Kdo nabízí tykání?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MP Janka
373 příspěvků 04.10.12 16:08
Kdo nabízí tykání?

Dobrý den,

nejdřív nastíním moji situaci. Možná se Vám bude ze začátku zdát, že to s etiketou nemá nemá nic společného, ale myslím, že je to v mém případě důležité.
Od března docházím na hodiny jezdectví. Moje cvičitelka je jen o několik let starší než já. Poslední dobou se mi zdá, že jí dělá problém mi vykat a občas přeskočí k tykání, mě to nevadí, spíš naopak, jenže nevím, kdo z nás dvou to tykání má nabídnout. Já, protože já jsem nemálo platící klient, a nebo ona, protože je starší a učí mně? Osobně to beru tak, že já jsem žák (i když platící) a ona je ta autorita, něco jako učitel, navíc starší, takže je mi proti srsti v okamžiku kdy mi omylem zatyká říct: Můžete mi klidně tykat (Můžeš?). Jenže já jsem ještě nikdy v situaci, kdy se nabízeli tykání nebal, pokud vynechám to, že mi vykají 10-15 leté slečny, tak je poprosím ať mi tykají, když spolu kydáme hnůj…

Jak to s tím tykáním má v mém případě být?

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

LadyPapajka  04.10.12 16:10

Řekla bych jí, že mi klidně může tykat, ale vykala bych jí při tom. Prostě bych řekla „Klidně mi můžete tykat, mě to nevadí.“ když vám zrovna tykne. Ale to jde na jízdárně když zrovna řekně „Přejdi do cvaluv rohu“ těžko, hulákat z koně:D

Prostě někde až se splete a bude vhodná příležitost bych to vyřešila takhle:)

Pavučinec plyšový  04.10.12 16:16

Když na náhodné zatykání odpovíte „můžete mi tykat“, tak nic nezkazíte. Ale přímo nabídku vzájemného tykání bych nechala určitě na cvičitelce, když je starší.

jumbee  04.10.12 16:16

@MP Janka Přesně, myslím si totéž co LadyPapajka. Nabídněte jí, ať VÁM tyká, vy sama jí netykejte.

mikita.miki
1931 příspěvků 04.10.12 16:35

Souhlasím s ostatníma. příště říci při vhodné příležitosti, že u tykání může zůstat, že je ti to tak příjemnější a nebude se to plést. dá se předpokládat, že ona to obrátí už v trochu oficiálnější nabídku tykání, která by opravdu měla přijít od ní

MP Janka
373 příspěvků 04.10.12 16:39

Díky za rady. Já si zrovna v oblasti vykání-tykání připadám jak slon v porcelánu a ještě v této situaci mladší-starší-klient-učitel-žák jsem se úplně ztratila.

gulietta  04.10.12 16:42

Ja osobne by som sa tvárila, že som si omyl a to že my tykala nevšimla. Ak sa občas pomýli a máte pocit, že jej vykanie robí problém, tak vám to tykanie tak, či tak čoskoro ponúkne sama. Počkala by som. Na poznámku pri náhodnom tykani. mne to nevadí, tykajte mi, dáte najavo, že ste si to všimla a potrebujete ten omyl vyriešiť. Na to jej už nezostane iná možnosť, len aby vám navrhla, aby ste tykala aj vy jej.

waw
336 příspěvků 04.10.12 16:43

Ač situace k tomu svádí, nabídnout dotyčné, že vám může tykat, přičemž vy jí budete i nadále vykat, tak je to ta nejhorší možnost. V tomto případě (jízdárna) ještě relativně o nic nejde, ale například v práci je lepší se tohoto vyvarovat.
Buď si obě vykejte, nebo obě tykejte..

Edit: překlep.

Příspěvek upraven 04.10.12 v 16:58

LadyPapajka  04.10.12 16:47

@waw Proč je to tak strašné? Mám spoustu lidí, kteří mi tykají a já jim vykáma nepovažuju to za nějakou nejhorší možnost.

gulietta  04.10.12 16:47

@LadyPapajka v práci?

LadyPapajka  04.10.12 16:49

@gulietta Ne, většinou v osobním životě. Proč je to tak hrozné?

gulietta  04.10.12 16:50

@LadyPapajka pretože ste stále v „podriadenej“ pozícii.

Pirek
6774 příspěvků 04.10.12 16:51

No, já bych řekla, že v této situaci nabízí tykání klient, tj. Janka.

LadyPapajka  04.10.12 16:54

@gulietta Tomu asi úplně nerozumím. Nemyslim si, že když mi někdo tyká a já jemu vykám, tak že by to mělo znamenat, že on je něco víc.

Pavučinec plyšový  04.10.12 16:54

Uf, je to koukám složitější, než se na první pohled zdálo. Zpětně jsem ráda, že náš cvičitel na jízdárně nám tykal od začátku a bez ptaní!

continuity
5851 příspěvků 04.10.12 16:54

Ja tedy nevim, mam ten samy problem s klienty nebo se starsimi muzi, se kterymi se potkavam pracovne. obecne bych mela tykani navrhovat stejne staremu muzi ja, ale kdyz jde o klienta, je mi to proti srsti. kolegove muzi jsou na tom lepe, protoze jim klient to tykani navrhne sam a je vystarano. takze obvykle tykani vyresi nejaky prostrednik nebo k nemu prejdem tak nejak plynule.

podle mne je tykani u vas na spadnuti, klido pri zatykani tykani navrhnete. kdyz je starsi treba o pet let a ne o dvacet stejne to etiketa neresi. ona je autorita a vy jste zakaznik. krome toho zrovna ve sportovnim prostredi je to tykani hodne bezne a je dost dobre mozne, ze si tam vsichni mezi sebou tykaji a jenon klientum se vyka.
rozhodne bych tykala oboustranne, jednou jedinkrat jsem delala v praci vyjimku, ale to opravdu jinak neslo, nicmene, vztah je tim jeste nerovnopravnejsi nez by byl bez toho.

Příspěvek upraven 04.10.12 v 16:56

waw
336 příspěvků 04.10.12 16:54

@LadyPapajka Protože tykáním se prostě ocitáte na „nižší“, „horší“, „podřízené“ pozici. Pokud jde o vynadání nebo nějaké nepříjemné záležitosti, tak je mnohem jednodušší spontánně někoho poslat někam, ale když mu vykáte, jste k němu slušnější a slova si rozmyslíte.
V práci si z vás budou dělat poskoka, když vás povýší, nebudete mít takovou autoritu apod.
Asi to neumím naprosto správně vysvětlit, ale vím, že podle společenského styku je to tak správně :-)

gulietta  04.10.12 16:56

@LadyPapajka nie je, ale v práci je ťažšie povedať pani Konvičková zalejte kávičku, ako Janka zalejte kávičku.

continuity
5851 příspěvků 04.10.12 16:58
@gulietta píše:
@LadyPapajka nie je, ale v práci je ťažšie povedať pani Konvičková zalejte kávičku, ako Janka zalejte kávičku.

ale to je stale vykanie nie?

kazdopadne rozumiem, co jste chcela povedat. obcas som mala problem, ze hodne stari pani my hovorili krstnym meno a pritom vykali. bolo to hrozne, ale boli to zakaznici (a magori), takze sa s tym moc robit nedalo.

Příspěvek upraven 04.10.12 v 17:03

LadyPapajka  04.10.12 16:59

Já akorát vim, že pokud někdo odmítne nabídku na tykání, nemělo by se mi říkat „Tak jdi do háje“ ale vždycky „Tak jděte do háje“:))

gulietta  04.10.12 16:59

@continuity skáče mi tu malý z domčeka na chrbát, to druhé malo byť tykanie.

Pavučinec plyšový  04.10.12 17:00

@waw To by do jisté míry vysvětlovalo, proč v dobách, kdy děti rodičům vykaly, měli rodiče větší autoritu…

mujercita  04.10.12 17:01

@LadyPapajka Ono taky záleží na věkovém rozdílu. Jestli je vám dvacet a tyká vám nějaký známý, komu je šedesát, protože vás pamatuje už od peřinky, tak je to úplně jiná situace. Já taky dál tykám vrstevníkům svých dětí, kteří mezitím samozřejmě vyrostli, a nepředpokládám, že by měli začít tykat oni mně, stejně přijímám tykání od jiných lidí o generaci starších. Ale kolegyně nebo kolega v práci, co je starší dejme tomu o pět let, to prostě nepřipadá v úvahu, buď si tykáme nebo si vykáme, jednosměrně to opravdu nejde.

mujercita  04.10.12 17:03
@LadyPapajka píše:
Já akorát vim, že pokud někdo odmítne nabídku na tykání, nemělo by se mi říkat „Tak jdi do háje“ ale vždycky „Tak jděte do háje“:))

Přijmout nabídku tykání není povinné! Nemusíte, jestli nechcete. K srdečným vztahům to sice moc nepřispěje, ale předpokládám, že nebudete bezdůvodně odmítat nabídku někoho, s kým se sama chcete kamarádit

gulietta  04.10.12 17:07

@mujercita a čo ak ste tých vrstevnikov svojich detí nevidela dajme tomu 10 rokov? Ja keď sa vrátim do rodnej dedinky na dovolenku, tak mi teraz po rokoch v cudzine niektorí priatelia mojich rodičov a starých rodičov vykajú. Ja som z toho na rozpakoch a niekedy koli tomu uviazne konverzácia. Tak čo s tým?

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit