Kam co nosit

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

lipo
303 příspěvků 28.08.12 20:55
Kam co nosit

O dresscodu se tu už ledacos nakouslo, ale já s ním mám asi zásadní problém obecně. Nevadí mi dodržovat pravidla, ale nedaří se mi ta pravidla nikde vyštrachat. Neznáte někdo nějaké „desatero“ oblékání? Nebo alespoň nějaké fragmenty? Stalo se vám někdy, že jste byli v nějaké situaci nevhodně oblečení, a vadilo to moc? Pište prosím rady i dotazy. Byla bych to vložila spíš do poradny, ale tam není možnost diskuze a taky pmi připadalo, že to takhle bude pěkně pohromadě.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

lipo
303 příspěvků 28.08.12 20:59

Například ráda chodím do opery (občas). Dostala jsem pěknou látku a chtěla jsem si z ní ušít šaty, které by se do té opery daly vzít. Hledala jsem, jak to má vypadat. Nikde jsem nenašla explicitně napsáno, že malé černé ano. Asi by to nebylo faux-pas, ale i tak. Kdesi ve Špačkově Etiketě (video) bylo, že na koncert operního pěvce musí být dlouhé šaty. Počítá se opera jako koncert operního pěvce?
Tuším, že dlouhé šaty se považují za slavnostnější, na premiéru by se tedy asi neměly nosit malé černé, nebo můžou?
A další věc, koupila jsem si dnes sukni dle mého všedního střihu (jednoduchá A sukně, ale má viditelné kapsy) z lesklého materiálu. Může se to nosit na den? Může se to nosit na večer? Záleží vůbec na tom materiálu (nebo střihu), omezí to nějak nositelnost?

llolla
2102 příspěvků 28.08.12 21:11

Tak se sukni vam neporadim, ale na koncerty chodim casto, i kdyz je pravda, ze vetsinou jako ucinkujici. Male cerne bych si do opery nevzala, i kdyz nemam pocit, ze by se to ted tak striktne dodrzovalo. Pokud jde o koncert jednoho pevce, pak je to recital a tam bych si ty male cerne naopak vzala- to mi prijde idealni- at se na me pan Spacek nezlobi. Nespecifikovala jste, na premieru ceho- to je dost podstatne. Na filharmonii a jakoukoliv akci podobneho vyznamu dlouhe saty byt nemusi, ale rozhodne silonky, uzavrene boty a idealne zahalena ramena. Pokud se rozhodujete, jestli usit dlouhe nebo kratsi saty, tak vam radim kratsi, protoze dlouhe asi moc neuzijete- ja jakozto houslistka aktivne vystupujici si bohate vystacim s jednemi dlouhymi saty

Sibyla
2639 příspěvků 28.08.12 21:18

Malé černé jsou v českých poměrech dokonale vhodné. Byla jsem v Národním na premiéře, kde první dáma republiky zahajovala operní sezónu, a nepřejte si vidět oblečení diváků. Kostkované vlněné sukně patřily ještě k lepšímu průměru. Když se rozsvítilo na přestávku, zahlédla jsem „gentlemana“, který si svlékl sako. Malými černými noc nezkazíte (snad jen na ples se nehodí), doplňte vhodnými šperky nebo slavnostním přehozem.

lipo
303 příspěvků 28.08.12 21:25

@llolla Vím, že se to nedodržuje, jsou lidi, co na premiéru (opery i jiného) přijdou v džínách a svetru, takže teoreticky i v těch malých černých budu vypadat oblečená ažaž, ale mě zajímá, jak to má být správně. Špaček je podle mě dost matoucí v těch videích. Například tam říkal, že na ples má mít dáma dlouhé šaty, a předtím byl záběr z plesu a dlouhé šaty tam měly asi dvě ženské. Tak co teda?
Myslela jsem, že premiéra v opeře a činohře je srovnatelná. Ona může být i premiéra nějakého koncertu?

llolla
2102 příspěvků 28.08.12 21:35

Lipo: Vsechno, co je poprve je premiera, ne? Kazdy koncert ma premierove provedeni. Jak je to v cinohre moc nevim, chodim obcas jen do mensich divadel, kde se rozhodne nic extra nenosi. Na operu by podle etikety mela byt velka vecerni, pokud vim.

llolla
2102 příspěvků 28.08.12 21:36

A na ples by taky mely byt dlouhe

lipo
303 příspěvků 28.08.12 21:46

@llolla Aha, tak to je pro mě novinka, já myslela, že koncert je vždycky jednorázovka:). To s těma menšíma divadlama je ale taky zajímavé, že se tam může chodit i hodně neformálně. Člověk by čekal, že to znamená, že to je nějak podřadnější představení než ve velkém divadle, ale co se týče obsahu, tak by to kolikrát mohlo být spíš naopak.

llolla
2102 příspěvků 28.08.12 21:56

Tak ja se slusne oblikam i do malych divadel, protoze sama nesnasim, kdyz nekde hraju a lidi v publiku se nejsou schopni ani poradne oblect… Ad koncerty: ja jsem myslela treba fillharmonii a podobne „spolecenske“ akce. Kdyz uz se neco nacvici, tak je skoda to hrat jen jednou. To uz je sice trochu OT, ale nevadi- herci taky hraji jednu hru treba rok, stejne tak muzikanti zarazuji do repertoaru kusy, ktere uz hrali, pripadne s nimi objizdi republiku ( to plati hlavne u skladeb, ktere jsou necim vyjimecne- kdyz se nacvici hodne tezka vec, tak se s tim hodne jezdi, aby se ta prace zuzitkovala). Snad jsem vam to vysvetlila, me to prijde tam samozrejme, az me nenapadlo, ze to nekdo nevi.=]

lipo
303 příspěvků 28.08.12 22:29

@llolla Děkuju za výklad:). To bude asi ono, na koncertě klasické hudby jsem byla jen párkrát, obecně nejsem koncertový typ, a možná mi připadalo, že to hrají jen jednou, protože s tím pak někam odjeli:). Je to ale logické, to musím uznat.

llolla
2102 příspěvků 28.08.12 22:35

Lipo: jasne, rada poucuju=] (je to mysleno s nadsazkou, v te psane forme to nevyzni)

GreatSusan  28.08.12 23:17
To s těma menšíma divadlama je ale taky zajímavé, že se tam může chodit i hodně neformálně. Člověk by čekal, že to znamená, že to je nějak podřadnější představení než ve velkém divadle, ale co se týče obsahu, tak by to kolikrát mohlo být spíš naopak.

to je teda pekna pitomost, to o tom ocekavani podradnosti a obsahu

Šošana  29.08.12 00:37

@lipo (ad 1. příspěvek v tématu) To jsou skvěle rozepsané úvahy. To by byla docela paráda, kdyby se i takovéto věty občas diktovaly dětem na procvičení psaní nebo zadávaly ke gramatickému rozboru ve škole.
A vůbec, proč by nemohli učitelé používat i úvahy typu: Jarmila si vzala šaty, které ale nebyly černé a nebyly krátké. Měla však…atd atd. Klíčová otázka zní: Šla Jarmila do opery?:-))

lipo
303 příspěvků 29.08.12 01:04

@GreatSusan To o očekávání podřadnosti je samozřejmě pitomost, vždyť to tak taky není. O obsahu se asi nedá takhle globálně mluvit, myslím, že např. v Brně a Praze se divadla diametrálně liší. A pak je to taky hodně věc názoru. Každopádně by mě zajímalo, proč se do menších divadel chodí tak, jak se chodí, tedy v čem je ten rozdíl.

@Šošana Nejsem si moc jistá, jestli to není nějaká invektiva, je docela možné, že jsem udělala nějakou chybu. Pakliže ano, omlouvám se za ni, větný rozbor jsem neměla tu čest pochopit. Jedno je ale jisté, Jarmila šla do opery s Hynkem.

firefly
527 příspěvků 29.08.12 02:06

@lipo Přdem chci říct, že i do malých divadel chodím oblečena jako na společenskou událost. Myslím si ale, že rozdíl vznikl kombinací několika věcí. Velká divadla, jako v Praze např. Národní a Vinohradské, jsou divadla s dlouholetou tradicí, obzvlášt o Národním se děti učí už od raných let na základní škole, budovy jsou honosné, zdobené… takže myslím, že je to bráno často tak, že je to něco „víc nóbl“ nebo „lepšího“ nebo „tradičnějšího“, než divadla menší. Myslím, že už tím, že se lidé chystají do divadla, které je už jako stavba velkým uměleckým díle, jaksi podvědomě, minimálně ti, co o tom přemýšlejí, zkusí se slavnostní budovou sladit svůj vzhled. Když jde člověk např. do Komorní Fidlovačky, která se nachází v přízemí obyčejného baráku, opadne ten moment „vyjímečně se obléct do vyjímečného prostředí“, a už se člověk obléká jen na „vyjímečkou událost“, což pro dost lidí asi není dost ;)

MartinaMarie
123 příspěvků 29.08.12 11:42

@firefly, jen drobná poznámka k Fidlovačce. Divadlo má samostatnou budovu stejně jako Národní. Je ani ne 100 let stará a máte pravdu, že není příliš honosná.

Do divadel i na koncerty chodím většinou v sukni či kalhotech a saku nebo halence. Šaty málo. Dlouhé vyjímečně. I na premiérách oper u nás, v Čechách, a velkých koncertech vážné hudby - Pražské jaro, významný zahraniční orchestr, mají dámy dlouhé šaty vyjímečně. Ale tam bych řekla, že se hodí.

TinkaH
916 příspěvků 29.08.12 11:55

Ohledně opery, dnes tam potkáte opravdu směsku oblečení i ty slavné svetry s riflema. Ale já osobně, kvůli mému pocitu, že nemusím být za troubu jen proto, že to tak udělají ostatní chodím do oprey v dlouhách šatech, protože opera je velice slvnostní, většinou v tmavých odstínech, aby byly decentní

TinkaH
916 příspěvků 29.08.12 12:02

Se sukní Vám moc neporadím, v tomhle taky tápu, co už je na den moc a co si ještě můžu dovolit

firefly
527 příspěvků 29.08.12 12:29
@MartinaMarie píše:
@firefly, jen drobná poznámka k Fidlovačce. Divadlo má samostatnou budovu stejně jako Národní. Je ani ne 100 let stará a máte pravdu, že není příliš honosná.

Já samozřejmě vím, že Fidlovačka má vlastní budovu. Ale já mluvila o Komorní Fidlovačce. Kdyžtak si dohledejte. Je to jakoby malá scéna Fidlovačky, na jiném místě, skutečně v přízemí normálního domu, jak jsem psala. Ani Fidlovačka není honosná, ale tím, že je to samostatně stojící divadlo i ta na mě působí slavnostněji, než Komorní Fidlovačka.

MartinaMarie
123 příspěvků 29.08.12 12:38

@firefly, tak to se omlouvám, bylo tam jen Fidlovačka, a to je ta samostatná budova. Tu malou scénu neznám, přiznám se, že chodím ponejvíc do těch velkých budov, i na Fidlovačce jsem byla jen několikrát, ovšem vždy dobrý. :-))
Napadlo mě, že jste spíš omylem napsala jiné divadlo, moje chyba, že neznám.

firefly
527 příspěvků 29.08.12 13:06

@MartinaMarie Jojo, ona Komorní Fiflovačka je úplně někde bokem (upřímně asi jsem tam šla z metra Vyšehrad, ale byla jsem tam jen jednou, takže bych to už asi nenašla). A což o to, že bych napsala jiné divadlo by se mi klidně stát mohlo, některá menší, kde jsem déle nebyla, se mi trošku motají :)

Khajka
506 příspěvků 29.08.12 13:38

Komorní Fidlovačka je v Boleslavově ulici, což je ulice, která skutečně takřka přímo vede ze stanice metra Vyšehrad, je kousíček od klasické Fidlovačky. Oblečená jsem do ní byla prakticky stejně, jako do jiných divadel, kam nosím buď jednobarevné „malé“ šaty nebo černé kalhoty/sukni s halenkou, případně černým sakem. Včera jsem měla tuto kombinaci na letním Shakespearovi a byla jsem skoro jediná, kdo šel „jako do divadla“. Jinak jsem viděla především letní šaty, džíny, outdoor… Sice, je to letní scéna, ale myslím, že právě kombinace jednobarevné sukně či kalhot a halenky by nic nezkazila a nevěřím, že dámy nemají v šatníku…

Khajka
506 příspěvků 29.08.12 13:48

Btw, do opery jsem si kdysi dáááávno, ještě na gymplu, kdy jsem si mohl dovolit obepnuté šaty, vzala dlouhé vínové šaty s dlouhým rukávem a nabíráním kolem hrudníku a připadala jsem si jako královna. Se spolužačkou jsme si říkaly, že kam jinam se už vyfintit a vzít si velkou večerní, než na ples či do opery…

Dáma_s_hranostajem
136 příspěvků 29.08.12 13:59
@lipo píše:
Stalo se vám někdy, že jste byli v nějaké situaci nevhodně oblečení, a vadilo to moc?

Mě se stalo mockrát, že někdo jiný byl nevhodně oblečen a já z toho byla v šoku. Třeba náš pan starosta zahájil vernisáž obrazů v riflích, ošuntělé hnědé kožené bundě a neupraveném culíku. A městskou slavnost zahájil v obleku jen proto, že šel z nějakého důležitého jednání (jinak bysme se dočkali pravděpodobně riflí a svetru, neb pršelo).
Dále na koncert vážné hudby do kostela přišlo dost rodin i s dětmi v běžném oblečení, a protože byla zima, nejčastějším oděvem byla (červená) lyžařská bunda - u žen, mužů i dětí. To mě naštvalo hlavně proto, že to dalo těm dětem pěkně blbý příklad. Za pár dní jdu na varhanní koncert, to jsem zvědavá, co uvidím kolem sebe.

llolla
2102 příspěvků 29.08.12 14:14

Dama s Hranostajem: to ja kdyz hraju v kostele, tak jsem vubec rada, ze ty lidi prijdou. Pokud vlastni pouze tyhle priserne bundy (coz je smutne a velice), tak maji na vyber bud je, nebo zmrznout, nebo na koncert nejit. Jiste by bylo idealni, kdyby vsichni vlastnili krasne zimni kabaty a bundy byly trestne ze zakona… Ale ja, jakozto interpret ocenuji, ze prisli a jeste vzali deti, ze je mi jedno, co maji na sobe. Navsteva kulturnich akci je predpokladem pro to, aby deti vyrostly v kulturnim prostredi a casem si samy udelaji nazor na to, co chteji nosit s co je vhodne. Tak to vidim ja…
Edit: ale tezko rict, ja jsem nosila na koncerty saticky a sukynky uz jako batole, takze mi to prijde samozrejme…

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit