Křtiny - vhodný dárek

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

saryvary
664 příspěvků 04.01.13 16:10
Křtiny - vhodný dárek

Dámy, poraďte mi prosím. Příští víkend jsme pozváni na křtiny pětiměsíční dcerky našich přátel a já vůbec netuším, co se dnes děťátku dává za dárky. Když jsme kdysi dávali křtít naše dcery, dostaly od všech pozvaných zlaté řetízky, přívěsky, náramky… ale to už je dávno a nevím, jestli jsou tyhle dárky aktuální i v dnešní době.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

baltik
1704 příspěvků 04.01.13 16:13

Já jsem dála stříbrnou lžičku, spíš jako symbolický dárek, ale nemám ponětí, co je či není správné/in.

Dorenika
464 příspěvků 04.01.13 16:21

Ja som tiez dostavala same zlate veci ako retiazky a naramky ale vsetko tak pre male dieta ale samozrejme ze ked som bola mala tak mi nedavali zlatu retiazku a teraz ju nezapnem :D naramok to iste takze toto mi pride trochu odveci este taka stieborna lizicka pekna a zaujimava moze byt fajn

alebo mozete podarovat nieco co rodicia vyuziju, naprilad ak viete ze este nemaju nieco predieta tak to ale tiez neviem co je in

saryvary
664 příspěvků 04.01.13 16:24

Lžička mě vůbec nenapadla a zdá se mi to jako fajn dárek. Zatím jsem ale našla jen kýčovitou s medvídkem, tak jdu hledat dál. Díky díky

yanulla
767 příspěvků 04.01.13 16:29

Tak záleží, zda jsou přátelé praktikující křesťané, pokud ano, určitě by ocenili například dětskou Bibli, knížku s modlitbami pro děti, kříž nebo obraz anděla (pozor na kýč!)do dětského pokojíku… pokud ne, pak bych se přikláněla k něčemu praktickému např. pěknou dřevěnou hračku (hraček není nikdy dost, vím z vlastní zkušenosti).

baltik
1704 příspěvků 04.01.13 16:31

Ještě jsem si vzpomněla na mince, ty by se taky daly použít, mají speciální k narození dítěte nebo se znamením zvěrokruhu atd., například tyto jsou i s kamínky a „roztomilým“ vzhledem
 http://www.zlate-mince.cz/…2009_Leo.htm

Dorenika
464 příspěvků 04.01.13 16:38

@yanulla myslite ze aj neveriaci davaju krstit deti? pretoze mna pokrstili ako babo pretoze babka oca nutila ale ja osobne neverim takze ma ani nenapadlo ze by som deti dala pokrstit, ma to okrem symbolickeho vyznamu (pre veriacich) aj iny vyznam?

LadyOfGallifrey
739 příspěvků 04.01.13 16:42
@baltik píše:
Ještě jsem si vzpomněla na mince, ty by se taky daly použít, mají speciální k narození dítěte nebo se znamením zvěrokruhu atd., například tyto jsou i s kamínky a „roztomilým“ vzhledem
http://www.zlate-mince.cz/…2009_Leo.htm

Ku krstu mincu so znamenim zverokruhu? Seriously?

z_dediny
1031 příspěvků 04.01.13 16:43
@Dorenika píše:
@yanulla myslite ze aj neveriaci davaju krstit deti? pretoze mna pokrstili ako babo pretoze babka oca nutila ale ja osobne neverim takze ma ani nenapadlo ze by som deti dala pokrstit, ma to okrem symbolickeho vyznamu (pre veriacich) aj iny vyznam?

Kmotra při křtu slibuje, že bude dítě vést ve víře. Vaše kmotra to očividně zanedbala ;-) (Jen žertuji - ta moje to taky zanedbala. Moje děti nejsou pokřtěné, protože manžel je ateista a já agnostik.) Nepovažuji za správné, aby ateisté nebo nevěřící dávali křtít děti. Ať si dítě v dospělosti vybere, zda bude věřit nebo ne a ke kterému náboženství se přikloní.

yanulla
767 příspěvků 04.01.13 16:52

@Dorenika tak já vím, že někteří lidé jsou na půli cesty uvěřit a když jsou sami jako děti pokřtěni, chtějí křest i pro to své. Nebo se považují za věřící i křesťany, ale do kostela jdou maximálně na půlnoční… Takové děti se někdy křtí, záleží na knězi!

baltik
1704 příspěvků 04.01.13 16:58

@MP alex jsem neverici, takze jen hledam neco hodnotneho/cen­neho/trvaleho

DanielaS
4599 příspěvků 04.01.13 17:06

Nezakladavala se taky kdysi vkladni knizka?

llolla
2102 příspěvků 04.01.13 17:11

@saryvary
Já křtěná nejsem, ale křtěné kamarádky dostávaly třeba náušnice. Ale to se ještě holkám uši běžně propichovaly v porodnici, teď už to leckdo nechce.
edit: myslím, že na tyhle typy dárků se nějaká móda moc nevztahuje

Lim
320 příspěvků 04.01.13 17:18

Dávají se mince, jako vklad pro to děťátko, jsou to peníze v jiné podobě. Otázka je kolik chcete investovat, mince většinou darují prarodiče.

skylor
159 příspěvků 04.01.13 17:21

Možná se mi budete smát, ale pokud chcete dát něco s trvalou hodnotou, jako vhodný dar pro holčičku se nabízí např. pravá pashmina. Je to stejně dlouhodobý a kvalitní dárek jako ta stříbrná lžička.

Krysík
53 příspěvků 04.01.13 17:24

Já jsem loni neteři věnovala ke křtinám stříbrný řetízek s granátovým přívěskem a manžel věnoval nějaké peníze „na věno“ (malá má od narození založený účet). Jinak si myslím, že nějaký zlatý šperk se hodí vždy - na památku (nebo ho třeba jednou využije jako zlato na zuby ;-).

Grete
797 příspěvků 04.01.13 18:13

Jestli nejste z blízkého příbuzenstva nebo kmotra, stačí podle mě pouze symbolický dárek, v zásadě podobný, jaký byste dávala třeba u příležitosti narození. Myslím, že většina rodičů má mnohem větší radost z toho, že s nimi přijdete oslavit křest jejich dítěte, než z případných dárků.

Ophelie
438 příspěvků 04.01.13 18:31

Pokud nejste kmotra, stačí opravdu jen malý symbolický dárek, nedělejte si s tím hlavu.
Většinu dárků, která tady padla - od mincí po šperky - bych ke křtinám svých dětí dostat nechtěla, mně osobně se zdají velice… nepřípadné.
Křest je velkou událostí, aktem víry, dárkem od kmotrů může být právě nějaké pěkná dětská bible nebo něco v tomto duchu, jak navrhovala yanulla. Nejde o hmotný dar kmotrů, ale o to, že se zaručí, že pomohou rodičům vychovat dítě ve víře.
MOje děti třeba dostaly od kmotrů - výtvarníků svůj novorozenecký portrét. Já jsem zase svému kmotřenci dala Hrubínův Špalíček…

Sekhmet
1918 příspěvků 04.01.13 18:34

Jsem „kmotra“ obou holičiček mé nejlepší kamarádky - obě ode mne dostaly své první zlaté naušnice. Ta starší už je stačila ztratit :) Jinak někde jsem viděla i prstýnek pro mininko ke křtu. Je to neuvěřitelně maličká záležitost, spíš na památku, než že bych dovolila, aby to dítěti někdo navlékl - mohlo by to spolknout. Jinak dá se také koupit 1gramová cihlička zlata s certifikátem, jmenuje se to „můj první gram“, „gram lásky“ nebo „gram štěstí“, stojí to aktuálně kolem 2.000,–Kč (jako vážně míněná investice je to nesmysl, ale hodnotu to má). Na zlatou minci si spíš připravte desetinásobek, stříbrné jsou levnější.

saryvary
664 příspěvků 04.01.13 18:40
@DanielaS píše:
Nezakladavala se taky kdysi vkladni knizka?

To by asi koukali :-)

Helena8
26 příspěvků 04.01.13 18:52

Jsem kmotřička a dala jsem zlatý křížek s řetízkem. :)

jituliiik
294 příspěvků 04.01.13 18:52

Já jsem svému půlročnímu kmotřenci vyrobila „křestní knihu“. Svázala jsem pár archů papíru, které jsem vyzdobila obrázky a na první stranu jsem mu napsala takové malé povídání, včetně datumu a místa křtu. Na posezení po křtu jsem pak nechala knížku kolovat mezi hosty, aby mu tam každý napsal nějaké přání do života nebo vzkaz. Mělo to celkem úspěch :-)

skylor
159 příspěvků 04.01.13 19:21

Teď se zkusme vrátit k původní otázce: co mají dávat návštěvníci, kteří nejsou kmotry? A co mají dávat návštěvníci, kteří nejsou kmotry, ale zároveň patří do rodiny (např. novorozeně je jejich neteř/synovec)? Předpokládám, že takto drahé dary nenosí.

LorelaiH.
2998 příspěvků 04.01.13 19:52
@Grete píše:
Jestli nejste z blízkého příbuzenstva nebo kmotra, stačí podle mě pouze symbolický dárek, v zásadě podobný, jaký byste dávala třeba u příležitosti narození. Myslím, že většina rodičů má mnohem větší radost z toho, že s nimi přijdete oslavit křest jejich dítěte, než z případných dárků.

@skylor: myslím, že Grete to vyjádřila přesně

Eila
166 příspěvků 04.01.13 19:59

Všichni jsem kromě kmotry (nějaké zlato) darovali dětskou bibli a nějakou drobnost (my oblečení). Ty bible ale byly trošku škodolibost, rodiče věřící nejsou, na křtu trvali prarodiče z jedné strany a ještě z toho udělali velikou opičárnou a hromadou hostí, takže proto dostali tu nejkýčovitější věc co byla. V případě, že by se jednalo o skutečnou rodinnou událost kde by na tom aspoň nejbližším záleželo, tak bychom dali naušničky nebo zlatý přívěsek.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit