Je móda umění?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Gallant.Crow
35 příspěvků 09.10.12 10:03
Je móda umění?

Považujete módu za umění, nebo je pro vás jen jakýmsi vedlejším fenoménem? Považujete módní návrháře světových jmen za umělce? Pokud ano, co konkrétně máte na mysli?

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

Curlygirl
1901 příspěvků 09.10.12 10:23

Haute couture tvorbu světových návrhářů považuji za určitý druh umění. Běžné kolekce už ne, i když mají některé prvky a nápady z přehlídek. No a to, co se prodává v řetězcích a co lidi nosí běžně na sobě, to ne.

Gallant.Crow
35 příspěvků 09.10.12 10:31
...

Myslím i jako umění kombinací nejen barev ale i střihů a tvarů vzhledem k postavě. Kombinace různých věcí od různých návrhářů, prostě záležitosti zacházející až do takových detailů.

Curlygirl
1901 příspěvků 09.10.12 10:39

@Gallant.Crow nevím, jestli Vás chápu dobře, ale já to myslím obecně a komplexně. Se vším, co k tomu patří. Ať už to je volba materiálu, střih, barva, kombinace s doplňky, nebo dokonce účes a líčení a celá ta „attitude“ daných modelek.

Soňa3  09.10.12 11:00

Nepochybně, a zcela nepochybně toto umění neovládám. Spíš vždycky vznikne dojem „neurazí“ - ono to je taky tím, že mám opravdu dost tvarovanou postavu, slovanskou, a ty vypadají lépe svlečené, než oblečené..

Andrássy  09.10.12 11:05

Uvařit dobrou svíčkovou je taky „umění“ :-D

Sibyla
2639 příspěvků 09.10.12 11:07

Asi je to jako se vším: každou věc lze dělat mizerně, průměrně či geniálně. Lidé jako Dior, Poiret, Chanel, Balenciaga vycítili atmosféru a požadavky doby a stvořili odění, které s ní korespondovalo, odráželo ji a formovalo. Jistě v sobě meli jiskru génia: senzitivitu a tvůrčí myšlení, spolu s realismem. Na druhou stranu: výroba oděvů není umění ale řemeslo, jak věděl každý poctivý krejčí, a jak nevědí současní exhibicionisté Klírova typu.

Robena
1257 příspěvků 09.10.12 11:20

Myslim, ze umeni se odviji od dobre zvladnuteho remesla. Na prvni pohled bych modu za umeni nepovazovala, na druhy ano.

Jiná Realita
13791 příspěvků 09.10.12 11:30

@Sibyla
Většina dnes obdivovaných starých uměleckých děl bylo také dobře zvládnuté řemeslo, často dokonce přímo ze specializovaných řemeslných dílen :) kde jeden kreslil hlavy, druhý stromy a mistr jen dočmrkal toho génia :) (samozřejmě lehce nadsazeno!)

osobně myslím, že génius, řemeslo a umění jsou natolik spjaté, že jsou nerozdělitelné…pro­to neuznávám mnoho současného snobského „umění“, které řemeslnou součást zcela nebo z větší části postrádá.

pokud splňuje výše uvedené kritérium, pak módu za umění považuju, a to ve všech směrech - jak to, co tvoří návrháři, tak to, jak je někdo schopen jejich dílo nakombinovat.

Sibyla
2639 příspěvků 09.10.12 11:39

@Jiná Realita Ano, přesně tak! Bach byl prostě muzikální řemeslník, usilovně a poctivě pracoval, aby uživil svých 20 dětí. Rozhodně se nenárokoval geniálnickou rozervanost a nepochopení - to je vynález XIX. století, které umělce povýšilo na velekněze. No, a dnes na tom parazituje spousta nafouklých eg.

Curlygirl
1901 příspěvků 09.10.12 11:51

Já bych definovala umění návrhářů v dnešní době jako mistrně zvládnuté řemeslo plus to „něco“ navíc… U Klíra a spol pokulhává už to řemeslo a to, čím se to snaží snaží asi zachránit, to ještě víc pohnojí.

mujercita  09.10.12 13:14

Mně se líbí, co napsala Sybila, podle mě má pravdu. Ono je to tak i s hudbou i s výtvarným uměním, v každé tvorbě se dá považovat za umění až to, co k perfektně zvládnutému řemeslu přidá cosi navíc, čím své okolí trvale obohatí o nový zážitek. To trvale mi taky připadá důležité. Cosi, po čem se nejpozději za dva měsíce slehne zem, nejspíš umění nebude. A není souzeno každému tvořit umění, protože řemeslo se dá naučit, ale talent a inspiraci prostě nemá každý, což je vlastně v pořádku, jinak by se umění nepovažovalo za cosi výjimečného a byla by to prostě normálka.

oXide
23 příspěvků 09.10.12 20:16

U někoho je to jen dobře zvládnuté „řemeslo“ (i když zde se to slovo nehodí.) Ale co se návrhářů týče, tam to nepochybně jakýsi druh umění je.

Sibyla
2639 příspěvků 09.10.12 20:24

@oXide U těch velkých jistě. Ale „tvorba“ takové Brigity Roščákové je snad horším paskvilem umění než příslovečný obrázek jelenů a břízek. Ten koneckonců nenadělá velkou škodu, visí si neškodně na stěně, a vkus svých majitelů už asi víc zkazit nemůže. Zatímco mizerně ušité, barevně přeplácané kurví kroje z levných materiálů vycházejí na veřejnost, odhalují těla, kazí vkus a působí slabším povahám újmu na zdraví.

Ems
1482 příspěvků 09.10.12 20:53

Za mě určitě ano, Coco Chanel řekla "Fashion is like architecture, it´s the matter of proportion, to trochu s nadhledem. Ale aby se člověk uměl obléknout, potřebuje nějaký vkus - estetické cítění. Tvoří tudíž něco estetického, krásného.
A pak záleží na naší definici umění. Je umění to co je krásné nebo to co má myšlenku a hloubku? Pro mě to musí být hezké a pokud to má myšlenku tím lépe, ale to první je pro mě (a to je dost subjektivní) důležitější.

klubo  09.10.12 20:57

Ne, za mě je móda design, užitá tvorba - má potěšit, zpříjemnit život, udělat jej krásným nebo aspoň snesitelným (to je vtip…). Umění nemusí být krásné, ani nic zpříjemňovat, možná naopak - zneklidňovat.

Ems
1482 příspěvků 09.10.12 21:01

@klubo s tím co říkáte můžu vlastně i souhlasit, ačkoliv si to lehce protiřečí s tím co jsem sem napsala já. Prostě záleží na definici umění a ta je subjektivní…:)

MP Barbucha
3716 příspěvků 09.10.12 21:04

Pro mě móda uměním je. Ale které konkrétní výrobky a kombinace, to je asi dost subjektivní. Nemyslím, že umění a umělci jsou nějak extra vzácní. Těch opravdu geniálních je málo, ale jinak často mám pocit, že téměř každý je schopen vytvořit umělecké dílo. Třeba jen tím, že se zahledíme do přírody a v hlavě si uděláme fotku. Vnímání krásna a vytváření krásna je pro mě propojené.

klubo  09.10.12 21:06

@Ems Tak jasně, ona ta architektura také není úplně volné umění.

klubo  09.10.12 21:13

@MP Barbucha Vaše teze je pro mne trochu odvážná :-), ale myslím, že jste šťastný člověk.

Šošana  09.10.12 21:22

To je zajímavé, někdy včera jsem si uvědomila, že móda je umění:-) Tedy mně se tak zdá, tudíž odpovídám ano. V tom smyslu, že něco se kombinuje s něčím - v ideálním případě podle uváženého výběru, přihlíží se k dalším komponentům, k barvám, plochám, dotváří se to do působivého celku, cílem je, aby vzniklo něco krásného. Mám na mysli celkový dojem, který kreace vzbuzuje v souladu se svým nositelem. Vytváří se svého druhu obraz. (Radši než socha:-)
Pak potkáváme krásné obrazy, docela zajímavé i méně podařené ilustrace a také zprzněné plakáty:(

MP Barbucha
3716 příspěvků 09.10.12 21:25

@klubo
No právě, jsem obklopená uměním:-) True story!

Andrássy  09.10.12 21:33

@Ems Coco Chanel rovněž řekla: Fashion is not art. It is a profession. It must be done with a lot of rigor. A druhý citát: A fashion that does not reach the streets is not a fashion.

Ems
1482 příspěvků 09.10.12 21:34

@Andrássy Dobře vytrhla sem to z kontextu…abych ukázala co tím myslím..:D
a s tím první bych polemizovala člověk který se živí malováním to má taky jako profesi…není tedy umělcem? To že to vyžaduje práci přeci neznamená že to není umění..:)

666mahu
1490 příspěvků 09.10.12 21:37

Kdybych nepovažovala módu za umění, ale jen za řemeslo, nebyla bych ochotna dát za některé kousky tolik peněz.
Považuji za umění i kombinování (nezáleží na ceně jednotlivých kusů).

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit