Kvalitní, férová móda

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

LuSan
5 příspěvků 24.01.15 15:47
Kvalitní, férová móda

Ráda bych založila tuto diskuzi, abychom se mohly podělit o tipy, kde kupovat kvalitní a „férovou“ módu.
Do nového roku jsem si dala předsevzetí, že si koupím na sebe jen to, co je:

• z kvalitního a pokud možno přírodního materiálu
  • ušité v důstojných pracovních podmínkách (nejlépe v ČR, ale to není nezbytné)
  • slušně zpracované
  • vyrobené šetrně k životnímu prostředí.

Samozřejmě mi oblečení taky musí sedět (střihem, barvou, materiálem) a hodit se mi do šatníku :-)
Vím, že to nebude levné a nevadí mi to - nemám potřebu si kupovat neustále nové oblečení, mým cílem je minimalistický a stabilní šatník.
Problém ale je, kde takové oblečení koupit. Varianta je nechat si vše šít u švadleny (nebo ušít sama, to ale neumím). Máte některá nějaké tipy na obchody - kamenné i eshopy? Všechny běžné řetězce typu HM jsou zjevně ze hry, ale co některé dražší značky (např. Pietro Filipi) - dá se zjistit, kdo a kde jim oblečení šije? Zajímáte se o to, když nakupujete?
Děkuju všem za příspěvky!

Reakce:

ještěřička
2370 příspěvků 27 inzerátů 24.01.15 17:57

Myslím, že Marks and Spencer prodává „férovou“ módu. Tam se určitě dají pořídit kvalitní a nadčasové kousky, i když je jejich styl trochu usedlejší.
Edit: Jinak - je to pěkné téma a ráda se dozvím něco nového.

DanielaS
4603 příspěvků 24.01.15 18:04

I kdyz to bude sit ceska svadlena, jeste latka a galanterie by mela byt ferova, a to teda nevim, nakolik je sehnatelne. Jeste tak biobavlna, kdyz budete verit etiketam (jako ze ja jim moc neverim). Ale takovy ferovy biozip, no nevim.

Jordaan
5603 příspěvků 24.01.15 18:06

www.hessnatur.com

Ti to skutecne dodrzuji, vsechno je fair a bio. Ty veci jsou skutecne kvalitni.

Jordaan
5603 příspěvků 24.01.15 18:09

@DanielaS

Obchodu s biolatkama je dost, akorat to teda neni zrovna za hubicku, takze to kupuju spis pro dite, nez pro sebe.

DanielaS
4603 příspěvků 24.01.15 18:12

Kdyz ono se to ve mne pere, jestli biobavlnu z druheho konce sveta nebo normalni neetickou, ale mistni latku.

Jordaan
5603 příspěvků 24.01.15 18:29

@DanielaS

kolik mistni bavlny se vypestuje v Italii nebo v Cechach? Stejne se ten material odnekud priveze, je mi milejsi, kdyz to v „odnekud“ vypestovali bez litru chemikalii.

Jiná Realita
13791 příspěvků 24.01.15 18:35

@Jordaan
ani bez litru chemikálií vám ale nezaručí, že kvůli té bavlně někde nevyschlo jezero nebo nedošla spodní voda. konkrétně bavlna je materiál, kterému je vhodno se při pokusech být ekobio zcela vyhýbat, protože její náročnost na vodu je obrovská a kupodivu ji pěstují i v hodně suchých státech, jako je řecko nebo španělsko…

Jordaan
5603 příspěvků 24.01.15 19:52

@Jiná Realita

To je pravda. Na druhou stranu, ta narocnost na vodu je problem pestovani bavlny jako takove. Nevim, jestli je tak ohromny rozdil ve spotrebe vody pri pestovani bio bavlny a pri pestovani „chemicke“ bavlny. Mozna jo, asi se to da i nekde najit (uloha pro dobrovolnika ;-) ). Pak je otazka, ktere skody, tj. postupne vysychani (pomaleji/rychleji plus s tim spojene problemy) nebo zamoreni uzemi (po urcite dobe tam uz nic neroste, zemedelci a obyvatele maji vyssi nemocnost, drivejsi umrtnost, atp. plus skody zpusobene vysychanim) jsou vaznejsi, dlouhodobejsi, navratne/nenavratne a ktere jsou aspon castecne nahraditelne.
Myslim, ze nelze rict, ze biobavlna je „spatna“, protoze vysychaji jezera. Take je ale jasne, ze biobavlna neni reseni vsech ekologickych problemu. Pro me osobne je biobavlna z fair obchodu prijatelnejsi verze, nez ta chemicka, z ciste sobeckych duvodu - pripada mi proste lepsi. Bavlna vseobecne je mi jako material prijemnejsi na telo, nez polyester a pod., zadne eko/bio duvody to nema. Zaroven si myslim, ze jedine dlouhodobe reseni (ze stran spotrebitele, ne ze strany producentu nebo statu) je snizovani spotreby, tj. treba v mem pripade nekupovani vseho mozneho, jen proto, ze se mi to zrovna libi a urcita stridmost ve spotrebe veci, to same se snazim provozovat i u ditete, ktere ma v porovnani s detmi znamych znatelne mene obleceni i hracek (presto s tim naprosto vystaci).

LuSan
5 příspěvků 25.01.15 18:41

Do důsledku vzato se žádná 100% eko/bio látka ani nedá vyrobit, každý materiál má svoje pro a proti. Bavlna je náročná na vodu a u té „nebio“ je i problém znečišťování půdy pesticidy, na druhou stranu při výrobě umělých vláken se spotřebuje víc energie a vyproduuje víc látek znečišťujících ovzduší… Někde jsem četla, že líp než bavlna jsou na tom bambusová a konopná vlákna.
To, že je nějaká bavlněná látka česká, znamená pravděpodobně, že je v ČR vyrobená, ale surovina pro její výrobu bude stejně nejspíš dovezená z Číny, Indie…
Já nechci zacházet do extrémů, bavlněné oblečení nosit asi nepřestanu, spíš se pokusím snížit svůj dopad tím, že budu kupovat míň věcí a jenom kvalitních. Daleko víc mě ale na tom zajímá ten lidský rozměr - kdo a v jakých podmínkách oblečení šije.

DanielaS
4603 příspěvků 25.01.15 20:16

Tak to mam jasne, siju si to ja na ekologickem jiz sto padesat let recyklovanem dubovem stole! (Ale rozhodne se eticky neodmenuju, toz nevim, nejsem sama sobe otrokarem?)

Qwertyl
293 příspěvků 25.01.15 21:39

@DanielaS pokud byste se snad rozhodla odměnit nějakou sladostí, pak pozor na palmový olej!!

Tebah
4255 příspěvků 26.01.15 13:58

@Jordaan Docela mě překvapilo, že ty věci nejsou nijak zvlášť drahé. Pokud se dá za takovou relativně normální cenu prodávat kvalitní férová konfekce, tak proč to sakra nedělají všechny „dražší“ značky? Od PF nebo Hilffigera počínaje.

Jordaan
5603 příspěvků 26.01.15 14:07

@Tebah

Protoze nechteji. Hessnatur zacal jako nadsenecky projekt a vyvinulo se to ve velkou firmu, staraji se o pestovani, pracovni podminky a vubec vsechno. Kdyz to dokazal dat dohromady v podstate amater (tenkrat, dneska uz samozrejme ne), tak by to Hilfiger & Co. museli zvladnout taky. Predpokladam ale, ze Hess ma z tech veci mensi zisk, nez treba Esprit nebo TH. A to je silny argument.

Nyxx
512 příspěvků 27.01.15 20:05

Tak jsem se dneska přes tento článek proklikala až na pořad, v němž by měli norští blogeři pracovat v kambodžském sweatshopu. Viděla jsem zatím jen pár minut, ale jsem na to zvědavá. Dobré jako motivace k nákupu férové módy.

DanielaS
4603 příspěvků 28.01.15 08:54

Asi zalezi, jestli jde o vylozene soukromy podnik s fyzickym vlastnikem, a ten se rozhoduje, kolik chce vydelavat, nebo o akciovku, kde musite kazdy rok vykazovat dividendy, dej se co dej.

Tebah
4255 příspěvků 28.01.15 10:15

@Jordaan Já si tím nižším ziskem nejsem tak jistá - prodávají střihově jednoduché věci, skoro bych řekla basic kousky. Tzn., že jejich výroba není nijak zvlášť náročná (např. náročné střihy, materiály atd.).

Obecně ale nechápu, proč je tak málo značek, co by si stavěly image na tom, že ony nabízejí všem zaměstnancům férové podmínky.

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit