Jídlo nebo oblečení?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

seznam.mih  20.11.11 14:55

Už víme, že se rády oblečeme hezky, díváme na kvlitu, nebojíme se dát víc peněz do opravdu pěkného a kvalitního kousku, co vydrží i jadernou válku. Potom taky víme, že se rády dobře a zdravě najíme, že nám záleží na surovinách a i za suroviny si rády zaplatíme víc, pokud víme, že to není hegeš.
Nicméně jak už to v životě chodí, tak pro normálního člověka není možné nakupovat kvalitní zboží furt. Něčemu prostě dá větší váhu a něčemu menšímu. A tak se ptám: Na čem si dáte více záležet? DO čeho investujete víc peněz? Ovšem za těchto podmínek:

1. Nevlastníte zahradu, nepěstujete si v tom případě jídlo, takže si všechny potraviny musíte nakoupit v obchodu. Ani nemáte žádný známý, kteří by vám to dali zadarmo.
  2. neumíte šít, takže si nemůžete nic ušít ani nemáte žádné známé krejčové, oděvářky a podobně.
Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Katka_xx
20 příspěvků 20.11.11 15:17

Obě podmínky v realitě splňuju :-) Už před nějakou dobou jsem toto dilema vyřešila šalamounsky: snažím se kupovat v rámci možností kvalitní potraviny (když se chce, jde to i v našich obchodech, jen je omezený výběr a/nebo se musí hodně nakupovat základní suroviny, ne moc zpracované), ale v malém množství, nemíváme doma velké zásoby ničeho, takže to tolik do peněz neleze. Tím toho tolik nesním, netloustnu, a vejdu se v obchodech do velikostí 34-36 (jsem hodně malá), které ve výprodejích docela často zbývají. Kromě toho, opravdu drahé mám jen boty a kabelky, ty si kupuju zásadně kožené, a oblečení mám hodně ze sekáčů a výprodejů, dost často taky nakupuju mimo ČR. Přes internet nenakupuju oblečení ráda, protože mi vadí, že si to nemůžu zkusit (a balit to co mi nepadne a jít to zase posílat zpátky jsem líná).

sasha
171 příspěvků 20.11.11 16:09

hm, ja sa snazim kupovat lepsie potraviny. oblecenie si kupujem málo a a setrim vacsinou na to oblecenie dlhsie

Lachenauerin
544 příspěvků 20.11.11 16:41

Obecně se snažím chovat hospodárně a nevyhazovat za blbiny, ale nemůžu říct, že bych na jídle nebo na oblékání šetřila.
Největší rozdíl mezi těmi dvěma množinami je asi ten, že jíst musím každý den, zatímco oblečení si kupuju párkrát do roka. Snažím se nejíst shit, ale na druhou stranu se to nezblázní, když si jednou za dva měsíce při procházce po městě koupím u McDonaldů hranolky, abych nepadla hlady - vyhodím tím „jenom“ nějakých 30 korun a zdravotní újma je při té frekvenci zanedbatelná. Ale kvalitní stravování moc drahé být nemusí, pokud si člověk většinu

pokrmů připravuje doma ze základních surovin, docela to jde.
Nekvalitní oblečení oproti tomu nekupuju vůbec nikdy (tedy záměrně určitě ne, občas člověk naletí, ale to se mi stává opravdu velmi vzácně), neb vyhazovat po stovkách se mi nechce a musela bych v tom nehezkém či na dotyk nepříjemném hadru chodit dlouhodobě, resp. bych ho stejně nenosila. A protože se mi zatím nepodařilo dopracovat do stavu, kdy bych si těch kvalitnějších a hezčích kousků mohla kupovat neomezeně, je samozřejmě důsledkem, že ve srovnání s většinou kamarádek a známých mám tak čtvrtinu oblečení, a to ještě kdoví jestli. Takže šetřím na množství, ne na kvalitě.

MP Pafka
185 příspěvků 20.11.11 18:09

Kdybych si musela vybrat, tak si raději koupím kvalitní jídlo než kvalitní oblečení. Ale tak jako většina lidí tady, se snažím o určitý kompromis - prostě budu mít toho oblečení nebo jídla méně.

Beruska_bez_tecek
704 příspěvků 20.11.11 19:28

Pokud bych si musela vybrat, tak jednoznačně jídlo a nějakou dobu si prostě odpustím nové svršky. Přeci jen považuji za důležitější co do sebe než co na sebe. Kvalitní jídlo mně do peněz leze (pro 4 členy rodiny) - ovoce, zelenina, ryby, maso, lepší druhy rýže, vše ideálně základní potraviny, neupravené, bez konzervantů (v mém připadě téměř nutnost, vzhledem k nepřebernému množství potravinových alergií).

Olinka
2582 příspěvků 20.11.11 19:48

Heh. Já šetřím na všem. Oblečení mám z 70% ze sekáče, zbytek z výprodejů. Naposledy jsem si za plnou cenu koupila asi v 16 tehdy módní pásek s lebkama (máti se z toho málem přehodila, stál 200 Kč!). Co se jídla týče - koukám po slevách a nedělá mi problém koupit den prošlý hermelín, když je za třetinovou cenu - beztak ho hned sním. Trvanlivé potraviny kupuju, když je nějaká akce (samozřejmě to sleduju, romadúrem slevněným z 30 Kč na 25 mě nikdo nenapálí). A třeba teď v zimě, když je omezená nabídka ovoce a zeleniny, to řeším levnou mrkví, celerem, pomerančema atp. Nepotřebuju za každou cenu okurky a rajčata. A snažím se veškeré jídlo chystat doma, včetně svačin do školy a obědů. Když jsem celý den pryč, radši si vezmu tři bagety a jablko, než jít na pofidérní oběd do menzy.
I když se přiznám, že v pátek jsem byla s kamarádkou na obědě a nechala tam tolik peněz, co mi běžně stačí na jídlo na půl měsíce. Podotýkám, že to za to nestálo (mmch, kavárna Era v Brně. Vědět, že tak podražili, jdu tam max. na to kafe). Takže si radši koupím kilo hovězího a spáchám něco dobrého doma, než ty samé peníze dát za oběd venku.

pixie
232 příspěvků 20.11.11 19:58
Jako veganka u jídla ani moc na výběr nemam, když je to levný, je v tom skoro vždycky něco živočišnýho, takže když chci čokoládu, tak si musim trochu připlatit, když chci marmeládu, tak taky. Navíc takový potraviny málokdy seženu v běžných obchodech, takže musím do nějaké zdravé výživy… Celozrnný chléb mají sice skoro všude, ale na ceně je to taky znát. Na druhou stranu zelenina a ovoce tak strašně drahý nejsou, takže ono se to vykompenzuje.
Celkem utratím asi stejně jako dřív, jenom muj jídelníček teď obsahuje mnohem víc zeleniny, ovoce a oříšků.
Co se týče oblečení, ve slevách nakupuju v M&S, což je pro mě nejvyšší kvalita, jakou si jako studentka můžu dovolit, jinak se nebránim ani ostatním řetězcům, mám docela ráda např. orsay nebo next.
Nejsem zaujatá proti akrylu ani jiným umělinám. Moje nejoblíbenější tunika byla z polyesteru z M&S, myslím, že jako u všeho záleží na zpracování. K čemu mi je 10 kvalitních bavlněných triček, když mi s nimi pot nepříjemně reaguje a hrozně smrdim, zatimco bavlna s příměsí akrylu nebo i ten polyester mi nevadí… Snažím se nekupovat úplné hadry, ale pokud vím, že ten hadr nebudu chtít nosit ještě za 2 roky a cena není vysoká, jednou za čas koupím i něco, z čeho by mnohé čtenářky tady asi zkolabovaly.
Jsem ráda, že nemusím volit mezi jídlem a oblečením, ale kdybych musela, dala bych přednost jídlu. Nebo bych možná začala jíst jenom ovoce a zeleninu a pak by mi zbylo i na ten hadřík:)

fiesta
104 příspěvků 21.11.11 10:17

Prispejem sem, aj keď toto úzko súvisí s témou peniaze, aby som nepísala dvakrát v podstate to isté. Podľa mňa priority sa s vekom menia, iné priority som mala ako študentka, iné ako pracujúca bezdetná, iné mám teraz a iné budem mať keď dcéra vyrastie a bude sa živiť sama. Z našich príjmov momentálne najviac ukrajujú náklady na bývanie, neľutujem za to ani jedno euro, aj keby som nemala mať desať rokov nič nové na seba. Jesť sa samozrejme musí, ale ja som v každom ohľade precitlivelá na plytvanie. Potraviny kupujeme len toľko koľko spotrebujeme, ale pre mnohých okolo nás sme domácnosť, kde niet čo jesť, pretože nám kuchyňa nepreteká keksíkmi a chipsami (radšej upečiem), chladnička šunkami a salámou - a eidamom:-) Rýchlo kaziace sa potraviny kupujem len toľko, koľko potrebujem na varenie, a keďže ja nejem veľa a sme iba traja, tak môžem za cenu plného vozíka človeka predo mnou, nakúpiť tretinu vecí a tým pádom kvalitnejšie (neušetrím nič, ale v podstate som na tom rovnako ako niekto kto nakupuje v trojnásobnom množstve). Rovnako sa správame aj k oblečeniu - jasné, keď sme pred 11 rokmi s mužom skončili výšku, éra obchoďákov iba začínala, otváral sa prvý Polus v Bratislave a nadšená zrazu z toľkej ponuky som s kamoškou neustále vymetala Mango v štýle „aj keby na chleba nebolo“. Vtedy by odpoveď bola znela jednoznačne - oblečenie. Ale postupne ma to postupne prešlo ako začínali aj u nás zavádzať výraznejšie výpredaje, párkrát som sa obabrala, keď tá istá vec bola o mesiac v 50perc. zľave, rodičia v tom čase navyše žili v Kyjeve, kde je oblečenie dvakrát kvalitnejšie a o polovicu lacnejšie (po návrate domov som otcovi dosť ťažko vysvetľovala, že ho za 20 sk fakt v Bratislave nikde neostrihajú). Neskôr, keď som bola na materskej mi kamoška posielala na malú veci z Nextu v 70-90percentných zľavách a „premena“ bola dovŕšená po našej návšteve u nich,keď sme na vlastné oči presvedčili, že priemerný Angličan sa necíti byť tak bohatý, aby čokoľvek kúpil za viac ako 80percentnú zľavu. Takže nakupujeme nárazovo, vo výpredajoch (pre dcéru kľudne nakúpim aj sezónne pol roka, rok dopredu), mimo výpredaja kúpim iba vec ktorú buď súrne potrebujem (väčšinou dcéra) alebo sa mi strašne páči, majú jeden kus a moja obava, že dovtedy zmizne, preváži (týka sa to hlavne kabeliek). Inak som celkovo imúnna voči reklamám, v akomkoľvek obchode, zásadne nekupujem veci ktoré zrovna nepotrebujem alebo ktoré mi farebne či strihovo nesedia, iba preto že su práve v móde alebo preto, že zrovna tento na prášok na pranie je nový a účinnejší, alebo že je nová príchuť Kofoly. Usporené peniaze dávame do cestovania, cestujeme individuálne, aj tam viem, za čo platím a zaplatím.

Prirodka
1 příspěvek 21.11.11 17:59

Ja mam obdobi, kdy jsem lepe krmena, ale mam min novych veci na sebe, coz take odpovida tomu, ze nemam ani moc chut se nejak strojit, kdyz dojdu k vetsim rozmerum a pak jsou chudsi obdobi, kdy si za „neprozrane“ penize rada koupim neco noveho… ale kvalitu vzdy, hnusy nejim ani nenosim :)

marmota-b
529 příspěvků 24.11.11 12:40

Já jsem myslím taky jeden z těch lidí, kdo šetří spíš na množství, v obou případech. Oblečení teda v posledních několika letech kupuju téměř výhradně v sekáčích, nebo ho získávám na výměně oblečení; s výjimkou spodního prádla ovšem, takže na tom utrácím asi nejvíc, ale taky ne moc často.
Pokud jde o jídlo, snažím se kupovat hlavně základní suroviny, a ty kupodivu vycházejí dost levně. Pak mám takové chvíle, kdy se sprčím a koupím si nějaké mlsy, následkem čehož utratím za jídlo víc, než mám ve zvyku. Ale zas některé z těch mlsů jsou třeba kozí sýry, takže to snad není až tak hrozné. :-)
Netuším, za co utrácím víc. Objemově určitě za jídlo, protože jak psala Lachenauerin, jíst musím každý den. Poměrečně nevím.

anicka  24.11.11 14:46

No, zrovna dnes teda viac za jedlo…adventne trhy na Dejvickej su super :-) (a este pridam „reklamu“ - ak pojdete nahodou okolo stanku c.9 s udeninami…tak sa tam zastavte, prave som polovicku jednej nepricetne zozrala namiesto obeda, uplne uzasne su :-D)

Mylady2
12409 příspěvků 05.08.12 21:48

Za oboje utratíme s mužem stejně:-)) moc…

Moir
1806 příspěvků 06.08.12 08:45

Ač šít trochu umím, tak oblečení spíš kupuju, ale ve výprodejích a v SH, takže spíš utratím víc za kvalitní jídlo, jednak proto, že jsem postižena potravinářským vzděláním a to mi prostě některé potraviny ani nedovolí koupit, jednak, že jsem mlsná koza ;).

Ziné
82 příspěvků 06.08.12 10:38

K obojímu přistupuji tak nějak stejně, i když se musím přiznat, že na oblečení si dávám záležet trošku víc než na jídle. Co se týče stravy, nejsem příliš náročná a nebaví mě vyvářet - klidně si dám k obědu chleba s máslem, ve fastfoodech se ale nestravuji a vyloženě nezdravým jídlům se snažím vyhýbat. Zato nakupování oblečení (vzhledem k finanční situaci spíš ve výprodejích a sekáčích) mě baví. Snažím se ale neutrácet za něj víc než za jídlo.

cibetka 1  06.08.12 12:17

Projíme strašně moc peněz a nelitujeme, jsme za jídlo ochotni utratit v podstatě jakoukoli sumu, když je jídlo dobré. Dá se říct, že jsme extrémně nároční, i když vlastně vše dělám ze základních surovin, ale hodně si vybíráme. Navíc rádi navštěvujeme opravdu dobré restaurace, které mám ovšem odzkoušené a kde vím, kdo přesně vaří a z čeho. Odhaduji, že muž utratí za oblečení stejnou částku /víno nepočítam, to by nevyšlo/, já teda určitě více projím.
Určitě se preference mění s věkem a dětmi. Za mlada bych raději nejedla a měla jisté oblečení, dneska jsou hodnoty jinde, preferuji zážitky a to jídlo je.

MP Janka
373 příspěvků 06.08.12 12:55

Protože mě živí rodiče(studuji), tak to vezmu z rodinného pohledu. Rozhodně utracíme několikanásobně víc za jídlo. Z masa kupujeme snad jenom panenku, protože se narozdíl od ostatního vepřového skoro nevyvaří a je libová, zeleninu máme denně, kromě mě rodina miluje ořechy, uzeniny kupujem s vyšším podílem masa. Se segro sme vychované tak, že oblečení máme málo, ale dobře se o něj staráme, dvoje až troje kalhoty a trička, svetříky a mikyny v přiměřeném množství, tak aby se daly kombinovat. Nešetříme na botech, i když mě posledně vydržely kozacky za 1000 3 zimy.
Rozhodně to máme doma tak, že nejdřív kvalitní jídlo a pak až všechno ostatní.

Curlygirl
1901 příspěvků 06.08.12 13:52

Nedávno jsem si dělala malou analýzu, abych měla přehled o svých výdajích. Vyplývá z toho, že dám hodně (dokonce hrozně moc po sečtení!!!) za oboje - miluju dobré a kvalitní jídlo, ráda chodím do dobrých restaurací a zároveň mám ráda kvalitní oblečení a doplňky.

DanielaS
4603 příspěvků 06.08.12 16:00

Je to stary prispevek, ale Pixie, proc ma vegan problem s marmeladou? To do nich podloudne melou prasata nebo proc? Kdyby mi slo o marmeladu nekontaminovanou buhvi cim, nakoupila bych ovoce (klidne horsi kategorie, prezrale - levnejsi!) a uvarila ji doma. Ja teda doma marmelady delam furt, ale z ovoce ze zahrady, takze podminku nesplnuju.

Curlygirl
1901 příspěvků 06.08.12 16:09

@DanielaS V klasické marmeládě bývá želatina… A pokud bychom to vzali do extrému, teoreticky by se v ovoci mohla nacházet nějaká muška.

DanielaS
4603 příspěvků 06.08.12 16:13

Aha, ja myslela, ze po silenych kravach uz se zelatina moc nepouziva. Tak ale udelat marmeladu (z dukladne prohlednuteho ovoce) doma je vdecna prace. Bez zelatiny, jen s cukrem. Cukr se smi?

DanielaS
4603 příspěvků 06.08.12 16:15

Aha, ja myslela, ze po silenych kravach uz se zelatina moc nepouziva. Tak ale udelat marmeladu (z dukladne prohlednuteho ovoce) doma je vdecna prace. Bez zelatiny, jen s cukrem. Cukr se smi?

Curlygirl
1901 příspěvků 06.08.12 16:17

@DanielaS Myslím, že normální domácí zavařenina s cukrem je možná, potažmo jakákoliv koupená, ale dělaná stejným způsobem. Nejsem vegan, jen se o to zajímám. U těch průmyslově vyrobených není jistota původu a ta želatina asi přece jen bude levnější surovina než její náhražky, takže ji budou používat.

Moir
1806 příspěvků 06.08.12 16:23
@Curlygirl píše:
@DanielaS V klasické marmeládě bývá želatina… A pokud bychom to vzali do extrému, teoreticky by se v ovoci mohla nacházet nějaká muška.

v marmeládách/dže­mech nemá želatina co dělat, želírovací prostředek možná, ale to je z kytiček, a chemicky je to různě upravený pektin! A rozhodně není ani v těch nejlevnějších, kazilo by se to. To si zase někdo špatně přečetl složení a dal rovnítko mezi želírovací prostředek a želatinu.

@DanielaS píše:
Aha, ja myslela, ze po silenych kravach uz se zelatina moc nepouziva. Tak ale udelat marmeladu (z dukladne prohlednuteho ovoce) doma je vdecna prace. Bez zelatiny, jen s cukrem. Cukr se smi?
želatina je v současnosti převážně vepřového původu

Curlygirl
1901 příspěvků 06.08.12 16:26

@Moir aha! díky za info, někde jsem to četla a vzala to automaticky jako fakt aniž bych o tom pochybovala.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit