"Jugoslávie" včera a dnes

Fotoalbum tématu (20) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

jedrilica
576 příspěvků 08.12.15 14:28
"Jugoslávie" včera a dnes

K (nejen) mému velkému potěšení se nás tu sešlo víc, které ji prostě milujeme. Abychom nerozjížděly OT, což už se nám stejně podařilo :-), zakládám toto vlákno. „Jugoslávie“ jsem ho nazvala proto, že se sice jezdí většinou do Chorvatska, ale další země bývalé federace si zaslouží stejnou pozornost. A „včera a dnes“ proto, že i dřevní zážitky poučí a pobaví ty, kteří to nezažili, i ty, kdo to pamatují.
Prosím jenom, abychom se vyhnuly diskusím a komentování politické situace bývalé i současné. Pojďme se vzájemně potěšit, pobavit a poučit, sdělit si zkušenosti a tipy. A i na tu módu určitě dojde!
P. S. Komunikacija na hrvatskom će biti sjajna :-) Dobro došli!

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reakce:

jedrilica
576 příspěvků 08.12.15 17:19

Začala bych stylově pro navození té správné atmosféry.

Dalmitka
1302 příspěvků 08.12.15 19:03
@jedrilica píše:
Začala bych stylově pro navození té správné atmosféry.

Tak to je výzva! Ako ste vedeli, že Colonia vždy a všade? /Fakt mi tu chýbajú tie emotikony, neviem ich pridávať a štve ma to!/ Colonia bola niekedy dávnejšie moja TOP, všetky CD nelegálne napálené v Bosne mám doteraz. Teraz už síce mám aj ďalších favoritov, ale Colonia potešila!

Lalita  08.12.15 19:05

@jedrilica Poprosila bych link na to OT. :)

moninika
1964 příspěvků 08.12.15 19:07

@jedrilica Dobro, možemo na hrvatskom :-)

Dalmitka
1302 příspěvků 08.12.15 19:12
@moninika píše:
@jedrilica Dobro, možemo na hrvatskom :-)

Aj ty Brutus?

jedrilica
576 příspěvků 08.12.15 19:22

@Lalita Posledních několik stran v „Co vidíte z okna“ :-)

Dalmitka
1302 příspěvků 08.12.15 19:24

@jedrilica - dobre, tak ja Vás tu podporím, aby ste sa tu nebála. Tá spomínaná legenda sa mi páči, tak ju dávam k dobru - Pán Boh si zavolal zástupcov všetkých národov na Zemi, aby im rozdelil časti územia. Keďže to trvalo dlho a o Dalmatíncoch sa hovorí, že sú leniví /čo nie je pravda/, tak Dalmatínec si ľahol pod olivu a zaspal. Všetko sa už rozdelilo, Dalmatínec sa zobudil a - PaneBože a pre mňa máš čo? PánBoh - no ja už som všetko rozdelil, kde si bol doteraz? Dalmatínec začal lamentovať a tak PánBoh rezignoval a hovorí - dobre, dobre, tak ti dám kus Zeme, ktorý som si rezervoval pre seba!

jedrilica
576 příspěvků 08.12.15 19:32

@Dalmitka Já jedu Colonii furtpryč, co jsem se začala učit chorvatsky. Krásně na tom vidím, jak těm textům víc a víc rozumím. Bohužel mluvení je pořád tragédie. Já neumím mluvit „jednoduše“ ani v češtině, používám hodně „květnatý“ jazyk, takže když chci něco říct v jakémkoli cizím, ztroskotám na naprosté nepřeložitelnosti. Dneska jsem například chtěla kamarádovi napsat „trefa“, ale oni to slovo nemají! Jak já teda potom můžu mluvit chorvatsky, když jim chybí základní (moje) slovní zásoba? :-)) A taky ta paměť už dááávno není, co bývala. Ačkoli jazykům se bránila i v lepších časech. Ale snažím se, zatím jsem vděčná i za tu pasivní znalost.

@moninika Vy klidně, já zatím radši ne, viz výše. Ale strašně ráda si to budu číst :-)

jedrilica
576 příspěvků 08.12.15 19:38

@Dalmitka To je krásná legenda, tu jsem neznala. Mně se zase strašně líbí ta o vzniku Kornatů, že Pánu Bohu zbyla hrst kamenů, nevěděl, co s nimi, tak je zahodil do moře a teď nám dělají radost. A naštěstí budou i nadále, když se tam stihl zřídit národní park, jinak by tam už přistávaly vrtulníky u procovských sídel zpovykanců.

moninika
1964 příspěvků 08.12.15 20:03

@jedrilica Když já radši mluvím než píšu :-) Domluvim se dobře, i když při tom až tak neřeším, že často špatně vyskloňuju.

Vy jste z bývalé Jugoslávie nadšená jenom třeba z dovolených nebo jste tam nějakou dobu žila?

711990
3200 příspěvků 08.12.15 20:17

@moninika mam to stejne. Mluvim v pohode, ale nikdy jsem nepsala. Ale myslim si ze je to i tim, ze jsem take nikdy necetla jen titulky v televizi a bezne napisy. Ale knihu nikdy.
Na druhou stranu bratrankova dcera(chorvatka, oba rodice HR, babicka ceska)to ma taky tak - mluvi skvele cesky, kazde leto s ni moje mamka jinak nemluvi, ale kdyz si piseme, tak pise foneticky a kolikrat mam potize ji rozumet:D zasadne nepouziva CH ;)

jedrilica
576 příspěvků 08.12.15 20:26

@moninika Jako dítě jsem byla třikrát s rodiči, výsledkem byla jako u zde zatím ještě nepřítomné @711990 jistá zpruzelost, jejíž důvody by byly na dlouhé povídání. Před deseti lety jsme shodou okolností s přítelem pobyli týden na jachtě s kamarády a už to bylo. Od té doby jsme naprosto nekritičtí, jezdíme pravidelně na souš i na vodu. Máme ještě jednoho kamaráda stejné krevní skupiny, se kterým jsme se seznámili na té první plavbě. Milujeme to tam všichni, jsme s tím až otravní, ale nemůžeme si pomoct :-) Snažíme se pilně dělat osvětu, letos jsme „ulovili“ hned tři nové duše.
A protože jsme zjistili, že jsou Chorvati nadšení, když se někdo snaží mluvit po jejich, pustili jsme se na stará kolena i do toho studia. Kamarád začal dřív, navíc měl příležitost hodně mluvit i v zaměstnání (na tom je vidět, že nic není náhoda, ze začátku se všichni ofrňovali, jako proč se učí zrovna chorvatsky), takže mluví perfektně. My zaostáváme, ale věříme, že výsledek se dostaví. Špatné skloňování taky neřešíme, jinak bysme museli mlčet jak ryby :-)

Edit: Tak @711990 už je tady, hurá.

Příspěvek upraven 08.12.15 v 20:27

moninika
1964 příspěvků 08.12.15 20:27

@711990 Mě vždycky pobaví jak foneticky přepisují anglická jména :-)

jedrilica
576 příspěvků 08.12.15 20:29

@moninika Tím fonetickým přepisováním mě baví i ruština. V chorvatštině mě zase až trýzní u Tescou, na CDu apod. :-)

moninika
1964 příspěvků 08.12.15 20:33

@jedrilica No, nadšeni z dovolené celkem chápu, my tam prožili 8 let a vidím to jinak. Věřte mi, že Chorvati radši vidí jako turisty třeba Němce a extra hezky se o nás za zády nevyjadřují.

Ale v Evropě je jejich moře nejkrásnější, o tom žádná.

jedrilica
576 příspěvků 08.12.15 20:40

@moninika S těmi Němci, a dneska už asi i Rusy, je mi to jasné. Proto se právě snažíme zapadnout aspoň tím mluvením, protože je často potřeba něco zařizovat a i chtít!, takže si tím zvyšujeme šance na úspěch. Zatím byly ohlasy vždy pozitivní, a protože platíme stejně jako ti Němci, a často mnohem „velkoryseji“, myslím že konkrétně s námi problém nemají. Co si myslí o některých Češích jim nevyčítám, protože si často myslím to samé. Jejich chování i uvažování (Čechů) je pro mě nezřídka jedno velké WTF :-)

yako
3224 příspěvků 08.12.15 20:46

@711990 jo, s tím měla děda taky problém. Vždycky, když si nebyl jistý, tak se zeptal, jestli je tam h jako h…o, to bylo jediný slovo, který přesně věděl, že tam má být h. A taky říkal „sranda“ se neříká, sranda je sprostý slovo :).

711990
3200 příspěvků 08.12.15 22:13

@moninika to je nejlepší, v naší rodině to zdomácnělo a tak když mluvíme o např. značce Tommy Hilfiger, zásadně říkáme „u Tomija“ :D
Vůbec ráda používám některá slova z chorvatštiny, přijdou mi vhodnější pro danou věc - například chlupy - „dlaky“ - ve spojení „mám hrozný dlaky, už si musim oholit nohy“. Nebo o našem papouškovi, že je kukavica, když se všeho bojí:-) Ale to už je takový postižení, no…
@yako Vida, sranda neznám! musím se optat doma:) příští týden dorazí ekipa z Makarske, tak uvidíme, co na to řeknou:)

yako
3224 příspěvků 08.12.15 22:17

@711990 nemyslím si, že by to něco znamenalo chorvatsky, spíš si myslím, že mu to tak připadalo. No, už se nezeptám.

711990
3200 příspěvků 08.12.15 22:26

@yako :-(

mulen
854 příspěvků 08.12.15 23:09

@711990 takže vlkodlak je vlkochlup? :)

711990
3200 příspěvků 08.12.15 23:45

@mulen jo;)

jedrilica
576 příspěvků 09.12.15 04:27

My od letošní dovolené používáme hodně „jedete kruh?“. Šli jsme se najíst, byla s námi kamarádka, kterou jsme „vyvezli“, byla v Chorvatsku po strašně moc letech. Ke stolu přišla paní majitelka/servírka a než jsme se rozhodli, co si dáme, zeptala se „Jedete kruh?“ A ta dobrá česká žena pravila: „Já teda teď na žádnej okruh nejedu, už mám hroznej hlad, tak bych se napřed chtěla najíst.“

711990
3200 příspěvků 09.12.15 07:06

@jedrilica :D
Muj pritel si letos oblibil slovo šišmiš - netopyr a snazil se ho vpasovat kdykoliv do hovoru, kdyz jsme tam byli. No nastesti v rijnu jeste litali;)

Jinak otazka do plena - kdo zboznuje KREMPITU tolik jako ja? Take mozno znat pod nazvem KREMSNITA…bez tohoto zakusku se neobejdu. Plus susenky Domacica;)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit