Když vaše věci nosí někdo jiný

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Choucas
150 příspěvků 21.06.12 16:09
Když vaše věci nosí někdo jiný

Nemám na mysli konkrétně případ, kdy někdo blízký nemá na jistou jednorázovou záležitost (jakákoliv společenská událost) vhodné oblečení, či padnoucí velikost a vy ji třeba zrovna máte a půjčíte ji. Ani kdy po vás někdo něco podědí (či vy podědíte), sekáče…ale když si někdo bez dovolení půjčí vaše oblečení, boty, doplňky a bezostyšně je nosí jako své vlastní, nehledě že vám je poškodí, ba dokonce ztratí. Znát to nejspíše budou ti, co mají sourozence, možná jste to jako malí také dělali (nemluvím o věku, kdy si holčičky hrají na princezny, ale 12+). Bohužel sdílím svůj pokoj s pubescentem a ač mám vlastní půlku, bohužel tomuto se nevyhnu. Mě osobně se hnusí nosit oblčení, které „momentálně“ nosí někdo jiný (min. se v nich cítím nesvá), ale naopak mi vůbec nevadí, že 3/4 šatníku mám z druhé ruky (ať poděděné či ze sekáče - ale je tam zaručeno, že ty věci jsou slušné, neb vím, od koho a po kom jsou). Jediné, jak tomu mohu asi zabránit, je nosit to, co dotyčná nenosí, věci které jsou z pevného materiálu a vypasované mě na míru (mám výhodu - oproti sourozenci štíhlá, znatelně menší konfekční postava :D) (což je taktéž 3/4 mého šatníku). Bohužel ale zrovna nosí mé slušné věci na denní nošení, které ač jsou jí o 2 čísla menší, bez problému na sebe narve (pružný materiál). A to nemluvím o mých nových „univerzálních“ botách, které si kolikrát vezme zrovna v den, kdy já jiné boty mít nemohu (déšť, zima), na jiné zatím nemám našetřeno a na podpatkách běžně neběhám (a i ty mi jedny zničila). Zámky a trezor taktéž nepomohou, neb je tak geniální, že se dostane všude. Nahradit mi to nenahradí, protože nemá z čeho. Rodiče proti tomu taktéž nic nezmůžou, protože v klidu nosí i jejich věci (tátova trička ve kterých chodí do města a mezi lidi, ona používá jako tělocvičný úbor atd.)

Proto bych se chtěla zeptat, jestli vás nenapadá ještě jiná „pojistka“ proti krádeži oblečení, aniž bych se musela stěhovat? Setkali jste se s tím/ setkáváte? Jak jste to vyřešili/řešíte? V jiném případě se s tím nejspíše budu muset smířit :/.

Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Reakce:

Pavučinec plyšový  21.06.12 16:15

Co třeba sourozenci nařezat?

Adivey
182 příspěvků 21.06.12 16:16

Proti takovéhle „krádeži“ radu nemám, ale připomnělo mi to časy, kdy jsem bydlela u rodičů s bratrem - já na druhém stupni základky, on na prvním. Brácha miloval své ošuntělé roztrhané kalhoty, které mu máma trpěla na nošení do lesa (hned za domem), ale ne do školy a mě pověřila, abych mu ráno zabránila si je oblíct a jít v nich mezi lidi (rodiče chodili z domu dřív, tak to ohlídat nemohli). Zkoušela jsem je různě schovávat, ale znali jsme se na to příliš dobře, takže on všechny mé schovky odhalil. Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem je ráno dala do igelitky a napustila na ně vodu. Nezničili se, ale ten den už si je vzít nemohl. :-D

Pavučinec plyšový  21.06.12 16:21

@Adivey Děkuji za tip, já se takhle trápím s manželovými „lesními“ oblečky :)

blacken
2352 příspěvků 21.06.12 16:23

Hmm…jak rodiče s tím nic nezmůžou? Snad dotyčnou osobu někdo vychovává ne? Ať jí ten někdo dá pár facek a ono ji to přejde… Když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém…

Carolka16
8 příspěvků 21.06.12 16:32

Souhlasím, měli by to řešit rodiče, když si to nepřeješ, tak si to prostě nepřeješ a konec.
My jsme se se sestrou taky kvůli tomu hádaly, takže to skončilo tak, že si prostě nic nepůjčujeme, každá má svoje.
Ještě mě teda napadlo dát na skříň zámek, ale to je asi fakt krajní řešení.

Sibyla
2639 příspěvků 21.06.12 16:59

To mi připomíná Betty Macdonaldovou, která měla tři sestry, a když nejmladší dospívala, nejenže si půjčovala šaty svých sester, ale oblékala do nich i své spolužačky. Volně citováno: Večer jsem si připravila vyprané a vyžehlené šaty do kanceláře, a ráno byly pryč. Místo nich tam visela pomačkaná tvídová sukně a blůza, pokecaná od zmrzliny. „Alison, kde jsou mé šaty?“ - „Jaké šaty?“ opáčila Alison, šilhající do okna a naznačující tomu, kdo je měl na sobě, aby se radši nepřibližoval k domu. Večer visely na židli. Páchly nějakým pižmem a byly ještě teplé.
Ale co s tím, netuším.

Pavlena
824 příspěvků 21.06.12 17:21

Zámky, petlice, nafackovat, odstěhovat. Tito půjčovatelé se nezmění. S hrůzou jsem si vzpomněla na společné bydlení během VŠ. U mě si spolubydlící vždy troufly jen na půjčování šminek, nicméně po mém „vysvětlení“ se to už neopakovalo.
Držím palce, protože tohle bych nesla velmi těžce.
Mmch: jedná se o nevlastní sestru?

firefly
527 příspěvků 21.06.12 17:25

Já si teda myslím, že pořádný visací zámek na skříni by asi pilovat nezkoušela… Vím, že píšete, že se dostane všude, ale nechce se mi tomu věřit. Osobní zkušenost s tím nemám, ale byla bych z toho šílená. nedělá mi problém někomu něco púůjčit, ale když si to vezme bez mého vědomí, nedej bože v den, kdy to potřebuju… to by byl oheň na střeše.
A samozřejmě si s ní zkusit promluvit. Ale chápu, puberta…

Choucas
150 příspěvků 21.06.12 17:35

Tak nařezat bych jí nejraději nařezala - na svých 14 let je však oproti mě dospělé (20) jak hromotluk, snadno by mě už přeprala a navíc bych dostala já, že jsem si dovolila (od rodičů, protože já údajně nemám co mluvit do výchovy). Navíc se tak děje v době, kdy rodiče nejsou doma a z finančních důvodů se zatím odstěhovat nemůžu (akorát jsem ukončila střední školu a půjdu dál studovat a pobírám jen brigády - možná jedině pak za školou do jiného města). Rodiče se to snaží řešit - nebo spíš už rezignují a jen ji napomínají…zrovna dneska ráno zářný příklad opět s těma botama - začala jsem jezdit na kole místo mhd a prostě v balerínkách s tenkou podrážkou nebo v podpatkách jet nemůžu (14 km celkem - a teď to začnu jezdit dënně). Já teď do školy nechodím a sestra má ještě pár dní do prázdnin, ale i tak do školy vstává dříve než já, tudíž i dnes jsem vyšla za dveře déle než ona a ejhle - boty tam nejsou. Samozřejmě jsem to okamžitě nahlásila otci, který si to s ní vyřídí (ale to bylo už nespočetněkrát a bez výsledku, nejen s mými věcmi). Na otázky všech členů rodiny, proč to dělá, odpovídá, že ona prostě nemá nic na sebe, že to má špinavý v pračce a nidko to nevypral, díry, nelíbí se jí to a bla bla bla…

Nehledě na to, že krade i spodní prádlo, ponožky, mě zmizel „elegantnější“ slamák který jsem měla zatím jen jednou atd.

• pár takových perliček…když něco doma zmizí, ví se přesně, kdo to byl, ale ona nasadí nevinný výraz, že přece zrovna ONA to nebyla, že neví kde to je.

Před časem jsem si šila sametové černé minišaty k punčocháčům na zimu (nabírané na bocích, sukýnka plyzovaná z krásné červené kárované vlny s mašlí ze stejné látky), ještě nebyly vypasované - tudíž beztvarý pytel (jí ke všemu ještě malý) a ona si to na sebe navlíkla a klidně si to vzala do školy s podpadky, bez punčocháčů a v létě (podšívka, samet a ještě vlněná sukně :D) na společenský den ve škole…

A nedávno mi ještě ukradla (a ztratila v mhd) jediný černý svetřík na knoflíky a když jsem to zjistila, seřvala jí a oznámila rodičům, tak na mě ještě vyštěkla se slzama v očích, že jsem „žalovníček“ - ve svých 14 letech prosím :D

A navíc, já ač si to nepřeji, tak bych musela udělat jen jeden jediný konec…

blacken
2352 příspěvků 21.06.12 17:45

Nemyslela jsem, abys ji fackovala ty. To je samozřejmě blbost. Ale rodiče by měli zasáhnout, tak si sednout s nima a prořešit to. Protože pokud sestra není retardovaná, tak se to dá řešit i bez zámků. Ale musel by se o to někdo pokusit.

uu  21.06.12 17:47

@Choucas: A co se tedy odstěhovat? Věk už na to máš. Pokud máš po škole nebo naopak před vejškou, neváhej a zmiz. Domluvit se s pár kamarády na podnájmu určitě půjde a navíc na to budeš vzpomínat jako na hezkou dobu (vlastní zkušenost) :)

maa
3 příspěvky 21.06.12 17:56

Taky jsme se se sestrou hádaly, díky bohu jen o ponožky :D
Co jí vzít s sebou do sekáče, ať si něco koupí sama? Třeba jí vysvětlit, že ve správné velikosti bude vypadat mnohem líp. (Samozřejmě neříkat, že je širší než Vy!) Ať má taky pěkné oblečení. ;)

Krehutka
367 příspěvků 21.06.12 17:57

@Choucas Z toho co popisuješ se obávám, že máte doma zaděláno na větší problém než je půjčování věcí bez dovolení. Sestra (?) se chová jak rozmazlený spratek, nemyslím, že to tak úplně souvisí s pubertou. Řešit by to měli na prvním místě rodiče, ale evidentně na ni nestačí, navíc Tvou autoritu starší sestry ještě podkopávají výroky o tom, že nemáš co mluvit do výchovy. Nevím nakolik je schůdné si v klidu promluvit se sestrou (jestli má váš vztah i pozitivní stránku), případně rodičům otevřeně říct, že je to i Tvůj domov a že se v něm nemůžeš cítit dobře, když Ti prostě mizí věci. Schovávat vše pod zámek asi není řešením.
Ještě mě napadá, jestli to její chování nemůže souviset s tím, že na Tebe žárlí (hezká, hubená, šikovná…) a snaží se Tě napodobovat.

Choucas
150 příspěvků 21.06.12 18:05

Věk na to mám, ale zatím ne prostředky a ani situaci - a ani s kým. Už jsem to psala. Být to možnost, brala bych ji okamžitě všema deseti. Bohužel však není, aspoň po dobu prázdnin ne (přemýšlím o studiu v jiném městě = odstěhovat se) a hledat si zatím stálou práci, když ještě nemám ani vybranou jinou školu (na vš jsem se nedostala), ještě nemá smysl.

Moci, tak si klidně pořídím železobetonový bunkr otevíratelný pouze čipem, který bych si nechala implantovat pod kůži. To jediné by asi zabralo (a netýká se to jen oblečení) :D

Choucas
150 příspěvků 21.06.12 18:14

Reakce na Maa a Krehutka :

Jí cokoli vysvětlit, vnutit, sednout si s ní a „promluvit“ jí do duše (i kdyby jí to vypálit do kůže natrvalo, nic by nepomohlo)…to už jsme absolvovali po dobrém, i po hodně zlém tolikrát, však bez výsledku. Ona dělá uvědomělou a duchapřítomnou, ale přesto se to pořád opakuje. Žel se to opravdu netýká jen oblečení a nejen mě :( Ale to už jsem co se jí týká napsala dost až hanba.

Co se našeho vztahu týče, ano, žárlí…mám v jistých případech opravdu mnoho čím jí předčím, ale to jsem tak nějak v sobě vypiplala sama (talent, manuální zručnost, kreativita, moje postava… jsou však i věci, pro které se mi vymívá i se spolužáky, ty však nebudu rozebírat - prostě puberta a za něco si z mladšího věku mohu sama a má dřívější žárlivost na ni). Ale že by se mě snažila napodobit? Ta představa mě upřímě rozesmála :D Někdy to má světlejší chvilky, ale to jsou opravu jen chviličky.

Příspěvek upraven 21.06.12 v 18:32

monicka
565 příspěvků 21.06.12 18:22

Taky jsem to měla doma :). Ségra byla ještě ke všemu o několik velikostí vyvinutější a měla zvláštní talent všechno upatlat, natrhnout a podobně - takže jsem měla spoustu vytahaných věcí s nevypratelnými skvrnami. Nadávat a brečet jsem mohla jak jsem chtěla, nepomohlo to. Dokonce jsme se kvůli tomu i porvaly :).
Jediné co pomohlo bylo se prostě odstěhovat pryč. Kdybych se neodstěhovala, asi bych to vyřešila nějakým pořádným řetězem a zámkem.

A jinak s půjčováním věcí kamarádkám - půjčím, ale bojím se o to. Stejně tak si nerada půjčuju věcí já. Celou dobu obvykle trnu, abych s tím něco neprovedla, nepolila to, nezničila apod.

guinejskeprase  21.06.12 18:23

Připadá mi nevychované, že někdo toto bez dovolení dělá. Upřímně nechápu, do jaké výchovy podle tvých rodičů mluvíš, když v této oblasti zjevně jejich výchova trochu selhává. Nehledě na to, že si myslím, že na výchově se nepodílejí zdaleka jen rodiče.

Řešení vidím leda tak v tom odstěhování se. Zkus se o to pozajímat. Pořád jsou lidé, kteří shánějí někoho na spolubydlení, stačí projít internet. Nakonec to pak ani není tak finančně náročné, aby bylo nutné jít hnedka do práce na HPP. Navíc by tě rodiče mohli podpořit, kdybys k odstěhování měla tyto důvody.

Jinak k tématu - pokud jde o lidi mi blízké (mamka, bližší kamarádky), tak bez problémů cokoliv půjčím. Lidem, ve které ale nemám důvěru v tom, že mi to vrátí a neponičí to, bych nic nepůjčila.

motorová pila
110 příspěvků 21.06.12 18:26

Osobní zkušenost s něčím takovým nemám, je to šílené. Dost se divím, že s tím rodiče nic nedělají. Pamatuju si, jaký byl můj táta drsný, ani v pubertě jsem si nedovolila přijít o 10 min později než bylo domluveno. Ne, že by mě snad bil nebo tak něco, to nikdy, ale měli jsme stanovená pravidla, když přijdu pozdě, příště nepůjdu nikam. To se bohužel v tomto případě nedá aplikovat.
Kamarádka ale měla podobný problém se spolubydlící. Ztrácelo se jí všechno, navždy, někdy se věci objevily zpátky úplně zničené. Vyřešila to tak, že té holce zničila několik kusů triček. S jejím oblíbeným myslím vytřela podlahu na panelákové chodbě, pak se ale hned odstěhovala. V prostředí, kde si lidi dělají naschvály se moc dlouho žít nedá. Navíc je to dost radikální řešení. Jestli je sestra taková jak píšete, asi by po Vaší akci bez výčitek zničila ještě víc Vašich věcí.
Napadá mě jí pozastavit vyplácení kapesného, zakázat diskotéky, dát pár facek, zabavit mobil nebo něco na čem jí záleží. To je ale na rodičích, Vy jako sestra asi můžete kvalitně zamknout skříň a klíč nosit stále u sebe nebo se odstěhovat, jiné řešení nevidím. Držím palce, aby se něco povedlo a sestra začala respektovat pravidla.
Absolutně nejlepším řešením bývá podle mě rozhovor, v rámci možností přátelský, bez emocí - za cenu kompromisu domluvit pravidla společného života. Ona Vám nepoleze do skříně a vy jí za to občas pomůžete ušít něco co by se jí líbilo a byla by to pro ni i správná velikost. Nešlo by to?
Pokud ne, tak odstěhovat, školy vyplácí ubytovací, sociální a prospěchová stipendia, na brigádách se dá vydělat někdy i dost peněz (ideálně ve firmě v rámci studovaného oboru - já jsem měla takhle při studiu plat jako při 100% úvazku, výhodou je že po studiu si firmy takovéto brigádníky často nechávají na stálý prac. poměr), je to těžké, ale aspoň budete vědět, že když přijdete domů, všechno bude na svém místě, nebudete se muset s nikým hádat a i se sestrou i rodiči budete mít lepší vztah, když se budete jen navštěvovat.

uu  21.06.12 18:36
@Choucas píše:
Jí cokoli vysvětlit, vnutit, sednout si s ní a „promluvit“ jí do duše (i kdyby jí to vypálit do kůže natrvalo, nic by nepomohlo)…to už jsme absolvovali po dobrém, i po hodně zlém tolikrát, však bez výsledku. Ona dělá uvědomělou a duchapřítomnou, ale přesto se to pořád opakuje. Žel se to opravdu netýká jen oblečení a nejen mě :(

Aha, tak tady bude problém. Volíte strategii „hučadlo“, sestra to nějak přežije, odkýve a jede se dál… Asi to bude chtít zavést taky nějaké tresty (které pocítí a tím nemyslím proboha nic fyzického) a odnaučí jí to takovému chování. Půjčíš si něco bez dovolení? Fajn. Celý týden myješ nádobí a vaříš večeře pro celou rodinu. Prostě něco, kde si fakt zamaká a donutí jí to přemýšlet - zákazy televize nebo počítače jsou asi k ničemu. Sestra je bohužel docela spratek.

Diankenstein
1895 příspěvků 21.06.12 18:37

Myslím si, že vás sestra obdivuje, chtěla by být jak vy, tak nosí vaše věci. A jde na to docela nepříjemným způsobem :D.
Já si se sestrou veci půjčovala vždycky, ani jsme se neptaly, jen když jsem dopředu věděla, že v něčem, chci, tak jsme ji to řekla… Ale rozumím, vám to vadí.
Zkoušela jste jí to někdy(s citem!) říct. Ségra, nemůžeš nosit moje věci, zničíš mi je, ale jestli chceš pomůžu ti taky něco ušít.
Zkuste se vžít do role ne zrovna štíhlé 14ctky. Nic příjemného to nebude.

Ema_SN
148 příspěvků 21.06.12 18:44

Odsťahovať sa. Keby to rodičia chceli riešiť, riešia to už dávno. Keby sa to dalo vyriešiť, vyrieši sa to už dávno. Keď to nejde, tak to nejde, ani po dobrom, ani po zlom. Vlastná skúsenosť.

Choucas
150 příspěvků 21.06.12 18:54
@motorová pila píše:

Vyřešila to tak, že té holce zničila několik kusů triček. Jestli je sestra taková jak píšete, asi by po Vaší akci bez výčitek zničila ještě víc Vašich věcí.
Přesné…

Napadá mě jí pozastavit vyplácení kapesného, zakázat diskotéky, dát pár facek, zabavit mobil nebo něco na čem jí záleží.
U ní něco jako pravidla neexistují…a dodržovat to? Už vůbec.

Absolutně nejlepším řešením bývá podle mě rozhovor, v rámci možností přátelský, bez emocí - za cenu kompromisu domluvit pravidla společného života.
Zkoušela jsem několikrát, bezvýsledně :/
Jedině se vážně přestěhovat - snad v září či říjnu. Ale náhradní klíče nedávat rodičům domů…

Choucas
150 příspěvků 21.06.12 19:12
@Diankenstein píše:
Myslím si, že vás sestra obdivuje, chtěla by být jak vy, tak nosí vaše věci. A jde na to docela nepříjemným způsobem :D.
Já si se sestrou veci půjčovala vždycky, ani jsme se neptaly, jen když jsem dopředu věděla, že v něčem, chci, tak jsme ji to řekla… Ale rozumím, vám to vadí.
Zkoušela jste jí to někdy(s citem!) říct. Ségra, nemůžeš nosit moje věci, zničíš mi je, ale jestli chceš pomůžu ti taky něco ušít.
Zkuste se vžít do role ne zrovna štíhlé 14ctky. Nic příjemného to nebude.

Takhle, ona je hubená, ale je celkově „masitější“ a robustnější než já - má sportovní záda a ramena, rovný pas, o půl hlavy vyšší ode mě, ale ještě roste. Já jsem drobná (165), štíhlá, vypasovaná, oproti ní mám malá prsa (zato ona je vybavena slušně, v dobrém), ona je sportovní a styly zatím střídá měsíc co měsíc což je v jejím věku pochopitelné. Já romantická a mám už delší dobu ustálený styl, takže z rozmaru nenakupuji a hodně dědím (po sestřenkách typově stejných jako já). To že by se mě snažila napodobit, jakkoli, by byl spíš špatný vtip.

Bohužel s tím, jaká je, už se nic dělat nedá (už to má v povaze) a řešilo se to již opravdu radikálními a krajně nouzovými řešeními. To by se sama musela chtít změnit. Jenže proč, když jí to tak vyhovuje. Na druhou stranu je ještě ve vývinu a snad si to časem uvědomí a změní.

motorová pila
110 příspěvků 21.06.12 19:25
@Choucas píše:
U ní něco jako pravidla neexistují…a dodržovat to? Už vůbec.

Z něčeho přece žije, rodiče jí dávají peníze minimálně na mhd a nějakou zábavu. Kdyby chtěli, nedali jí nic a není možné, že by ji to nedonutilo se chovat jako člověk a ne jako rozmazlená potvora. „Chceš do kina a neumíš se chovat? Tak budeš večer mýt nádobí a v kině se obejdou bez tebe!“ Neumím si představit, že by to s někým nehnulo, ale já si nedokážu představit spoustu věcí…

Náhradní klíče nedávejte nikomu! To by pak klidně mohla současná situace pokračovat akorát v jiném bytě.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Kurková poprvé na pražském Fashion Weeku

Nejznámější česká supermodelka Karolína Kurková vůbec poprvé... Celý článek

Reklama

Poslední článek:
Roláky: 8 inspirací a jedno peklo

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Že rolák není nudný jsem ukázala v předchozím článku. Samotný rolák... Celý článek

Reklama