Kam se starými brýlemi?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Hajdalena
18 příspěvků 23.05.13 21:45
Kam se starými brýlemi?

Zdravím všechny a ráda bych se zeptala: Co děláte se starými brýlemi, o kterých víte, že je už stoprocentně nikdy nebudete nosit? Vyhazujete je nebo je třeba věnujete na charitu? Našla jsem při úklidové čistce svoje dvoje starší brýle a i když rozhodně nejsou podle dnešních trendů, je mi líto je vyhodit, protože jinak jsou v dobrém stavu. Díky za tipy.

Reakce:

llolla
2102 příspěvků 23.05.13 21:49

@Hajdalena
Kdysi jsem videla reportaz o nejake charite, ktera vozi stare bryle do Afriky, ale uz to nejakej rok zpatky

belmonte
65 příspěvků 23.05.13 22:07

Většinou je nosím až do úplného konce, protože mám jiný problém - kde sehnat nové! Nabídka u nás v optikách je žalostná - jsem z malého města a když si koupím třeba ve Francii obroučky s tím že chci udělat jen skla tak jsou všichni dosti neochotní…

Yla
81 příspěvků 23.05.13 22:20

Jednou nám domů přišel letáček od nějaké charity (myslím, že církevní, ale nechci kecat) a tak psali, že jakékoli brýle posílají do Rumunska.
Jinak pokud se vám nezhoršily oči a skla mají nějaký klasický tvar, tak si je můžete nechat zasadit do nových obrouček.

LuisaLeelou  24.05.13 00:50

@Hajdalena

Tak já takové brýle nosím třeba na kolo nebo na brusle, nebo někam, kde se bojím, že bych o ně mohla přijít a je mi poměrně jedno, jak vypadám… na doma, taky v pohodě.

Z vlastní zkušenosti vím, že náhradní se vždycky hodí..

Jak už zmínila llolla, čas od času je někde charitativní sbírka

Ale předvším, že nejsou trendy teď neznamená, že se do módy zase nevrátí za 20 nebo 40 let… móda se furt opakuje, já si teď ze starých velkých po mámě nechala udělat sluneční.. ;-)

zwedavka
676 příspěvků 24.05.13 07:57

Mám je jako náhradní a ty nejstarší velkoplošné jako ochranné ke křovinořezu :-)

helenkka
251 příspěvků 24.05.13 08:45

Prodala jsem je na Aukru - asi patery. Jedny za korunu :-( několikery kolem dvou tří stovek a jedny za pětistovku :-)

Dahllie
2222 příspěvků 24.05.13 09:36

Liberecká Zoo opět vybírá brýle pro Afriku. A myslím, že to nebude jediná organizace v Čechách, která se do toho zapojila.

Zebra33
2038 příspěvků 24.05.13 09:47

@belmonte - kamaradka opticka mi vysvetlovala, ze pouze skla do prinesenych obroucek nikdo delat nechce z pomerne prosteho duvodu, protoze u cizich obroucek nemuze rucit za to, ze je pri zasazovani tech skel neznici. Pry se to obcas stava, v tech obrouckach muze byt nejaka skryta vada treba. Pokud znici obroucky koupene u nich v optice, tak muze objednat nove, ale u prinesenych je to problem.

DruI
348 příspěvků 24.05.13 10:02

@Hajdalena Jak už tu padlo, občas se člověk doslechne o sbírkách starých brýlí tam nebo onam, tak bych po něčem takovém zkusila zapátrat.
Ale já všechny své nositelné brýle nosím a vyřazuju je většinou ve chvíli, kdy se na nich něco ulomí a to už by stejně nikomu k ničemu nebyly.

@Yla píše:
Jinak pokud se vám nezhoršily oči a skla mají nějaký klasický tvar, tak si je můžete nechat zasadit do nových obrouček.

Silně pochybuju, že by byl nějaký optik ochotný přendavat skla z brýlí do brýlí.

@Zebra33 píše:
@belmonte - kamaradka opticka mi vysvetlovala, ze pouze skla do prinesenych obroucek nikdo delat nechce z pomerne prosteho duvodu, protoze u cizich obroucek nemuze rucit za to, ze je pri zasazovani tech skel neznici. Pry se to obcas stava, v tech obrouckach muze byt nejaka skryta vada treba. Pokud znici obroucky koupene u nich v optice, tak muze objednat nove, ale u prinesenych je to problem.

To je zajímavý. Ale vždyť je to víceméně jen výměna skel, ne? A s tím nikdy v optice problém neměli, i když jsem ty obroučky původně nekupovala u nich (nehledě na to, že třeba pět let staré brýle by mi stejně těžko znovu objednávali).

Okavango
114 příspěvků 24.05.13 10:10

ZOO Liberec a o. s. Faunus dělají sbírku nových i použitých dioptrických a slunečních brýlí. Ty posílají do Burkiny Faso, brýle využije tamní oční ordinace, která poskytuje bezplatnou pomoc těm nejchudším.
Myslím, že je to dobrý způsob, jak poskytnout věc, kterou člověk nevyužije, někomu, o kom ví, že by si ji sám v životě nemohl dovolit a jemuž značně ulehčí život.
Kontakty jsou k nalezení zde: www.zooliberec.cz/cz
a výlet do této ZOO stojí rozhodně za to :-)

Hajdalena
18 příspěvků 24.05.13 13:13

Díky všem za odpovědi! Ani jsem nečekala tolik reakcí. Protože v těch vyřazených brýlích mám vážně šlehu a náhradní brýle mám, nejlepší možnost bude je podarovat někomu potřebnému. Už jsem se dívala na sbírku do Burkiny Faso, ale tam ještě nevím, jestli sbírka pořád probíhá, nebo druhá možnost Nepál, jak jsem zjistila, tam sbírka probíhá určitě. Pro zajímavost jejich stránky www.vaszrak.cz/…atele-nepalu
Každopádně díky za tipy :-) Zase jsem si jednou připomněla, že se tu vlastně mám jako prase v žitě.

zena_do_domacnosti
2 příspěvky 24.05.13 15:15
nikdy nevies

No ja neviem..ale viac krat sa mi uz stalo, ze som si myslela, ze niektore veci fakt nikdy nebudem nosit a potom mi bolo luto, ze som ich vyhodila (lebo znova prisli do mody). alebo naopak..potesila som sa, ze ich stale mam :-)

llolla
2102 příspěvků 24.05.13 15:21

@zena_do_domac­nosti
Tak vzhledem k tomu, že @Hajdalena píše, že jí nesluší, tak je nosit asi nebude, ani kdyby byly v módě, ne?=)

zena_do_domacnosti
2 příspěvky 24.05.13 15:24
@llolla

No ale to je presne to! ze nikdy nevies..kolko veci som ja mala, co som v tej dobe vyhodnotila, ze mi nesedia..a potom sa mi zmenilo videnie. ale neviem no, to je len moja rada

Ustica
69 příspěvků 24.05.13 17:16

Informace ke sbírce v Liberci:

http://liberec.idnes.cz/…-zpravy.aspx?…

system_error
815 příspěvků 25.05.13 12:57

@zena_do_domac­nosti - jo, takhle jsem vyštrachala boty, co se do módy vrátily, byly fajn, kožený, ale měly plastovou ozdobu, něco jako mašli, ale napevno přidělanou a ta se začala loupat chvíli potom, co jsem je vytáhla zpátky na světlo. Takže jsem je vyhodila stejně :-(

audrey t.
168 příspěvků 26.05.13 20:00

Protože brýle ráda nosím a často měním, mám velkou spotřebu. Dávala jsem je na charitu, ale při nákupu těch posledních mi několikery staré vzali v optice s tím, že je také někam posílají. Zkuste se zeptat v optice, třeba to tak dělají všude.

chitrá alex
142 příspěvků 27.05.13 13:20
zcela mimo

Nosím brýle už přes čtyřicet roků, v mládí jsem měla nové kvůli stále silnějším dipotriím třeba dvakrát do roka. A nikdy jsem žádné nevyhodila, aktuálně je skladuji v nočním stolku. Mám je ze sentimentálních a pochybně statistických údajů, když si je (občas) prohlížím, můžu na té sbírce komentovat módní vlivy (materiál, tvar, velikost skel a jejich zabarvení). Ale předvším - je to nenahraditelný zdroj náhradních dílů - ty cuplíky na nos, nožičky, a zejména šroubky, které, světe div se, bývají unifikované a tedy do všech brýlí vhodné. Takže sbírka se postupně tenčí a metamorfuje do nových brýlí. Charita je možná dobrá věc - vyjádřil se k tomu někdy nějaký oční lékař? Myslím, že svými starými brýlemi, které opouštím pro jejich celkovou opotřebovanost, bych nikomu zrak nevylepšila.

audrey t.
168 příspěvků 28.05.13 19:03

@chitrá alex Alex, já myslím, že oni použijou jen obroučky. Nevím…

moet.de.foret  28.05.13 19:28

@Zebra33 já nevím, teď jsem si pořizovala brýle a dali mi slevu za to, že je to kupované u nich, na skla. a pokud se člověku opravdu často mění dioptrie tak má pořád kupovat nové? no mně to přijde nelogické.

zwedavka
676 příspěvků 01.06.13 07:35

Stěhovat skla z brýlí do brýlí se nedovedu představit, už jenom proto, že při sebevětší šikovnosti si je občas škrábnu a mít v nových brýlích poškrábané sklo nechci. (teda to „sklo“ je z plastu)

charitaUH
1 příspěvek 05.03.14 16:12
sbírka brýlí

Dobrý den,
brýle sbírá již dlouhé roky Oblastní charita Uherské Hradiště. Sbírka započala za působení profesora Bohumíra Riedla, neúnavného humanisty.
Brýle jsou vytříděny a po přeměření předávány neziskovým společnostem, které mají lékařské kliniky v různých částech Afriky.
Pokud chcete brýle darovat potřebným, můžete je poslat na adresu: Oblastní charita Uherské Hradiště, Velehradská 247, 686 01 Uherské Hradiště nebo přinést osobně.
Sbírají se též poštovní známky!
Další informace můžete najít na facebooku Charita Uherské Hradiště.

tojsemjaRP
1 příspěvek 09.11.15 13:04

Staré brýle (dioptrické i sluneční) aktuálně sbírají v prodejně Čočkyshop. cz v Praze na Florenci do sběrného boxu. Zaštiťuje to Lionský klub „Lions recycle for Life“. Víc info tady: http://www.cockyshop.cz/…-stare-bryle

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit