Kde začíná "značkové oblečení"?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Hazentla
7 příspěvků 05.08.15 19:20
Kde začíná "značkové oblečení"?

Ahoj, napadla mě otázka spíše akademická - Všichni určitě víme, co se myslí termínem „značkové oblečení“, „to jsou značkové šaty“ atd. Zajímalo by mě, od jaké úrovně značky byste výrobek nazvali značkovým v tomto kontextu.
Je mi jasné, že tam nepatří „značky“ z tržnic typu BaoLishi a LanDin atd., naopak, určitě by tam patřil Hugo Boss nebo Dior.
Ale co ta šedá zóna butiků mezi tím? Co je podle vás už „značkové“? Věci z H&M? Nebo až z Marks&Spencer? Nebo ještě „výš“?

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

ještěřička
2363 příspěvků 27 inzerátů 06.08.15 07:50

Nad tím jsem se taky zamýšlela…nevím. Na základce (cca rok 1998) bylo na jedné straně zboží od Vietnamců a pak to „značkové“ - Nike, Adidas, Puma. Kdo měl značkovou soupravu, byl zbožňován. Takhle jsem to tenkrát chápala, ale to bylo ještě před nástupem levných řetězcových značek. Od té doby mě to všechno nějak míjí, odmítám se zamýšlet nad tím, jestli mám něco značkového nebo ne. Vždycky jsem měla tohle hodnocení oblečení na značky a neznačky spojené s vychloubáním, povrchností, machrováním a povyšováním se. Rozhodně o žádném z mých kousků netvrdím, že je značkový. A jsme zase u toho. Co je vlastně „značkové“? Není to jedno?

Bara06
1993 příspěvků 06.08.15 08:46

@ještěřička Tak jako jedno to určitě je, ale na druhou stranu by bylo praktický mít v tom jasno, že. Z bazarů zmizely by úsměvný popisy typu luxusní, kvalitní značková sukně z Takka.
Značku má všechno, že jo.

Iv_Sm
1432 příspěvků 06.08.15 08:56

Myslím, že to má každý nastavené inak. Za značkové nepovažujem oblečenie z bežných reťazcov (Zara, Mango, M&S). To je proste bežná konfekcia. Veci „o triedu vyššie“ už pre mňa značkové sú, napr. Pietro Filipi (síce tiež konfekcia z reťazca, ale kvalitou inde), Coccinelle, Guess, Gant, apod. Značkové je teda pre mňa niečo, kde „značka“ je zárukou toho, že aj keď vec objednám cez internet, nemusím sa báť, že dostanem nekvalitný šunt. Nad tým sú samozrejme značky skutočne luxusné - Hugo Boss, Burberry, Prada apod.

PS: Vnímanie značiek sa veľmi vyvíja dobou aj vekom. Spomínam so slzou v oku ako som kedysi dávno so zbožnou úctou chodila po obchode Zara a mala pocit, že sa mi splnili všetky sny :)

ming_xing
1099 příspěvků 06.08.15 09:06

Podle meho nazoru je takove to honoseni se znackami predevsim pro snoby. kdyz se mi neco libi, koupim si to a je mi fuk, zda je to „proflaknuta“ znacka nebo ne, jde mi o to, aby vec byla hezka, vkusna a kvalitni - coz ostatne znacka ne vzdy zarucuje. jinak osobne nesnasim homologaci, takze setrit 3 mesice na kabelku, se kterou pak beha kazda druha, protoze je to „ta znacka“ nebo si neco koupit jen abych ukazala, ze na to mam, to opravdu nepochopim.

ještěřička
2363 příspěvků 27 inzerátů 06.08.15 09:20

@ming_xing Souhlasím do puntíku.

Hazentla
7 příspěvků 06.08.15 10:33

Však smyslem nebylo nějaké snobské honosení se značkou, jen mě prostě při věšení prádla :) napadlo, od jaké úrovně vnímáme značku jako ZNAČKU, kde teda vede ta hranice, případně jestli se termín „to je značkový“ ještě používá tak, jako za mého útlého mládí (90.léta)
Nějaký hlubší smysl to nemělo - osobně dělím oblečení spíš podle kvality, ze stejného řetězce jsem měla vytahaný hadr i takřka nezničitelný kousek.
Jinak to „opojení luxusem“ jsem taky zažila, když jsem prvně měla fondy na to, koupit si něco u M&S. Což je výrobce sice vcelku solidních věcí, ale při první návštěvě jsem se cítila, jako bych byla v Pařížské :D

SweetPotato  06.08.15 10:50

@Hazentla
To je hrozně relativní. Myslím, že lidé to většinou mají nastaveno v souvislosti se svými finančními možnostmi. Znám lidi, pro které jsou téměř nedostižným snem obchody drahých značek jako Orsay, Camaieu, ba i New Yorker. Kdybyste jim dala vybrat, jestli tričko z CA, nebo PF, vyberou první, protože druhé neznají. A někdo jiný Vám řekne, že Boss se v Česku děsně přeceňuje.
PS: Máte krásný nick!

Hazentla
7 příspěvků 06.08.15 11:05

@SweetPotato Děkuji, oblíbená knížka a z ní oblíbená postava ;)

SweetPotato  06.08.15 11:07

@Hazentla
Teď to zkouší číst dcera a já jí to kradu, abych si to kdovípokolikáté přečetla znova.

Vaše Veličenstvo
154 příspěvků 06.08.15 11:38

Pro mne značkové oblečení začíná tam, kde je značka s historií, příběhem, kvalitní materiál, špičkové ušití a hlavně! Kvalitní zákaznický servis. Salvatore Ferragamo, Burrbery, ale i Podolská a Kožešiny Halíř.

stricc  06.08.15 11:48

Já nosím věci značek poněkud obskurních, no a v rámci tohohle okruhu jako značku jakože značku beru, když poznám, co to je, aniž bych se musela kouknout na cedulku

ming_xing
1099 příspěvků 06.08.15 11:53

@Hazentla to nebylo mireno proti Vam, jen jsem se zamyslela, i kdyz trochu mimo smer tematu. :) momentalne ziju v zemi, kde se na modu odjakziva dost dbalo a nosit drahe znacky je cosi jako spolecenska nutnost. asi nemusim rikat, jak mi to pije krev.. protoze ti sami lidi jsou schopni narikat, jak nevyjdou s penezi a na druhe strane ale trvaji na botach znacky X a kabelce Y a mobilu Z atd. jak mam modu rada, toto uz mi prijde opravdu povrchni a pokrytecke. nicmene blyska se na lepsi (resp. horsi) casy, protoze s ekonomickou krizi jsou i zdejsi snobici najednou donuceni ponekud prehodnotit sva meritka.

Mylady2
12409 příspěvků 06.08.15 11:56

Co značka je a není a vůbec toto řešit je výsadou snobů :-D
Nikdo normální se tím nezabývá.

Hazentla
7 příspěvků 06.08.15 12:25

@ming_xing V pohodě, jen jsem chtěla pro sichr vypíchnout, že otázka fakt nebyla míněna jako „co si musím koupit, abych mohla machrovat“ :D
Prostě mě jen napadlo, jak a jestli se „značkovost“ vlastně teď vnímá. Stejně to ne každý pochopil.

Bender1
121 příspěvků 06.08.15 13:13

Dobré poledne,

nedá mě, abych taky přispěl svým skromným názorem. Jelikož jsem ještě student a okolo mě je většina lidí okolo 18 - 19 vidí trochu asi jinak než výše.

Z mého pohledu, značková věc, na tento termín jsem ani nikdy moc neužíval. Dokonce jsem ho i trochu jednou dobou nenáviděl, jelikož v dětství (12 - 13) kdo měl něco značkového, ten byl „king“ :D Ani to nebyla závist ale škatulkování lidí podle vzhledu a to mě nikdy moc nebralo :) Pro mě značková věc představuje kvalitu, aby to také něco vydrželo (i když to je jenom asi iluze). Asi proto to na Mallu musí mít zvýrazněným písmem.

Běžná oděv jsou pro mě kousky z řetězců - H&M, Mango, Marks & Spencer, UNIQLO a další řetězce. Ve slevách, krása nakupovat.

Značková věc, když nad tím zapřemýšlím jsou už pro mě dražší a vyšší kvality, nějakým puncem (nedokážu to nějak vysvětlit), s historií, která se někdy dost dobře prodává. Řadím je do více kategorií nižší - například Nike a Adidas, střední - například Tommy Hilfiger, Gant či Ralph Lauren a vyšší - např. Dior, Chanel, YSL.

Dokážu říct, že před lety, když jsem si za ušetřené peníze koupil první tričko od Tommyho, tak jsem byl u vytržení ale teď už to tolik neberu a vnímám více, jak se mi ta věc líbí, jeslti je mi pohodlná…

Jelikož chodím na školu, kde je dost slečen, tak dokážu i tvrdit, že některé jsou dost „ulítlé“ na to, aby si dokázaly koupit opravdu „děsivé“ věci pouze proto, že mají na sobě značku, což mi přijde zvrácené :D Dokážou klidně kvůli tomu soudit i člověka, když nemají něco „značkového“. To mi přijde v některých kruzích a lidech jako hrozná věc.

Osobně mám radši věci, které mají menší značku (jestliže vůbec) než větší, protože mi přijde jako machrovina si kupovat polo s koněm přes půl hrudi :)

Ivusa1
68 příspěvků 06.08.15 13:41

Namiesto značkové by som skôr použila pojem luxusné, bežná, reťazcová konfekcia a pod. Každá značka ako brand má svoju hodnutu (H&M dokonca vyššiu než Gucci:-)), teda aj F&F a ZARA sú značky. Vo všeobecnosti mám dojem, že v zmysle značkové = luxusné sa pojem značkové používa iba na Slovensku a v Čechách.

Jindrason
156 příspěvků 06.08.15 14:08

No nad tím jsem hodně krát přemýšlel vlastně jak to je. Jak se vůbec ta móda „tvoří“. Jestli je to taky marketing atd. Protože Versace byl takový kdysi jen „návrhář“, ale začala ho nosit Madona a ostatní celebrity a najednou lup a je to tam. Navíc nevím, ale ty modely co jsou na přehlídky, nemůžou určovat prestiž značky, protože to jsou kolikrát tak useless věci, že to hlava nebere.

Hazentla
7 příspěvků 06.08.15 14:25

@Ivusa1 Taky mám ten dojem, že „značkový“ = luxusní je silně místní záležitost. Navíc tady už to taky mizí, viz. některé mladé ročníky, které tenhle kontext skoro neznají.
Ale v 90.letech prostě frčely „značky“, aspoň mezi námi teenagery. Pamatuji se, když začalo kenvelo - džíny z kenvela, to pak byl člověk hvězda :D a Puma a Adidas…
Určitě je ale zdravý trend dělit spíš na kvalitní/šunt, vkusné/nevkusné atd. než uvažovat v rovině „Ty šaty nemůžou být hnusné, je to Prada“

DanielaS
4599 příspěvků 06.08.15 16:03

Nesouhlasim, v Italii se „znacka“ sakra resi. Lidi setri a cekaji na pololetni slevy, kdy se v nevidanych davech nahrnou do outletu a vykupujou znackove obchody. Ralph Lauren, Gucci, Lacoste, Louis Vuitton, Hogan, Liu Jo… Jakoby to nebylo uplne jedno, jestli na triku je nebo neni vysity krokodylek.

lioncity  06.08.15 16:15

Louis Vuitton nema slevy.

RenaLange  06.08.15 16:36

@lioncity jj, na slevy k LV bych si zašla ráda:-).

Bara06
1993 příspěvků 06.08.15 19:18

@RenaLange A mě by zase nechaly totálně chladnou, i kdyby byly 80%… miluju rozmanitost.

SagaN  06.08.15 19:23

@Hazentla
No, jedním z ukazatelů toho, že se jedná skutečně o ZNAČKU, je i fakt, že se padělá :D

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 06.08.15 19:48

@SagaN Já mám pocit, že se padělá snad už i háemko a Zara, aspoň tady už taky něco takovýho někde proběhlo, což upřímně nechápu…

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit