Krása versus inteligence

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

TinkaH
916 příspěvků 18.09.12 12:57
krása versus inteligence

V neděli jsem viděla film Ďábel nosí Pradu a přivedlo mě to k zamyšlení. Hlavní hrdinka filmu touží stát se novinářkou, naskytne se ji možnost dělat asistentku, bohužel v módním časopise. Tam ji berou za ošklivou a tlustou (což můj mozek naprosto odmítl příjmat a na chvíli se vypl). V průběhu filmu se změní její styl, je šmrncovní, ale zase se na ni zlobí její intelektuální kamarádi, že už není tou co znali…
Je to klišé, ale proč má být inteligentní žena ošklivá a kráska zase hloupá jako tykev?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reakce:

aailyyn
807 příspěvků 18.09.12 13:11

Tak jednak klišovité filmy z hollywoodské produkce donekonečna dojí variace na pohádku o Popelce, aneb jak chudá holka ke štěstí přišla a jinak… patrně je jednodušší říct o krásné slečně, že je určitě blbá jak tágo anebo zas o holce, která má doktorát z jaderné fyziky konstatovat, že má zato křivé zuby. Člověk je od přírody tvor poměrně líný a pro vlastní dobrý pocit je tak nějak jednodušší zkusit shodit druhé než se sám drápat nahoru…

mujercita  18.09.12 13:21

Možná relikt minulosti. Některých zažitých stereotypů se těžko zbavuje. Krásná žena se vdala a měla vystaráno. Ty, co zůstaly na ocet, si hledaly místo na slunci jinak.

Soňa3  18.09.12 13:26

Tenhle film i knížka právě tohle klišé trošičku převrací, všichni ti krásní lidé by v tom módním časopisu prostě nemohli pracovat bez inteligence talentu a pracovního nasazení. Mě na tom filmu trochu štvalo, že ti Andrejini kamarádi včetně kluka jsou tak trochu ignorantští k jejím snu - pracovat rok pro nějakou děsnou šéfovou v plným nasazení a pak s doporučením odejít tam, kde si bude moc splnit svůje pracovní ambice. Je to spíš o tom, že Andrea musí pracovat jak šroub a při tom vypadat skvěle, protože se od ní krása na její pozici vyžaduje a ta kráska se z ním právě stane postupně časem, i když si původně taky krásu spojovala s něčím bezduchým. V knize je to maličko jinak podané, že Andrea pracuje tak, že s přáteli úplně ztrácí kontakt ve chvíli, kdy ji oni nejvíc potřebují, ve filmu to spíš vypadá, že jí hází klacky pod nohy.

To že krása je nepřítelem inteligence ale si myslím je dost velký omyl. Skoro si i myslím, že dostatečně inteligentní ženská se i snaží vypadat dobře (pozor být krásný a dobře vypadat jsou dvě rozdílné věci a sama radši přeferuji to druhé - upravený nedokonalý muž pro mě bude atraktivnější, než vygumovaný trouba s muskulaturou), protože už jí došlo, že bez toho bude mít dost omezený výběr toho, kam ji život pustí.

Coraline
1980 příspěvků 18.09.12 15:20

Někde jsem četla, že z nějakých sociologických výzkumů vyplynulo, že inteligentní ženy bývají zpravidla i krásné. Myslím, že důvody byly ty, že často díky své inteligenci mívá dobré postavení (v práci, společenské…), takže bere za samozřejmé o sebe vhodně dbát. Obecně si myslím, že na tom něco bude, většina chytrých holek, které znám, se mimo své intelektuální záliby také zajímají o to, jak vypadají, cvičí, jedí zdravě, umí se oblékat. U takových těch umaštěných lesan z matfyzu zase asi chybí jistá forma sociální inteligence, která je ale podle mého také důležitá.

Ireth
5 příspěvků 18.09.12 15:27

Opravdu je to jen klišé. Znám spoustu žen, které jsou krásné a inteligentní zároveň. Naopak ještě jsem nevidělala žádnou, která by byla inteligentní a vyloženě ošklivá. Spíš jsem se setkala z mužem (spíš mladíkem :) ), který byl opravdu chytrý a bystrý, ale krásy bohužel moc nepobral…

Pavučinec plyšový  18.09.12 15:33

Inteligentní žena má být nejen ošklivá, ale navíc ještě neumí vařit a často je neplodná, to nevíte? ;)

Cheeky
181 příspěvků 18.09.12 15:35

Znám inteligentní holky, které jsou krásne, inteligentní holky, které jsou ošklivé, a taky ty co co sebe dbají a ty co ne. Myslím, že je to zažité klišé jak bylo zmiňováno výše. Co mi vadí více je, že často holka jenom kvůli toho, že o sebe viditelněji dbá, je hezká, atd., bývá často společností odsouzena šmahem za povrchní a hloupou. Z duše nenávidím tyhle nálepky…

Sibyla
2639 příspěvků 18.09.12 15:42

@TinkaH No, v tomhle filmu to nedotáhli jako např ve Funny face, takže třeba v úvodních titulcích bylo těžko rozlišit záběry prázdných krasavic a inteligentní šeredy. Taky mě štval posun, kdy z přítele-učitele, usilujícího o povznesení dětí ze slumů, udělali kuchaře, takže jsem se při jeho výtkách neustále ptala: a to má celý život smažit palačinky? Což je ovšem OT.
Krása versus inteligence je ovšem klišé. A nemá v sobě logiku.

Agrafína
251 příspěvků 18.09.12 15:53

Ten film mě nadzdvihl právě z toho důvodu, že jsem nepochopila proč je hlavní hrdinka brána jako ošklivá a tlustá. Stejně jako v Deníku princezny se stejnou herečkou - na začátku malá ošklivka - protože má kudrnaté vlasy a ve filmu se jí spolužáci/kolegyně jakože smějou, aby si divák řek aha to je ošklivá holka. Pak nemá mít spousta holek mindráky, když v televizi označujou jako ošklivku nádhernou herečku akorát ve špatně padnoucím oblečení..;)

gulietta  18.09.12 16:00

@Agrafína práveže takéto filmy mindráky odstraňujú. Už Helena Rubinstein v roku 1915 povedala: Neexistují ošklivé ženy, jsou jen líné o sebe pečovat. Každá ošklivka si može povedať, stačí sa upraviť a budem krásna. :-D

seznam.mih  18.09.12 16:10

Já v těch filmech o ošklivkách, jak z nich budou krásné, nepochopila, co je jako ošklivýho na hustých nesestříhaných vlasech.
A opravdu to je pravda o těch ošklivých ženách, že žádná žena není ošklivá. Jsou jen ženy, co se dělají ošklivé a nepečují o sebe.
Hned jsme si vzpoměla na tutu telenovelu.

gulietta  18.09.12 16:19

@seznam.mih aj Angelina Jolie potrebuje nalíčiť aby bola sexsymbol. :-D 

Jetthro
1129 příspěvků 18.09.12 16:30

@gulietta Ono celkove pohled na mnohe nenalicene hvezdy je dobrej zvedac sebevedomi..nektere jsou bez makeupu rekla bych opravdu osklive (no nektere i s makeupem, treba takova Nicki Minaj..), ostatni jsou proste uplne stejne obycejny zensky jako vsechny ostatni. Takovy fotky by meli davat do Bravicka aby si 13 lety holky uvedomily, ze i ty herecky a zpevacky jsou porad jenom lidi co maji taky nedostatky a nemely z toho mindraky :)

FoxInTheBox
278 příspěvků 18.09.12 16:50
@Agrafína píše:
Ten film mě nadzdvihl právě z toho důvodu, že jsem nepochopila proč je hlavní hrdinka brána jako ošklivá a tlustá.

No přece proto, abychom si mohli říct - bože, v té redakci jsou takoví mimoni, když jim tahle kráska připadá ošklivá.
Ten film je stylizace, přehání. Proto ukazuje stylizovaně i ty nároky na vzhled v módním světě (ačkoli co já vím - možná, že ve Vogue a spol. opravdu musí mít i uklízečka značkovej šatník a minulost supermodelky :-D )

gulietta  18.09.12 16:57

@Jetthro mňa najviac prekvapila Amy Winehouse.

Mylady2
12409 příspěvků 18.09.12 16:59

@gulietta No jo ale ona brala drogy;-)

Zoe
316 příspěvků 18.09.12 16:59

@TinkaH Nejdřív jsem četla knížku a až potom viděla film, který mne zklamal. Film je sladkobolný příběh, trochu o něčem jiném než námět, a je přizpůsobený průměrnému divákovi a jeho oblibě v telenovelách. Nejspíš proto se tam objevuje zmiňované klišé chytrá - ošklivá.
Co se tloušťky týká, tak každá normální holka je v prostředí modelek tlustá. Co se ošklivosti týká, myslí se tím v tomto případě spíš styl (oblékání, líčení, volba doplňků), který si hlavní hrdinka v průběhu filmu bezpochyby vylepšila.
Zkrátka doporučuji přečíst knížku.

Jetthro
1129 příspěvků 18.09.12 17:03

@gulietta Jo no, ta mi prisla s makeupem snad jeste horsi..za poslednich par let je to u me jednoznacne nejvetsi priserka v showbyznysu. I kdyz mozna jsou i horsi, posledni dobou zjistuju ze moje znalost toho co zrovna frci se zasekla v dobe, kdy byly in Aguilera a Shakira..

gulietta  18.09.12 17:07

@Mylady2 no tak Katy Perry, ta je čistá.:-)

Mylady2
12409 příspěvků 18.09.12 17:13

@gulietta Já už se nevyjadřuju páč nějaký vocas nesouhlasí že Amy brala drogy;-)
Má pěkné vlasy:-)

gulietta  18.09.12 17:15

@Mylady2 skor si myslím, že tie nesúhlasné ramienka dali tí, ktorí si myslia, že drogová závislosť nič nemení na tom, že bola strašná.

Mylady2
12409 příspěvků 18.09.12 17:17

@gulietta Tak jo;-) ostatně o mrtvých jen v dobrém… Takze beru zpět svůj koment o drogách;-)

uu  18.09.12 17:21

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 13:09

gulietta  18.09.12 17:24

@uu ja keď som videla Madonnu bez makeupu, tak ma to napadlo o nej. :-D

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit