Kolik za šaty?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

paní Zambezi  01.06.12 14:56
Kolik za šaty?

Dnes jsem v jednom obchodě - prý dovoz z Itálie, Evropa 2 na plný pecky, po zákaznicích ani vidu, ani slechu - potkala krásné šaty. Dle visačky 100% hedvábí (což ovšem nepoznám), Made in Italy, cena 3 300 Kč. Jenže z lemu čouhaly nitě, krajka byla taky odfláknutá. Když jsem na to upozornila a sondovala možnost slevy, prodavačka rázně odmítla. Tudíž jsem je nevzala; myslím, že je v pořádku, že pokud dám za šaty 3 300, nechci už doma nic stříhat, upravovat a dodělávat něčí odfláknutou práci. Co byste udělali? Kolik vlastně stojí hedvábné šaty bez ramínek nad kolena? Kolik jste ještě ochotné dát za oblečení?

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

eveK
333 příspěvků 01.06.12 15:03

Přiznám se, že nevím, jaká je cena hedvábných šatů, ale 3300 bych za šaty, ze kterých lezou nitě taky nedala.

Sibyla
2639 příspěvků 01.06.12 15:07

Cena hedvábí se liší, to nejlevnější čínské není drahé, takže to je možné. Ale nebylo tam rayon? To je hedvábí umělé, a lidi to často zaměňují. Ale i kdyby bylo pravé, byla by to nějaká laciná čínská práce - Italové můžou jen zaštiťovat dílnu.

Ema_SN
148 příspěvků 01.06.12 15:35

Sibyla, myslím, že rayon je viskóza, teda prírodný materiál. Ale máte pravdu, že sa to označuje ako umelý hodváb.
A k šatám, 3300 by som nedala za žiadne, nie to ešte blbo ušité. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že keď si výrobca nedal námahu s kvalitnou prácou, nebude asi ani ten materiál tip top.

verulink
27 příspěvků 01.06.12 17:56

Já jsem dala za krásné lněné retro šaty s širokými ramínky a po kolena u Peek a Cloppenburga 1500 a přišlo mi to teda hodně :D Je fakt, že len není hedvábí… ale mám je už kolik let a jsou stále černo-bílé a tvar drží perfektně. 3300 mi přijde trochu moc, leda snad za večerní róbu… a i tam bych se pořádně dívala, jestli jsou dobře udělané.

Bugatti
4052 příspěvků 02.06.12 00:50

Za dobře ušité nadčasové šaty z kvalitního materiálu bych tu sumu dala. Ale rozhodně ne za špatně ušité šaty, z kterých lezou nitě. Pokud stojí šaty v obchodě víc, než na míru ušité z podobného materiálu, je něco špatně.

drENT
593 příspěvků 02.06.12 07:29

Za šaty na běžné nošení jsem, jestli si dobře pamatuju, nikdy nedala víc než 1500 (i když tedy žádné nejsou z hedvábí).
Za své svatební šaty jsem dala cca 6500 včetně materiálu - 3 metry hedvábí za cca 1800 (ovšem s „rodinnou“ slevou), plus něco za materiál na podšívku a na spodničku, zbytek švadleně. Odhadem bych řekla, že náklady na ušití běžných hedvábných šatů (tedy nesvatebních, neplesových) budou tak poloviční - tedy za stejnou cenu, jako výše zmiňované šaty s trčícími nitěmi. Takže dle mého názoru v tomto případě cena rozhodně neodpovídá kvalitě.

Bugatti
4052 příspěvků 02.06.12 08:19

@drENT Hedvábný krep, což považuji za jeden z nejkvalitnějších materiálů, stojí 600 Kč při šíři 114 cm. Na JEDNODUCHÉ šaty tedy potřebuji zhruba 3 metry, plus nějaké krejčovské přípravy. Jednoduché šaty (délka ke kolenům) by se i s ušitím mohly pohybovat kolem 3 500 Kč. To jsem určitě ochotna za šaty dát, takové šaty totiž budu nosit léta k mnoha společenským a formálním událostem. ALE nechám si je ušit po svém, co nejjednodušší a z jednobarevného materiálu, aby se daly pomocí doplňků obměňovat. Dobře ušité konfekční šaty z takového materiálu vůbec neseženu.

modra_kocka
903 příspěvků 02.06.12 08:36

Hedvábné šaty na kolena, s ramínky, s hedvábnou podšívkou, mě stály, tuším, 140 EUR ve slevě. Původně cená byla něco přes 200 EUR.
Dlouhé hedvábné šaty, ovšem s akrylátovou podšívkou, stály asi 80 EUR, původní cena 160 EUR.

Hedvábí není zas tak drahé, jak mají lidi zažité. Navíc není hedvábí jako hedvábí, jak podotkla @Sibyla - njde jen o umělé/pravé, ale i o druh látky

drENT
593 příspěvků 02.06.12 08:48

@Bugatti Nevím, asi jsme se nepochopily. Myslela jsem ušití šatů na míru, ne ušití konfekčních šatů.

motorová pila
110 příspěvků 02.06.12 11:29

za šaty, ze kterých lezou nitě, třebaže by byl materiál krásný, bych asi nedala ani pětistovku. Za 3300 už bych chtěla velmi kvalitní zpracování.
Nejdražší šaty mám za 1000,– a pro běžné nošení je to pro mě už trochu přestřelený strop. Nevím jestli jsem tak rozmazlená, ale obvykle když si něco koupím, tak to pak nechci upravovat, s výjimkou věcí ze sekáče nebo extra levných triček z New Yorkeru za 29,–… Já bych tam ty šaty nechala a počkala jestli je nedají do výprodeje, třeba si je za půl roku vítězoslavně odnesete za 300 :)

Bugatti
4052 příspěvků 02.06.12 13:12

@drENT Také jsem myslela ušití šatů na míru. Ale pokud bych náhodou potkala kvalitně ušité konfekční šaty, které by mi seděly, i za ty bych ty peníze dala. Ale rozhodně pouze za kvalitu, nikoliv za známou značku nebo módnost.

marca
437 příspěvků 02.06.12 14:02

3500 jsem dala za hedvábné šaty v butiku, které mi upravily na míru. Takže za šaty s lezoucíma nitěma by 3300 nedala :)

Linie
1704 příspěvků 03.06.12 08:33

Dámy, můžete mi laskavě poradit, kolik byste daly za zakázkové šití šatů, dvě zkoušky, doba šití 10-12 hodin v Praze? Mám na mysli salon, ne sousedku, která šije doma.
Mám čerstvou zkušenost s řemeslníky, předěláváme kuchyň: instalatéři 500kč/hod., hodinový manžel 250.-, perfektní, rychlá práce, ale ta cena! O tom si v krejčovině mohu nechat zdát…

Bugatti
4052 příspěvků 03.06.12 09:26

@Linie Já bohužel netuším, kolik hodin šije které šaty švadlena. Vím pouze, jak dlouho trvá ušití jednoduchého kousknu mně, ale z toho nelze vycházet, jsem amatérka a šiji si jen letní sukně a topy, případně lehké letní kalhoty. Ale tak přibližně za jednoduché šaty (hladké, krátký rukáv bez podšívky) platím kolem tisícovky (bez materiálu). Jenže já si prakticky vždycky nechávám šít minimalistické kousky, aby se daly pomocí doplňků obměňovat a nosit k více příležitostem. Za hedvábný šatový kostýmek ze šantungu s podšívkou jsem platila něco málo přes 6500 včetně materiálu.

Příspěvek upraven 03.06.12 v 23:52

RenaLange  03.06.12 09:30

Příspěvek upraven 04.06.12 v 01:37

Ani  03.06.12 15:53

Linie, já myslím, že nejde srovnávat hodinovky, protože ten instalatér je rád, když má takových výjezdů 1-2 za den. Jsou prostě práce, kdy se dělá spoustu věcí kolem, ale pracuje jen krátce, a pak zase naopak práce, kde se pracuje kontinuálněji. A nakonec záleží na tom, kolik člověku vychází za měsíc, to pak ten instalatér klidně může mít stejně jako švadlenka.

modra_kocka
903 příspěvků 03.06.12 16:12

@Ani : hele, nechceš to nějak přeformulovat? Možná jsi měla nějakou dobrou myšlenku, ale to, cos napsala, zní jako strašná kravina :)

Ani  03.06.12 19:08

Asi ani ne, nevím jak. Byly doby, kdy si tatínek účtoval hodinovku v řádu tisíc a přesto jsme byli rádi, že jsme jako rodina vystačili. Většina jeho pracovní doby obnášela budování jména (často třeba neplacenými články, vystupováním na diskuzních fórech, blozích…) a shánění klientů, kteří by mu tuto hodinovku zaplatili.
Já to mám taky podobně, hodinovku si počítám ve špercích různou (většinou ji ani nepočítám), ale většina mé práce je prostě spousta věcí kolem, které naředí ty zaplacené.
Jak to mají švadlenky nevím. Ale prostě každá profese má tento poměr jiný. To, že někdo má n desítek/set/tisíc korun za hodinu neznamená, že takových hodin má 40 do týdne a 160 do měsíce.

modra_kocka
903 příspěvků 03.06.12 20:00

@Ani: asi chápu, cos chtěla říct. Ale myslím, že zrovna práce krečové a instalatéra se srovnávat dají - oboje je kvalifikovaná řemeslnická práce, která vyžaduje příslušné vzdělání (pomineme samouky). Ale (čti dál)

@Linie: zásadní rozdíl bude v tom, že s prasklou trubkou v bytě se žít nedá, zatímco bez na míru ušitých šatů se dá žít docela dobře. Navíc nejde ani tak o hodinovou sazbu, jako o cenu za práci (něco podobného asi chtěla říct Ani) - pánům, kteří u mě dělali měsíc rekonstrukci, jsem taky neplatila Kč / hodinu, ale dostali zaplaceno domluvenou částku za celkovou odvedenou práci. A rozhodně to nebylo tolik, kdyby se to přepočítalo na hodinovou sazbu. Ty jako krejčová nejsi placená za čas, který strávíš šitím, ale za ušití šatů. Já taky nejsem v práci placená za čas, který tam strávím, ale mám celkovou mzdu za práci, kterou odvedu. Navíc uvádíš cenu za pohotovostní výjezdy - a s tou se opravdu nemůžeš srovnávat.

Ještě bych měla dotaz - neber to zle, je to vážně jenom dotaz - zdá se mi to, nebo veškeré šaty, které máš v galeriích, jsou šité podle 2 nebo 3 střihů?
Ale máš moc hezká sáčka, ukládám si kontakt, nová sako budu brzy potřebovat :)

RenaLange  03.06.12 20:10

modra_kocka kde vidíš galerii šatů Linie ? Jsem prostě blond a blbá,nevidím nic(.

lilip  03.06.12 20:16

Krejčovské práce zásadně platit od kusu ne? Já zaměstnávám čtyři švadlenky a mají za každý výrobek určenou cenu a kolik našijí, tolik dostanou. Některá je pomalá, druhá šije jako ďábel - hodinovou sazbou se snad dají oceňovat jen duševní činnosti: konzultanti, poradci, právníci. I za práci v médiích je sazba za konkrétní počin předem daná a domluvená (režie, scénář, článek, role herce)

lilip  03.06.12 20:24

@RenaLange když rozkliknete jejich stránky , tak vpravo nahoře je Menu - jsou tam kolonky.
Koukala jsem, vybrala bych si. Je fakt, že oddělení Šaty do tanečních jsou vážně podle dvou střihů, jenže jsou to tak slušivé a pěkné ženské linie, že proč vlastně ne. Koupila bych si jedny, ne všechny,že.

RenaLange  03.06.12 20:33

A kde vidíte ty stránky? ( Nesmějte se!)

modra_kocka
903 příspěvků 03.06.12 20:42

@RenaLange: má odkaz v podpisu. Asi nemáš nastavené zobrazování podpisů, proto ho nevidíš. Tady je odkaz: http://www.linie-praha.net
KDybys chtěla, tak se to dá změnit v nastavení: Nastavení a pak v sekci Nastavení diskuzí (asi uprostřed seznamu) dáš pod Zobrazování podpisů „Ano“

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit