Je etické fotit lidi na ulici? A co kyberšikana?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MP Barbucha
3716 příspěvků 17.06.12 10:04
Je etické fotit lidi na ulici? A co kyberšikana?

Doufám, že nebudu zbanována (i když ušetřila bych dost času).
Toto téma mě opravdu zajímá, neberte to jako trollování. Ale poslední dobou okolo sebe sleduji, že lidé čím dál víc fotí lidi na ulici a sdílí fotky na sociálních sítích.
Dělala jsem trochu research a ztotožňuju se s tímto článkem: http://www.nedokonala.cz/…lna-kritika/
U Ady má kritika osvětový smysl, u ostatních beru focení lidí na ulici jako posměváčkovství.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »

Reakce:

Ema_SN
148 příspěvků 17.06.12 10:18

Ono myslím záleží, či sa človek na fotke dá rozoznať, tj. či vidno tvár. Ak je tvár rozmazaná, nech si s mojou fotkou robí kto chce čo chce. Ale ak tvár vidno, som na to háklivá, tam to okrem možnej kyberšikany zaváňa aj nejakými paragrafmi, neviem ako v ČR, ale v SR je na zverejnenie fotografie s tvárou potrebný písomný súhlas odfotenej osoby. Ak však vyvesím fotografiu na internet, je to len moja chyba, ak ju niekto zneužije.

Gorilka
655 příspěvků 17.06.12 10:51

Etické? Nevím. Legální? Ano (v rámci AZ). Může dojít u jakékoliv fotky ke kyberšikaně? Ano. Je to důvod proč ostrakizovat focení lidí na ulici? Ne.

MP Barbucha
3716 příspěvků 17.06.12 11:00

Článek, na ktery sem někdo dával odkaz jsem neznala (fotky spolužačky) je na mě moc. Tam mi to šikanou už zavání. Ta dívka se mohla poznat a spolužáci mohli upozornit na článek všechny z dívčina okolí.
Věřím ale, že kdyby se nějaká ´oběť ´ poznala a ozvala, fotka by byla odstraněna. Doufám.
Mně osobně focení lidí na ulici sympatické není. Zvlášť, když ameriku už stejně neobjevíte. Bude to prostě jen další varianta toho, co už tady proběhlo…

GreatSusan  17.06.12 11:04

Ja nevim. Nejdriv mi to prislo vtipne (ty fotky v pekle), nejspis i proto, ze to bylo dost prekvapive a samotnou by me nikdy nenapadlo fotit cizi lidi a jejich fotky zverejnovat. Postupem casu si uz tak jista nejsem, delat si srandu z jinych lidi, jen proto, ze jsou blbe obleceni mi prijde takove unavne. Spis si vzdycky myslim neco jako „a co jako, co ma bejt“. V tom clanku se pise o tom, ze kritik by mel svou kritiku umet oduvodnit. V pekle jsou zverejnovany fotky lidi, kterym leze spodni pradlo a pod. (nechce se mi vypisovat cely seznam obvyklych kritizovanych hrichu) - kritizovat lezouci pradlo nevyzaduje nejakou zvlastni erudici v oboru mody. Vyzaduje to proste normalni esteticke citeni a slusne vychovani, takze si nejsem jista, ze mistni (castecne dost szirava) kritika je skutecne tak oduvodnena. Kritika to je, ale tak trochu lacina. Nekdy mi prijde, ze je to spis posmevackovstvi hezky maskovane osvetovym smyslem, protoze ty kritizovane objekty jsou proste na prvni pohled strasne a je to tak jednoduche si do nich kopnout.

Sibyla
2639 příspěvků 17.06.12 11:38

Absolutně. Ze začátku mě bavilo, že někdo vypíchne prohřešky lidí, kteří dělají z trapnosti normu, ale teď, když se to masově rozmáhá, mi to připadá spíš kruté. Taktní to rozhodně není. Jaroslav Žák píše o kanadě předválečných študáků: když potkali vousatého muže, vykřikli: „Bíbr!“ Což pro starší pány, žijící v blízkosti studentských kolejí, muselo být nepříjemné, a přiznejme, šikanující. Ale co se snad dá tolerovat studentům, je u dospělých nechutné. Zvlášť když opravdu nic nového neobjevíte. Osobně už hejťácké články jen přelétnu: svatební články a mimibazar byly podle mého vrchol, a nic nového se už k tomuto tématu říct nedá. Navíc: poučení vědí, a laxními to stejně nepohne.

cashmere
57 příspěvků 17.06.12 11:40

Tak teraz je to nové hobby zvyšovať si ego na diskusných fórach a prejavovať názory, ktoré sa inak neprejavia. Šikana zmenila svoju formu. Ľudia sa častejšie začínajú realizovať len cez net, bohužiaľ.

Kerstin
516 příspěvků 17.06.12 11:48

Obecně každý, kdo má takovou fotku na internetu, tak ji tam má věčně, uvidí ji spoustu lidí, spoustu lidí si na něj bude ukazovat prstem a on může dokolečka dokola všem opakovat, že měl ten den (třeba) čtyřicítku horečku a na oblečení se vy**al, když se potřeboval doplazit jenom za roh do lékárny. Bude mu to k ničemu.

Pokud jedna holka vyfotí tajně spolužačku a pak to pošle Adě, je to hnus. Stačilo ji taktně nebo klidně i netaktně upozornit, že jí leze p**el. Sama jsem to několikrát řekla ségře - vzala to úplně v pohodě a nosí pásek.

Naopak lidé, kteří lezou do divadla, na ples, na svatbu, na promoci, do školy, na zkoušku, do práce (…) oblečení jako úplní křupani, špinaví, upocení a umaštění naprosto stabilně i přes výtky okolí, tak si tu fotku zaslouží. Pokud jsou to lidé, kteří jsou čistí, nesmrdí a nijak nepobuřují, jenom to úplně až tak nevychytali, tak je to mimo mísu. Takové lidi bych naopak chválila.

seznam.mih  17.06.12 11:58

Nesetkala jsem se ještě s tím, aby na ulici nějak lidi žhavě fotili pekelné výtvory našich spoluobčanů. Ani na internetu nic nevidím. Žiju někde mimo? Já měla za to, že to bylo cílem pekla upozornit na šedivost ulic. Já ale musím říct, že si myslím, že se zdejší ulice zlepšili. Není to tu tak šedivé a uniformní, jak si pamatuju v pubertálních letech. Pořád to teda není ono, ale… je to lepší.

drENT
593 příspěvků 17.06.12 12:15

@seznam.mih a co třeba fejsbůk samotného Pekla? Tam může fotku na zeď poslat kdokoliv a nevypadá to, že by se k tomu Ada jakkoliv vyjadřovala ve smyslu konstruktivní kritiky… O ničem dalším konkrétním nevím, ale určitě se spousta puberťaček dala inspirovat k založení nejrůznějších hejtovacích blogísků…

seznam.mih  17.06.12 12:35

@drENT Na facebook na Peklo moc nechodím. Něco tam peklo je, něco ne. Třeba ten novej příspěvek, jak jde dcera s tátou na festival a má deštník a ještě něco na kalhotech. To mi pekelný nepřijde. Pro každýho je peklo holt něco jinýho. ale ještě bych to nenazývala kyberšikanou. To bych považovala kdyby se někdo zaměřil vyloženě jen na jednoho člověka a fotil ho pomalu každej den. Což jsem zatím teda nezaznamenala. Ale tak na druhou stranu nevím, jak se cítí člověk, kterej cítí, že je kbyeršikanován. Šikanu jsem nezažila nikdy a když se něco ve třídě začalo dít, tak toho brzo nechali.

drENT
593 příspěvků 17.06.12 13:07

@seznam.mih No, tak například zde se ty puberťačky ve smyslu kykeršikany vyřádily. O to hůře, že je to zveřejněno zde a slečna má vystavenou p.del před povážnou částí národa, než kdyby to natáhly na nějaký svůj osobní blog.

Kerstin
516 příspěvků 17.06.12 13:11
@drENT píše:
@seznam.mih No, tak například zde se ty puberťačky ve smyslu kykeršikany vyřádily. O to hůře, že je to zveřejněno zde a slečna má vystavenou p.del před povážnou částí národa, než kdyby to natáhly na nějaký svůj osobní blog.

No, kdyby ji tam vyfotili i s obličejem, byla by to věc jiná - takhle se může poznat opravdu jenom podle zadku. A kdyby ji tak poznal někdo cizí, tak by byl opravdu borec..

seznam.mih  17.06.12 13:12

@drENT To není kyberšikaná. Není tady vystavenej obličej, není tam nic, co by ukazovalo, že se jedná o dotyčnou slečnu. Není tam nic, co by dotyčnou slečnu mohlo ponížit před internetem, pač nevíme, kdo to je. Vidíme jen její oblibu v tangách. jedinej, kdo může vědět, kdo to je je tak akorát její třída. Slečna se může akorát sama nad sebou zamyslet, aby to takhle nenosila a buď si pořídí pořádné kalhoty, kde jí tanga nepolezou ven, nebo vymění tanga za něco hygieničtějšího.
navíc ten článek už je rok starej a až teď se někdo ozývá, že je to náznak kyberšikany…

runningfox  17.06.12 13:20

Tak já bych nikoho na ulic nefotila, pokud bych jej nepožádala o svolení. Ale ani my nejsme bez viny, protože to tady krmíme. Můžeme za to i my.

MP Barbucha
3716 příspěvků 17.06.12 13:24

@runningfox Ano, je to tak.

Sibyla
2639 příspěvků 17.06.12 13:31

@seznam.mih No, technicky snad ne, ale představte si, jak se ta holčina musí cítit ponížená, když na fotku, s našimi jedovatými komentáři, narazí. Tak, a teď jsem udělala, co nesnáším, vnesla jsem do toho „lidský motiv“ dohadováním ve stylu: „a co když živí ochrnutou babičku a tři siroty…“ Ale jelikož se vlákno zabývá etikou zveřejňování podobných fotek, nikoliv vzhledem focených, je to snad v normě.

cashmere
57 příspěvků 17.06.12 13:33

Ešte k tej slečne v tangách. Aj ja keď som mala 13, tak to dievčatá v triede začali takto nosiť, ale boli na to hrdé, a rady to ukazovali svetu. Mysleli si, že sú sexy a provokatívne, že sa to chalanoom páči. :) To ja som skôr bola šikanovaná za to, že nosím bombarďáky. :D Tak možno ju to neobťažuje, že to každý vidí, aj keď ako vyššie spomenuté, nikto ju nemá možnosť spoznať.

seznam.mih  17.06.12 13:37

@Sibyl Kdyby živila ochrnutou babičku a tři sirotky, tak si nebude kupovat tanga značky Puma :) tak poníženě se může cítit, ale mohla s tím počítat. Neznáme okolnosti, proč fotky vznikly. Třeba jí spolužačky několikrát upozornili, že jí leze celá zadnice ven a takhle jí chtěli ukázat, že to vážně není v pořádku. I kdyby ne, tak pořád jen vyfotili její zadek a nikdo nemá důkaz, že se jedná o ní. Může bejt v klidu, že si nikdo na ulici nebude říkat, že to je ta holka z pekla, která ráda ukazuje zadnici v tangách svojí třídě.

Kerstin
516 příspěvků 17.06.12 13:46

@seznam.mih Přesně tak. Je to jenom prdel.

Kdyby jí někdo vyfotil obličej s obrovským jebákem uprostřed čela, tak je to něco úplně jinýho.
Stejně tak záleží na motivu těch slečen, které ji fotily. Chtěly se za něco mstít? Nebo jí pomoct/poradit? Těžko říct. Zpytovat svědomí by měli všichni zúčastnění, ale pobrekávat tady něco o kyberšikaně je zbytečné. Tu holku nikdo na ulici nepozná.

seznam.mih  17.06.12 13:59

Co bych mohla považovat už za kyberšikanu jsou takový ty různý stránky na facebooku typu „nemáme rádi Marii Kovančovičkovou“ a tak (pokud se někdo tak zrovna jmenuje, tak se omlouvám. To jméno sem si jen tak vymyslela a shoda s reálným člověkem je zcela náhodná) nebo nějaký ty aplikace typu kdo je lepší? Na jedné straně nějaká sexy kočka s vyšpulenýma kozama ven s peroxidovou barvou a na straně druhé ta dotyčná slečna, kterou chce někdo ponížit a pak dole jsou příspěvky, jak je ta slečna opradu hnusná… TO je ponížení! A né nějaká prdel…

drENT
593 příspěvků 17.06.12 14:04
@seznam.mih píše:
@drENT obličej, není tam nic, co by ukazovalo, že se jedná o dotyčnou slečnu. Není tam nic, co by dotyčnou slečnu mohlo ponížit před internetem, pač nevíme, kdo to je.

To tedy JE kyberšikana. Nebo si opravdu myslíte, že si to dotyčné chuderky zhnusené spolužačky, které ji na to jistě bezpočetněkrát upozorňovaly, nechaly pro sebe?? Jsem si téměř jistá, že to do druhého dne věděla celá její škola, že její p.del visí na Módním pekle. Byla-li by moje, tak bych se cítila velmi šikanována. Děti dokážou být velmi kruté.
A ano, než mě z toho někdo nařkne, tak se radši rovnou přiznám, tenhle článek mi hodně leží v žaludku.

motorová pila
110 příspěvků 17.06.12 14:10

@seznam.mih podle mě to šikana je. My ji tady sice nikdo nepoznáme, ale její spolužáci ano. A třeba i lidi z vedlejších tříd. Umím si představit situaci, kdy ten článek vyšel, spolužačky měly radost a rozdaly odkaz kamarádům. Holka přišla do školy a všichni se smáli, že visí v Módním pekle, všichni se šli podívat. To je podle mě rozdíl mezi fotkama z ulic, kdy vyfotíte cizího člověka a nebo když se mezi sebou fotí známí. Protože na cizí paní se její okolí cíleně podívat nepůjde, na tuhle holku jo. A to je nechutné.
Facebook Pekla, to je teda něco. Dneska jsem to objevila. A šikanou mi to zavání silně, pán s deštníkem pekelný není.

motorová pila
110 příspěvků 17.06.12 14:11

A je úplně jedno jestli ji upozorňovali, že jí lezou tanga. Časem by ji mohli taky upozorňovat, že má nevhodné hnědé vlasy a že modré by byly lepší…

lilip  17.06.12 14:11

O kyberšikanu v článku o spolužačce se nejedná. Slečna takto chodí měsíce, veřejně, dobrovolně nastavuje své hýždě zrakům. Tedy spolužačky vyfotily věc veřejně přístupnou, jako Chrám sv. Víta. Vyfotily pouze zadek bez tváře, jména, bydliště. Pokud slečnu pozná z fotkyjejí okolí, tak neuvidí nic víc, než co už všichni vídají denně.

Kyberšikanou chápu to, že někoho tajně vyfotím v intimních, soukromých chvílích, kdy se dotyčný schovává zrakům a dělá věci, které chce dělat v soukromí. Pomocí lsti získám jeho fotky, video, vystavím je. Kyberšikana je, když někoho ponižuji a jeho ponížení fyzické či psychické natočím a vystavím s jasnou identifikací. Když skrze internet cíleně ukazuji na jméno, tvář a osobu a šířím pomluvy a nepravdy.
Takže pokud se majitelka anonymního zadku pozná, tak snad konečně pochopí, že takhle blbě na lidi působí její nechápavost. Nebo nepochopí a bude tak chodit dál.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit