, co znamená nebo si z celé věty vyvodit význam toho slova. Problémy mám ale v mluveném projevu. Často říkají nějaká slova, která jsou s jinými slovy dost podobná nebo nemám ponětí, jak se to slovo píše a neznám význam ani kontext. Jak mám proboha dohledat, co to znamená, když netuším, jak se to slovo píše? Zkusila jsem třeba přes vyhledávání pomocí hlasu v mobilu, ale to každou chvíli našlo jiné výsledky. Dělá mi problém rozlišit, zdali říká třeba „to light“ nebo „tonight“ a tak.

billie
369 příspěvků 04.04.15 16:26

@Morže Skuste dlhsiu dobu pozerat videa od tych istych ludi, ono to casom pride. Mne sa stavalo dost casto, ze ked som sa spoznala s novym clovekom-cudzincom, tak mi trvalo niekolko dni, kym som si zvykla na to, ako hovori a nemusela ho prosit, aby zopakoval kazdu druhu vetu, u ludi pouzivajucich silny dialekt to trvalo aj niekolko tyzdnov. To iste bolo, ked som zacala sledovat serialy v anglictine bez titulkov. Z prveho dielu som pochytila dej a nejake detaily, po par dieloch nebol problem. Moja skusenost je tiez, ze je z casoveho hladiska jednoduchsie neprekladat otrocky kazde slovo, ktore nerozumiem. Skor som sa snazila pochopit kontextu a ked to nepomohlo a vyraz sa opakoval viackrat, tak som si ho prelozila. Za zmienku tiez stoji, ze vela slov nema adekvatny preklad.

Woo
8 příspěvků 04.04.15 16:46

Pokud se jedná o videa na youtube, je možné si zapnout automatické titulky.

edit: překlep

Příspěvek upraven 04.04.15 v 16:50

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit